معافیت مالیاتی هنرمندان فعلا یک طرح و لایحه است/ تمدید مهلت بازگشت دلار‌های صادراتی به کشور/ فرار مالیاتی به اندازه ۱۰ درصد بودجه سالانه است/ واکنش همتی به گرانی دلار: بازار ارز اینگونه نمی‌ماند/ ولی‌الله سیف: مداخله بانک مرکزی در بازار ارز از سال ۸۲
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

معافیت مالیاتی هنرمندان فعلا یک طرح و لایحه است/ تمدید مهلت بازگشت دلار‌های صادراتی به کشور/ فرار مالیاتی به اندازه ۱۰ درصد بودجه سالانه است/ واکنش همتی به گرانی دلار: بازار ارز اینگونه نمی‌ماند/ ولی‌الله سیف: مداخله بانک مرکزی در بازار ارز از سال ۸۲

تابناکخبرگزاری تابناک |
این پیمانه تیتر‌هایی همچون دلیل سهمیه بندی و اصلاح قیمت بنزین از زبان رئیس جمهور، تقویت ۶۱۹ واحدی شاخص کل بورس، نرخ بیکاری آلمان در کمترین سطح ۳۹ سال اخیر، درجا زدن قیمت طلا در بازار‌های جهانی، شکایت ۱۰۰ هزار بریتانیایی از فولکس و قیمت دلار و یورو را در بر دارد..

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون دلیل سهمیه بندی و اصلاح قیمت بنزین از زبان رئیس جمهور، تقویت ۶۱۹ واحدی شاخص کل بورس، نرخ بیکاری آلمان در کمترین سطح ۳۹ سال اخیر، درجا زدن قیمت طلا در بازار‌های جهانی، شکایت ۱۰۰ هزار بریتانیایی از فولکس و قیمت دلار و یورو را در بر دارد.

دلیل سهمیه بندی و اصلاح قیمت بنزین از زبان رئیس جمهور

رئیس جمهوربا تاکید بر اینکه همه تلاش ما این است که فشار را بر قشر آسیب پذیر کاهش دهیم، گفت: علت اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین این بود که با افزایش بی رویه مصرف، در شرایط تحریم نیازمند واردات بنزین نشویم. دکتر روحانی با بیان اینکه با ادامه روند افزایش مصرف بنزین، در سال ۱۴۰۰ دوباره به وارد کننده بنزین تبدیل می‌شدیم، افزود: برای اینکه بتوانیم خودکفا باشیم و مصرف بنزین را کنترل کنیم، طرح سهمیه بندی و اصلاح قیمت بنزین اجرا شد و درآمد حاصل از این طرح که حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان است نیز به طور کامل در اختیار اقشار آسیب پذیر جامعه قرار می‌گیرد.

تقویت ۶۱۹ واحدی شاخص کل بورس

در معاملات روز سه شنبه، شاخص کل بورس تهران گرچه در ساعت ابتدایی بازار اندکی عقب نشینی کرد لیکن با غلبه تقاضا بر عرضه، در نهایت با رشد ۶۱۹ واحدی تا ارتفاع ۳۲۰ هزار و ۸۱۴ واحدی پیشروی کرد. به نقل از نبض بورس، همه نماگرهای اصلی بورس تهران در حالی امروز سه نشبه سبز پوش بودند و بر این اساس شاخص قیمت وزنی ارزشی با رشد ۱۶۶ واحدی رقم ۸۵ هزار و ۹۳۱ واحدی را به نمایش گذاشت، شاخص کل هم وزن با رشد ۸۵۸ واحدی در ارتفاع ۹۷ هزار و ۴۷۵ واحدی ایستاد و شاخص قیمت هم وزن با افزایش ۵۷۳ واحدی رقم ۶۵ هزار و ۱۳۹ واحدی را نمایش داد. شاخص آزاد شناور با رشد ۱۲۴۲ واحدی در ارتفاع ۳۷۷ هزار و ۴۴۲ واحدی ایستاد و شاخص بازار اول با افزایش ۶۱۷ واحدی رقم ۲۳۰ هزار و ۲۷۰ واحدی و شاخص بازار دوم با رشد ۵۰۶ واحدی در ارتفاع ۶۶۵ هزار و ۴۵۴ واحدی قرار گرفت. ارزش معاملات بورس تهران از ۱۵۳۸٫۶ میلیارد تومان فراتر رفت که ناشی از داد و ستد بیش از ۲ میلیارد و ۸۳۳ میلیون برگه سهم و حق تقدم و اوراق مالی طی ۴۰۴ هزار و ۷۷۳ نوبت معاملاتی بود.

معافیت مالیاتی هنرمندان فعلا یک طرح و لایحه است/ تمدید مهلت بازگشت دلار‌های صادراتی به کشور/ فرار مالیاتی به اندازه ۱۰ درصد بودجه سالانه است/ واکنش همتی به گرانی دلار: بازار ارز اینگونه نمی‌ماند/ ولی‌الله سیف: مداخله بانک مرکزی در بازار ارز از سال ۸۲ - 7

نرخ بیکاری آلمان در کمترین سطح ۳۹ سال اخیر

تا پایان ماه اکتبر متوسط نرخ بیکاری در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا به ۳٫۱ درصد رسید که اگر چه در مقایسه با ماه قبل تغییری نکرده است اما کماکان پایین‌ترین نرخ ثبت شده در آلمان طی حدود چهار دهه اخیر محسوب می‌شود. طی این مدت شمار افراد فاقد شغل آلمانی با ۰٫۸ درصد افزایش به یک میلیون و ۳۴۰هزار نفر رسیده است و جمعیت شاغل در آلمان در ماه اکتبر بدون تغییر نسبت به ماه سپتامبر در سطح ۴۱ میلیون و ۹۹۰ هزار نفر باقی مانده است. در مقایسه با اکتبر سال ۲۰۱۸، شمار بیکاران آلمانی ۱٫۴۳ میلیون نفر کمتر شده است و شمار افراد شاغل نیز ۰٫۴ درصد بیشتر شده است.

معافیت مالیاتی هنرمندان فعلا یک طرح و لایحه است

فرهاد دژپسند در حاشیه مراسم روز حسابدار در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا طرح معافیت مالیاتی هنرمندان پشتوانه کارشناسی دارد؟ اظهار داشت: این بحث هم اکنون یک طرح و لایحه است و قرار است در مجلس مورد بحث و بررسی قرار بگیرد. وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: تعداد ۲۵ کارشناس اقتصادی را برای بررسی این موضوع دعوت به تحلیل و موشکافی کرده‌ام تا با نارضایتی عموم مواجه نشویم. وی در ادامه به درآمد برآورد شده برای مالیات سال آینده نیز گفت: در بودجه سال ۹۹، درآمد مالیاتی حدود ۱۶۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است و بنا به شرایط اقتصادی این عدد را مناسب دانستیم چرا که سال گذشته ۱۰۹ هزار میلیارد تومان درآمد برآورد شده بود. وی تاکید کرد: نرخ ارز در بودجه پیش‌بینی نمی‌شود بلکه نرخ محاسباتی ارز عنوان می‌شود که در برآوردها این رقم ۴۲۰۰ تومان عنوان شده است.

قیمت دلار و یورو روز سه شنبه/ تدبیر بازارساز

در معاملات روز سه شنبه دوازدهم آذرماه ۹۸؛ بازار ارز با افت اندک نرخ دلار در صرافی‌های مجاز و بانکی همراه شد. به گونه‌ای که، هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های مجاز و بانکی سطح کشور به نرخ ۱۲۴۰۰ تومان از مردم خریداری و به قیمت ۱۲۵۰۰ تومان به متقاضی دریافت ارز فروخته شد که نسبت به روز قبل، ۵۰ تومان کاهش داشت. همچنین هر اسکناس یورو در این صرافی‌ها، به نرخ ۱۳۶۰۰ تومان از مردم خریداری شد و به قیمت ۱۳۷۰۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد که نسبت به روز دوشنبه، همانند دلار، ۵۰ تومان ارزان‌تر شده است.

درجا زدن قیمت طلا در بازارهای جهانی

قیمت طلا در معاملات دیروز به علت ایستادن سرمایه گذاران در حاشیه بازار، حتی با وجود بروز تنش‌های جدید در تجارت جهانی با وضع تعرفه بر کالاهای برزیلی و آرژانتینی از سوی ترامپ، در بازه محدودی در نوسان بود. هر اونس طلا با ۲۷ سنت افزایش ۱۴۶۲٫۷۱ دلار فروخته شد. ترامپ روز دوشنبه تعرفه هایی بر واردات فولاد و آلومینیوم از برزیل و آرژانتین اعمال کرد و جبهه‌های جنگی در جنگ تجاری ایجاد کرد. جیگار تریودا، تحلیلگر بازار گفت: «تنها دلیلی که قیمت‌ها چندان افزایش نیافته، این است که تقاضا برای سرمایه گذاری برای طلا در این مناطق نیست.» وی افزود: «جریان ورود سرمایه به صندوق‌های سرمایه گذاری با پشتوانه طلا کاهش یافته، تقاضا از سوی سرمایه گذاران بی رمق شده است و به این دلیل قیمت‌های طلا به این بی ثباتی ناشی از موضوعات تجاری واکنش نشان نداد.»

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

تمدید مهلت بازگشت دلار‌های صادراتی به کشور

بانک مرکزی در نامه‌ای به کنفدراسیون صادرات ایران از انجام توافق این بانک با سازمان امور مالیاتی برای تسهیل در رفع تعهد ارزی صادرکنندگان خبر داد و با اشاره به توافقات خود با نمایندگان سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: به منظور مساعدت با صادرکنندگان، مهلت بازگشت ارز صادراتی سال ۹۷ را تا پایان دی ماه ۹۸ تمدید شده است. بر این اساس، تمامی صادرکنندگان سال ۹۷ تا پایان دی ماه سال جاری فرصت دارند تا برای آخرین بار، جهت بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی یاد شده، نسبت به رفع تعهد ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات متعلقه اقدام کنند. بانک مرکزی همچنین تاکید کرده است که در پایان مهلت یاد شده اطلاعات بازگشت ارز حاصل از صادرات این دسته از صادرکنندگان به سازمان امور مالیاتی کشور توسط این بانک ارسال خواهد شد. همچنین بر اساس اعلام بانک مرکزی، اطلاعات بازگشت ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان تا پایان آبان ماه امسال به سازمان امور مالیاتی ارسال شده است. /کنفدراسیون صادرات ایران

شکایت ۱۰۰ هزار بریتانیایی از فولکس

گروه خودروسازی فولکس‌واگن آلمان با یکی از بزرگترین شکایت‌های گروهی در تاریخ بریتانیا مواجه شده‌ است؛ در این پرونده نزدیک به ۱۰۰هزار شهروند بریتانیایی این خودروساز را به گمراه کردن مشتریان با استفاده از نرم‌افزار تقلب در نشان دادن میزان آلایندگی محصولات دیزلی خود متهم کرده‌اند. وکلای مالکان محصولات دیزلی فولکس‌واگن این پرونده را در روز دوشنبه گشوده‌اند و ابتدا باید ثابت کنند که پرونده طرح شده، دارای وجهات قانونی لازم برای پیگرد است. آنها باید برای قضات دادگاه به اثبات برسانند که نرم‌افزار تقلب برای کم نشان دادن آلاینده‌‌های کربنی در این خودروها که بر خلاف قانون اروپا است، روی محصولات فولکس‌واگن نصب شده‌اند. در مرحله بعد و با رای مثبت دادگاه مقدماتی، این پرونده به دادگاه دیگری ارجاع داده می‌شود تا بررسی کند که آیا مالکان خودروهای مزبور از این جانب متحمل زیان شده‌اند یا خیر. پس از آنکه در سال ۲۰۱۵، مشخص شد برخی از خودروهای فولکس مجهز به این نرم‌افزار شده‌اند تاکنون شکایات متعددی علیه آن ثبت شده‌ است. /دنیای اقتصاد

فرار مالیاتی به اندازه ۱۰ درصد بودجه سالانه است

عزت الله یوسفیان ملا، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار تابناک اقتصادی درباره لزوم مقابله با فرارهای مالیاتی در کشور گفت: درآمدهای مالیاتی دارای چارچوب و عدد و رقم مشخصی هستند. درحال حاضر میزان فرار مالیاتی در کشور زیاد است. بعضی از گروه‌های شغلی مالیات پرداخت نمی‌کنند و یا آن میزانی که پرداخت می‌کنند، مالیات واقعی آن‌ها نمی‌باشد. وی ادامه داد: میزان فرار مالیاتی در کشور به اندازه ۱۰ درصد بودجه سالانه است. در صورت دریافت این میزان مالیات میتوانیم بسیاری از مشکلات کشور را حل کنیم.

ولی الله سیف: مداخله بانک مرکزی در بازار ارز از سال ۱۳۸۲

مدیرعامل سابق بانک مرکزی در نوشتاری با تاکید بر اینکه الزاما پایین بودن نرخ ارز، مطلوب نیست، مداخله بانک مرکزی در بازار ارز از سال ۱۳۸۲ را تایید کرد. وی معتقد است اگر همزمان با مصوبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ هیات دولت، نسبت به اعمال سیاست‌ مناسب تجاری و کنترل تقاضای ارز اقدام می‌شد، التهاب شهریور ۱۳۹۷ در بازار اتفاق نمی‌افتاد. ولی الله سیف در یادداشتی نوشت:

اگر در سال ۱۳۹۲ دولت اجازه می‌داد که سیاست نرخ ارز مبتنی بر تعدیل بر مبنای شکاف تورمی‌ باشد، دلیلی بر بروز مجدد شوک ارزی نبود. به باور مقامات ارشد سیاسی کشور یکی از مولفه‌های اصلی در نرخ ارز مناسب، ملاحظات سیاسی و بین‌المللی است. اگرچه این باور در بلندمدت مشکلات و ناترازی‌هایی را به اقتصاد تحمیل می‌کند ولی ممکن است در دوره‌های زمانی کوتاه بتواند توجیه پذیر باشد که البته راه انجام آن اعمال همزمان سیاست‌هایی است که منجر به کاهش تقاضای ارز در داخل شود. بدیهی است در صورت عدم استفاده از این سیاست‌ها و همزمان تاکید بر جلوگیری از افزایش نرخ رسمی ارز توسط بانک مرکزی دو اتفاق رخ خواهد داد:

۱) روند افزایش تقاضای ارز روز به روز تشدید می‌شود.

۲) بانک مرکزی مجبور می‌شود نسبت به افزایش سهم مداخله برای تنظیم بازار و جلوگیری از افزایش نرخ ارز اقدام کند.

همان اتفاقاتی که در طول سال‌های دهه ۸۰، بعد از یکسان سازی موفق نرخ ارز در سال ۱۳۸۱ رخ داد. در این سال‌ها همواره سهم عمده فزاینده‌ای از ارز فروخته شده بانک مرکزی با هدف مداخله و تنظیم بازار بوده است. /ایسنا

واکنش همتی به گرانی دلار: بازار ارز اینگونه نمی‌ماند

عبدالناصر همتی در پست اینستاگرامی نوشت:

علاوه بر اینکه از ابتدای سال بیش از ۱۰ میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی توسط بانک مرکزی تامین شده است، حدود ۱۵ میلیارد دلار نیز در چارچوب سامانه نیما برای واردات مواد اولیه واحدهای تولیدی و سایر کالاهای ضروری تامین شده است. وی تاکید کرد: این روند با ادامه‌ تلاش‌های صادرکنندگان با قدرت ادامه خواهد یافت. همتی ادامه داد: طی دو هفته اخیر به دلایلی که همگان برآن واقف هستند، انتظارات غیرواقعی در بازار ارز ایجاد شد و عمدتا در برخی فضاهای دلالی و سفته‌بازی به آن دامن زده شد. اما با اطلاعاتی که از این توانایی‌ها، امکانات و ذخائر ارزی کشور و ارز صادراتی دارم این روند نمی‌تواند واقعی و پایدار باشد، چراکه تغییر خاصی در متغیرهای کلیدی اتفاق نیفتاده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همتی: سال آینده دغدغه علما درباره بانک‌ها برطرف می‌شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
به گزارش مشرق، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در جمع خبرنگاران گفت: قانون بانکداری بدون ربا از ابتدای سال آینده اجرایی می‌شود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: لایحه اصلاح نظام بانکی مورد تأیید علما و فقها قرار گرفته است و از سال آینده تمام جرایم و سودها بر مبنای بانکداری بدون ربا خواهد بود. همتی با اشاره به مشکلات بانک‌ها در گذشته، اظهار کرد: دریافت سود و نحوه محاسبه آن همیشه مورد انتقاد بوده است اما با اجرای این قانون دیگر مشکلی نداریم و همه چیز شرعی خواهد بود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک‌ها به‌دلیل داشتن سپرده‌گذاران بلندمدت ممکن است با مشکل مواجه شوند که لازم است سپرده‌گذاری‌های خود را اصلاح کنند. وی ادامه داد: بر اساس نظر شورای فقهی بانک مرکزی و مصوبه شورای پول و اعتبار مصوبه بانکداری اسلامی تصویب شد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
بنابر اعلام بیمه سلامت، تمام اتباع باید از سوی وزارت کشور به این سازمان معرفی شوند و با در دست داشتن کارت سبز اقامت و مدارکی جهت اثبات هویت خانوادگی در صورتی پذیرش می‌شوند که توسط وزارت کشور به سازمان بیمه سلامت معرفی شده باشند و نام آنها در سامانه سازمان بیمه سلامت ثبت شده باشد. اکنون اما با آغاز طرح پوشش اجباری بیمه همگانی سلامت چه تغییراتی قرار است در روند بیمه شدن اتباع خارجی پیش آید؟ در همین راستا، ‌ کوروش فرزین_معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ضمن تاکید بر آنکه متولی امور اتباع، ‌ وزارت کشور و کمیساریای عالی پناهندگان هستند، ‌ گفت: اتباع از طریق قراردادی که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل با وزارت کشور دارد به سازمان ما معرفی می‌شوند. وی با بیان اینکه روند آزمون ارزیابی وسع برای اتباع وجود ندارد، ادامه داد: به همین دلیل تغییری در روند بیمه شدن اتباع به وجود نمی‌آید و مانند گذشته اتباع در دو قالب اتباع آسیب‌پذیر و اتباع غیرآسیب‌ پذیر به سازمان بیمه سلامت معرفی می‌شوند که حق بیمه گروه اول توسط کمیساریای عالی پناهندگان و حق بیمه گروه دوم توسط خود افراد پرداخت می‌شود. معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت به دسته سوم و چهارم اتباع اشاره کرد و گفت: اتباعی که در قالب دانشجو به کشور آمده‌اند نیز از طریق دانشگاه‌شان در قالب صندوق سایر اقشار سازمان بیمه سلامت، ‌ بیمه می‌شوند. دسته آخر نیز شامل اتباع غیرقانونی می‌شود که از هیچ نوع بیمه‌ای برخوردار نیستند؛ چراکه از سوی وزارت کشور به ما معرفی نشده‌اند.

رمز یک بار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی از اول دی اجبار کرده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ در کشور روزانه بیش از ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی در حال انجام است که نیاز به تدابیر خاص امنیتی دارد و در همین راستا بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی اجبار کرده است.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس کل بانک مرکزی هشدار داد؛ مردم دارایی‌های خود را در معرض ریسک خرید و فروش ارز قرار ندهند. بازار ارزبازار ارز هفته گذشته را با نوسان پشت سر گذاشت و قیمت دلار در پایان هفته به ۱۳ هزار تومان رسید. بازار بورس بازار بورس برخلاف بازار‌های موازی هفته پر رونقی را پشت سر گذاشت و نقدینگی قابل توجهی به این بازار وارد شد. بازار سکه و طلابازار سکه و طلا نیز به دلیل نوسانات بازار ارز هفته گذشته با نوسان زیادی همراه بود و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
همشهریهمشهری2 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر