تولید ۱۵ هزار تن گردو/کردستان رتبه ششم تولید گردو را دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
تولید ۱۵ هزار تن گردو/کردستان رتبه ششم تولید گردو را دارد

تولید ۱۵ هزار تن گردو/کردستان رتبه ششم تولید گردو را دارد

مهرخبرگزاری مهر |
سنندج - رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: باغداران کردستانی امسال از هفت هزار و ۳۳۴ هکتار باغات گردو ۱۵ هزار تن محصول برداشت کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، خالد جعفری شامگاه سه شنبه در اولین جشنواره استانی گردو که در شهرستان کامیاران برگزار شد، اظهار داشت: کردستان با دارا بودن هفت هزار و ۳۳۴ هکتار باغات گردو و تولید سالیانه ۱۵ هزار تن محصول با حدود ۱۱ هزار بهره بردار، مقام ششم تولید گردوی کشور را به خود اختصاص داده است که شهرستان کامیاران با سهم ۱۰ درصدی تولید این محصول رتبه چهارم استان را در تولید گردو به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه به گردوی ایرانی به عنوان چهارمین محصول عمده باغی ایران و پس از پسته دومین محصول خشکباری مهم ایران است، افزود: گردو از نظر اقتصادی به خصوص صادرات غیرنفتی اهمیت بسیار زیادی دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: از مجموع کل باغات ایران ۲٫۵ درصد باغات به درختان گردو اختصاص دارد و سطح زیر کشت درختان گردو در ایران حدود ۱۶۰ هزار هکتار با تولید ۲۲۲ هزار تن است.

جعفری یادآور شد: تولید گردو در کردستان از اهمیت ویژه ایی برخوردار است و علاوه بر میزان مصرف داخلی استان میزان صادرات این محصول در شش ماهه نخست امسال هزار و ۱۷۲ کیلوگرم به ارزش حدود ۳۶۰ میلیون ریال و در سال گذشته هزار و ۳۸۷ کیلوگرم به ارزش ۵۸۰ میلیون ریال بوده است.

وی بیان کرد: متوسط عملکرد باغات گردوی استان ۲٫۵ تن در هکتار است که با اجرای طرح سرشاخه کاری باغات گردو علاوه بر افزایش کیفی محصول عملکرد محصول دو برابر شده و به پنج تن افزایش می‌یابد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان از اهمیت تغییر تاج درختان گردو در باغات قدیمی با استفاده از تکنیک سرشاخه کاری در استان خبر داد و گفت: هر ساله در استان به دلیل حادث شدن سرماهای دیر رس بهاره و نوسانات دمایی در اوایل فصل رشدی باغات، شاهد خسارت ناشی از سرمازدگی به انواع گونه‌های باغی به ویژه گردو هستیم به طوری که نوسانات تولید طی سنوات مختلف معرف شدت و اهمیت این موضوع است و برای کاهش این خطرات سرشاخه کاری یکی از راهکارهای مناسب در این مورد است.

در خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

جعفری اظهار داشت: در برخی از سال‌ها از جمله سال ۹۷ افت عملکرد و تولید محرز و مشخصی را به همین دلیل شاهد بودیم و تولید استان حدود ۱۲ هزار تن بود و این در حالی است که با توجه به میانگین تولید استانی عملکرد مطلوبی نیست، لذا با ترویج و توسعه ارقام دیر برگده (چندلر، فرنت، روند و فرانکت) که آغاز فصل برگ‌دهی و رشد این ارقام دیرتر از ژنوتیپ‌های مختلف استانی است (حدود۲۰ روز الی یک ماه) می‌توان موضوع خسارت سرمای دیرس بهاره را در سطح استان حل کرد.

وی افزود: ارقام عنوان شده از ویژگی‌های شاخص دیگری همچون مغز سفید، پوست نازک، درشتی و یک‌دستی برخوردار هستند که تمامی این مسایل در بهبود و افزایش قیمت و در نهایت درآمد گردوکاران مؤثر خواهد بود و در حال حاضر نیز سالانه حدود ۸۰ الی ۱۰۰ هکتار از باغات گردو سرشاخه کاری می‌شود که دو شهرستان بانه و سروآباد در این مهم پیشرو هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به برآورد ریالی هزینه سرشاخه کاری باغات گردو براساس هکتار و اصله، ادامه داد: هزینه یک هکتار باغ گردو حدود ۱۱۲ میلیون ریال است که با احتساب ۱۶۰ اصله درخت هزینه سرشاخه کاری هر اصله حدود ۷۰۰ هزار ریال بوده و درختان سرشاخه کاری شده بعد از سه سال به بهره‌برداری اقتصادی خواهند رسید.

جعفری یادآور شد: مقایسه ارزش صادراتی گردو در بازارهای جهانی در مقایسه با هر بشکه نفت، با در نظر گرفتن این که قیمت هر بشکه نفت خام حدود ۵۶ دلار و قیمت هر دلار ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان است، قیمت تمام شده هر بشکه نفت در بازار جهانی حدود ۶۹۰ هزار تومان برآورد می‌ شود و این در حالی است که قیمت هر کیلو گردو درجه یک را اگر ۶۰ هزار تومان در نظر بگیریم هر ۱۱٫۵ کیلوگرم گردو معادل یک بشکه نفت خواهد بود و به عبارتی هر یک کیلوگرم گردو ۴٫۹ دلار ارزش اقتصادی خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساخت صخره مصنوعی با کشتی باری +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل

افزایش ۱۰ درصدی مشترکان خوش مصرف

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، مدیرعامل شرکت توانیر از پرداخت ۱۰۶ میلیارد تومان پاداش خوش مصرفی به مشترکان خانگی و افزایش ۱۰ درصدی مشترکان خوش مصرف در مقایسه با سال گذشته خبر داد. محمدحسن متولی زاده در حاشیه سی و چهارمین کنفرانس بین المللی برق در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه امسال ۲۹ میلیون مشترک خانگی از شبکه برق سراسری در کشور برق دریافت کرده‌اند گفت: امسال از این تعداد ۲۴ میلیون مشترک درحد الگوی مصرف، مصرف کردن و ۸ میلیون مشترک ضمن رعایت الگوی مصرف برق مصرفشان را در تابستان امسال که بسیار گرم بود در مقایسه با سال قبل کاهش دادند که به همین دلیل مشمول پاداش خوش مصرفی شدند.
جام نیوزجام نیوز20 ساعت قبل
در روزهای بعد از افزایش قیمت بنزین، بازار رفتاری سردرگم و پیچیده داشت. بعد از آن بار دیگر درگیر موج افزایشی شد و باز هم با اعلام شرایط فروش خودروسازان به سراشیبی افتاد. ولی از شواهد امر پیداست که حداقل در برنامه آتی خودروسازان افزایش تولید و عرضه‌ای در این زمینه دیده نمی‌شود. بازار خودرو به کدام سمت و سو می‌رود؟ با در نظر گرفتن این شرایط، رفتار بعدی بازار کمی دشوار به نظر می‌رسد. دلیل این تحلیل آن است که هیچ یک از المان‌های تاثیرگذار بر قیمت خودرو طی چند روز اخیر حادث نشده است.

پاسخ ضرغامی به روحانی! گزارش دقیق ۹۴۷ میلیون دلار در بانک مرکزی است از آنها بخواهید+فیلم

الفالف19 ساعت قبل
وی گفت: هر بار که یک قسط از طرف بانک مرکزی در اختیار صدا و سیما قرار داده می‌شد از صدا و سیما گزارش کامل هزینه‌های قسط قبل را می‌خواستند لذا من ۸ نامه رسمی برای رؤسای بانک مرکزی وقت‌ نوشتم به ازای هر نامه اعلام می‌کردم که به پیوست ریز هزینه‌های قسط قبل برای شما ارسال می‌شود لطفا بعد از تایید قسط بعدی را برای هزینه‌های ضروری و مورد نیاز بدهید. ضرغامی گفت: یک ماه و دو ماه و برخی وقت‌ها ۴ ماه طول می‌کشید تا بانک مرکزی بررسی کند که آقای روحانی انشاالله اینها را نمی‌دانسته تا خطای ایشان کمتر شود، اتفاقا قسط آخر زمان آقای روحانی بود و آقای سیف هم در جریان است. وی افزود: معنای حرف رئیس جمهور این است که اگر هر دستگاهی بودجه رسمی دولتی گرفت و هزینه شد یک نفر برود در تریبون عمومی و بگوید آن پولی که هزینه کردید پول گم شده اختلاسی است که می‌خواهم پیگیری کنم لذا خیلی خنده‌دار است. رییس اسبق صدا و سیما ادامه داد: آقای رئیس جمهور به جای این که در تریبون این حرف نادرست و ناشیانه و از موضع عصبانیت و در برابر پرونده شخصی برادر خودشان را اعلام کنند که صدا و سیما گزارش نداده، کافی است که به بانک مرکزی اعلام کنند گزارش‌های چهار ساله صدا و سیما را بدهید تا مطالعه کنم. فیلم را ببینید
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، وحید تقی خانی، دبیر کل فدراسیون صنعت نفت ایران در جمع خبرنگاران درباره مصوبه جدید شورای عالی اقتصاد گفت: با اجرای مصوبه جدید شورای عالی اقتصاد که با پیشنهاد وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه برای ارائه تسهیلات به مردم صورت گرفته است، آثار بسیار مثبتی را به دنبال خواهد داشت. تقی خانی با بیان اینکه امروزه استفاده از گاز طبیعی به عنوان یک سوخت جایگزین در برخی از کشورها رایج است، گفت: این موضوع به عنوان یک استراتژی در کشور ما نیز به طور جدی دنبال می‌شود و پیشرفت‌های خوبی در این زمینه حاصل شده است. وی با اشاره به اینکه در روزهای اخیر اقبال مردم به سمت گازسوز کردن و استفاده از گاز طبیعی چندین برابر شده و مردم تمایل دارند که از سوخت ارزانتر استفاده کنند، افزود: طبیعی است با توسعه سوخت جایگزین CNG یا گاز طبیعی مقدار قابل توجهی کاهش در مصرف بنزین حاصل می‌شود. تقی خانی با تاکید بر اینکه بحث استفاده از سوخت‌های جایگزین رویکرد صحیحی است، تصریح کرد: اثر مستقیم اجرای این طرح، کاهش مصرف بنزین است که از محل صرفه جویی حاصل از آن درآمد نصیب کشور می‌شود. وی یادآور شد: با مطالعات اقتصادی و فنی که در این طرح صورت گرفته است هم مردم منتفع خواهند شد و هم منجر به کاهش هزینه‌های حمل و نقل عمومی و … شده و در کل برای اقتصاد کشور حرکت مثبت و موثری است.

نظرها

اخبار بیشتر