۱٫۶ میلیارد دلار قاچاق در محصولات آرایشی-بهداشتی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
۱٫۶ میلیارد دلار قاچاق در محصولات آرایشی-بهداشتی

۱٫۶ میلیارد دلار قاچاق در محصولات آرایشی-بهداشتی

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
مدیرکل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو از کشف دو میلیارد تومان قاچاق در حوزه فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی طی شش ماه ابتدایی امسال خبر داد و گفت: متخلفین در حوزه فرآورده‌های آرایشی-بهداشتی به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، دکتر عبدالعظیم بهفر با اشاره به نحوه نظارت بر بازراهای غیر رسمی و قاچاق فرآورده‌های آرایشی-بهداشتی، گفت: در حوزه نظارت بر فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی در سطح عرضه، یک تفاوت نظر و دیدگاه وجود دارد؛ به‌طوری که ارگان‌های مختلف نظارت بر این حوزه‌ها را وظیفه خود می‌دانند و این موضوع مقداری اشکال ایجاد می‌کند.

کشف ۲ میلیارد تومان فرآورده‌ آرایشی بهداشتی قاچاق طی شش ماه ابتدایی ۹۸

وی افزود: بر همین اساس در این زمینه کارگروه‌های مشترکی را با سازمان تعزیرات حکومتی، وزارت صمت و سازمان حمایت از مصرف‌کننده تشکیل دادیم تا هر ارگانی در قسمت‌هایی کار نظارت بر سطح عرضه را انجام دهد. معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی یکسری از بازرسی‌ها را به صورت مستقل در سطح عرضه فرآورده‌های آرایشی-بهداشتی انجام می‌دهند. گاهی هم بازرسی‌ها به صورت مشترک و از طریق کارگروه انجام می‌شود. با این اقدامات در شش ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۸ نزدیک به ۵۲ هزار و ۴۴۱ فقره بازرسی در سطح عرضه فرآورده‌های آریشی و بهداشتی انجام داده‌ایم که از این تعداد ۱۹۱۷ بازرسی منجر به کشف شده است که تقریبا بیش از دو میلیارد تومان رقم قاچاق بازرسی‌هایی بوده که طی این مدت انجام داده‌ایم.

لزوم نظارت واحد بر فرآورده‌های آرایشی-بهداشتی

بهفر ادامه داد: در حوزه نظارت باید توجه کرد که تا جای ممکن سیستم‌ نظارتی یک حوزه در کشور باید یک ارگان مشخص باشد. اگر ارگان‌های متعددی مسئول این کار باشند، در نتیجه آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های مختلف عملا فضا را برای قاچاق و تقلب مهیا می‌کند، اما اگر نهاد ناظر یک جای مشخص باشد، این اجازه را به نهاد نظارتی می‌دهد تا بتواند برنامه‌هایش را به درستی اجرا کند. بنابراین از نظر کارشناسی حتما باید یک جا مسئول نظارت باشد، حال مهم نیست که کجا باشد، اما یک‌جا باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در سطح عرضه فرآورده‌های آرایشی-بهداشتی ارگان‌های مختلف مدعی نظارت هستند، اظهار کرد: برای سازمان غذا و دارو، سلامت مردم حائز اهمیت است و به همین دلیل این کارگروه‌ مشترک را در عرصه نظارت بر فرآودره‌های آرایشی و بهداشتی تشکیل دادیم. قاعدتا وقتی یک سیستم نظارتی وجود داشته باشد، این سیستم به تنهایی باید پاسخگو هم باشد و سیستم‌های نظارتی بالادستی می‌توانند از این سیستم سوال کنند.

معرفی متقلبین فرآورده‌های آرایشی بهداشتی به دستگاه قضا

بهفر با بیان اینکه متخلفین در حوزه فرآورده‌های آرایشی-بهداشتی به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند، گفت: بخشی از برخوردهای ما در سیستم‌های قضایی انجام می‌شود. از طرفی سیستم و قوانین رگولاتوری در حوزه تولید فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی باید به گونه‌ای باشد که در حوزه صدور مجوزها و پروانه‌ها سخت‌گیرانه نبوده، اما در عین حال نظارت‌ها و کنترل‌ها سخت‌گیرانه باشد. این سیستم را در کشورهای دیگر انجام داده‌اند؛ به طوری که شرکت‌ها موظفند تخلفات و مشکلات‌شان را خودشان اظهار کنند. البته دولت هم می‌تواند در هر کجا اعم از تولید یا واردات کنترل‌های لازم را انجام دهد. همین موضع باعث می‌شود که سطح کنترل‌ها بالاتر رود. البته این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که یک ارگان به عنوان تصمیم‌گیر عمل کند. در غیر این صورت مشکلات بدتر می‌شود.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

«نه» به ممنوعیت واردات فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی

وی درباره نحوه کاهش تقلب در تولید فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی، گفت: در این زمینه بحث محدودیت واردات می‌تواند موثر باشد، البته نه ممنوعیت؛ چراکه وقتی برندی در داخل بازار جا افتاده، اگر ممنوعیت کامل برای آن فرآورده ایجاد شود، دیگرانی می‌توانند از این ممنوعیت سوءاستفاده کرده و مشابه آن برند را تولید کنند. این موضوع می‌تواند در افزایش تقلب و قاچاق در داخل کشور موثر باشد. بنابراین برای کنترل واردات باید سیاست محدودیت واردات را دنبال کنیم، نه ممنوعیت. نکته دوم تسهیل سیستم‌های رگولاتوری برای ارائه پروانه است. وقتی یک فرآورده‌ تولید می‌شود یعنی توانمندی آن وجود دارد، اما این توانمندی باید به درستی ساماندهی شود که با صدور پروانه‌ها بازمی‌گردد. در این زمینه با انجمن‌های تولیدکننده تعاملی داشتیم و برخی از امور غیرحاکمیتی را برون‌سپاری می‌کنیم که با این اقدام می‌توانیم نظارت‌های انجمن‌ها را افزایش داده و در ارائه پروانه‌ها تسریع و تسهیل انجام دهیم.

بهفر درباره سهم تقلب و قاچاق در محصولات آرایشی و بهداشتی، گفت: طبق آخرین آمار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ۱٫۶ میلیارد دلار قاچاق و تقلب در بازار فرآورده‌های آرایشی- بهداشتی وجود داشته است.

مدیرکل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با اشاره به برچسب‌گذاری فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی برای اصالت‌سنجی آن‌ها، گفت: در حال حاضر کلیه فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی وارداتی دارای برچسب کنترل اصالت هستند. مردم توجه کنند که صرف داشتن برچسب اصالت بر روی محصول، کفایت نمی‌کند و حتما باید استعلام انجام شود؛ به‌طوری که کد درج شده بر روی محصول را به شماره‌ای که روی آن ذکر شده اس‌ام‌اس کنند و کنترل‌ها را انجام دهند. زیرا گاهی ممکن است در شماره‌های برچسب تقلب شده و فیک باشند. بنابراین حتما استعلام را انجام دهند و مشخصات کالایی که ارائه می‌شود با مشخصات درج شده روی کالا تطبیق دهند تا یکسان باشد.

بهفر ادامه داد: به فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی تولید داخلی هم اعلام کردیم که به زودی برچسب‌گذاری‌ها را انجام دهند. مردم هم اگر با کالاهای تقلبی مواجه شدند، می‌توانند به معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی مراجعه کنند. این اختیار به دانشگاه‌ها داده شده که مستقلا در این حوزه عمل کرده و در صورت مشاهده تخلف حتی متخلف را به سیستم قضایی معرفی کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در قسمت مالیات بر ثروت لایحه بودجه ۹۹ آمده است، ۶۹۰ میلیارد تومان از محل مالیات بر ارث وصول خواهد شد. همچنین مالیات بر انتقال سر قفلی ۱۵۰۰ میلیارد تومان خواهد بود. مالیات نقل و انتقال سهام نیز ۲۲۰۰ میلیارد تومان براورد شده است. از سوی دیگر مالیات نقل و انتقال املاک فقط ۱۲۰۰ میلیارد تومان لحاظ شده است. همچنین درامد گمرک از محل حقوق و عوارض ۲۰ هزار میلیارد تومان لحاظ شده که درامدی برای واردات خودرو در نظر گرفته نشده است.
شاناشانا17 ساعت قبل
به گزارش روزنامه عرب تایمز، کاهش تولید نفت اوپک و متحدانش، تصمیم دشواری بود که تنها از سوی عربستان و با هدف تثبیت قیمت نفت اتخاذ شد، زیرا این به آن معناست که ممکن است عربستان وادار شود کل بار کاهش تولید را از سال آینده میلادی یا حتی پیش از آن به دوش بکشد. بی‌گمان این نگرانی نیز وجود دارد که افزایش تولید نفت دیگر کشورهای غیر عضو اوپک موجب خواهد شد توازن بازار نفت به هم بخورد و بازار با عرضه مازاد روبه‌رو شود. احتمال بالاتر این است که قیمت نفت پایین خواهد رفت، اما امید است که به کمتر از رقم جادویی ۶۰ دلار نرسد. اوپک و روسیه، اشاره‌ای به قیمتی خاص برای نفت نکردند و تنها اعلام کردند بازار نفت به توازن و حذف نفت مازاد نیازمند است. عربستان تا چه زمان بار اضافی کاهش تولید نفت را به دوش می‌کشد، در شرایطی که می‌داند با افزایش قیمت نفت، پایبندی اعضای اوپک و متحدانش به سهمیه تولید، دشوارتر می‌شود؟ احتمالا این مسئله را در پایان سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی در می‌یابیم.

فیلم | جنجال و درگیری فیزیکی در سخنرانی قالیباف در دانشگاه علامه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز23 ساعت قبل
اقتصادنیوز: محمد باقر قالیباف ساعتی قبل از حضور در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات مجلس و صدور بیانیه انتقادی درباره سیاست‌های دولت در دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی داشت. جایی که جنبش پر سر و صدای عدالتخواه میزبان بود بود و از پمپ بنزین روی سن استفاده کرده بودند اما عدم اجازه به دانشجویان برای طرح پرسش‌های‌شان این سخنرانی را به جنجال و کمی درگیری فیزیکی و هول دادن همدیگر کشاند.

پرداخت حمایت معیشتی دهم و یارانه ۲۰ هر ماه

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
آقای نوبخت افزود: برای رتبه بندی حقوق فرهنگیان, ۲ هزار میلیارد تومان امسال و سال آینده علاوه بر این میزان, ۳ هزارمیلیارد تومان در نظر گرفته‌ایم. آقای نوبخت افزود: در سال آینده حقوق بگیرانی که ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و یا کمتر از آن در ماه حقوق می‌گیرند از پرداخت مالیات معاف هستند. وی با اشاره به اینکه دولت هر ۱۰ روز مبلغی را به مشمولان پرداخت می‌کند، اضافه کرد: دولت هر ماه حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان را به ۶۰ میلیون نفر به عنوان یارانه معیشتی پرداخت می‌کند که مجموع آن در طول سال حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان می‌شود. همچنین دولت در ۲۰ هر ماه حدود ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به عنوان یارانه هدفمندی پرداخت می‌کند و قبل از ۳۰ هر ماه هم حقوق کارکنان دولت به میزان حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان پرداخت می‌شود. آقای نوبخت افزود: تصمیم داریم برای حمل و نقل عمومی حداقل ۲ هزار میلیارد تومان برای نوسازی اتوبوسرانی شهر‌های بزرگ کمک کنیم.

اولین قطار تمام خورشیدی جهان ساخته شد + فیلم

رکنارکنا19 ساعت قبل
به گزارش رکنا، قطار متفاوت و جذابی طراحی و تولید شده است که برای حرکت، از انرژی خورشید استفاده می‌کند. این وسیله مسافربری، اولین قطار تمام خورشیدی جهان و ساخته‌ی یک شرکت استرالیایی است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
مهرمهر21 ساعت قبل
وی ادامه داد: بر این اساس، تلاش کردیم سموم پرخطر را از سبد سموم مورد استفاده کشاورزان حذف کرده و بر سموم کم خطر و متوسط خطر تأکید کنیم. این مقام مسئول اضافه کرد: استفاده از عوامل بیولوژیک به جای نهاده‌های شیمیایی به خصوص در گلخانه‌ها، مورد تأکید سازمان حفظ نباتات است. سرافرازی اضافه کرد: به منظور حمایت از تولید داخلی، در پی حذف ۱۲ آفت کش و سم وارداتی بوده و به این منظور درصدد هستیم تا کیفیت سموم داخلی را بهبود بخشیم. مدیرکل آفات سازمان حفظ نباتات تصریح کرد: کشاورزان دغدغه‌ای بابت تأمین سموم مورد نیاز خود نداشته باشند و با وجود تمام محدودیت‌ها و تحریم، با کمک تولیدکنندگان و واردکنندگان حدود ۵۴ تا ۵۵ هزار تن سم وارد یا تولید شده است. این مقام مسئول تصریح کرد: علیرغم تحریم کشتیرانی و مشکلات انتقال کود، توانستیم سموم مورد نیاز بخش کشاورزی را به اندازه کافی تأمین کنیم، اگر چه هزینه‌های تأمین مقداری افزایش یافته است.

نظرها

اخبار بیشتر