میادین میوه و تره بار؛ فضاهایی فارغ از جنسیت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
میادین میوه و تره بار؛ فضاهایی فارغ از جنسیت

میادین میوه و تره بار؛ فضاهایی فارغ از جنسیت

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
شهر، فضایی اجتماعی و زیستی است که گفتمان تک صدایی را بر نمی‌تابد و تمامی اقشار و گروه‌های اجتماعی و جمعیتی- از زنان و مردان تا کودکان و سالمندان و از افراد سالم و توان یاب تا اشخاص فرادست و فرودست - در آن سهیم‌اند و از آن حق دارند. امروز، حق شهروندان نسبت به شهری که در آن زندگی می‌کنند، در کانون توجه مجامع علمی و محافل اجتماعی و فرهنگی قرار دارد. از این رو، مدیران شهر و برنامه ریزان شهری، تلاش می‌کنند تا برای اقناع شهروندان و جلب مشارکت و همراهی آنها در تصمیمات خود، به این موضوع توجه نمایند.

شهر، فضایی اجتماعی و زیستی است که گفتمان تک صدایی را بر نمی‌تابد و تمامی اقشار و گروه‌های اجتماعی و جمعیتی- از زنان و مردان تا کودکان و سالمندان و از افراد سالم و توان یاب تا اشخاص فرادست و فرودست - در آن سهیم‌اند و از آن حق دارند. امروز، حق شهروندان نسبت به شهری که در آن زندگی می‌کنند، در کانون توجه مجامع علمی و محافل اجتماعی و فرهنگی قرار دارد. از این رو، مدیران شهر و برنامه ریزان شهری، تلاش می‌کنند تا برای اقناع شهروندان و جلب مشارکت و همراهی آنها در تصمیمات خود، به این موضوع توجه نمایند.

واقعیت این است که زنان، نیمه پنهان جامعه نیستند که بتوان آنها را با انواع قانون‌های نوشته و نانوشته محدود کرد و نادیده گرفت، بلکه شهروندانی هستند که به سبب محدودیت‌ها و محرومیت‌هایی که طی قرون متمادی از ناحیه فرهنگ مردسالارانه بر آنان اعمال شده است، نیازمند رویکردهای نابرابری مثبت هستند تا در زندگی اجتماعی، توانمندی‌هایشان بروز و ظهور یابد. در واقع باید برای جبران این ستم تاریخی، امتیازات ویژه‌ای به زنان داده شود تا موفق به ایجاد برابری‌ جنسیتی و عدالت اجتماعی شویم.

اگر چنین رویکردی در عملکرد مدیران شهری برای ایجاد فضاهای برابر و عادلانه محقق شود، آنگاه شاهد تحقق شهری انسان محور، زیست پذیر و تاب آور، نه برای بخشی از شهروندان که برای همه شهروندان خواهیم بود. گمشده‌ای که فقدان آن را در ابعاد و زوایای مختلف شهر تهران می‌توان مشاهده کرد اما در این میان، برخی اماکن و فضاهای شهری نظیر میادین و بازارهای میوه و تره بار را می‌توان استثنایی بر این قاعده دانست.

برخلاف بسیاری از فضاهای شهری همچون واگن‌های مترو، اتوبوس‌های شرکت واحد، مراکز آموزشی، مجموعه‌های ورزشی و حتی پارک‌های شهر که تفکیک جنسیتی در آنها شکل گرفته‌ است، میادین و بازارهای میوه و تره بار از جمله فضاهایی هستند که زنان در آنها حضوری فعال دارند و از سهم برابر و چه بسا به مراتب بیشتر از مردان برخوردار هستند. هنگامی که وارد این مراکز خدماتی می‌شویم، حضور زنانی که در محوطه میادین و بازارهای میوه و تره بار قدم می‌زنند، در سالن‌ها مشغول انتخاب و جدا کردن محصول مورد نظر خود هستند و یا در غرفه‌ها در حال توزین محصول و پرداخت وجه آن هستند، اگر از مردان بیشتر نباشد، کمتر نیست.

در خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

در حال حاضر، زنان در میادین و بازارهای میوه و تره بار از ساعات ابتدایی صبح که فعالیت این مراکز خدماتی آغاز می‌شود تا ساعات انتهایی غروب که این مراکز به کار روزانه خود خاتمه می‌دهند، حضوری پررنگ دارند و اصولا فضای میادین و بازارها که بر اساس مشاهده، انتخاب و خرید محصول ساخته شده‌اند، تا حد زیادی منطبق بر ذائقه زنان است و حضور گفتمان زنانه در کالبد این مراکز، جاری و ساری است و از این رو، میادین و بازارهای میوه و تره بار را بدون در نظر گرفتن جغرافیای مکانی و محله و منطقه‌ای که در آن واقع شده‌اند، می‌توان از زنانه‌ترین فضاهای شهری دانست.

فضاهایی که تلاش می‌شود تا به شکلی مویرگی و در قالب ایجاد بازارهای محلی در تمامی محله‌های شهر تهران ساخته شده و زمینه را برای ایجاد تعادلی زیبا از حضور و تعامل معنادار همه شهروندان فارغ از جنسیت فراهم آورد.

*کارشناس برنامه‌ریزی شهری

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

یادواره شهدای بسیج

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، امروز مراسم یادواره شهدای بسیجی در سالن ۱۲ هزار نفری برگزار شد که در آن بسیجیانی از همه قشر‌ها حضور داشتند. این مراسم اختتامیه کنگره ملی تقدیر از مقام شامخ ۹۲ هزار بسیجی شهید دفاع مقدس بود. یکی از نکات جالب این همایش حضور همه اقوام ایرانی بود. در این مراسم از کتاب یادبود ۹۲ هزار شهید بسیجی و تمبر گنگره رونمایی شد.

پلیس مردمی اینگونه رفتار می‌کند +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

هنرنمایی‌های استثنایی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
آثاری که در گزارش به تصویر کشیده شده هنر دست افرادی است که درتوان یابی منحصر به فردند و موفقیت شان را هنرمندانه نمایش دادند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، شما هم به نشانی فرهنگستان هنر، تقاطع طالقانی ولی عصر تهران مراجعه کنید و تماشای هنرهای شان باشید.

سفر روی یک اثر ملی؛ درباره بزرگترین پرونده میراث جهانی ایران چه می‌دانیم؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
با ده‌ها ساختمانی که حالا قرار است بزرگترین اثر ملی ایران در فهرست میراث جهانی باشد. خط آهن سراسری ایران. نخستین‌بار بین دو شهر رشت و انزلی، اولین کلنگ خط ریلی ایران زده شد. کلنگ راه‌‌آهن سراسری را رضا شاه در سال ۱۳۰۶ زد. در ۲۷ مرداد ۱۳۱۷ دو مسیر خط سراسری از شمال و جنوب در ایستگاه سمیه، در استان لرستان به هم رسیدند.

رونمایی از مدیر عامل کارتن خواب

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده اخلال ارزی متهمان شرکت طرح و نقشه پناهی در دادگاه ویژه جرایم اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در این جلسه از مدیر عامل اجاره‌ای که قبلا کارتن خواب بوده است رونمایی شد. این فرد مدیر عامل شرکتی سوری بوده است که تاسیس کنندگان آن ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار ارز دولتی را برای واردات گرفتند و در بازار آزاد فروختند. وی امروز به عنوان مطلع به دادگاه آمد تا از پشت پرده تاسیس شرکت‌های سوری بگوید. متهم علی زرنانی با سوء استفاده از یک معتاد و کارت ملی وی، ارز دولتی گرفته است. در این جلسه دادگاه، متهم عظیم علی اشرفی به جایگاه دفاع آمد، ​متهمی که برای فرار از قانون اموالش را به نام دیگران ثبت کرده است. این پرونده ۵ متهم داردکه با اخذ آخرین دفاعیات متهمان و وکلای آنها، ​حکم قاضی در مهلت قانونی صادر می‌شود.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
خبرگزاری تسنیم: سخنگوی آتش‌نشانی تهران از تصادف مرگبار دو خودروی تیبا و پژو ۲۰۶ در اتوبان تهران کرج خبر داد. سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران ادامه داد: با حضور آتش‌نشانان در محل حادثه مشاهده شد دو دستگاه خودروی سواری تیبا و پژو ۲۰۶ به شدت با یکدیگر برخورد کردند؛ بر اثر این حادثه یکی از رانندگان به بیرون پرتاب شده و دیگری، داخل خودرو محبوس بود. وی تصریح کرد: آتش‌نشانان با استفاده تجهیزات هیدرولیکی قطعات خودرو را برش داده و راننده محبوس را از خودرو خارج کردند. ملکی افزود: در معاینات اولیه مشخص شد هر دو راننده به علت شدت جراحات وارده جان خود را از دست داده‌اند. سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران متذکر شد: ترافیک سنگینی بر اثر این حادثه در محل ایجاد شده که رفته رفته با حضور عوامل راهور و ایمن‌سازی محل حادثه برطرف شد.

نظرها

اخبار بیشتر