اروپایی‌ها به سمت آمریکا متمایل شده‌اند/ مکانیسم ماشه به پایان تعهدات برجامی ایران می‌انجامد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

اروپایی‌ها به سمت آمریکا متمایل شده‌اند/ مکانیسم ماشه به پایان تعهدات برجامی ایران می‌انجامد

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
یک استاد دانشگاه گفت: در صورت فعال شدن مکانیسم ماشه از سوی کشورهای اروپایی باقی‌مانده در برجام، هر نوع همکاری و تعهدی که در برجام مورد پذیرش بود می‌تواند کنار گذاشته شود.

قدس آنلاین: اردشیر سنایی با اشاره به فضای حاکم بر مذاکرات و تعاملات برجامی میان ایران و کشورهای اروپایی و شدت گرفتن مواضع دو طرف اظهار کرد: بعد از کاهش تدریجی تعهدات ایران و اجرای گام سوم و چهارم، قابل انتظار بود که اتحادیه اروپا و کشورهای تاثیرگذار در آن تک تک یا دسته جمعی مواضعی تندتر درباره برجام اتخاذ کنند. گام سوم ایران در تزریق گاز به سانتریفیوژهای نسل جدید و از سویی در گام چهارم، تزریق گاز به سانتریفیوژها در سایت فردو خطوط قرمزی بودند که برای اروپایی‌ها حایز اهمیت بود و طبیعی است که اروپا از مواضع قبلی خود درباره برجام فاصله بیش‌تری بگیرد.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: البته این رویکرد به این معنا نیست که اروپایی‌ها دست از حمایت از برجام به طور کامل بکشند اما دیگر نگاه گذشته را به این مساله نخواهند داشت. از این رو شاهد افزایش تهدیدات علیه ایران در چارچوب برجام و خارج از آن هستیم. بازگشت برخی محدودیت‌های هسته‌ای که در تحریم‌های آمریکا با تلاش کشورهای اروپایی و چین و روسیه مستثنی شده بود، حاکی از تغییر رویکرد کشورهای اروپایی است.

وی در پاسخ به این‌که تهدید به استفاده از مکانیسم ماشه از سوی فرانسه که به نظر همراهی دیگر کشورهای اروپایی را با خود دارد تا چه اندازه واقعی و جدی است در حالی که این کشورها به تعهدات خود طبق برجام عمل نکرده‌اند؟ گفت: به نظر می‌آید در شرایطی هستیم که اروپا وارد فاز اجرایی گام‌هایی شده است که آنها را به سمت همراهی بیش‌تر با آمریکا سوق می‌دهد.

این استاد دانشگاه درباره واکنش ایران به تصمیم احتمالی اروپا برای به کار گیری مکانیسم ماشه اظهار کرد: معتقدم ایران نمی‌خواهد اعلام رسمی خروج از برجام به عهده‌ او باشد چرا که تبعات سیاسی و بین‌المللی آن گریبان‌گیرش می‌شود اما به طور حتم شاهد ادامه اجرای تصمیم برای کاهش تدریجی تعهدات برجامی خواهیم بود.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

وی ادامه داد: در صورت اجرای مکانسیم ماشه، اجرای هر نوع محدودیت، همکاری و تعهدی که ایران قبلا در چارچوب برجام به لحاظ سیاسی، حقوقی و فنی پذیرفته بود دیگر قابل اتکا و انجام نیست که این مساله شامل تمامی همکاری‌های ایران و آژانس در حوزه هسته‌ای است.

سنایی تصریح کرد: معتقدم دو طرف باقی‌مانده در برجام اکنون به شرایط پس از برجام نگاه می‌کنند.

وی در پاسخ به این‌که در این شرایط که صحبت استفاده مکانیسم ماشه علیه ایران از سوی اروپایی‌ها مطرح می‌شود، ‌ پیوستن شش کشور اروپایی به اینستکس چه معنایی دارد؟ گفت: شاید اروپایی‌ها می‌خواهند مسیری محدود و باریک را برای تشویق طرف‌ها به مذاکره مجدد و پیدا کردن یک راه‌حل فراگیر باز نگه دارند. در عین حال که بعید می‌دانم این رویکرد نتیجه‌ای داشته باشد چرا که عملا راهکارها و راه‌حل‌هایی که از سوی اروپا برای خروج از بن بست فعلی ارایه می‌شود کمکی به بازگشت ایران از تصمیمش برای کاهش تعهدات برجامی نمی‌کند و عملا مواضع و سخنان آنها دایر بر این‌ است که ایران یک‌جانبه هم‌چنان به اجرای برجام ادامه دهد که با توجه به مواضع مقامات کشورمان این امر بعید است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها توان حل و فصل و عبور از بن بست به وجود آمده در بحث برجام را ندارند. اساسا آنها قادر هستند به تعهداتشان در کنار آمریکا عمل کنند از جمله در بحث فروش نفت و تبادلات مالی و بانکی آنها توان و امکانات لازم برای مواجهه با تحریم‌های آمریکا را ندارند.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: شاید ویژگی اصلی و متفاوت لایحه بودجه ۹۹ نسبت به بودجه سال‌های قبل، تاثیر و ملاحظاتی است که شرایط تحریمی در اقتصاد کشور ایجاد کرده است؛ این بودجه برای اولین سالی است که متقارن با ظالمانه‌ترین تحریم‌ها، تدوین شده است. وی گفت: مهم‌ترین سیاست پیش بینی شده در بودجه سال ۹۹ کل کشور، افزایش قدرت خرید مردم است. کمترین وابستگی به نفت / درآمد نفت فقط صرف پروژه‌های عمرانی خواهد شدوی با اشاره به منابع لایحه بودجه ۹۹، ادامه داد: در منابع تلاش کردیم کمترین وابستگی را در طول تاریخ اقتصادی کشور به منابع نفتی داشته باشیم. در مجموع ۲۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای ایجاد شغل پیش بینی کردیم. رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: به رغم شرایط تحریمی، دولت با روحیه قوی برای اینکه کمترین فشار به جامعه منعکس شود، بودجه را تنظیم کرده است.

فتنه جدید آمریکایی- صهیونیستی در عراق

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از بغداد، مرجعیت عراق در بیانیه‌ای با هرگونه هرج و مرج در این کشور مخالفت و بر ضرورت بازگشت امور به روند طبیعی تاکیدکرد، شب گذشته مرکز شهر بغداد و میادین التحریر و الخلانی شاهد حضور مردمی و تیراندازی افراد نالشناس بود، که در نتیجه آن ۸۵ نفر کشته و زخمی شدند. باصداها: شاهد عینیعباس العرداوی– کارشناس مسائل سیاسی

عکس/ منطقه توریستی کره شمالی افتتاح شد

5+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.

اروپا در آخر خط …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دیروز در وین و پشت میز مذاکرات یک سوال مهم مطرح شد، سوالی که از ۱۹ ماه پیش همچنان بی پاسخ مانده است، اکنون نیز ۵ ماهی بیشتر به دو ساله شدن خروج آمریکا از برجام باقی نمانده است؛ خروجی که اروپای به ظاهر نگران در واکنش به آن از یک سو با صدور بیانیه از ۱۱ تعهدی گفتند که براساس آن هم باید پول نفت، گاز و محصولات پتروشیمی تامین می‌شد و هم سرمایه گذاری، حمل و نقل، هوانوردی و دریا نوردی تسهیل می‌شد …
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 ساعت قبل
روابط ریاض و دوحه مایه جنجال توئیتریادعای مشاور سابق ولیعهد ابوظبی مبنی بر ارسال نامه امیر قطر به شبکه خبری الجزیره برای رعایت اصل بی طرفی در اطلاع رسانی که کنایه‌ای به تخریب رسانه‌ای عربستان و امارات تعبیر شده، در فضای مجازی و توئیتر جنجال آفرین شده است؛ در مقابل خبرنگاران الجزیره به این ادعا واکنش نشان دادند و ارسال نامه از سوی امیر قطر را به این شبکه تکذیب کردند. «عبدالخالق عبدالله» استاد دانشگاه و مشاور سابق «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی چندی پیش با انتشار توئیتی مدعی شد که شیخ «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر با ارسال نامه‌ای شدیداللحن به شبکه خبری الجزیره خواستار پوشش حوادث با رویکرد عقلانی و رعایت اصول حرفه‌ای شده است. ۴ کشور محاصره کننده قطر (عربستان، امرات، بحرین و مصر) بارها شبکه خبری الجزیره را به رعایت نکردن اصول حرفه‌ای و تخریب بی اساس مخالفان دوحه از جمله ریاض و ابوظبی متهم کرده‌اند. پس از آغاز محاصره قطر در ۵ خرداد ۱۳۹۶، بسته شدن شبکه خبری الجزیره یکی از شروط ۱۳ گانه عربستان و متحدانش برای از سرگیری روابط با دوحه اعلام شد. در مقابل نیز «جمال ریان» تحلیلگر سیاسی و گوینده شبکه خبری الجزیره با انتشار توئیتی به سخنان مشاور سابق ولیعهد ابوظبی واکنش نشان داد و گفت که ادعاها درخصوص ارسال نامه از سوی امیر قطر به الجزیره از اساس کذب است.

نظرها

اخبار بیشتر