آیا مصرف امگا۳ منجر به سرطان پروستات می‌شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. سلامت

آیا مصرف امگا۳ منجر به سرطان پروستات می‌شود؟

تابناکخبرگزاری تابناک |

امگا۳ یک چربی مهم و با فواید متعددی برای سلامت بوده که برای سلامت قلب مفید است.

به گزارش مهر، محققان در مطالعه‌ای به بررسی این موضوع پرداختند که ایا امگا۳ ریسک سرطان پروستات را افزایش می‌دهد؟

آنها در یک مطالعه، ۸۷ بیمار مبتلا به سرطان پروستات را شناسایی کردند. میزان دو اسیدچرب امگا۳ متداول DHA (docosahexaenoic acid) و EPA (eicosapentaenoic acid) موجود در خون این بیماران اندازه گیری شد.

محققان در مقایسه با گروه کنترل متشکل از ۱۴۹ مرد، دریافتند میزان بالا امگا۳ ارتباطی با افزایش ریسک سرطان پروستات ندارد.

خبری: اخبار سلامت

در مطالعه‌ای دیگر، محققان ۸۹۴ بیمار تحت آنژیوگرافی عروق کرونر را بررسی کردند. همچنین میزان متابولیت‌های امگا۳ نظیر DHA و EPA پلاسما خون این بیماران هم اندازه گیری شد.

محققان مشاهده کردند بیماران دارای میزان بالاتر متابولیت‌های امگا۳ با ریسک کمتر بروز عوارض قلبی نظیر سکته و نارسایی قلبی مواجه بودند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 روز قبل
ساعت ۲۴ - یک محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: افرادی که دیابت یا سنگ کلیه دارند، می‌توانند با مصرف روزانه ۳ فنجان آب پیاز به بهبود بیماری خود کمک کنند. داود حاج محمد خانی، محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره گیاه پیاز گفت: این گیاه دارای طبیعت گرم و خشک است. در منابع طب سنتی توصیه شده افراد در مسافرت، برای تعدیل شرایط بدن و سازگاری آن با محیط جدید ابتدا پیاز آن منطقه را میل کنند. همچنین توصیه شده مصرف پیاز پخته بهتر از پیاز خام است
همشهریهمشهری1 روز قبل
معلولیت، عارضه وقفه در دسترسی دارو استاحمد قویدل- مدیرعامل کانون هموفیلی ایران- جز چهره‌هایی است که با قطعیت از تأثیرات تحریم بر دارو در ایران صحبت می‌کند و می‌گوید: «این دروغ بزرگی است که دارو مشمول تحریم نیست. علاوه بر سختی دسترسی به داروهای خارجی، مجموعه‌ای از قوانین دیگری که از تحریم الهام گرفته‌اند مانند تحریم‌های بیمه وحمل‌ونقل، بحث تامین دارو را دچار مشکل کرده‌اند. یکی از عارضه‌های مهم وقفه در دسترسی دارو، در حوزه هموفیلی معلولیت است، اگر دارو همیشه به‌صورت مستمر در دسترس بیمار نباشد امکان معلولیت وجود دارد. هم‌اکنون تأمین این داروها دچار چالش است و ممکن است اثربخشی دارو دچار مشکل شود. برای واردات اجزای دارو دچار مشکل هستیممجید آراسته-رئیس سابق انجمن تالاسمی ایران- در رابطه با مشکلات بیماران تالاسمی می‌گوید: «بیماران ما در بحث داروهای معمول چندان دچار مشکل نیستند اما در حوزه داروهای خاص موضوع متفاوت است.

کشف ۵ هزار لیتر روغن‌ تاریخ گذشته در جنوب تهران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
رکنارکنا1 روز قبل
تغییر اپیدمی بیماری‌ها، بیماری‌های قلبی-عروقی، سرطان‌ها و اختلالات سلامت روان را بیش از پیش با اهمیت کرده است که این مشکلات نیز اکثرا به دلیل سبک زندگی ناسالم است. هر چند ۴۰ سال است مردم ایران با نظام شبکه‌های بهداشتی عجین‌اند، اما آنچه بسیاری از مردم از آن اطلاع ندارند، خدمات تخصصی بهداشتی است که به صورت رایگان در مراکز، پایگاه‌ها و خانه‌های بهداشت برای مردم عزیزمان وجود دارد. مهری اشاره کرد: مردم کشور عزیزمان مطلع باشند کاردانان و کارشناسان بهداشت، بهورزان، ماماها، پزشکان و کارشناسان تغذیه و سلامت روان در سطح واحد‌های بهداشتی کشور تخصصی‌ترین خدمات سلامتی و بهداشتی سطح اول شامل پیشگیری، آموزش سلامت، مشاوره‌های بهداشتی و مداخلات پیشگیری را تقریبا به صورت رایگان در اختیار هموطنان قرار می‌دهند. او در ادامه گفت: در حوزه سلامت تغذیه و سلامت روان، اگر مردم به مراقبین سلامت در مراکز و پایگاه‌های بهداشتی مراجعه کنند می‌توانند به صورت رایگان مشاوره تغذیه و روانشناسی را یا از مراقبین سلامت که کارشناس تخصصی بهداشت‌اند یا کارشناسان تغذیه و سلامت روان دریافت کنند. همکارانمان در نزدیک‌ترین خانه و پایگاه‌های بهداشتی بهترین مرجع برای کسب اطلاعات لازم است.

نظرها

اخبار بیشتر