مرغ در سراشیبی قیمت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. اقتصادی
مرغ در سراشیبی قیمت

مرغ در سراشیبی قیمت

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت24 - حجت گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ گرم در خرده فروشی‌ها با افت ۲۰۰ تومانی نسبت به روز قبل ۱۲ هزار تومان است.

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی از کاهش ۲۰۰ تومانی نرخ مرغ نسبت به روز گذشته در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و ۴۰۰ تا ۸ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۲ هزار تا ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان است.

وی افزود: با توجه به انباشت مرغ در سالن‌های مرغداری، وزن مرغ به بالای ۳ کیلو گرم رسیده که این امر بیانگر وضعیت بحرانی صنعت طیور است.

حجت قیمت منطقی هر کیلو مرغ زنده را ۹ هزار و ۵۰۰ تا ۹ هزار و ۷۰۰ تومان و مرغ گرم در خورده فروشی‌ها را ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: فروش با نرخ‌های فعلی بیانگر عرضه مرغ یک هزار و ۵۰۰ تومان زیر نرخ منطقی بازار است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه روزانه حدود ۶ هزار تن مرغ در حال عرضه به بازار است، بیان کرد: با توجه به نرخ فعلی فروش مرغ به طور متوسط مرغداران با زیان روزانه ۹ میلیارد تومانی روبرو هستند که احتساب این رقم در ماه بسیار چشمگیر است و فشار زیادی به تولیدکنندگان وارد می‌کند.

متوسط قیمت هر قطعه جوجه یکروزه ۳ هزار و ۷۰۰ تومان

وی متوسط قیمت نقدی هر قطعه جوجه یکروزه را ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: این در حالی است که قیمت جوجه به صورت پرداخت غیرنقدی به ۴ هزار تومان می‌رسد، در حالیکه بنابر مصوبه ستاد تنظیم بازار، نرخ هر قطعه جوجه یکروزه باید ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۷۰۰ تومان باشد.

حجت ادامه داد: اگر چه تولید کنندگان جوجه یک روزه ازدیاد تقاضا برای جوجه ریزی در واحد‌های مرغداری را دلیل نوسان قیمت جوجه در بازار مطرح می‌کنند از این رو اگر این نرخ مورد تایید مسئولان دولتی است همواره تقاضا داریم که در ایام پایانی سال هم نوسان قیمت مرغ را به سبب کشش بازار بپذیرند.

خرید تضمینی تنها راهکار تعادل قیمت مرغ در بازار

این مقام مسئول خرید تضمینی مرغ را تنها راهکار تعادل قیمت در بازار برشمرد و گفت: تا زمانیکه مسئولان پشتیبانی امور دام به امر خرید تضمینی و ذخیره سازی مرغ از مرغداران اقدام نکنند، بازار در شرایط عادی نمی‌تواند کمکی به این روند داشته باشد چرا که هم اکنون اواسط ماه هستیم و تا پایان ماه و واریز حقوق‌های کارمندی و کارگری و پرداخت یارانه‌ها زمان زیادی باقی مانده است.

به گفته وی، در شرایطی که صنعت طیور با زیان قابل چشمگیری در بازار روبروست، دولت به نمایندگی شرکت پشتیبانی امور دام برای گذر از این شرایط سخت باید مرغ مورد نیاز شب عید را از مرغداران خریداری کند تا از زیان ماهانه ۲۷ میلیارد تومانی صنعت مرغ گوشتی جلوگیری شود تا خسارتی از این حیث به تولیدکنندگان وارد نشود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

این مقام مسئول افزود: اگر روند کاهش میزان جوجه ریزی در ماه آذر ادامه دار شود، بدون تردید نگرانی مرغداران از حیث افت قیمت مرغ و نوسان جوجه یکروزه، تامین نیاز کشور را در ماه‌های آتی دچار مشکل خواهد کرد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با بیان اینکه تاثیر صادرات مرغ به مراتب بیش از خرید تضمینی است، گفت: علی رغم آنکه خرید تضمینی مرغ توسط پشتیبانی امور دام و ورود مجدد آن به بازار می‌توان تاثیر منفی بر قیمت بگذارد، اما صادرات علاوه بر ارزآوری، به تعادل بازار و استمرار تولید کمک به سزایی خواهد کرد.

حجت با اشاره به اینکه طی ۲ ماه قبل به طور متوسط ماهانه ۹۵ میلیون قطعه جوجه ریزی در واحد‌های مرغداری صورت گرفته است، بیان کرد: بنابر آمار به طور متوسط میزان جوجه ریزی ۱۰ روز نخست آذر نسبت به متوسط ماه گذشته افت داشته است، این در حالی است که علی رغم نبود تن آژ بالای تولید، نبود کشش بازار موجب شده قیمت مرغ روند نزولی به خود بگیرد.

عضو اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: با احتساب جوجه ریزی ۹۵ میلیون قطعه در ماه‌های قبل حداقل باید در ۱۰ روزه ابتدای آذر ۳۱ میلیون و ۶۰۰ تا ۳۱ میلیون و ۷۰۰ هزار قطعه جوجه ریزی در واحد‌های مرغداری صورت می‌گرفت که متاسفانه بنابر آمار میزان جوجه ریزی به حدود ۲۴ میلیون قطعه کاهش پیدا کرده است.

وی در بخش پایانی اظهارات خود با اشاره به اینکه ثبات نسبی نهاده‌های دامی در بازار ادامه دار شد، تصریح کرد: هم اکنون قیمت هر کیلو ذرت در بنادر ۱ هزار و ۳۵۰ تومان و در انبار‌های استانی ۱ هزار و ۶۰۰ تومان و همچنین کنجاله سویا در انبار‌های استانی از ۲ هزار و ۳۵۰ تومان تا ۲ هزار و ۷۰۰ تومان بسته به کیفیت عرضه می‌شود و این در حالی است که قیمت ذرت همانند ماه‌های گذشت در بازار آزاد با نوسانات جزئی ۱ هزار و ۸۰۰ تومان برای تولید کننده تمام می‌شود، اما به سبب عرضه کافی این نهاد از سوی شرکت پشتیبانی امور دام مشکل خاصی برای تامین در بازار وجود ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا3 روز قبل
دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.

رمز پویا

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
استفاده از رمز پویا از تاریخ اول دی به منظور افزایش امنیت کاربران برای انجام تمام تراکنش‌ها اجباری است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با وجود اینکه پرداخت‌های اینترنتی اخیرا مورد استقبال قرار گرفته، اما مشکلات امنیتی را نیز برای کاربران ایجاد کرده است. در همین راستا بانک مرکزی برای جلوگیری از سودجویی‌ها و افزایش ضریب امنیت پرداخت‌های اینترنتی مدتی است اعلام کرده، بانک‌ها باتوجه به در نظر گرفتن شرایط بهره‌برداری مناسب از سامانه‌های پیامکی و موبایلی در تراکنش‌های خرید غیرحضوری و انتقال وجه شتابی، باید از رمز پویا استفاده کنند و کلیه رمز‌های دوم ثابت نیز از تاریخ ۱۵ دی ماه غیرقابل استفاده خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر