ترس بازماندن از تحصیل دغدغه‌ی بزرگ والدین دانش‌آموزان معلول
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
ترس بازماندن از تحصیل دغدغه‌ی بزرگ والدین دانش‌آموزان معلول

ترس بازماندن از تحصیل دغدغه‌ی بزرگ والدین دانش‌آموزان معلول

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/یزد والدین دانش‌آموزان معلول ابرکوه ضمن ابراز ناتوانی در تأمین هزینه‌های دارو، درمان و حتی ایاب و ذهاب مدرسه‌ی کودکانشان، دغدغه بزرگ این روزهای خود را ترس بازماندن فرزندانشان از تحصیل و آموزش به دلیل مشکلات مالی عنوان می‌کنند.

به بهانه روز جهانی معلول و به رسم هر ساله با ابتکار آموزشگاه استثنائی ایثار ابرکوه، مراسم جشنی ویژه دانش‌آموزان این آموزشگاه و با حضور خانواده‌های آنان برگزار شد که تفاوت‌های عمده‌ای با سایر جشن‌ها داشت. جشنی که میزبانان آن دانش‌آموزانی بودند که بدون هیچ‌گونه محدودیتی و با تمام وجود شادی و احساسات درونی خود را بروز می‌دادند و والدین آنها نیز با دیدن لبخندهای کودکانه فرزندانشان بر سر ذوق می‌آمدند و دل‌خوش به این خنده‌ها بودند هرچند که در چشمانشان نگرانی در مورد آینده فرزندانشان موج می‌زد و از نیازهایی می‌گفت که توانایی تأمین آن را ندارند.

والدین این کودکان کم‌توان که غالبا نیز از قشر ضعیف و آسیب‌پذیر و از اهالی روستاها بودند، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا یکی از بزرگ‌ترین نیازهای فرزندان خود را تهیه داروهای خاص عنوان کردند که هزینه‌های بسیار سنگینی را بر آنها تحمیل می‌کند.

آنها که داشتن فرزند معلول به تنهایی برایشان یک بحران بزرگ است، علاوه بر هزینه‌های سنگین درمان و تهیه دارو که باری سنگین بر دوش‌شان نهاده و آنها را از پاسخگویی به نیازهای ضروری فرزندان‌شان به تنهایی مایوس کرده است، مسائل فرهنگی و نحوه برخورد جامعه با فرزندانشان و مشکلات روحی و عاطفی را فشاری مضاعف بر مشکلات و سختی‌های مربوط به نگهداری یک معلول عنوان می‌کنند.

برخی از والدین نیز از معلولیت شدید فرزند خود سخن گفته و ابراز می‌کنند: تحصیل و بهره‌مندی از امکانات آموزشی برای همه خانواده‌ها یک امر عادی، طبیعی و قابل تحقق است اما برای والدین یک فرزند معلول، تحصیل و بهره‌مندی از امکانات آموزشی یک آرزو است که البته به لطف خداوند و خیرین در شهرستان ابرکوه، چنین امکانی فراهم شده است.

البته این خانواده‌ها بعد مسافت مدرسه از روستایشان را نیز یاداور می‌شوند و می‌گویند: بدیهی است که بچه‌هایمان باید از سرویس استفاده کنند اما تعدادی از آنها به دلیل معلولیت بالا امکان ایاب و ذهاب با مینی‌بوس را ندارند و حتما باید از طریق آژانس راهی مدرسه شوند که امکان تأمین هزینه آن برای خانواده‌ها میسر نیست.

به گفته این خانواده‌ها، تمام این مشکلات باعث شده تا بزرگ‌ترین ترس کنونی آنها، بازماندن فرزندانشان از تحصیل و یادگیری برخی مهارت‌های ضروری زندگی و از سوی دیگر ناتوانی در تهیه داروهای مورد نیاز و تامین هزینه‌های درمانی و پزشکی این کودکان به علت بضاعت کم و وضعیت نامطلوب اقتصادی و معیشتی آنها باشد.

«صدیقه حاتمی» مدیر آموزشگاه ایثار ابرکوه می‌گوید: این آموزشگاه حدود ۷۰ دانش‌آموز کم‌توان جسمی و حرکتی دارد که در مقاطع پیش‌دبستانی، آمادگی، ابتدایی و متوسطه در حال تحصیل هستند که از این تعداد قریب به ۸۰ درصد جزو اهالی روستاهای دور و نزدیک هستند.

وی با تأکید بر سختی تأمین هزینه دارو، درمان و ایاب و ذهاب دانش‌آموزان معلول، خاطرنشان می‌کند: در حال حاضر فضای فیزیکی مدرسه نیز مطابق استانداردها برای حضور معلولان مناسب‌سازی نشده و یکی از مشکلات اساسی آن سرویس بهداشتی مناسبی است تا همه دانش‌آموزان بتوانند از آن استفاده کنند.

حاتمی با تأکید بر این که آموزشگاه ایثار تنها فضای آموزشی ویژه معلولان در شهرستان ابرکوه است، ادامه می‌دهد: در این مدرسه دانش‌آموزان دختر و پسر به صورت مختلط مشغول تحصیل هستند و طبیعتا برخی امکانات باید به صورت ویژه برای آنان مهیا شود تا حداقل از نظر امکانات و نیازهای اولیه، همچون سایر دانش‌آموزان باشند.

وی با بیان این که واژه معلول هر شنونده‌ای را به تأمل و دانستن قدر سلامتی خود وادار می‌کند، می‌گوید: مشکلات اجتماعی افراد معلول از خود آن‌ها نشات نمی‌گیرد بلکه مشکلات آنان حاصل نوع نگاه انسان‌های دیگر جامعه است، در واقع نیاز اصلی یک معلول، پذیرش از سمت افراد جامعه است.

حاتمی تأکید می‌کند: مسئله این نیست ک یک فرد معلول است بلکه مسئله مربوط به جامعه‌ای است که به سطوح مختلف معلولیت نمی‌پردازد و زن و مرد معلول را ناتوان می‌کند به عبارتی مشکل معلولان، نقص جسمانی نیست بلکه تصوری است که افراد به اصطلاح سالم، از نقص آن‌ها دارند.

مدیر آموزشگاه ایثار ابرکوه با بیان این حقیقت که حرف درمانی و انجام فعالیت‌های نمایشی چاره‌ی کار معلولین نیست، اظهار می‌کند: جامعه باید از ریشه با معلولیت آشنا شود و فرهنگ‌سازی مناسبی انجام گیرد تا این قشر بتوانند به آسانی هویت و استقلال خود را به دست آورد.

اما شاید یکی از وجوه تفاوت این جشن با سایر جشن‌ها این بود که برخی خیرین ابرکوهی از مالک تالار پذیرایی، مجری برنامه، گروه تصویربرداری، نوازنده و عکاس تا تیم آرایشگری که اصلاح موی دانش‌آموزان پسر را بر عهده داشتند، همگی خدمات خود را به صورت رایگان به این دانش‌آموزان ارائه کردند و همگی دست‌ به‌ دست هم دادند تا لبخندی بر لب‌های دانش‌آموزان توان‌خواه بنشانند. البته برخی از خیرین نیز که همراهان و حامیان همیشگی آموزشگاه و دانش‌آموزان بودند، هدیه خود به آنان را به صورت نقدی پرداخت کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تعقیب و گریز قاچاقچیان در اتوبان قم

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ماموران عملیاتی مبارزه با مواد مخدر پس از تعقیب و گریز با پژو ۴۵۰ که حامل ۳۹۰ کیلو گرم مواد مخدر بود، در اتوبان قم شناسایی و دستگیر کردند. همچنین در چند روز گذشته ۱۷ نفر قاچاقچی و ۶۸۶خرده فروش دستگیر شدند. قاچاقچیان هر ترفند و شگردی را اجرا کنند باز هم از پلیس عقب ترند.

فیلم | نطق جنجالی پروانه سلحشوری که به درگیری ختم شد | جز اقلیتی برخوردار مابقی مردم را رها کرده‌ایم

همشهریهمشهری18 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین، در آغاز این جنجال نمایندگان اصولگرا، ابتدا حاجی دلیگانی و علیرضا سلیمی شروع به انتقاد کردند بعد سامری از مجمع نماینگان خوزستان هم شروع به فریاد زدن کرد و خواستار خاموش شدن میکروفون سلحشوری شد. گزارش این جنجال را هم از اینجا بخوانید. فیلم کامل نطق پروانه سلحشوری را ببینید:

تیرباران ۴ شیطان صفت که دختری را زنده زنده سوزاندند + فیلم و عکس / هند

رکنارکنا19 ساعت قبل
به گزارش گروه ترجمه رکنا، ۴ جوان هندوستانی که چندی پیش دختری جوان را ربودند، تسیم نیت شیطانی قرار دادند و او را زنده زنده در آتش سوزاندند توسط پلیس دستگیر و به قتل رسیدند. ویدیویی که از این پرونده منتشر شده است لحظه بردن ۴ متهم را به زیر پل نشان می‌دهد که ناگهان پا به فرار گذاشتند که ماموران پلیس به سمتشان آتش گشودند و آن‌ها را به رگبار بستند. گفتنی است که پس از قتل ۴ متهم خانواده آن‌ها ابراز ناراحتی کردند و مدعی شدند باید قبل از مرگ فرزندانشان آن‌ها را می‌دیدند و صحبت می‌کردند اما اکنون باید منتظر تحویل اجساد فرزندانشان باشند. همچنین جسد این چهار جوان پس از کالبدشکافی در تاریخ ۹ دسامبر به خانواده‌های آن‌ها تحویل داده شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی با هدف شناسایی درگاه‌های جعلی پرداخت اینترنتی و آگاه ساختن سرویس گیرنده وب ساخته شده است. پلیس فتا می‌گوید: در فضای سایبری، ۶۷ درصد جرائم مربوط به کلاهبرداری‌های مالی است و پیش بینی می‌شود با استفاده از افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی، این آمار کاهش چشمگیری داشته باشد.

چرا رنگ موز تغییر می‌کند؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

پرتاب شدن راننده کامیونت به بیرون از خودرو در پی تصادف + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک کامیونت در چین پس از تصادف با کامیون به بیرون از خودرو پرتاب شد. تحقیقات پلیس نشان می‌دهد این فرد فاقد گواهینامه بوده و در زمان تصادف کمربند ایمنی نبسته است. بیشتر بخوانید: تصادف زنجیره‌ای چندین خودرو روی جاده یخ زده + فیلمانتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر