زنی که فوتبال ساحلی را متحول کرد!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. ورزشی
زنی که فوتبال ساحلی را متحول کرد!

زنی که فوتبال ساحلی را متحول کرد!

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
شاید تا پیش از این کمتر کسی رئیس کمیته فوتبال ساحلی ایران را می‌شناخت، اما «پریا شهریاری» ثابت کرد می‌توان گام‌به‌گام سیر ترقی را پیمود و به بالاترین افتخارات دوران کاری خود رسید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، پریا شهریاری که از سال ۱۳۸۲ به‌عنوان تایپیست در دبیرخانه فدراسیون فوتبال کارش را آغاز کرد، به مرور با ارتقای سمت از رئیس دفتری دبیرکل فدراسیون به ریاست کل کمیته فوتبال ساحلی ایران رسید و طی شش سال اخیر که چنین وظیفه مهمی را عهده‌دار شده، تلاش زیادی کرده تا جایگاه این رشته را در جهان ارتقا دهد. همین یک جمله کافی است تا تلاش او دراین‌باره نمایان شود؛ پیش از حضور پریا شهریاری به‌عنوان رئیس دپارتمان کمیته فوتبال ساحلی، تیم ملی ایران در این رشته در بین ۱۶ تیم رتبه آخر را در اختیار داشت و حالا سال‌هاست که جزء چهار تیم برتر دنیاست. پریا شهریاری با وجود اینکه تنها ۳۵ سال دارد، اما بیش از ۱۵ سال است که در فدراسیون فوتبال حضور دارد و توانسته در کنار پیشرفت شخصی، بسیاری از زیرساخت‌‎‌های این ورزش را متحول کند. حضور استعدادیاب‌های این رشته در سراسر ایران یکی از کارهایی است که باعث شد بسیاری از بازیکنان این رشته توسط استعدادیاب‌ها شناسایی و به تیم ملی معرفی شوند. پریا شهریاری حالا تنها زنی است که توانسته به‌عنوان ناظر در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۹ پاراگوئه حضور داشته باشد و افتخار دیگری را در این رشته ورزشی کسب کند. فرد مورد اعتماد کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا عقیده دارد این تازه اول راه است و برگزاری مسابقات بین‌المللی در ایران از اهداف بلندمدت اوست.

‌خانم شهریاری ابتدا موفقیت شما را تبریک می‌گویم؛ اولین زنی بودید که به‌عنوان ناظر در فینال جام جهانی فوتبال ساحلی حضور داشته است. معمولا عادت داشتیم بگوییم «اولین زن ایرانی که توانسته در عرصه جهانی افتخار کسب کند»، اما حالا شما اولین زنی هستید که در دنیا چنین جایگاهی را به دست آورده است …

من حدود شش سال است که به‌عنوان ناظر برگزاری مسابقات بین‌المللی فعال هستم و با کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا همکاری داشتم. همچنین مسابقات مهمی را طی سال‌های اخیر برگزار کردم که مهم‌ترین آنها مسابقات مرحله نهایی جام ملت‌های فوتبال زنان در اردن بود که سال پیش برگزار شد. در بازی‌های آسیایی اندونزی، مسابقات قهرمانی فوتسال آسیا، مسابقات داخل سالن ترکمنستان و همچنین مسابقات المپیک جوانان فوتسال در بوئنوس‌آیرس به‌عنوان ناظر برگزاری دیدار فینال مسابقات از سوی فیفا انتخاب شدم. آرزوی هر کسی است که روزی به جام جهانی (مهم‌ترین مسابقات دنیا) راه پیدا کند و خدا را شکر می‌کنم که با تلاش و سختی‌ای که در این شش سال کشیدم و از خانواده دور بودم، توانستم به بخشی از برنامه و هدف‌گذاری‌ای که داشتم برسم. درحال‌حاضر هم اولین زنی هستم که از سال ۲۰۰۵ توانستم به‌عنوان ناظر برگزاری به جام جهانی راه پیدا کنم. این افتخار را البته فقط برای خودم نمی‌دانم، بلکه وقتی نام ایران مطرح می‌شود، برای من بسیار اهمیت دارد.

‌شما در عرصه ملی هم خیلی خوب بخش مدیریتی را پیش بردید و طی دوران حضور شما این رشته پیشرفت زیادی کرده است. زیرمجموعه شما چه چیزی دارد که سایر زیرمجموعه‌های ما در فوتبال ندارند و سیر صعودی‌شان مثل این رشته نیست؟

من فکر می‌کنم یکی از دلایلی که کارها در این بخش خوب پیشرفت کرده، ثبات مدیریتی است. من طی ۱۰ سال اخیر از مسئولان فوتبال ساحلی بودم و همین موضوع باعث شد تا بتوانم برنامه‌هایم را به صورت هدفمند پیش ببرم. قطعا اگر به من اعتماد نمی‌شد یا فرصت و زمان کافی را به من نمی‌دادند، نمی‌توانستم اهدافی را که دارم پیاده و اجرائی کنم.

‌فوتبال ساحلی در ایران استعدادهای زیادی دارد و با توجه به موفقیت‌های سال‌های اخیر، بسیاری از جوانان ترغیب شدند که به این رشته بیایند و آموزش ببینند. شما چطور این تعداد از استعدادهای کل کشور را سازماندهی و شناسایی می‌کنید که دیده شوند؟

در سایت خبری بخوانید: اخبار ورزشی دنیا، از سراسر‌ وب را در خبری بخوانید

فوتبال ساحلی استعدادیابی زیادی دارد. ثبات مدیریت باعث شد تا اشراف من به امور خیلی بیشتر شود. خوشبختانه لیگ‌های خوبی در ایران در حال برگزاری هستند و ما با گروه استعدادیابی‌ای که در سراسر کشور تشکیل دادیم، تمام بازیکنان زیر نظر گرفته می‌شوند و بعد به تیم ملی دعوت می‌شوند. شاهد بودیم که تیم ملی در کمتر از دو ماه مقام‌های قابل‌قبولی کسب کرد؛ سومی جهان و قهرمانی بین‌قاره‌ای جهان را کسب و تاریخ‌سازی کرد. جوانانی این افتخار را کسب کردند که از دل همین استعدادیابی شناخته شده بودند.

‌اصولا با وجود اینکه شما سال‌هاست بالاترین مسئولیت را در فوتبال ساحلی دارید و حضور بین‌‌المللی شما نیز ادامه‌دار بوده، اما هنوز بسیاری هستند که با تعجب نسبت به حضور یک زن به‌عنوان ریاست دپارتمان فوتبال ساحلی کل کشور سؤال می‌پرسند. این نگرش برگرفته از نگاه جامعه‌ ما نسبت به زنان است یا غریب‌بودن زنان با فوتبال ساحلی که هنوز بسیاری با تعجب سؤال می‌پرسند؟

به نظر من بحث مدیریت، زن و مرد ندارد، اما درکل با توجه به فضای موجود، کار برای زن‌ها سخت‌تر است، چون زن‌ها باید بیشتر تلاش کنند و زحمت بکشند تا بتوانند خودشان را ثابت کنند. خوشبختانه در فدراسیون فوتبال این فضا فراهم شد و به من اعتماد کردند تا بتوانم توانایی‌های خود را نشان دهم. امیدوارم زن‌های بیشتری بتوانند در بخش مدیریتی حضور داشته باشند و نباید امیدشان را از دست بدهند.

‌فوتبال ساحلی ایران درحال‌حاضر یکی از قدرت‌های برتر دنیاست و بازیکنان ایران هم طی سالیان اخیر خیلی خوب چهره شدند؛ به‌طورمثال پیمان حسینی از سوی فرانس‌فوتبال به‌عنوان یکی از اسطوره‌های ورزش معرفی شده است؛ نظرتان را دراین‌باره می‌فرمایید؟

بله واقعا فوتبال ساحلی ایران یکی از قدرت‌های دنیاست و تیم ملی ایران حالا در دنیا قابل احترام است و وقتی اسم بازیکنان ایران مثل پیمان حسینی و محمد احمدزاده مطرح می‌شود، همه می‌گویند اینها از بهترین‌های دنیا هستند. بازیکنان فوتبال ساحلی حرفه‌ای ورزش کردند و زندگی‌شان را وقف این رشته کردند و نتیجه‌اش را هم دیدند؛ همان‌طور که پیمان حسینی از سوی فرانس‌فوتبال به‌عنوان یکی از اسطوره‌های این رشته معرفی می‌شود.

‌از لحاظ زیرساخت و امکانات، شرایط به‌گونه‌ای است که پیشرفت‌ها ادامه داشته باشد یا فکر می‌کنید نهایت این رشته همین‌جا متوقف خواهد شد؟

در بخش زیرساخت‌ها اگر با سال‌های قبل قیاس کنیم، به نظرم پیشرفت قابل‌قبولی داشته‌ایم. به‌خاطر الزامی که برای استانداردسازی ورزشگاه‌ها پیاده کردیم، خیلی سخت و جدی پیگیر این موضوع بودیم تا اجرائی شود، به‌طوری‌که خاطرم هست ورزشگاه‌های ساحلی حتی پروژکتور نداشتند و تیم‌ها باید زیر آفتاب و در طول روز بازی می‌کردند که شرایط خیلی بدی را ایجاد می‌کرد، اما الان چنین مشکلی را نداریم. البته که نباید به همین مورد نیز قانع بود و باید باز هم زیرساخت‌ها را بهبود ببخشیم، به‌طوری‌که بتوانیم میزبان بازی‌های آسیایی و بزرگ جهانی باشیم تا از این طریق زیرساخت‌ها توسعه پیدا کنند. در بخش برنامه‌ریزی که گفتید ما به برنامه‌ریزی دقیق و اجرای برنامه، بسیار پایبند هستیم، البته که فدراسیون فوتبال نیز باید بودجه‌ای را که نیاز است در اختیار ما قرار دهد. با توجه به اینکه فدراسیون فوتبال بودجه مشخصی برای فوتبال ساحلی ندارد، ما سعی کردیم با برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت بخش مالی پروژه را مدیریت کنیم و پیش ببریم.

‌برای توسعه فوتبال ساحلی در بخش زنان برنامه‌ای دارید؟ با توجه به موضوع پوشش، امکانش هست کاری جدی برای فوتبال ساحلی زنان در بعد بین‌المللی صورت بگیرد یا خیر؟

فوتبال ساحلی زنان بیش از ۱۰ سال است که در ایران برگزار می‌شود. بنده فوتبال ساحلی زنان را در ایران راه‌اندازی کردم، اما تا این لحظه برنامه خاصی از سوی فیفا و ای‌اف‌سی برای فوتبال ساحلی زنان در نظر گرفته نشده، اما امیدوارم این کار صورت بگیرد، چون استعدادهای زیادی در این رشته داریم که می‌توانند خودشان را به جهان معرفی کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ سوپرگل بازیکن آسیایی به سبک مسی

الفالف1 روز قبل
فیلم/ سوپرگل بازیکن آسیایی به سبک مسیگروه ورزشی الف، ۱۶ آذر ۱۳۹۸، ۱۹:۴۴ ۳۹۸۰۹۱۶۱۲۹سون هیونگ مین در ۱۲ ثانیه موفق شد در فاصله ۷۳ متری نسبت به دروازه برنلی ۶ بازیکن را جا بگذارد و سوپرگل بازی را به ثبت رساند.

گل استثنایی سوارز که قوانین فیزیک را نقض کرد+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز21 ساعت قبل
فرانکی دی یانگ هافبک هلندی حرکتی را از وسط زمین آغاز کرد و در نهایت توپ با پاس این ستاره هلندی به سوارز رسید و او هم با یک ضربه پشت پای استثنایی و تماشایی، گل چهارم بارسا را به ثمر رساند. شب گذشته در ادامه هفته شانزدهم لالیگا، بارسلونا میزبان مایورکا بود. در دقیقه ۴۳ بازی در حالی که بازی با نتیجه سه بر یک به سود بارسا در جریان بود، فرانکی دی یانگ هافبک هلندی حرکتی را از وسط زمین آغاز کرد و در نهایت توپ با پاس این ستاره هلندی به سوارز رسید و او هم با یک ضربه پشت پای استثنایی و تماشایی، گل چهارم بارسا را به ثمر رساند. بارسلونا با هت تریک لیونل مسی توانست با نتیجه ۵-۲ بر مایورکا پیروز شود. گل زیبای سوارز را تماشا کنید.

زیباترین گل سال در نیوکمپ + عکس و فیلم

الفالف22 ساعت قبل
در شبی که مسی از توپ طلای ششم خود رونمایی کرد و موفق به ثبت یک هت تریک دیگر نیز شد، زیباترین گل بازی را لوئیس سوارز به ثمر رساند. یک گل پشت پای استثنایی که از حالا یکی از نامزدهای جایزه پوشکاش خواهد بود. ستاره اروگوئه‌ای پشت به دروازه بود اما در یک لحظه تصمیم گرفت با پشت پا به توپ ضربه بزند تا یکی از زیباترین گل‌های سال به ثبت برسد. این چهارمین گل بارسا به مایورکا بود و سوارز تعداد گل هایش را به ۱۳۹ رساند. به این ترتیب سوارز حالا به تمام ۲۸ تیمی که در لالیگا برابرشان به میدان رفته موفق به گلزنی شده است.

گل دیدنی سوارز به مایورکا (فیلم)

ایلناایلنا1 روز قبل

داستان بی‌سروته خارجی‌ها در فوتبال ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در «خارج از گود» این هفته خواهید دید: >> مدتی است که به فدراسیون فوتبال به علت قرارداد آقای مارک ویلموتس حسابی انتقاد می‌شود؛ ویلموتسی که به علت دیر پرداخت شدن حقوقش نیامده رفت و گفته می‌شود کلی ضرر و زیان نیز باید به وی پرداخت شود>> یکی از اعضای فراکسیون ورزش مجلس گفته است تاج و وزیر ورزش احضار می‌شوند تا پاسخگوی قرارداد ویلموتس باشند، چون موضوع محرمانه‌ای وجود ندارد و برای پولی که از بیت المال پرداخت می‌شود باید پاسخگو باشند>> فدراسیون فوتبال هم اکنون تمام توان خود را به کار گرفته است تا برانکو را به جای ویلموتس بیاورد؛ آن هم با سالی ۱٫۵ میلیون یورو>> یک سوال از فدراسیون فوتبال؛ برانکو همین تازگی از تیم الاهلی به علت کسب نتایج ضعیف اخراج شده است آن وقت می‌خواهید تیم ملی را به او بدهید؟ >> تیم تراکتور نیز مربی خارجی خود را اخراج کرد، چون نتیجه نگرفت>> بازیکنان و مربیان خارجی گریبان گیر فوتبال ایران شده‌اند
ایسناایسنا1 روز قبل
«جزئیات» به ظاهر کوچک است که تفاوت میان یک مهاجم متوسط و یک مهاجم باکلاس را رقم می‌زند. اولین و دومین خارجی‌های تاریخ فوتبال ایران، ویلیام مک کلور و آلن ویتل، هر دو مهاجمانی بودند که از فوتبال بریتانیا به پرسپولیس آمدند. از اواخر دهه شصت که بعد از یک دهه وقفه، فوتبال ایران به خارجی‌ها روی خوش نشان داد، سعین آگین سانیا نیجریه‌ای، مهاجم گمنامی بود که در خط حمله تیم «پورا» به کار گرفته شد. وقتی ضربه سر مهدی قائدی زده می‌شود، اولین واکنش هر مهاجم، حمله بردن به توپی است که مدافع حریف قصد دارد آن را دفع کند. همین «جزئیات» به ظاهر کوچک است که تفاوت میان یک مهاجم متوسط و یک مهاجم باکلاس را رقم می‌زند.

نظرها

اخبار بیشتر