طراحی نخستین سلول‌های عصبی مصنوعی جهان با کارکرد واقعی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
طراحی نخستین سلول‌های عصبی مصنوعی جهان با کارکرد واقعی

طراحی نخستین سلول‌های عصبی مصنوعی جهان با کارکرد واقعی

فارسخبرگزاری فارس |
گروهی از محققان بین المللی برای نخستین بار موفق به طراحی شبکه‌ای از سلول‌های عصبی به صورت مصنوعی شده‌اند که قادر به تقلید از کارکرد سلول‌های عصبی واقعی است.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، محققان از دهه‌ها قبل به دنبال طراحی و خلق شبکه‌های سلولی عصبی مصنوعی بوده‌اند که قادر به تقلید از کارکرد این شبکه‌ها در مغز و سایر اعضای بدن انسان باشند. اما این نخستین بار است که این فناوری تا این حد پیشرفت کرده که با نمونه واقعی خود کاملا مشابه شده است.

طراحی نخستین سلول‌های عصبی مصنوعی جهان با کارکرد واقعی - 2

البته این فناوری هنوز تا رسیدن به نقطه‌ای که در بیمارستان‌ها قابل استفاده باشد، فاصله زیادی دارد. اما این نوآوری راه را برای مقابله با بیماری‌های خطرناکی مانند آلزایمر و فراموشی بسیار هموار می‌کند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

به عنوان مثال می‌توان با استفاده از این سلول‌های عصبی مصنوعی ضربان سازهایی را تولید کرد که قادر به شبیه سازی عملکرد سلول‌های عصبی پمپاژ کننده خون از قلب باشند.

تولید این سلول‌های عصبی با همکاری مهندسان و پزشکان متعددی در دانشگاه بث انگلیس انجام شده که سیستم‌های کنترل سخت افزاری و نرم افزاری آن را طرحی کرده‌اند. آنها می‌گویند در جریان آزمایش‌های انجام شده این سیستم مصنوعی با موفقیت عملکرد سلول‌های عصبی مختلفی را تقلید کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل

پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این برنامه سید محمد جواد شوشتری رییس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور به موضوع «پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی» می پردازد.

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر