از بابا اتی تا بامشاد: بهترین شخصیت‌های آثار مهران مدیری + عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خوزستان آنلاین
  4. فرهنگ

از بابا اتی تا بامشاد: بهترین شخصیت‌های آثار مهران مدیری + عکس

خوزستان آنلاینخبرگزاری خوزستان آنلاین |
از بابا اتی تا بامشاد: بهترین شخصیت‌های آثار مهران مدیری + عکس - 0

بزرگنمایی:

پیام خوزستان - در این مقاله به بهانه انتشار سریال جدید مهران مدیری در شبکه نمایش خانگی، به جذاب‌ترین و محبوب‌ترین شخصیت هایی که در سریال‌های مهران مدیری شکل گرفتند می‌پردازیم

مهران مدیری و شخصیت‌های به یادماندنی در سریال هایش

مهران مدیری احتمالا یکی از شناخته‌شده‌ترین و محبوب‌ترین هنرمندان سینما و تلویزیون است. مردی که از پیرمردهای سن بالا تا نوجوانان دهه هشتادی او را به‌خوبی می‌شناسند و بعید است کسی که مخاطب تلویزیون یا سینما باشد حتی اتفاقی هم که شده سروکارش به آثار مدیری نیفتاده باشد. هنرمندی که در سال‌های اخیر گستره کاری خود را به سینما هم تعمیم داد و البته نشان داد که در سینما روند متفاوتی را دنبال می‌کند. درحالی‌که همه انتظار یک کمدی دیگر از او را، حالا بر روی پرده‌ها داشتند، اما «ساعت پنج عصر» ‌ یک فیلم جدی بود و همه را تعجب‌زده کرد.

بیشتر بدانید: رکوردهای شگفت انگیزی که ساعت ۵ عصر در یک روز زد!

با آغاز به کار شبکه‌ نمایش خانگی مهران مدیری با «قهوه تلخ» به آن ورود پیدا کرد. به‌هرحال آنجا دستش بازتر بود و محدودیت‌ها کمتر؛ اما حقیقت ماجرا اینجاست که به‌جز همین «قهوه تلخ» که نیمه‌کاره ماند باقی سریال‌های او در شبکه نمایش چندان با اقبال عمومی روبه‌رو نشد. آثار پیشین او مانند «پاورچین»، «نقطه‌چین» یا کمی جلوتر «مرد هزارچهره» هم خنده‌دارتر و قوی‌تر بودند هم مخاطب بیشتری داشتند. یکی از دلایل اصلی آن را می‌توان در همکاری مشترک پیمان قاسم‌خانی فیلم‌نامه‌نویس و مدیری کارگردان یافت. تجربیات مشترک نشان می‌دهد که جنس کمدی در منظر این دو چقدر شبیه و هماهنگ است. نه‌تنها شوخی‌های طراحی‌شده قاسم‌خانی در جهان ساخته شده مدیری به‌خوبی می‌نشیند که تکمیل‌کننده آن است. جذاب‌ترین کاراکترها میان این آثار هم عموما به همکاری مشترک این دو برمی‌گردد.

بیشتر بدانید: ۳۰ گفتگوی برگزیده از ۳۰ قسمت سوم «قهوه تلخ» / قسمت ۶۱ تا ۹۰

بابا اتی در قهوه تلخ

بابا اتی «قهوه تلخ» در میان کاراکترهای مدیری تنها کسی است که برآمده از ذهن قاسم‌خانی و تیم نویسندگانش نیست اما می‌توان او را نه‌تنها بهترین کاراکتر مهران مدیری که اصلا یکی از بهترین‌های سریال‌های کمدی ایرانی دانست.

از بابا اتی تا بامشاد: بهترین شخصیت‌های آثار مهران مدیری + عکس - 12

جواد عزتی در نقش بابا اتی قهوه تلخ

پیرمرد کم‌حافظه‌ای که تلنگش دررفته و درعین‌حال شبیه به جوانان مدرن امروزی است. تیکه کلام‌های مدرن و امروزی که از دهن بابا اتی می‌آید تنها چیزی نیست که باعث می‌شود کاراکتری امروزی خلق شود که اصلا منش و ادبیاتش به‌کلی متعلق به امروز است که با چاشنی دوره قاجار تزیین‌شده. تکه کلام‌های خاص این کاراکتر مانند (کیه؟ کیه؟ عه… مستشار تویی؟ مرد نیست دوست عزیزمون و…) هنوز هم در خیابان‌های شهر و از دهن جوانان و خصوصا نوجوانان شنیده می‌شود؛ اما آنچه بابا اتی را انقدر خاص، ویژه و دوست‌داشتنی می‌کند، فرای شخصیت‌پردازی و داستان و فیلم‌نامه، خود جواد عزتی است که با لحن و اجرای بدنی‌اش با میزان صدا و سوییچ کردن از پیرمرد درب‌وداغان به جوان عاشق‌پیشه، بابا اتی را بامزه‌تر از هر شخصیت دیگری در آثار مدیری می‌کند.

نظام دو برره در شب‌های برره

«شب‌های برره» را می‌توان مهم‌ترین اثر مدیری از منظر فرهنگ‌عامه دانست. برره هرچند روی نقشه ایران جایی ندارد اما در ذهن همه مخاطبان مدیری یک روستای دو بخشی است شامل پایین برره و بالا برره. این سریال کاراکترهای جذاب کم نداشت. از خود شیرفرهاد تا پدرش تا رئیس بالا برره و… اما یکی از کاراکترهای جانبی در سریال هست که پیش‌تر در یکی از قسمت‌های «پاورچین» هم حضور داشت.

از بابا اتی تا بامشاد: بهترین شخصیت‌های آثار مهران مدیری + عکس - 17

هادی کاظمی در نقش نظام دو برره شب‌های برره

عموما بسیاری از شخصیت‌های فرعی در آثار مدیری/قاسم‌خانی بامزه‌ترین‌های آنان هستند و در «شب‌های برره» این بامزه‌ترین کاراکتر فرعی، نظام دو برره با اجرای هادی کاظمی است. یک سربازی که تا ابد اضافه‌خدمت دارد. همه تمام می‌کنند و معاف می‌شوند و او کماکان ور دل محمدرضا هدایتی نشسته و گرد نخود می‌کشد و چت می‌کند. در یک قسمت «پاورچین» ‌ او با رقص برره‌ای به تهران آمده بود و در «شب‌های برره» به‌واسطه استقبال از حضور او در «پاورچین»، نقش بیشتری پیدا می‌کند. خرزو‌خان هم که هنوز در میان واژه‌هایمان پیدا می‌شود، توهم همین نظام دو برره بعد از زدن گرد نخود بود.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

مسعود شصت‌چی در مرد هزارچهره

انتخاب از میان شخصیت‌هایی که خود مدیری نقششان را بازی کرده که عموما نقش‌های اصلی هم هستند (به‌جز «قهوه تلخ») واقعا کار سختی است؛ مانند اتفاقی که درباره بابا اتی می‌افتد، نقش‌های مدیری فراتر از کاراکترها در دستان خود بازیگر و شناخت شخصی و لحن خودساخته‌اش، به چیزی فراتر از یک کاراکتر معمولی بدل می‌شوند. فرهاد در «پاورچین» که یک دامادسرخانه دست‌وپا چلفتی است، پدرخوانده «باغ مظفر»، بلوتوث «قهوه تلخ» همگی می‌توانند جز این لیست باشند و کاراکتر برتری که خود مدیری در آثارش نقششان را ایفا کرده است.

از بابا اتی تا بامشاد: بهترین شخصیت‌های آثار مهران مدیری + عکس - 23

مهران مدیری در نقش مسعود شصت‌چی مرد هزارچهره

از اینجا به بعد و در انتخاب میان این‌ها دیگر صرفا سلیقه شخصی کار را پیش می‌برد و در اینجا «مرد هزارچهره» و مسعود شصت‌چی‌اش ستاره شماره یک من هستند. یک کاراکتر و نقش‌آفرینی به‌یادماندنی و تکرار نشدنی که حتی در «مرد دو هزارچهره» ‌ هم مانند سری اول درخشان نیست. مهران مدیری با حرکات و اکت‌های دستش، گویش رسمی و کتابی و آن عینک ته استکانی مسعود ویژه‌ای خلق می‌کند که در عین اینکه صورت و ویژگی‌های کلی دارد، در هرکدام از نقش‌هایش از دکتر تا پلیس و شاعر، متفاوت ظاهر می‌شود.

بامشاد در نقطه‌چین

رضا شفیعی‌جم تا آخر عمرش هرچقدر هم که نقش‌های مختلف بازی کند اما درنهایت به‌عنوان بامشاد شناخته می‌شود. مهم‌ترین نقشی که در آثار مدیری و اصلا همه کارنامه کاری خود داشته است و از پس اجرایش هم به‌خوبی برآمده. آن شکم بزرگ، لباس‌های گل‌گلی و جواد، پشت موی دهه شصتی و مهم‌تر از همه آن آواز معروف (بی‌وفایی…بی‌وفایی…) آن چیزهایی است که همواره شفیعی جم را باهاشان به خاطر خواهیم آورد.

از بابا اتی تا بامشاد: بهترین شخصیت‌های آثار مهران مدیری + عکس - 28

رضا شفیعی‌جم در نقش بامشاد نقطه‌چین

کاراکتری که همان‌قدر که خنده‌دار هست روی اعصاب هم راه می‌رود و کفر تماشاگر را در جهت داستان و همراه شدن با شخصیت دیگر یعنی خود مدیری درمی‌آورد و تبدیل به یکی از بامزه‌ترین کاراکترها در آثار مهران مدیری می‌شود. استفاده فیزیکی او از شکم گنده‌اش در طول سریال یک ایده خنده‌دار و در نوع خود تازه بود.

زوج سپهر و شادی در پاورچین

در «پاورچین» از میانه‌های سریال دو کاراکتر اضافه می‌شوند که بعدتر قرار است باهم ازدواج کنند و زوج سوم سریال باشند. یکی خواهر فرهاد، شادی که برای تحصیل به تهران آمده و دیگری سپهر برادر مهتاب که خارج از کشور بوده است. علاوه بر بامزگی‌های خود این دو کاراکتر به شکل جداگانه کل‌کل‌های دونفره‌شان پیش از ازدواج بسیار بامزه از آب درآمده است.

از بابا اتی تا بامشاد: بهترین شخصیت‌های آثار مهران مدیری + عکس - 33

سریال پاورچین مهران مدیری

کول بودن بیش‌ازاندازه سپهر و شور جوانانه شادی مکمل خوبی برای یکدیگر هستند. خصوصا شوخی‌های سپهر با سن و کودک بودن شادی و واکنش‌های عصبی دخترک بسیار خنده‌دار است و بعد از ازدواج هم که صورت دیگری می‌یابد؛ انگار جفتی کودک باشند و جدا از همه جدیت‌های زندگی، همواره مشغول تفریح و عشق و حال‌اند. زوجی سرخوش که بزرگ‌ترین هدیه‌شان به تماشاگر همین فاز «بی‌خیال دنیا» شان است.

چیزی تا انتشار سریال جدید مدیری که بعد از مدت‌ها با همکاری قاسم‌خانی نوشته شده است باقی نمانده. این دو طنزپرداز مهم سینمای ایران بار دیگر برای «هیولا» کنار هم قرار گرفته‌اند. درحالی‌که کلی کار کرده‌اند و در سینما و شبکه نمایش چرخیده‌اند و پخته‌تر شده‌اند. باید منتظر ماند و دید این بار برایمان چه نقشه‌ای کشیده‌اند.

بیشتر بدانید: ۵ دلیل برای اینکه منتظر هیولای مهران مدیری باشیم! + عکس

بیشتر بدانید: ژست خودمانی مهران مدیری و پیمان قاسم خانی + عکس

بیشتر بدانید: چرا مهران مدیری سیاسی‌ترین سریالش را دوست ندارد؟!

بیشتر بدانید: سنگین‌ترین گریم سریال‌های مهران مدیری کدام است؟

بیشتر بدانید: تکه کلام‌های مهران مدیری از دیروز تا امروز/ مربا بده بابا!! (+عکس)

بیشتر بدانید: مهران مدیری: بیوگرافی, عکس‌ها و کلیپ آره بارون میومد با صدای مهران مدیری

منبع: blog. namava. ir

از بابا اتی تا بامشاد: بهترین شخصیت‌های آثار مهران مدیری + عکس - 45

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشگاه جوان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
حسن ضیا الدینی، مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش و پرورش درباره خبر پخش شده در فضای مجازی مبنی بر ارسال بخشنامه به تمام مدارس به ممنوعیت پخش تیتاب، تاینی، مینو، شیرین عسل، پچ پچ و … گفت: ارسال بخشنامه‌ای به مدارس با این مضمون صحت ندارد. ضیا الدینی در ادامه بیان کرد: گزارشی از برخی استان‌ها مبنی بر وجود قرص‌هایی به دست ما رسیده که این گزارش را برای بررسی بیشتر به وزارت اعلام کرده‌ایم تا صحت و سقم آن را به آموزش و پرورش اعلام کنند. مدیر کل سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش و پرورش افزود: این مسائلی که مطرح شده شایعاتی است که نباید به آن‌ها توجه کرد، ولی با این وجود از برخی از استان‌ها مثل هرمزگان، سیستان و بلوچستان و آذربایجان غربی گزارش شده که این گزارش را برای پیگیری بیشتر منعکس کرده‌ایم. ضیا الدینی در ادامه در پاسخ به این سوال که ادارات اموزش و پرورش استانی این موضوع را تائید کرده‌اند یا خیر؟ گفت: استان‌ها اعلام کرده‌اند که چند نفر از دانش آموزان این موضوع را گزارش کرده‌اند، ولی امکان اینکه این قرص‌ها بعد از باز شدن در داخل کیک‌ها گذاشته شده باشد وجود دارد. وی در ادامه در پاسخ به این شوال که مشخص شده است که این قرص‌ها از چه نوعی بوده‌اند؟ افزود: این قرص‌ها بیشتر استامینوفن، آنتی هیستامین و رانیتیدین بود و گزارشی از مسمومیت دانش‌آموزان نداشته‌ایم و منتظر پاسخ وزارت بهداشت هستیم و البته حراست آموزش و پرورش برای پیگیری موضوع نیز در جریان قرار گرفته است.

پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این برنامه سید محمد جواد شوشتری رییس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور به موضوع «پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی» می پردازد.
ایسناایسنا16 ساعت قبل
نشست فرصت‌های شغلی و کاریابی با حضور جمعی از کارآفرینان و سرآمدان استان یزد برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، در ادامه برگزاری برنامه‌های توان‌افزایی و مهارت‌آموزی با محوریت افزایش آمادگی و قابلیت‌های مستعدان‌برتر برای حضور در عرصه‌های مختلف اشتغال تخصصی، نشست فرصت‌های شغلی و کاریابی با حضور جمعی از کارآفرینان و سرآمدان استان یزد برگزار می‌شود. این نشست با حضور مدیر و کارشناسان پارک علم‌وفناوری یزد و متخصصان حوزۀ شتاب‌دهی و همچنین جمعی از مدیران بخش‌های صنعتی و تولیدی و با هدف توسعۀ فرهنگ کارآفرینی در اجتماع نخبگانی برگزار می‌شود. نشست فرصت‌های شغلی و کاریابی، سه‌شنبه ۲۶ آذرماه برگزار خواهد شد. علاقمندان می‌توانند برای حضور در این برنامه به سامانۀ بنیاد نخبگان استان یزد مراجعه کنند.
برترین‌هابرترین‌ها19 ساعت قبل
روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر برای تکریم اصحاب رسانه، منتقدان و اصحاب رسانه‌های دیداری و شنیداری و ممانعت از تضییع حقوق ایشان، مقررات صدور کارت جشنواره را به شرح ذیل اعلام کرد. این زمان برای تمام متقاضیان حضور در سینمای رسانه جشنواره فیلم فجر غیرقابل تمدید است و به تقاضاهایی که بعد از تاریخ مقرر یا خارج از سامانه جشنواره ارسال شود، ترتیب اثر داده نخواهد شد. ۵- در هر زمان که روابط عمومی جشنواره از پخش نکردن برنامه اعلامی مطلع شود، مجاز به ممانعت از ادامه فعالیت در سینمای رسانه خواهد بود. ۱۳- میزان حضور در سالن رسانه‌های دوره قبلی جشنواره فیلم فجر و کیفیت فعالیت آنها، یکی از ملاک‌های ارزیابی درخواست‌ها خواهد بود. در راستای سیاست شفاف‌سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فهرست کامل متقاضیان کارت جشنواره و دلایل تایید یا عدم تایید آن‌ها منتشر خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر