۱۸ سال اشاعه هنر مدرن نقاشی در گیلان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
۱۸ سال اشاعه هنر مدرن نقاشی در گیلان

۱۸ سال اشاعه هنر مدرن نقاشی در گیلان

مهرخبرگزاری مهر |
رشت- استاد «سیاوش یحیی‌زاده» از ۱۸ سال گذشته با راه‌اندازی گالری نقاشی عمر خود را به اشاعه هنر مدرن نقاشی در استان گیلان گذرانده و مهم‌ترین خواسته‌اش توجه مسئولان به هنرهای معاصر است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: در خیابان لاکانی رشت، لابه‌لای فروشگاه‌های پر زرق‌ و برق موبایل، کامپیوتر و ازدحام رهگذران، یک در کوچک و چند پله ما را به طبقه اول ساختمانی هدایت می‌کند که با گذشته و حال بسیاری از هنرمندان، نقاشان جوان و هنردوستان گیلانی پیوند خورده است. «گالری پویا» یک مرکز هنری خصوصی است که با مدیریت استاد «سیاوش یحیی‌زاده» نقاش و مدرس گیلانی، به بسیاری از هنرمندان این سرزمین حیات هنری بخشیده است.

وی بیشتر عمر خود را وقف آموزش نقاشی کرده و با برگزاری نمایشگاه‌های متعدد در طول ۱۸سال گالری‌داری به معنی واقعی کلمه «جریان‌ساز» بوده و به‌خوبی نقش مهم خود را در اشاعه هنر مدرن نقاشی در استان گیلان ایفا کرده است.

«سیاوش یحیی‌زاده» که در سال ۱۳۲۹ در شهر رشت متولد شده است عشق به نقاشی را از دوران کودکی در خود کشف کرد و تا به‌ امروز (در ۶۸ سالگی) همچنان به این هنر و آموزش آن عشق می‌ورزد. وی دوران کودکی خود را با نقاشی سپری کرده و حتی در دوره ابتدایی یکی از نقاشی هایش با موضوع «بیجارکار (کشاورزی در شالیزار)» در جشنواره‌ای در کشور فرانسه مقام آورد و جوایز متعددی برایش ارسال شد؛ اتفاقی که تا آن زمان برای هیچ کودک گیلانی‌ رخ نداده بود. البته کسب مقام‌های برتر نقاشی تا دوران جوانی وی ادامه یافت.

عشق به نقاشی مرا به تدریس کشاند

این نقاش گیلانی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر که از چه زمانی نقاشی را به صورت جدی شروع کرده است می‌گوید: اواسط دهه چهل، اوج گرایش جدی من به نقاشی است؛ ابتدا نقاشی را تحت تأثیر برادر بزرگم (سیامک یحیی‌زاده) که با درک ادبی نقاشی می‌کشید، شروع کردم و سپس تحصیلاتم را در این رشته ادامه دادم. پس از فارغ‌التحصیلی با نمره بسیار خوب در آزمون استخدامی معلمی پذیرفته شدم و علارغم آنکه می توانستم در اطراف شهر رشت مشغول به تدریس شوم اما روستاهای دورافتاده را انتخاب کردم. با تعدادی از دوستان تصمیم گرفتیم به روستاهای دورافتاده گیلان برویم و به کودکان فقیر و محروم درس دهیم.

نخستین انتخاب من، تدریس در «داماش» روستایی اطراف رودبار بود. در اواسط دهه ۵۰ و همزمان با معلمی، آموزش نقاشی به کودکان روستایی را نیز جدی گرفتم و پس از چند سال توانستم مجموعه خوبی را از نقاشی‌های آنان جمع‌آوری کنم و پس از گذشت بیش از چهار دهه، آن نقاشی‌ها را در معرض نگاه هنردوستان قرار دهم.

در اوایل دهه شصت، رشته گرافیک در هنرستان ولیعصر رشت راه‌اندازی شد و فرصت مناسبی برای یحیی‌زاده و دوستان هنرمندش که هدفی جز ترویج هنر مدرن و تربیت نسل جدید هنرمندان گیلانی نداشتند، فراهم آمد؛ این نقاش گیلانی در این باره نیز به خبرنگار مهر می‌گوید: در سال ۶۳ و با کمک جمعی از دبیران هنر، رشته گرافیک را در هنرستان های رشت راه اندازی کردیم و از آن زمان تاکنون «معلم نقاشی» هستم. البته در سال ۱۳۸۱ از آموزش و پرورش بازنشسته شدم اما هرگز کار معلمی را رها نکردم.

همه آنانی که در عرصه هنر استان گیلان دستی بر آتش دارند به‌خوبی می‌دانند که شخص سیاوش یحیی زاده در دو دهه اخیر چه خدمات ارزنده‌ای را به هنر گیلان کرده است؛ وی درباره فعالیت‌های خود پس از بازنشستگی می‌گوید: با برپایی «گالری پویا» از ابتدای دهه ۸۰ تاکنون دغدغه من ترویج فرهنگ تجسمی است و در طول ۱۸ سال گالری‌داری، فضایی رایگان را برای اشاعه نقاشی مدرن فراهم آورده‌ام؛ در گالری پویا هنرمندان نقاش آثار خود را بدون پرداخت هیچگونه پولی به نمایش می گذارند». گالری پویا به همت یحیی‌زاده در سال ۱۳۸۱ با نمایش آثار استاد «حبیب محمدی» آغاز به‌کار کرد؛ وی تحصیلکرده مسکو بود و از پیشگامان نقاشی مدرن گیلان به شمار می رود. در واقع او بود که اندیشه مدرن نقاشی را در گیلان گسترش داد.

این هنرمند گیلانی در ادامه به تفاوت نقاشی مدرن با نقاشی سنتی اشاره و توضیح می‌دهد: نقاشی سنتی، جهان شهودی و غیرتجربی را در بستر فرهنگ و عرفان به ترسیم می کشد و دنباله رو شعر کلاسیک ایران است در حالی که یکی از ویژگی های اصلی نقاشی مدرن «تشخص یافتگی» هنرمند است. در واقع نقاش مدرن از زاویه خودش جهان مادی و پیرامونش را نقاشی می کند و ذهن هنرمند عینیت را به شکل مادی انتقال می دهد.

خبری: اخبار فرهنگی روز جهان

۱۸ سال اشاعه هنر مدرن نقاشی در گیلان - 12

موزه هنرهای معاصر هویت هر استان که گیلان از آن محروم است

یحیی‌زاده هنر را نیز همچون مناسبات سیاسی، حقوقی، فرهنگی قائم به ذات نمی‌داند و ادامه می‌دهد: هنر، مجموعه باورهای فرهنگی، اجتماعی را با درک زیبایی شناسی بازتاب می دهد. به‌عنوان مثال شعر کلاسیک ایران در دوره ای به شکوفایی خود رسید که فرهنگ و اندیشه عرفانی را به زبان شعری مبدل کرد؛ حکمت عرفان آویزه ذهن شعرای نامداری همچون سعدی، حافظ و مولانا بود و اسطوره‌ها باور فکری فردوسی را شکل می‌دادند. در عرصه‌های موسیقی و نقاشی نیز این روال ادامه داشت. دوره قاجار، دوره سقوط شعر کلاسیک است؛ با آغاز عصر مدرن، ایران با گسست از جهان سنت، دوره گذار به مدرنیته را طی می‌کند و انقلاب بزرگ مشروطه برای نخستین بار، تاریخ ۲۵۰۰ ساله را به سوال می‌کشد و کشور صاحب مجلس می‌شود. پس از این تحول عظیم بود که لایه جدید اجتماعی شکل گرفت و شاعرانی همچون «عارف قزوینی» و «نسیم شمال» شکل جدیدی از شاعری را اشاعه دادند.

وی دوره پس از مشروطه را دوران مدرن شدن ایران عنوان و می‌گوید: جهان سنت، هنر خاص خودش را دارد؛ اما در دل جهان مدرن است که «نیما یوشیج» گونه ای جدید از شعر به نام «شعر نو» را می سراید و کمال الملک شیوه ای جدید از نقاشی را مرسوم می کند. شعر «ری‌را» نیما در شکل، فرم، زبان و محتوا کاملا مادی، عینی و زمینی است. در واقع جهان شهودی، مثلی، عرفانی و عدالت طلب تبدیل به عینیت جامعه شناسانه مادی شده و هنرمند یک شهروند است. ادبیات داستانی، نمایشنامه نویسی، نقاشی و سایر موارد پس از دوران مشروطه شکل جدید و نوتری به خود گرفت. البته چون هنر به‌شکل تجریدی وجود ندارد باید هنر را در حیات تاریخی اجتماعی آن مورد بررسی قرار داد

.

یحیی‌زاده حدود ۵۰ سال از عمر ۶۸ ساله خود را صرف تدریس نقاشی به نسل جوان گیلان کرده است؛ ۳۰ سال در آموزش و پرورش و ۲۰ سال نیز در بخش خصوصی. وی درباره تدریس نقاشی در گیلان می‌افزاید: در دهه ۴۵ دوران نوجوانی و جوانی من، معلم نقاشی کم بود اما بعد از انقلاب از نظر کمی تعداد دانشکده های هنر و فارغ التحصیلان این رشته زیاد شد و به تعداد مدرسان نقاشی نیز افزوده شد. متاسفانه هنوز استان گیلان، موزه هنرهای معاصر ندارد و این معضل بزرگی است که باید مسئولان دولتی و مدیران شهری برای رفع آن تصمیمی بگیرند. موزه هنرهای معاصر هر استانی، نمایشگر هویت آن منطقه است که متاسفانه تاکنون مردم گیلان از این موهبت محروم مانده‌اند.

در ذهن هنردوستان گیلانی، نام سیاوش یحیی‌زاده با هنر نقاشی گیلان گره‌ خورده است و همگان به دلسوزی و اثرگذاری وی در عرصه هنرهای تجسمی استان اذعان دارند؛ این هنرمند گیلانی در پاسخ به این سوال که چرا از بین هنرها به نقاشی روی آورده است نیز به خبرنگار مهر می‌گوید: قدمت هنر نقاشی به ۳۲ هزار سال پیش می‌رسد و اثر این هنر قدیمی در جای‌جای تاریخ بشریت کاملا مشهود است. نقاشی نخستین هنری است که بشر شکارورز از دوره غارنشینی آن را کشف کرده و به وسیله آن توانست با محیط خود ارتباط برقرار کند؛ در واقع هنر نقاشی نگاه زینتی ندارد. انسان به دو شیوه شناخت علمی و هنری عاطفی بر طبیعت غلبه پیدا می کند؛ هنر بیان رابطه انسان با خود، طبیعت و جامعه است و نقاشی برخلاف هنر نوشتاری مثل داستان و شعر، یک زبان جهانی دارد و بدون بار ترجمه، رابطه‌ای در سطح جهان پیدا می‌کند.

لازم به ذکر است این روزها نمایشگاه نقاشی «بر موج» در گالری پویا دایر است که در این نمایشگاه آثار هشت هنرمند پیشکسوت و جدید گیلانی به نمایش درآمده که نسل دوم شاگردان استاد «حبیب محمدی» هستند و علاوه بر کار هنری، دستی بر آموزش نقاشی هم دارند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تبهکار ترسناک آمریکا را بشناسید / چارلز منسن کیست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
«چارلز منسن» رهبر یک گروه بی‌رحم بود که نیم قرن پیش شوک بزرگی به مردم آمریکا وارد کرد. او نام این فرد را هم برد؛ «چارلز منسن». دستگیری «چارلز منسن» و برخی اعضای گروه او، آمریکا را بهت‌زده کرد. در فیلم تارانتینو حرکت دسته سه نفری قاتلان به خانه هالیوودی‌ها بازسازی شده. «چارلز منسن» تا زمان مرگش در سال ۲۰۱۷ در زندان ماند و با وجود درخواست‌های مکرری که برای عفو داده بود، نتوانست حبس ابد خود را بشکند.

رویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گاز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیرویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گازنخستین رویداد توسعه فناوری ویژه اقلام پرمصرف گاز با حضور وزیر نفت، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

تقدیر از پژوهشگران دانشگاه آزاد

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل

معرفی کتاب

صدا و سیماصدا و سیما39 دقیقه قبل
گزارش اختصاصیمعرفی کتاباین هفته به دیدار نویسنده و کارگردانی رفتیم که دغدغه‌اش در موضوع انتشار کتاب و اجرای نمایش‌های هنری، پرداختن به شخصیت‌های اساطیری و تاریخی ایران است.

اغاز به کار جشنواره مستند

صدا و سیماصدا و سیما46 دقیقه قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
وی با اشاره به اهمیت مقوله مسکن در سبد معیشتی کارکنان، ادامه داد: نهضت تأمین مسکن را در بازه زمانی ۳ تا ۵ ساله آغاز کرده‌ایم و ان شاء الله بتوانیم با اجرای این طرح، کمبود مسکن کارکنان را برطرف کنیم. سردار اشتری بیان کرد: هر چند که هوشمند سازی پلیس و رسیدن به پلیس هوشمند، برنامه اولویت دار در نیروی انتظامی است، اما تحقق این مهم نیازمند تأمین زیرساخت‌های لازم، آموزش، تجهیزات و … است. وی با تأکید بر اینکه تعامل و ارتباط با مردم برای نیروی انتظامی ظرفیت ساز است، خاطرنشان کرد: ارتباط با مردم نه تنها می‌تواند در پیشبرد اهداف سازمانی کارگشا باشد، بلکه می‌تواند بسیاری از مشکلات و موانع را برطرف کند. فرمانده ناجا ادامه داد: اقتدار توأم با رأفت و مهربانی ناجا معطوف به آحاد جامعه است، اما نیروی انتظامی در مقابله با قانون شکنان قطعا با اقتدار و قاطعانه ظاهر می‌شود. سردار اشتری با اشاره به اظهار رضایت رهبری از نیروی انتظامی، گفت: خداوند را هزاران بار به خاطر اظهار رضایت معظم له سپاسگزار و شاکرم البته باید بگویم قطعا این اظهار رضایت رهبری نتیجه تلاش همه همکارانم از مرز تا مرکز است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اعتراض هواداران تیم استقلال به فسخ قرارداد سرمربی ایتالیایی این تیم

خبری23 ساعت قبل

استراماچونی ایران را ترک کرد!

خبری23 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - یکشنبه ۱۷ آذرماه

خبری1 روز قبل

بهترین سرویس‌های فضای ابری ۲۰۱۹: دوران کمبود فضای ذخیره سازی به سر آمد!

تکراتوچند ثانیه قبل

مالیات تا پایان دولت دوازدهم الکترونیکی می‌شود

مشرق‌نیوز5 دقیقه قبل

دلایل حضور نیافتن امیر قطر در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض

ایسنا5 دقیقه قبل

عراق واردات ۱۷ محصول کشاورزی از ایران را ممنوع کرد+ سند

فارس5 دقیقه قبل

جدال ناپولی با تاتنهام برای جذب خامس

فارس5 دقیقه قبل

عارف اهل برخوردهای تند و رادیکالی نیست/ بنایی برای ائتلاف نداریم/ تاکید رییس دولت اصلاحات بر حضور حداکثری زنان در انتخابات

اعتمادآنلاین5 دقیقه قبل

واعظ آشتیانی: وزارت ورزش بداند دخالت و نظارت دو واژه مجزاست/ انتخاب مدیران، باندی، قبیله‌ای و سیاسی است

تسنیم6 دقیقه قبل