پروتکل امنیتی فرانسه برای کنترل آشوب‌ها؛ از قطع اینترنت و حصر خانگی تا منع تردد در سطح شهر!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
پروتکل امنیتی فرانسه برای کنترل آشوب‌ها؛ از قطع اینترنت و حصر خانگی تا منع تردد در سطح شهر!

پروتکل امنیتی فرانسه برای کنترل آشوب‌ها؛ از قطع اینترنت و حصر خانگی تا منع تردد در سطح شهر!

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
کشور فرانسه برای حفظ امنیت ملی در اعتراض‌ها و حملات تروریستی قانونی را تصویب کرده که به پلیس فرانسه اختیارات گسترده‌ای را برای حمله به خانه‌ها بدون چراغ سبز قاضی، قطع اینترنت، حصر خانگی افراد و ... می‌دهد.

به گزارش مشرق، کشور فرانسه یکی از کشورهایی است که از لحاظ امنیتی در چالش است و با وجود حمله‌های تروریستی و اعتراضات گسترده در این کشور، حفظ امنیت در این کشور بسیار مهم تلقی می‌شود.

این کشور برای حفظ امنیت خود در حملات تروریستی و اعتراض‌های گسترده مردمی، لایحه‌ای را در سال ۲۰۱۵ در مجلس نمایندگان تصویب کرد؛ با تصویب این قانون ضدتروریستی در پارلمان فرانسه، در شرایط اضطرار به پلیس فرانسه اختیارات گسترده‌ای را برای جستجوی خانه‌ها و حصر خانگی افراد می‌دهد.

این لایحه برخی از اقدامات استثنایی موجود در وضعیت اضطراری را که پس از حملات نوامبر ۲۰۱۵ پاریس اعمال شده، دائمی می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری «local»، تبصره‌های استثنایی این لایحه به شرح زیر است:

- این لایحه به مقام رسمی ارشد دولت در هر یک از مناطق فرانسه اجازه می‌دهد که دستور بسته شدن مساجد، کلیساها یا سایر مکانهای عبادی را صادر کند همچنین می‌تواند افرادی که در این مکان‌های مذهبی به موعظه و تحریک مردم می‌پردازند را بازداشت کند.   

- پلیس نیازی به ارائه مدرک برای بازداشت افرادی که دیگران را تحریک می‌کنند، ندارد!

- مدیریت سایت‌های مذهبی برای تجدیدنظر در مورد مطالب نوشته شده 48 ساعت فرصت خواهد داشت در غیر این صورت، مجازات حبس 3 ساله شامل حالشان می‌شود؛ علاوه‌بر تعطیلی سایت و مجازات حبس، 45 هزار یورو جریمه نقدی می‌شوند. 

- پلیس و مقامات محلی می‌توانند مکان‌هایی که در معرض حمله آسیب‌پذیر قرار دارند را به مدت نامعلومی تعطیل کند و منع تردد در سطح شهر برقرار کند؛ افرادی که مایل به ورود به آن منطقه هستند، توسط پلیس یا ماموران امنیتی خصوصی تحت بازرسی قرار خواهند گرفت.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

پروتکل امنیتی فرانسه برای کنترل آشوب‌ها؛ از قطع اینترنت و حصر خانگی تا منع تردد در سطح شهر! - 10

ـ این لایحه به پلیس اختیار بیشتری می‌دهد تا عملیات توقیف و جستجو را انجام دهد؛ این عملیات به هیچ مجوز قضایی احتیاج ندارد! (این لایحه از نظر کارشناسان حقوق بشر منجر به آزار و اذیت اقلیت‌های قومی و مسلمانان می‌شود)

- براساس قوانین مرزی اتحادیه اروپا، سرویس‌های امنیتی می‌توانند از قبل در مناطق مرزی و ایستگاه‌های قطار، مراکز شناسایی هویت مستقر کنند؛ این لایحه فراتر از این قوانین عمل می‌کند و شامل مناطقی در اطراف ایستگاه‌های قطار و همچنین قلمرو وسیعی از اطراف بنادر و فرودگاه‌های بین‌المللی، تا شعاع 20 کیلومتر است. 

- این لایحه به وزیر کشور اجازه می‌دهد تا افراد مشکوکی که به جرم خاصی متهم نیستند، در خانه زندانی کند؛ در شرایط اضطرار، فرد مشکوک بدون نیاز به حکم قاضی در حصر خانگی می‌ماند.

- اقدامات نظارت فردی مندرج در این لایحه می‌تواند تا یک سال ادامه یابد و افراد باید در محدوده شهر خود بمانند و حق خروج از شهر خود را ندارند؛ افراد تحت نظر در صورت تقاضای خروج از شهر، باید از دستبند الکترونیکی استفاده کنند. 

- رئیس پلیس محلی در شرایط اضطرار و آشوب، قدرت حمله به خانه‌ها را بدون چراغ سبز قاضی دارد؛ بخشدار یک منطقه می‌تواند افرادی را که مخل امنیت ملی می‌داند، دستگیر کرده و روانه زندان کند.

- این لایحه به آژانسهای اطلاعاتی اجازه می‌دهد تا به استفاده از الگوریتم‌ها، تلفن و ایمیل افراد را چک کرده تا رفتارهای مشکوک را کشف کنند.

- وزارت کشور می‌تواند «هر میزان» فعالیت سرویس‌های اینترنتی را که احتمال آسیب‌زدن به امنیت ملی دارد، قطع کند.

این قانون چند بار و از جمله به مدت دو سال از ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ در این کشور اجرایی شد؛ پس از آن هم، قانون جدید مبارزه با تروریسم جایگزین وضعیت اضطراری شد که بسیاری از بندهای آن را ادامه می‌دهد؛ این قانون، با انتقاد جدی سازمان‌های حقوق‌بشری روبه‌رو شده است.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا1 روز قبل
سخنگوی دولت ژاپن اعلام کرد که دولت کشورش مقام‌های ایرانی را در جریان اعزام نیرو به خاورمیانه قرار داده استبه گزارش ایلنا به نقل از کیودو، «یوشیده سوگا» سخنگوی دولت ژاپن در مورد اعزام نیرو به منطقه گفت: دولت ژاپن به ایران اعلام کرده است که می‌خواهد نظامیان ژاپنی را برای ارتقای ظرفیت‌ها و قابلیت‌های جمع‌آوری اطلاعات و اطمینان از امنیت کشتی‌رانی به منطقه اعزام کند. سوگا در ادامه گفت: شینزو آبه این موضوع را با معاون وزیر خارجه ایران در میان گذاشته است. وی در ادامه افزود: ما به طور کامل و شفاف توضیح دادیم که در حال بررسی استفاده از نیروی دفاعی خود، برای بهبود جمع‌آوری اطلاعات هستیم. مانند همیشه، ما همواره در همکاری و هماهنگی نزدیک با ایران قرار داریم. سوگا در ادامه اظهار کرد که آبه به عراقچی اعلام کرده است با توجه به جایگاه و موقعیت ایران در خلیج فارس لازم است که ایران به تعهدات خود برای حفظ امنیت ناوبری و کشتیرانی عمل کند.
ایسناایسنا1 روز قبل
عراق که به شکل مداوم از سهمیه تولید نفت خود تحت پیمان محدودیت عرضه اوپک پلاس تخطی کرده است، از سایر اعضای این گروه درخواست کرد از کاهش بیشتر تولید نفت حمایت کنند. روسیه بزرگترین تولیدکننده غیرعضو اوپک است که در این پیمان مشارکت دارد اما پایبندی بالایی به سهمیه تولید خود نداشته و عمده بار کاهش تولید بر عهده اوپک بوده است. وزیر نفت عراق درباره پایبندی کشورش به توافق کاهش تولید گفت: نرخ پایبندی بهبود پیدا کرده و این کشور از آوریل پایین سهمیه ۴٫۵۱ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده است. این کشور از سوی سایر اعضای اوپک برای بهبود پایبندی به توافق کاهش تولید تحت فشار قرار دارد. بر اساس گزارش رویترز، غضبان گفت: تولید نفت فعلی عراق حدود ۴٫۶۰ میلیون بشکه در روز است.

فیلم| این «صدای اعتراض مردم» است

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
گفت‌وگو و درد و دل مردم معترض با نیروهای امنیتی و نظامیویدئویی از گفت‌وگو و درد و دل مردم معترض بعد از گرانی بنزین با نیروهای امنیتی و نظامی منتشر شده است.

فیلم | مردان مسلح با m۱۶ در درگیری‌های ماهشهر چه کسانی بودند؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

داماد «روحانی» برای انتخابات ثبت نام کرد +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ساعت قبل
به گزارش مشرق، کامبیز مهدی‌زاده دقایقی پیش به همراه همسر خویش برای ثبت‌نام در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی وارد محوطه فرمانداری تبریز شد او در ابتدا در پاسخ به سوال خبرنگاران اظهار کرد: خود آقای رئیس جمهور به پشتوانه مردم عزیز در انتخابات شرکت کردند و من نیز به پشتیبانی مردم آذربایجان به حمایت از جوانان در این انتخابات شرکت خواهم کرد. داوطلب انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس خاطرنشان کرد: من به عنوان از فرزند شخصیت خاص و یا داماد شخصیت خاصی شرکت نمی‌کنم بلکه من فرزند آذربایجان هستم و افتخار می‌کنم که آذربایجانی هستم. داماد رئیس جمهور بیان کرد: بنده عنوان رابطه پدر و فرزندی با رئیس‌جمهور از پدر اجازه گرفته و در انتخابات شرکت می‌کنم. وی تصریح کرد: من به عنوان فرزند آذربایجان در انتخابات شرکت می‌کننم و نه به عنوان فردی که با رئیس جمهوری نسبتی دارد از این‌رو با قابلیت و پتانسیل‌های خودم در انتخابات شرکت می‌کنم تا در راستای توسعه بیشتر استان جلو روم. وی ادامه داد: الان شاهد کمرنگ بودن حضور زنان در استان هستیم.

روایت «روحانی» از صحبت تلفنی با رئیس جمهور آمریکا

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه چند رسانه‌ای خبرگزاری میزان، رئیس جمهور، در بیست‌و‌ششمین همایش بیمه و توسعه گفت: مشاورین و همراهان من را قانع کردند و در آخرین لحظات ترک نیویورک پاسخ تلفن رئیس جمهور آمریکا را دادم. انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر