نظام مهندسی ساختمان از نظام شهرسازی جدا شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
نظام مهندسی ساختمان از نظام شهرسازی جدا شود

نظام مهندسی ساختمان از نظام شهرسازی جدا شود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/اصفهان عضو کمیسیون تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی استان اصفهان گفت: نظام مهندسی ساختمان باید از نظام شهرسازی جدا شود و نظامی مستقل تحت عنوان نظام مهندسی شهرسازی تشکیل شود.

سیامک اسلامی در بزرگداشت روز جهانی شهرسازی، با اشاره به بحث اشتغال در رشته شهرسازی، گفت: حوزه‌هایی که شهرساز بعد از فارغ‌التحصیلی می‌تواند در آن حضور پیدا کند به چهار دسته تقسیم می‌شود از جمله؛ آموزش در دانشگاه‌ها، مهندسین مشاور، ادارات دولتی و سازمان‌های غیردولتی مانند شهرداری و مهمتر از آن استفاده از پتانسیل قانون نظام مهندسی ساختمان است که بتوانیم فعالیت‌های حرفه‌ای را ادامه دهیم.

وی با بیان اینکه در همه شهرها دو کمیسیون مهم در حوزه شهرسازی وجود دارد، تصریح کرد: کمیسیون ماده ۵ قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری، تصحیح طرح‌های تفصیلی و تغییرات بعدی آنها در شهرها مهمترین موضوعی شهری در این کمیسیون است و ترکیب اعضای آن شهرداری، دفترفنی استانداری و راه و شهرسازی که ارکان اصلی آن هستند.

وی با اشاره به اینکه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در سال ۱۳۷۴ به تصویب رسید که هدف داشته است، ادامه داد: در این قانون بخش‌های هفتگانه کلی ساختمان تعریف شده که شامل عمران، معماری، شهرسازی، برق، مکانیک، ترافیک و نقشه برداری است.

عضو کمیسیون تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی استان اصفهان، با بیان اینکه چهل درصد ۱۰ اهداف قانون نظام مهندسی ساختمان مربوط به شهرسازی است، افزود: اهداف دیگر این قانون، اعم از توسعه فرهنگی اسلامی در شهرسازی، ترویج اصول معماری در شهرسازی و الزام به رعایت ضوابط شهرسازی در طرح و افزایش بهره‌وری، الزام به رعایت مقررات ملی ساختمان، ضوابط و مقررات شهرسازی و مفاد طرح‌های جامع و تفصیلی است.

اسلامی تصریح کرد: در شهر اصفهان حدود سی هزار نفر عضو نظام مهندسی ساختمان هستند که از این تعداد فقط ۲۷۰ نفر شهرساز عضویت دارند و مسلما این تعداد نمی‌توانند در مجموعه سی هزار نفری به اهداف خود برسند.

وی با اشاره به اینکه داشتن مدرک صلاحیت حرفه‌ای ضروری است، ادامه داد: اشتغال اشخاص حقیقی و حقوقی برای امور طراحی، محاسبه، نظارت، اجرا و سایر خدمات فنی در بخش‌های مهندسی ساختمان است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جام نیوزجام نیوز20 ساعت قبل
در روزهای بعد از افزایش قیمت بنزین، بازار رفتاری سردرگم و پیچیده داشت. بعد از آن بار دیگر درگیر موج افزایشی شد و باز هم با اعلام شرایط فروش خودروسازان به سراشیبی افتاد. ولی از شواهد امر پیداست که حداقل در برنامه آتی خودروسازان افزایش تولید و عرضه‌ای در این زمینه دیده نمی‌شود. بازار خودرو به کدام سمت و سو می‌رود؟ با در نظر گرفتن این شرایط، رفتار بعدی بازار کمی دشوار به نظر می‌رسد. دلیل این تحلیل آن است که هیچ یک از المان‌های تاثیرگذار بر قیمت خودرو طی چند روز اخیر حادث نشده است.
ایسناایسنا3 ساعت قبل
ایسنا/گلستان مدیرکل انتقال خون استان گلستان گفت: در سالجاری ۴۶ هزار مراجعه‌کننده جهت اهدای خون به مراکز خونگیری در سطح استان داشتیم که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۱۴ درصد افزایش داشته است. سیدصادق بنی‌عقیل با حضور در دفتر خبرگزاری ایسنا-منطقه گلستان اظهار کرد: رتبه اهدای خون مردم استان گلستان با توجه به جمعیت آن، در جایگاه میانی بین استان‌های کشور قرار دارد. بنی‌عقیل با اشاره به نقش مؤثر رسانه‌ها در فرهنگ‌سازی اهدای خون، گفت: مردم با اهدای خون خود می‌توانند نقش بسیار مهمی در التیام و کمک به کاهش درد برخی بیماران بستری در بیمارستان‌ها داشته باشند. وی خاطرنشان کرد: سازمان انتقال خون در استان گلستان در دو مرکز متمرکز در شهر گرگان و گنبدکاووس مستقر است. مدیرکل انتقال خون گلستان بیان کرد: در استان گلستان ۱۴ شهرستان و ۲۴ بیمارستان داریم و تعداد پایگاه‌های ثابت ما، جوابگو نیست.

رویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گاز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیرویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گازنخستین رویداد توسعه فناوری ویژه اقلام پرمصرف گاز با حضور وزیر نفت، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

برف و باران در راه است

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: این سامانه بارشی برای پنج شنبه و جمعه در بیشتر مناطق به شکل برف و باران و برای مناطق جنوبی کشور به شکل رعد و برق پیش بینی می‌شود. وی با اشاره به آغاز بارش‌ها از نیمه غربی کشور، افزود: این سامانه به تدریج به بخش‌هایی از مرکز، جنوب و شمال کشور خواهد رسید. احمدی افزود: این سامانه به سمت شرق کشور حرکت می‌کند و برای ابتدای هفته آینده بخش‌هایی از شرق و شمال شرق، شاهد بارندگی خواهند بود. همچنین افزایش تدریجی دما در حد یک تا دو درجه در سایر مناطق دور از انتظار نیست. کارشناس هواشناسی ادامه داد: امروز سامانه بارشی در بخش‌هایی از غرب و جنوب غرب دامنه زاگرس فعال است.

تیرباران ۴ شیطان صفت که دختری را زنده زنده سوزاندند + فیلم و عکس / هند

رکنارکنا19 ساعت قبل
به گزارش گروه ترجمه رکنا، ۴ جوان هندوستانی که چندی پیش دختری جوان را ربودند، تسیم نیت شیطانی قرار دادند و او را زنده زنده در آتش سوزاندند توسط پلیس دستگیر و به قتل رسیدند. ویدیویی که از این پرونده منتشر شده است لحظه بردن ۴ متهم را به زیر پل نشان می‌دهد که ناگهان پا به فرار گذاشتند که ماموران پلیس به سمتشان آتش گشودند و آن‌ها را به رگبار بستند. گفتنی است که پس از قتل ۴ متهم خانواده آن‌ها ابراز ناراحتی کردند و مدعی شدند باید قبل از مرگ فرزندانشان آن‌ها را می‌دیدند و صحبت می‌کردند اما اکنون باید منتظر تحویل اجساد فرزندانشان باشند. همچنین جسد این چهار جوان پس از کالبدشکافی در تاریخ ۹ دسامبر به خانواده‌های آن‌ها تحویل داده شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

ویدیو؛ کنفرانس خبری قلعه نویی، بعد از دیدار شهر خودرو و سپاهان

طرفداریطرفداری18 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر