آمریکایی‌ها چطور، شاه پولدار ایران را مسخره کردند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
آمریکایی‌ها چطور، شاه پولدار ایران را مسخره کردند

آمریکایی‌ها چطور، شاه پولدار ایران را مسخره کردند

فارسخبرگزاری فارس |
رسانه‌های آمریکایی مقاومت رضاخان در شهوریور ۱۳۲۰ را «جنگ ۸۰ ساعته» نامیده‌اند؛ جنگی که از ساعت ۲ بامداد ۲۵ اوت تا ساعت ۱۰ بامداد ۲۸ اوت ۱۹۴۱ طول کشید.

به گزارش خبرنگار تاریخ فارس، کتاب «شهریور ۱۳۲۰» (اسرار حمله متفقین به ایران) نوشته محمدقلی مجد و ترجمه علی‌اکبر رنجبرکرمانی توسط پژوهشکده مطالعات تاریخ معاصر به چا‍پ دوم رسید.

این کتاب برای کسانی که می‌خواهند دوره رضاشاه را منصفانه به قضاوت بنشینند، کتاب خوبی است؛ زیرا با توجه به اسناد و مدارک نوشته شده است؛ برای مثال در فصل یازدهم گزارش نسبتا دقیقی از حمله به ایران به‌دست می‌دهد.

رسانه‌های آمریکایی مقاومت رضاخان در شهوریور ۱۳۲۰ را «جنگ ۸۰ ساعته» نامیده‌اند. جنگی که از ساعت ۲ بامداد ۲۵ اوت تا ساعت ۱۰ بامداد ۲۸ اوت ۱۹۴۱ طول کشید. ایران به نیرو‌هایش دستور ترک مقاومت داد و این دستور از ساعت ۱۰ صبح همان روز به اجرا درآمد.

رضاشاه تا آخرین دقایق امیدوار بود که تاج و تخت را حفظ کند. در شب ۱۵ سپتامبر سال ۱۹۴۱ او کسی (به احتمال زیاد ابراهیم قوام) را به سفارت انگلستان فرستاد تا بلکه انگلیسی‌ها را راضی به ماندن خود کند، اما بولارد به فرستاده شاه گفت: استعفا تنها گزینه شاه است و «هیچ راه دیگری هم وجود ندارد». روز بعد رضاشاه استعفا داد و به اصفهان فرار کرد. مردم ایران از خروج رضاشاه بسیار خوشحال شدند. دستگیری و محاکمه شاه سابق خواستی همگانی بود.

اما آنچه در خواندن این کتاب موجب حیرت می‌شود، گزارش مطبوعاتی در مورد فساد رضاشاه و پول‌های وی در بانک‌های خارجی است؛ رضاشاه حدود ۵۰۰ میلیون دلار در بانک‌های خارجی پول داشته است.

به احتمال بسیار رضاشاه ثروتمند‌ترین مرد جهان بود. روش به دست آوردن این پول برای مردی فقیر که تحصیلات درست و حسابی نداشت، علامت سؤال بزرگی است. از طرف دیگر به گزارش «نیویورک‌تایمز»، ۵۵ میلیون دلار (۲۷۵ میلیون) پوند در بانک‌های لندن سپرده شده بود. این ثروت عظیم را دولت بریتانیا توقیف کرد و هیچ‌گاه نیز معلوم نشد که بر سر آن چه آمد!

هدف از ترجمه کتاب «شهریور ۱۳۲۰» و انتشار آن توسط پژوهشکده تاریخ معاصر ایران این است که ایران در دوره پیش از ظهور رضاشاه و برآمدن سلسله پهلوی در سال‌های پس از کودتای ۱۲۹۹، در آثار دیگر تا حدودی مورد بررسی و مداقه قرار گرفته، اما تاریخ سال‌های پایانی حکومت رضاشاه، نفرت مردم از او، حمله متفقین به کشور، فروپاشی سریع رژیم رضاشاه و سقوط او و جانشینی پسرش، محمد‌رضاشاه به دقت بررسی نشده و پرده از حقایق و دقایق آن برداشته نشده است.

خبری: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری | اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

ارزیابی درست از دوره رضاشاه و حکومت او، بدون بررسی و مطالعه سال‌های پایانی سلطنت او و نحوه سقوطش ممکن نیست؛ همچنین ارزیابی دوران محمد‌رضا پهلوی، بدون مطالعه و بررسی و تحقیق درباره آغاز سلطنت او نیز ارزیابی درستی نخواهد بود. کتاب «شهریور ۱۳۲۰» اولین تاریخ دقیق و مستند از این وقایع به زبان انگلیسی و گامی است در راه پر کردن این خلأ آشکار در پژوهش درباره تاریخ ایران در دوره جنگ جهانی دوم.

این کتاب در ۱۵ فصل نگاشته شده است: فصل اول کتاب شامل مقدمه و نگاه اجمالی به تاریخ حمله نیرو‌های مسلح روس و انگلیس به ایران با نام رمز «عملیات دیدار» است. فصل دوم کتاب به بررسی شرایط ایران در آستانه جنگ و اقدامات متفقین پرداخته است. فصل سوم، به بررسی گزارشی از هارولد ماینور با عنوان «مروری بر اقدامات مشترک بریتانیا و شوروی بر ضد ایران» پرداخته است. در فصل چهارم، روابط ایران با قدرت‌های بزرگ بررسی شده است. فصل پنجم به تأثیر پیروزی آلمان در جبهه غرب اختصاص دارد. در فصل ششم از اشغال عراق به وسیله بریتانیا و حمله آلمان به شوروی سخن گفته شده است و فصل هفتم به اتمام حجت روس و انگلیس با ایران نظر افکنده است. همچنین فصل هشتم سیاست بریتانیا در حمله به ایران بررسی شده است. فصل نهم سیاست شوروی در حمله به ایران را تشریح کرده است. فصل دهم درخواست ایران از آمریکا را مدنظر قرار داده است. در فصل یازدهم حمله به ایران و جنگ ۸۰ ساعته بیان شده است. فصل داوزدهم به تحولات در تهران و تزلزل حکومت رضاشاه اختصاص دارد، فصل سیزدهم به تغییر شاه و اشغال نظامی تهران می‌پردازد، فصل چهاردهم به تحولات سیاسی در تهران نظر دارد و در فصل پانزدهم برنامه جدید ایران بررسی شده است.

کتاب «شهریور ۱۳۲۰» (اسرار حمله متفقین به ایران) نوشته محمدقلی مجد و ترجمه علی‌اکبر رنجبر کرمانی توسط پژوهشکده مطالعات تاریخ معاصر در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و به قیمت ۱۱۱۰۰۰ به فروش می‌رسد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل

کاهش قیمت گوجه فرنگی در میدان مرکزی میوه و تره بار

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: با افزایش کشت گوجه فرنگی در جنوب کشور امروز شاهد کاهش قیمت این محصول در میدان مرکزی هستیم. مصطفی دارایی نژاد افزود: امروز قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در میدان مرکزی بین ۲ تا ۵ هزار تومان است. وی گفت: محصول گوجه کشاورزان بوشهری این روز‌ها برداشت می‌شود و در سراسر کشور در حال توزیع است. دارایی نژاد افزود: از حالا به بعد شاهد کاهش روزانه قیمت گوجه فرنگی هستیم و این روند تا پایان سال ادامه دار است. وی گفت: کشور عراق واردات ۱۷ قلم میوه و تره بار را از ایران ممنوع کرده که گوجه فرنگی هم جزء آن است و به این ترتیب گوجه فرنگی زیادی در کشور دپو خواهد شد. دارایی نژاد افزود: این روز‌ها دولت باید به فکر صادرات و تبدیل گوجه فرنگی باشد تا کشاورزان دچار ضرر و زیان نشوند.

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

توقف مجدد مذاکرات آمریکا - طالبان

برترین‌ها13 ساعت قبل

جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان آغاز شد؛ ارسال ۴۱۱ اثر به دبیرخانه جشنواره

تسنیم1 روز قبل

درخواست متفاوت جمعی از مردم از سردار سلیمانی و محمدجواد ظریف +عکس

خبرآنلاین1 روز قبل

رکورد خاص سیتی با گواردیولا؛ ۵۰۱ یک گل در ۱۹۹ بازی

ایسنا1 روز قبل

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۹/۲۲| برنت ۶۴ دلار و ۶۴ سنت شد

تسنیم16 ساعت قبل

خسارت سنگین مزارع پرورش ماهی در اردل / دلیل آن چه بود؟

رکنا1 روز قبل

دی لورنتیس: من و آنچلوتی مثل زن و مردی هستیم که با وجود طلاق گرفتن، روابط خوبمان با یکدیگر را حفظ می‌کنیم؛ گتوزو ویرانه میلان را به رتبه پنجم رساند

طرفداری2 روز قبل

سیستم اتوماسیون برای ورزش و جوانان شهرستانها برقرار می‌شود

مهر1 روز قبل

دیدار وزرای خارجه پاکستان و عربستان با محوریت ایران

ایلنا1 روز قبل

ژاپن همچنان پیگیر میانجی‌‌گری میان آمریکا و ایران است

خانه ملت16 ساعت قبل