ثبت روزانه ۴۰هزار تقاضا برای دوگانه‌سوز‌کردن خودرو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. سیاسی
ثبت روزانه ۴۰هزار تقاضا برای دوگانه‌سوز‌کردن خودرو

ثبت روزانه ۴۰هزار تقاضا برای دوگانه‌سوز‌کردن خودرو

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
از وقتی سهمیه‌بندی بنزین آغاز شده است، به گفته رئیس انجمن صنفی CNG و صنایع وابسته، روزانه حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار درخواست برای تبدیل خودروهای بنزین‌سوز به دوگانه‌سوز در کل کشور ثبت می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، این در حالی است که با توجه به این حجم از تقاضا که طبیعتا پس از گرانی بنزین، به‌عنوان یک تصمیم جدی از سوی مصرف‌کنندگان اتخاذ می‌شود، انتظار می‌رفت دولت زمینه را برای افزایش زیرساخت‌های این بخش فراهم کند؛ اما آن‌گونه که مطلعان خبر می‌دهند، به علت حجم بالای متقاضیان، توان کافی برای پوشش‌دهی تقاضا سخت می‌شود و خبر رسیده صف انتظار تا چهار ماه آینده نیز ثبت شده است. هرچند رئیس انجمن CNG و صنایع وابسته این زمان را تا دو ماه اعلام می‌کند؛ اما این گفته نیز گواه آن است که بسترسازی‌های کافی انجام نشده است و حتی فعالان این حوزه نیز مثل مردم، با افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن سورپرایز شده‌اند.

سوئیچ از بنزین به گاز

جواد نوفرستی، کارشناس اقتصاد انرژی، در این زمینه می‌گوید: CNG قبل از ۲۴ آبان، روزانه ۱۹ میلیون متر‌مکعب فروش داشت. این میزان در سومین روز سهمیه‌بندی به ۲۲ میلیون متر‌مکعب رسید و احتمالا اکنون به ۲۵ میلیون مترمکعب رسیده باشد. در محاسبه‌ای مشخص شد که با اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین و گران‌کردن آن، این رقم تا تابستان می‌تواند به ۳۰ میلیون مترمکعب برسد. این یعنی ۱۱میلیون لیتر از مصرف بنزین کم شده و به CNG اضافه می‌شود. هر لیتر بنزین معادل یک‌ مترمکعب CNG است. اینکه احتمال کاهش مصرف بنزین تا ۸۰ میلیون لیتر امکان‌پذیر است، به دلیل وجود CNG است؛ این بستر می‌تواند کمک‌کننده برای کاهش فروش بنزین باشد.

بی‌اطلاعی عجیب فعالان CNG از زمان اجرای سهمیه‌بندی

این کارشناس اقتصاد انرژی با بیان اینکه در‌حال‌حاضر دوهزار‌و ۵۰۰ جایگاه CNG و چهار‌میلیون‌و ۵۰۰ هزار خودروی دوگانه‌سوز در کشور وجود دارد که نصف آن را حتی در سال ۸۶ نداشتیم، می‌گوید: اکنون بستری فراهم است که سوئیچ از بنزین به CNG را به‌خصوص در خودروهای پرکار مانند تاکسی فراهم می‌کند.

او با نقد عدم اطلاع‌رسانی به فعالان صنعت CNG برای آغاز اجرای سهمیه‌بندی و گرانی بنزین می‌افزاید: اعلام آمادگی در این زمینه به صنعت CNG هم داده نشد تا ظرفیت‌سازی‌های لازم را انجام دهد. تولیدکنندگان مخازن CNG و چیت CNG و دوگانه‌سوز‌کردن آن، روز جمعه ۲۴ آبان از سهمیه‌بندی بنزین خبردار شدند؛ یعنی حتی ایده‌پردازان اجرای این طرح، به ذهنشان هم خطور نکرده بود به این تولیدکنندگان کمک کنند که تولید CNG را افزایش دهند. به گفته او، در‌حال‌حاضر هر تماسی که برای دوگانه‌سوزکردن خودروهای CNG صورت می‌گیرد، شرکت مربوطه وقت چهار ماه بعد را به مشتری می‌دهد؛ زیرا شرکت تولیدکننده CNG تولید کافی برای نیاز ایجادشده ندارد.

ورشکستگی با یک تصمیم اشتباه

او در ادامه می‌گوید: صنعت CNG تماما از سوی بخش خصوصی با حدود دو میلیارد دلار در اواسط دهه ۱۳۸۰ رونق گرفت. تولیدکنندگان مخازن، چیت و کارگاه‌های تجهیز خودرو همه و همه از سوی بخش‌ خصوصی انجام می‌شود؛ با‌این‌حال در سال ۱۳۹۰، یعنی اواسط دولت دوم محمود احمدی‌نژاد، چون تقاضا به‌شدت به سمت CNG رفت، تصمیم اشتباهی گرفتند. در آن مقطع، نامه‌ کتبی در این زمینه از شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت دریافت کردیم که تأکید داشت توسعه CNG دیگر در سیاست‌های دولت نیست! به همین دلیل قیمت CNG را یکباره افزایش دادند و به بنزین نزدیک کردند. این اتفاق در سال ۱۳۹۰ سبب شد تقریبا تمام سرمایه‌گذاران بخش خصوصی زیان هنگفتی ببینند و ورشکست شوند. این اتفاق در دو سال آخر دولت محمود احمدی‌نژاد و شش سال حسن روحانی هم تکرار شد. نوفرستی ادامه می‌دهد: بالاترین رکورد فروش CNG مربوط به سال‌های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ در حدود ۲۲ میلیون مترمکعب است. در این فاصله، مصرف بنزین ۵۰ درصد رشد کرده است؛ اما مصرف‌ CNG نه‌تنها رشد نکرده، بلکه به ۱۹میلیون مترمکعب رسیده است. به همین راحتی نیز سرمایه‌گذاران بخش خصوصی بازنمی‌گردند. آنها می‌ترسند که دوباره سرمایه‌گذاری کنند و یکباره دولت نرخ CNG را به نرخ بنزین نزدیک کند. بنابراین آنها از دولت تضمین می‌خواهند که دولت فاصله قیمتی CNG و بنزین را رعایت کند؛ زیرا این بدیهی بود که تا سهمیه‌بندی بنزین آغاز شود، به‌سرعت مصرف به سمت CNG سوئیچ می‌شود و تقاضا برای دوگانه‌سوز‌کردن خودرو افزایش می‌یابد. این کارشناس اقتصاد انرژی با بیان راهکارهایی که می‌توانست از سوی دولت انجام گیرد اما مغفول ماند، تصریح می‌کند: دولت می‌توانست دوباره جایگاه‌هایی که برای CNG تعطیل شده‌اند را فعال کند و به تولیدکنندگان CNG و چیت آماده‌باش دهد که دیر یا زود در سه تا پنج ماه آینده، ‌ سهمیه‌بندی صورت می‌گیرد، اما چنین نکردند و بزرگ‌ترین تولیدکننده CNG که ۹ خط تولید مخزن داشته، هشت خط آن تعطیل بوده است. آیا این تولیدکننده نمی‌توانست اگر زودتر مطلع می‌شد از سه تا چهار ماه قبل تولید می‌کرد و در مقابل متقاضیان امروز CNG می‌توانستیم پاسخ فوری داشته باشیم؟ تولید چیت در قم، ۱۳۰ کارگر داشته که اکنون به ۳۰ کارگر آن را کاهش داده و برای ایران‌خودرو تولید قطعه می‌کرد. اکنون که نمی‌تواند ضربتی کارگران خود را افزایش دهد و به تولید بپردازد. این اقدامات نیازمند سرمایه‌ در گردش است. او یادآور می‌شود: هرچه از مصرف بنزین کم شده و به مصرف CNG اضافه شود، هم به نفع راننده است زیرا هزینه سوخت او کم می‌شود و هم به نفع جامعه است زیرا آلودگی هوا با CNG کمتر است و هم به نفع اقتصاد کشور و خود دولت است، زیرا هر لیتر بنزینی که به CNG تبدیل شود، می‌تواند برای صادرات کشور در نظر گرفته شده و به درآمد دولت و کشور افزوده شود.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

‌جایگاه‌ها با ۵۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند

اردشیر دادرس، رئیس انجمن CNG و صنایع وابسته، با بیان اینکه جایگاه‌ها با ۵۰ تا ۶۰ درصد ظرفیت خود مشغول به کار هستند، می‌گوید: واقعیت آن است که در حوزه مشکلی نداریم.

او با اشاره به اقتصادی‌بودن خودروهای دوگانه‌سوز، می‌افزاید: دولت باید راهکارهای تشویقی و انگیزشی ارائه دهد تا صاحبان خودرو به دوگانه‌سوزکردن خودروهای خود ترغیب شوند. در کنار آن، درنظرگرفتن بسته حمایتی ضروری است تا همه متقاضیان به‌ویژه در کلان‌شهرها، دسترسی کافی به آن داشته باشند.

‌کارت سوخت گاز راه‌اندازی می‌شود؟

دادرس با اشاره به پیشنهاد راه‌اندازی کارت سوخت گاز تشریح می‌کند: پیشنهاد دادیم کارت سوخت گاز را به همان میزان سهمیه‌ای که برای خودروها تعیین کرده‌اند، ۱۰درصد از درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین را به کارت اعتباری گاز اختصاص دهند و در این بسته حمایتی، در ۱۵ روز دوم‌ ماه که سهمیه کارت سوخت بنزین افراد به اتمام می‌رسد، آنها بتوانند از گاز استفاده کنند.

‌چرا کارت سوخت گاز؟

او با بیان اینکه ضرورت دارد کارت سوخت گاز، رایگان باشد، ادامه می‌دهد: این اقدام سبب می‌شود افراد به استفاده از گاز به جای بنزین ترغیب شوند. این طرح از سوی انجمن به دولت و مجلس پیشنهاد شده است و باید دید در ستاد هدفمندی یارانه‌ها تا چه اندازه از آن بهره گرفته می‌شود.

رئیس انجمن صنفی CNG و صنایع وابسته با اشاره به مزایای استفاده از کارت اعتباری گاز، تصریح می‌کند: دولت با این بسته حمایتی می‌تواند از مصرف بیشتر بنزین جلوگیری کند. در کنار آن، آلودگی هوا کم می‌شود. همچنین به جای یارانه نقدی، کالای گاز در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد و از سویی به ازای هر میزان بنزینی که صرفه‌جویی می‌شود، دولت می‌تواند بنزین ذخیره‌شده را صادر و برای خود و کشور درآمدزایی ایجاد کند.

دادرس با اشاره به اینکه در کشور چهار کارخانه بزرگ ساخت مخزن داریم، می‌گوید: به‌تازگی مخازن کامپوزین نیز به‌عنوان نسل چهارم مخازن در ایران تولید می‌شود. موضوع اصلی بر سر کارگاه‌های تبدیل و تست است که اتاق اصناف و اتحادیه روی آن کار می‌کند تا بتواند جواب‌گوی متقاضیان باشد.

او با بیان اینکه پس از اجرائی‌شدن سهمیه‌بندی بنزین، استقبال قابل توجهی از دوگانه‌سوزشدن خودروها صورت گرفت، می‌افزاید: در تلاش هستیم با بسترسازی‌ بتوانیم رسیدگی بهتری به متقاضیان داشته باشیم و به روند دوگانه‌سوزکردن خودروها سرعت بخشیم.

‌متقاضیان در صف انتظار

دادرس با بیان اینکه روزانه ۳۰ تا ۴۰ هزار تقاضا برای دوگانه‌سوزشدن خودروها در کشور ثبت می‌شود، تصریح می‌کند: در حال حاضر نوبت‌دهی از طریق سایت دوگانه‌سوزکردن خودروها ادامه دارد و افراد زیادی در صف انتظار قرار دارند که امید می‌رود این ماه و ماه‌ آینده نوبت‌دهی آنها صورت بپذیرد و کمتر از دو ماه، تبدیل خودروهای بنزینی به دوگانه‌سوز انجام شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.

ببینید | پیام واضح آیت الله خامنه‌ای به داعش و آمریکا در فیلم سایت سردار قاسم سلیمانی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.

نحوه تعیین نرخ عوارض نوسازی مشخص شد

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
همچنین در تبصره این ماده آمده است: مؤدیانی که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ظرف مدت یکسال نسبت به تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نوسازی معوق خود اقدام نمایند، مشمول بخشودگی جرایم عوارض می‌شوند. تصویب اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولتنمایندگان مجلس با یک فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولت موافقت کردند. نماینده مردم اصفهان افزود: از آنجا که هزینه سفر‌های خارجی از محل بیت المال تهیه می‌شود، لازم است در شرایطی که بسیاری از مردم در تامین نیاز‌های اساسی خود دچار مشکل هستند تامین هزینه سفر‌های خارجی نظام‌مند و علت سفر نیز مشخص شود. رئیس جمهور یک ساعت فرصت خواهد داشت در خصوص بودجه و مسائل مختلف کشور سخنرانی کند و سپس لایحه بودجه را تقدیم رئیس مجلس خواهد کرد. به گفته آقای نوبخت بودجه امسال نسبت به بودجه سال گذشته بیش از ۵ درصد رشد داشته است.

ده‌ها هزار نفر از مردم الجزایر تظاهرات کردند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در کمتر از یک هفته به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، معترضان الجزایری بیش از هر زمان دیگری قاطع هستند. ما تنها الجزایر آزاد می‌خواهیم. زن دیگری می‌گوید نه به انتخابات، نه به این دولت که فرزندان ما را زندانی می‌کند. این شخصیت‌ها از زمان استقلال الجزایر در سال ۱۹۶۲ در راس قدرت هستند. تظاهرات روز گذشته یکی از قابل توجه‌ترین اعتراضات از زمان آغاز جنبش اعتراضی الجزایر در ماه فوریه بود. مناظره میان نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر کاملا بی سابقه است. سیاست خارجی و تمامیت ارضی نیز از دیگر مسائل مطرح شده در این مناظره بود.

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل
در جریان اعترضات بنزینی، دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی قطع شده بودرییس جمهور گفت: در زمینه این که بتوانیم شبکه ملی اطلاعات داخلی را آنچنان تقویت کنیم که مردم بتوانند برای نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند و اخیرا هم رهبر معظم انقلاب در این زمینه دستوری دادند که در شورای عالی فضای مجاری آن را دنبال می‌کنیم مردم شرایط بهتری را لمس خواهند کرد. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ در جریان اعترض مردم به گرانی بنزین، دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی قطع و بعد از یک هفته به مرور اینترنت وصل شد؛ به گونه‌ای که اینترنت استان سیستان و بلوچستان در هفته اخیر وصل شده است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید ابراهیم رئیسی به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه تهران حضور یافت. * در ابتدای این دیدار تعدادی از نمایندگان دانشجویان مطالبات و دغدغه‌های دانشجویی و مردمی خود را با رئیس دستگاه قضا در میان گذاشتند. همچنین گسترش عدالت در کشور، برخورد با فساد در سطوح مختلف، کاهش پرونده‌های قضایی، شفافیت آرای قضایی، پیگیری موضوع افراد عادی و رسمی از دیگر مطالبات دانشجویان از رئیس دستگاه قضا بود. * انتقاد به نحوه اطلاع رسانی دستگاه قضا و عملکرد رسانه‌ای یکی دیگر از خواسته‌های دانشجویان بود. بر این اساس بیشترین سئوالاتی که از رئیس دستگاه قضا مطرح شد به شرح زیر اعلام شد:۱-چرا دادرسی پرونده سکه ثامن علیرغم گذشت یک سال و نیم از بازداشت متهم انجام نمی‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر