ثبت رشته شهرسازی در سازمان نظام مهندسی ساختمان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
ثبت رشته شهرسازی در سازمان نظام مهندسی ساختمان

ثبت رشته شهرسازی در سازمان نظام مهندسی ساختمان

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/اصفهان بزرگداشت روز جهانی شهرسازی با محوریت اشتغال در شهرسازی، ۱۲ آذرماه با حضور دبیر گروه شهرسازی جامعه مهندسین مشاور ایران و عضو کمیسیون تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی استان در دانشگاه هنر اصفهان برگزار شد.

مدیر گروه رشته شهرسازی دانشگاه هنر اصفهان در آیین گرامیداشت روز شهرسازی، اظهار کرد: رشته شهرسازی قالب، حرکت و فعالیت رشته‌های نظام مهندسی است و این رشته شهرسازی است که به فعالیت دیگر رشته‌های مهندسی مفهوم می‌بخشد. در آمریکا، فرانسه و کشورهای توسعه یافته دیگر، رشته شهرسازی مجزا و برتر از سایر رشته‌های مهندسی به شمار می‌رود.

محمد مسعود با بیان اینکه از اوایل دی ماه سال جاری شهرسازها ‌می‌توانند با داشتن مهر و پروانه اشتغال در زمینه شهرسازی فعالیت و کسب درآمد کنند، گفت: متاسفانه فارغ التحصیلان این رشته تاکنون نتوانسته‌اند از رشته مهندسی خود استفاده کنند، ولی تلاش مسولان باعث شد تا رشته شهرسازی به عنوان یک رشته رسمی در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان ثبت شود تا مهندسین این رشته فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کنند.

وی ادامه داد: در شهر اصفهان و اطرف آن سالانه ۵۰۰ نفر در رشته شهرسازی در مقطع کارشناسی و ۳۵۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۵ نفر در مقطع دکتری فارغ التحصیل می‌شوند. همچنین در دانشگاه نجف آباد و خوراسگان سالانه تعداد زیادی از این رشته فارغ التحصیل می‌شوند، در حالی که هیچ یک از این فارغ‌التحصیلان در جایگاه مرتبط با تخصص خود نیستند.

مدیرگروه رشته شهرسازی دانشگاه هنر اصفهان با اشاره به اینکه، روانشناسی محیطی تخصص رشته شهرسازی و آمیزه‌ای از هنر، فن و علم است، افزود: افرادی که به صورت میان رشته‌ای تحصیل می‌کنند به مراتب شانس بیشتری از افرادی با یک تخصص هستند دارد.

محمد مسعود، با بیان اینکه در آزمون استخدامی اصفهان رشته شهرسازی هیچ جایگاهی نداشت، تصریح کرد: عدم نیاز به شهرساز، ما را بیشتر حساس، مسئول‌ و متعهد می‌کند نسبت به افرادی که هرسال وارد این رشته می‌شوند.

دبیر گروه شهرسازی جامعه مهندسان مشاور ایران هم در این مراسم، اظهار کرد: شهرسازی که توان دیدن کودکان کار را ندارد، شهرسازی که اگر به حاشیه نشینی پرداخته، نتیجه‌ای جزء روند افزایش حاشیه نشینی نداشته و شهرسازی که بزرگترین درد آن سرانه‌ها، تناسب اراضی و خط محدوده است چگونه می‌تواند از حق شهر و حقوق شهروندی سخن بگوید.

سهراب مشهودی با بیان اینکه گروه شهرسازی جامعه مهندسان مشاور، آسیب شناسی شهرسازی را در ۱۶ بند برای درج در برنامه ششم توسعه به دولت داده است، افزود: از جمله موارد آن نظارت بر انجام طرح‌های جامع و تفصیلی، تأمین زمین برای خدمات غیرانتفاعی شهری، ضعیف شدن کمیسیون ماده پنج، اخذ تصمیمات فنی تغییرات طرح، ضرورت حفظ باغات شهری، تصمیمات ماده صد که بیشتر در راستای خلاف طرح‌های شهری است.

وی با اشاره به اینکه حق الزحمه مهندسان مشاور کشور برای حفاظت نیروهای متخصص خود حدود ۳۳ درصد است، تصریح کرد: این درصد بسیار اندک و ناچیز است، بنابراین باید در بودجه حق الزحمه مهندسان مشاور در ردیف‌های دائمی قرار گیرد و از بودجه‌های عمرانی جدا شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | نطق جنجالی پروانه سلحشوری که به درگیری ختم شد | جز اقلیتی برخوردار مابقی مردم را رها کرده‌ایم

همشهریهمشهری17 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین، در آغاز این جنجال نمایندگان اصولگرا، ابتدا حاجی دلیگانی و علیرضا سلیمی شروع به انتقاد کردند بعد سامری از مجمع نماینگان خوزستان هم شروع به فریاد زدن کرد و خواستار خاموش شدن میکروفون سلحشوری شد. گزارش این جنجال را هم از اینجا بخوانید. فیلم کامل نطق پروانه سلحشوری را ببینید:
جام نیوزجام نیوز19 ساعت قبل
در روزهای بعد از افزایش قیمت بنزین، بازار رفتاری سردرگم و پیچیده داشت. بعد از آن بار دیگر درگیر موج افزایشی شد و باز هم با اعلام شرایط فروش خودروسازان به سراشیبی افتاد. ولی از شواهد امر پیداست که حداقل در برنامه آتی خودروسازان افزایش تولید و عرضه‌ای در این زمینه دیده نمی‌شود. بازار خودرو به کدام سمت و سو می‌رود؟ با در نظر گرفتن این شرایط، رفتار بعدی بازار کمی دشوار به نظر می‌رسد. دلیل این تحلیل آن است که هیچ یک از المان‌های تاثیرگذار بر قیمت خودرو طی چند روز اخیر حادث نشده است.
رکنارکنا2 ساعت قبل
به گزارش رکنا، به نقل از خبرگزاری خانه ملت، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی در نشست علنی امروز (سه شنبه ۱۹ آذرماه) مجلس شورای اسلامی بااشاره به نشست امروز مجلس برای بررسی وضعیت بخش اقتصاد دانش بنیان و استارت آپ‌ها گفت: مجلس در یک سال اخیر مسئله حمایت از اقتصاد دانش بنیان و شرکت‌های نوآور را در دستور کار خود قرار داد و در این راستا نشست‌های متعددی با حضور شرکت‌ها، بخش‌ها و افراد مختلف برگزار شد و دراین جلسات مباحث مهمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حمایت از اقتصاد دانش بنیان و شرکت‌های نوآور منجر به ساخت و توسعه ایران می‌شود، ادامه داد: حفظ و به کارگیری نخبگان، توسعه و پیشرفت کشور، ایستادگی در برابر فشارهای خارجی از مهمترین نتایج توسعه و حمایت از اقتصاد دانش بنیان است. وی تصریح کرد: مجلس در ماه‌های اخیر در مجموع ۱۰ جلسه را با حضور یکصد شرکت، نهاد و تشکلات مردم نهاد برگزار کرد و در نشست امروز گزارشی از نتایج و اقدامات صورت گرفته در این جلسات ارائه خواهد شد. همچنین در این جلسات با دعوت از مسئولان و مدیران وزارتخانه و بخش‌های مختلف از جمله معاونت علمی ریاست جمهوری، بخشنامه‌های مرتبط با فعالیت استارت آپ‌ها مورد بررسی قرار گرفت که در این مورد برخی از این بخشنامه‌ها اصلاح شد و برخی در آینده اصلاح می‌شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

برف و باران در راه است

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: این سامانه بارشی برای پنج شنبه و جمعه در بیشتر مناطق به شکل برف و باران و برای مناطق جنوبی کشور به شکل رعد و برق پیش بینی می‌شود. وی با اشاره به آغاز بارش‌ها از نیمه غربی کشور، افزود: این سامانه به تدریج به بخش‌هایی از مرکز، جنوب و شمال کشور خواهد رسید. احمدی افزود: این سامانه به سمت شرق کشور حرکت می‌کند و برای ابتدای هفته آینده بخش‌هایی از شرق و شمال شرق، شاهد بارندگی خواهند بود. همچنین افزایش تدریجی دما در حد یک تا دو درجه در سایر مناطق دور از انتظار نیست. کارشناس هواشناسی ادامه داد: امروز سامانه بارشی در بخش‌هایی از غرب و جنوب غرب دامنه زاگرس فعال است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ساعت قبل
اصولگرایان می‌گویند آرای قشر مذهبی تماما متعلق به آنهاست و قشر غیرمذهبی متعلق به اصلاح‌طلبان! اصولگرایان می‌گویند آرای قشر فرودست جامعه متعلق به آنهاست و آرای قشر ثروتمند - یا به تعبیر آن‌ها اشراف‌زاده و مرفهین بی‌درد - متعلق به اصلاح‌طلبان. در ثانی اگر چنانچه گفته شد او در تشخیص خود در مورد پایگاه و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان اشتباه بوده باشد، در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که آن بخش از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان که در طبقه مذهبی و حاشیه‌نشین قرار می‌گیرند، رای خود را از اصلاح‌طلبان دریغ خواهند کرد. ماجرا فقط این نیست؛ افزایش قیمت بنزین غالب بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را از این جریان ناامید خواهد کرد؛ چراکه دست‌کم این نوع اجرای طرح بنزینی و نیز در تقابل با وعده‌های اصلاح‌طلبان در مورد شفافیت است. از طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان از عملکرد این جریان است.
تسنیمتسنیم16 ساعت قبل
گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم - موضوع سهمیه‌بندی بنزین و نحوه اجرای آن همچنان مورد انتقاد برخی از کارشناسان اقتصادی و سیاسی است. دولت از همان ابتدای اجرای این طرح اعلام کرد که درآمدهای کسب شده در این زمینه را در اختیار ۶۰ میلیون نفر قرار خواهد داد. پس از واریز مبالغ اعلام شده به سرپرست خانوارها، ‌ اعتراض‌های مردم نسبت به عدم واریز این مبالغ به حساب‌های بانکی‌شان نیز شروع شد. اما نکته عجیب و قابل تامل در این موضوع این بود که دولت در پس این سخنش، ‌ تهدیدی را نیز متوجه مردم کرد. همچنین می‌باید زمینه برای آگاهی و اطلاع مردم از اموال و دارایی‌های مسئولان فراهم شود تا قانون از این لحاظ منطقی‌تر باشد.

نظرها

اخبار بیشتر