تغییر اقلیم اصفهان از خشک به فرا خشک
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
تغییر اقلیم اصفهان از خشک به فرا خشک

تغییر اقلیم اصفهان از خشک به فرا خشک

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/اصفهان مدیرکل هواشناسی استان اصفهان بابیان اینکه اقلیم شهر اصفهان بر اساس طبقه‌بندی اقلیمی  lrimo climate خشک و نیمه‌خشک است، گفت: بر اساس بررسی‌های اقلیمی این سه دهه، تغییرات اقلیمی که در شهر اصفهان اتفاق افتاده باعث شده که اقلیم این شهر از خشک به فرا خشک تغییر پیدا کند.

حمیدرضا خورشیدی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: رخداد مخاطرات جوی و اقلیمی ازجمله خشک‌سالی اثرات شدیدی در برخی از نقاط جهان و به‌ویژه مناطق حساس نیمه‌خشک داشته است که کشور ایران و استان اصفهان هم از این امر مستثنا نبوده است.

وی با اشاره به اینکه امروزه گرمایش کره زمین و رخداد مخاطرات جوی و اقلیمی یکی از چالش‌های مهم جهانی محسوب می‌شود، افزود: روند گرم شدن دمای کره زمین موجب تغییرات وسیعی در الگوهای آب و هوایی، ازجمله بسامد و شدت مخاطرات جوی، توزیع بارش و … شده که پیامدهای بسیار گسترده‌ای ازجمله پدیده‌های مانند خشک‌سالی‌های طولانی‌مدت، طوفان‌های گردوخاک شدید، از بین رفتن منابع طبیعی و درنتیجه آن مهاجرت و خالی از سکنه شدن شهرها و روستاها را به دنبال داشته است.

مدیرکل هواشناسی استان با اشاره به گزارش هیئت جهانی تغییر اقلیم (ipcc) در سال ۲۰۱۳، گفت: بر اساس این گزارش منطقه خاورمیانه در آینده گرم‌تر و خشک‌تر خواهد شد و افزایش دما و کاهش بارش منجر به وقوع خشک‌سالی در منطقه می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

وی خاطرنشان کرد: طی دو دهه اخیر گرمایش جهانی موجب تغییرات گسترده‌ای در بسیاری از متغیرهای هیدرو اقلیمی و اکوسیستم‌های طبیعی شده و به‌طور مستقیم یا باواسطه جنبه‌های گوناگون آب، خاک، هوا، محیط‌زیست و زیربناهای اقتصادی اجتماعی بخش‌هایی از کشور، به‌ویژه استان اصفهان را مورد تهدید قرار داده است.

خورشیدی ادامه داد: بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط سازمان‌های معتبر بین‌المللی یکی از مهم‌ترین چالش‌ها، مخاطرات محیطی است که ریشه در تغییر شرایط اقلیمی (تغییر اقلیم) دارد.

مدیرکل هواشناسی استان بابیان اینکه سکونتگاه‌ها به‌ویژه جوامع شهری به‌عنوان یکی از پیچیده‌ترین ساخته‌های دست بشر، با ریسک‌های بالقوه گسترده‌ای به دلیل محدوده وسیعی از مخاطرات و نیز به دلیل آسیب‌پذیری چندگانه‌شان، مواجه هستند، تأکید کرد: به راین اساس توجه ویژه به افزایش تاب‌آوری شهرها در مقابل رخداد مخاطرات جوی و اقلیمی تحت شرایط تغییر اقلیم ضروری است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تعقیب و گریز قاچاقچیان در اتوبان قم

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ماموران عملیاتی مبارزه با مواد مخدر پس از تعقیب و گریز با پژو ۴۵۰ که حامل ۳۹۰ کیلو گرم مواد مخدر بود، در اتوبان قم شناسایی و دستگیر کردند. همچنین در چند روز گذشته ۱۷ نفر قاچاقچی و ۶۸۶خرده فروش دستگیر شدند. قاچاقچیان هر ترفند و شگردی را اجرا کنند باز هم از پلیس عقب ترند.

افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی با هدف شناسایی درگاه‌های جعلی پرداخت اینترنتی و آگاه ساختن سرویس گیرنده وب ساخته شده است. پلیس فتا می‌گوید: در فضای سایبری، ۶۷ درصد جرائم مربوط به کلاهبرداری‌های مالی است و پیش بینی می‌شود با استفاده از افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی، این آمار کاهش چشمگیری داشته باشد.

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه این سازمان، امسال تا پایان آبان، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده را شناسایی و معرفی کرده است، گفت: سازمان امور مالیاتی هم برای این مالیات‌ها، برگ تشخیص صادر کرده که حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. وی اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی کشور‏، پیگیری و شناسایی بستر‌های فسادزا و اصلاح آن است که بخش قابل توجهی از این بستر‌ها باید توسط قوه مجریه‏، اصلاح شود. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: بخشی از این بستر‌ها هم ناشی از قوانین و مقررات است که باید اصلاح شود. وی تاکید کرد: فساد، خط قرمز سازمان بازرسی و دستگاه قضایی است و بدون هیچ اغماضی با آن برخورد می‌کنیم. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هم تخلفی انجام شود حتما برخورد می‌کنیم.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، برنامه تلویزیونی «جهان آرا» دوشنبه شب با حضور سردار محمد علی جعفری و با موضوع چرایی محوریت جوانان در گام دوم انقلاب اسلامی از شبکه افق پخش می‌شود. سردار «محمدعلی جعفری» فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرمانده قرارگاه فرهنگی و اجتماعی بقیة الله (عج)، مهمان برنامه امشب «جهان آرا» خواهد بود. موضوع این برنامه، چرایی محوریت جوانان در گام دوم انقلاب است. در برنامه امشب «جهان آرا» و در گفت‌وگوی امیرحسین ثابتی با سردار جعفری، مروری بر تجارب نظام در عبور از بحران‌ها با اتکا به جوانان مردم صورت می‌گیرد. این برنامه روز‌های زوج ساعت ۲۲ به صورت زنده از شبکه افق پخش می‌شود و تکرار آن هم ساعت ۱۷:۳۰ روز بعد روی آنتن می‌رود.
انتخابانتخاب1 روز قبل
شکوری راد نگرانی از ریزش رای اصلاح طلبان در انتخابات به دلیل اعتراضات بنزینی را منتفی دانسته بود. تحلیل اشتباهبعید است تحلیل شکوری راد از عدم ریزش رای اصلاح طلبان مورد تایید تحلیلگر دیگری باشد. مجالی برای حضور قشر خاکستری نماندهاز طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح طلبان از عملکرد این جریان است. شهروند درجه دو؟ گویا شکوری راد حتی شعار‌های اصلاح طلبان که از خرداد ۷۶ به مرور گسترش یافته و در مانیفست نانوشته اصلاح طلبان جای گرفتند را نیز فرموش کرده. لگرایان می‌گویند به قدری با خواسته‌های بدنه اجتماعی اصلاح طلبان متفاوت است که نمی‌توان تصور کرد رای اصلاح طلبان به سبد اصولگرایان خواهد رفت.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
رئیس سازمان هواشناسی کشور ضمن اشاره به این که ما همچنان شاهد روند کاهشی تراز آب دریای خزر هستیم، گفت: در صورت تداوم این روند امکان وقوع شرایط ناگوار زیست‌محیطی در مناطق ساحلی کشورهای حاشیه این دریا وجود دارد. به گزارش ایسنا، سحر تاج‌بخش در بیست و چهارمین نشست کمیته هماهنگی آب و هواشناسی دریای خزر که امروز برگزار شد، اظهار کرد: بیش از پنج سال از تصویب موافقت‌نامه همکاری هواشناسی آب‌شناسی دریای خزر توسط نمایندگان دولت‌های عضو این مجموعه می‌گذرد و عزم جدی اعضای این کمیته بر تسریع در اجرای مفاد موافقت‌نامه و رسیدن به اهداف اصلی آن، برنامه یکپارچه پایش و پیشگیری از هواشناسی و آب شناسی دریای خزر است. این اثرات در حال حاضر به گونه‌ای چشمگیر بر دما، بارش و تراز آب دریا تاثیر گذاشته است و بررسی روند این تغییرات و نحوه تاثیر آن بر محیط زیست و ساحل نشینان از موضوعات مهمی است که قابلیت پیگیری توسط محققان را دارد. تاج بخش با بیان اینکه نشست کمیته هماهنگی هواشناسی و آب‌شناسی دریای خزر در حالی برگزار شده است که ما همچنان شاهد روند کاهشی تراز آب دریای خزر هستیم، تصریح کرد: در صورت تداوم این روند امکان وقوع شرایط ناگوار زیست محیطی در مناطق ساحلی کشورهای حاشیه این دریا وجود دارد. به گفته تاج‌بخش این امر مستلزم سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت‌های پایش و پیش‌بینی هواشناسی و آب شناسی در دریای خزر است و شرکت‌های نفتی به عنوان یکی از حامیان برنامه‌های کمیته می‌توانند نقش مهمی را در رسیدن به اهداف اصلی ایفا کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

دزدیدن ۳ گوسفند با پراید در روز روشن! + فیلم

رکنا14 ساعت قبل

اسامی فیلم‌هایی که در دومین روز جشنواره «سینما حقیقت» روی پرده می‌روند

اعتمادآنلاین2 ساعت قبل

نساجی قائمشهر با سرمایه گذاری ستاد اجرایی فرمان امام احیا شد

فارس18 ساعت قبل

زیبایی‌های فصل پاییز در شهر قم از دریچه دوربین

تسنیم1 روز قبل

کشف ۱۹ تن خوراک دام فاقد مجوز در سرخه/ ۲ متهم دستگیر شدند

مهر14 ساعت قبل

مشاور خاتمی: انتخابات تهران را ۳۰ بر هیچ می‌بازیم/ چرا مردم نباید از اعترافات شبکه سازمان‌یافته آشوب باخبر شوند؟ / دستور جدید دولت درباره امر به معروف

مشرق‌نیوز3 ساعت قبل

برزای: گل گهر پیشرفت خوبی داشته است/با انگیزه کافی مقابل پیروزی بازی می‌کنیم

ایسنا1 روز قبل

نماینده اسبق ساری از داوطلبی مجلس انصراف داد

مازن آنلاین1 روز قبل

فریبا: از استعفای استراماچونی شوکه شدم

فوتبالی1 روز قبل

یک خواننده ترکیه‌ از قطعه «عالیجناب عشق» ایوان بند کپی کرد

خبر فوری1 روز قبل