۱۲۰۰ هکتار زمین در کردستان تا نیمه آذر جنگل‌کاری می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
۱۲۰۰ هکتار زمین در کردستان تا نیمه آذر جنگل‌کاری می‌شود

۱۲۰۰ هکتار زمین در کردستان تا نیمه آذر جنگل‌کاری می‌شود

مهرخبرگزاری مهر |
سنندج - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: تا ۱۴ آذر و همزمان با نهضت نهال‌کاری، بیش از یک هزار و ۲۰۰ هکتار اراضی در شش شهر تابعه این استان جنگل‌کاری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان، سعدی نقشبندی اظهار داشت: نهضت نهال‌کاری ابتکاری نو و در جهت گام برداشتن در مسیر توسعه جنگل در کشور است و بدلیل همخوانی با شرایط اقلیمی و بارش اولین بارندگی‌ پاییزی، کاشت درختان جنگلی بلوط و بنه ابتدا به صورت گلدانی انجام شد سپس با اولویت این دو گونه، چاله کنی در عرصه‌های مطالعه شده شروع شد.

وی افزود: تا ۱۴ آذر و همزمان با نهضت نهال‌کاری در کشور، در شش شهرستان تابعه استان، یک هزار و ۲۰۰ هکتار از جنگل‌های استان بذرکاری و نهال‌کاری می‌شود که در فاز اول این طرح ۶۰۰ هکتار نهال‌کاری و ۶۰۰ هکتار بذرکاری با اولویت بلوط و بنه در عرصه‌های جنگلی کاشت می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان ادامه داد: برنامه‌ریزی سایر فعالیت‌های بیولوژیک نیز متناسب با برنامه‌های ابلاغی سازمان جنگل‌ها و شرایط اقلیمی استان در دستور کار است.

نقشبندی یادآور شد: در عرصه‌های مرتعی که پوشش گیاهی ضعیف است و گیاهان خوش خوراک برای دام در آن نمی‌روید اگر این مراتع قرق شود، گیاهان مهاجم از این قرق سوءاستفاده می‌کنند و کل عرصه را فرا می‌گیرند و دام نیز رغبتی برای تعلیف ندارد.

وی با بیان اینکه این قرق کردن به بحث پوشش گیاهی کمک کرده و از فرسایش خاک جلوگیری می‌کند، بیان کرد: از طرف دیگر در فصل گرم سال باعث حریق و آتش‌سوزی می‌شود و برنامه‌ریزی شده تا در مراتعی که گونه‌های خوش خوراک مرتعی آن بیشتر از ۳۰ درصد است، بهره برداران به مدت دو سال از چرای دام خودداری کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: نهاده و بذر رایگان در اختیار این بهره برداران قرار می‌گیرد تا آن مراتع دوباره احیا و توسعه یابند و در واقع خود مردم محلی هم به مدت دو سال از آن مراتع نگهداری می‌کنند تا به مرحله بذردهی برسد و بذر گیاهان خوش خوراک جایگزین بذرهای مهاجم شود.

نقشبندی درباره دلیل انتخاب مردم برای مشارکت در این طرح اظهار داشت: مردم بهره‌بردار اصلی مراتع هستند و به دلیل دلبستگی که به منطقه دارند خودشان از آن نگهداری می‌کنند و اگر بخشی از این مراتع آتش بگیرد و یا تخریب و تصرفی در آن صورت گیرد نسبت به آن بی توجه نخواهند بود.

وی افزود: راه‌حل برون رفت اداره کل منابع طبیعی و سازمان جنگل‌ها در بحث حفاظت از عرصه‌های جنگلی و مرتعی، واگذاری مدیریت این عرصه‌ها به جوامع محلی و مشارکت آنها در بحث حفاظت و صیانت و بهره‌برداری اصولی و هدفمنداز این عرصه‌ها است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان یادآور شد: شعار ما «منابع طبیعی با مردم و برای مردم» است و این شعار نباید به عنوان یک اصل تسهیل‌گری در حوزه‌های منابع طبیعی فراموش شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

۹ هزار میلیارد تومان بودجه آب و برق سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر نیرو در حاشیه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مجموع اعتبارات آب و برق در بودجه سال ۹۹ بیش از ۹ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. رضا اردکانیان افزود: ما در آغاز فصل بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در مجلس هستیم و وزارت نیرو با همه کمیسیون‌ها به ویژه سه کمیسیون کشاورزی و آب، انرژی و عمران ارتباط مستقیم و کاری دارد و هر سال در چنین ایامی اعضای کمیسیون وقتی را در نظر می‌گیرند که دستگاه‌های اجرایی جزئیات کار‌های خود را در خصوص بودجه ارائه دهند. وی ادامه داد: همه دستگاه‌ها از جمله وزارت نیرو موظف است که چارچوب لایحه تدوینی دولت را ارائه کرده و بحث‌ها در چارچوب همان لایحه ادامه پیدا کند. وزیر نیرو در خصوص افزایش نرخ آب و برق در سال آینده افزود: طبق دستور دولت ما اجازه نداریم بیش از ۷ درصد تعرفه آب و برق را افزایش دهیم. آقای اردکانیان گفت: هر چند قیمت و هزینه کالا‌هایی که مصرف می‌کنیم رشدی بیش از این دارد، ولی ما اجازه افزایش بیش از ۷ درصدی را نداریم.

زرینچه: از فردوسی پور گله دارم / به عشق استقلال به کارم ادامه می‌دهم (فیلم)

ایلناایلنا14 ساعت قبل
سرپرست تیم استقلال تهران که پیش از دیدار مقابل پیکان تهران با هجمه‌های زیادی رو به رو شده بود در میکسدزون ورزشگاه آزادی احساساتی شد و درباره موضوعات مختلف صحبت کرد. سرپرست تیم فوتبال استقلال ادامه داد: من از جزئیات قرارداد استراماچونی اطلاع ندارم. من در آن لحظه اعلام کردم که خسته شده‌ام و نمی‌توانم به بازی ادامه دهم. بعد از بازی از باشگاه استقلال نظری‌جویباری، منزوی، فتح‌الله و … با من تماس گرفتند و خواستند که آخر شب به باشگاه بروم. من از ناصرخان رخصت گرفتم و اولین تمرین را بعد از آن اتفاق در زمین پیکان برگزار کردیم.
خبر فوریخبر فوری5 ساعت قبل
قاتل پس از بازگشت از محل کارش با صحنه همخوابی همسر و دامادش در خانه مواجه شد که موجب بروز این جنایت شد. مرد ۴۵ ساله افغان دامادش را از مردانگی انداخت و با چاقو او را سلاخی کرد. گزارش رسانه‌ها حاکی از آن است که قاتل پس از بازگشت از محل کارش با صحنه‌ای وحشتناک از همسر و دامادش در خانه مواجه شد که موجب بروز این جنایت هولناک شد. در جریان تحقیقات پلیسی مشخص شد که قربانی و همسر متهم از مدت‌ها قبل با یکدیگر در رابطه بودند و بارها با همدیگر رابطه برقرار کرده بودند که روز حادثه بازگشت نابهنگام متهم از محل کار راز آن‌ها را فاش کرد. در حال حاضر متهم در بازداشت است تا جلسه دادگاهی اش به زودی برگزار شود.

همسر شهید پس از ۳۸ سال قبر شوهرش را پیدا کرد+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز14 ساعت قبل
همسر شهید محمد صفری پس از ۳۸ سال تازه فهمیده که شوهرش در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شده است و او سال‌ها فکر می‌کرده همسرش مفقودالاثر است. همسر شهید محمد صفری پس از ۳۸ سال تازه فهمیده که شوهرش در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شده است و او سال‌ها فکر می‌کرده همسرش مفقودالاثر است. او امروز از رشت به تهران آمد و برای اولین بار بر سر مزار همسرش حاضر شد.

رویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گاز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیرویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گازنخستین رویداد توسعه فناوری ویژه اقلام پرمصرف گاز با حضور وزیر نفت، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

نظرها

اخبار بیشتر