گزارش| نگاهی به دیپلماسی فعال قطر در آسیای مرکزی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
گزارش| نگاهی به دیپلماسی فعال قطر در آسیای مرکزی

گزارش| نگاهی به دیپلماسی فعال قطر در آسیای مرکزی

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
طی ماه‌های اخیر کشور قطر توسعه مناسبات خود را با قزاقستان عمدتا در مسائل اقتصادی، ازبکستان در مسائل سیاسی و تاجیکستان در حوزه مسائل فرهنگی توسعه داده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، قطر را می‌توان فعال‌ترین کشور از جمله کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در آسیای مرکزی در نظر گرفت. اگرچه کشورهای دیگر نظیر امارات متحده عربی نیز تاحدودی در برخی کشورها نظیر ترکمنستان و ازبکستان فعالیت‌های قابل توجهی دارند، اما دیپلماسی اقتصادی، سیاسی و حتی فرهنگی قطر را می‌توان فعال‌ترین و گسترده‌ترین حضور عربی در آسیای مرکزی در نظر گرفت. در این گزارش به اختصار مهم‌ترین فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی قطر را در ماه‌های اکتبر و نوامبر ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار می‌دهیم.

دیدار روز گذشته تجار قطری با قاسم ژومارت توکایف، رئیس‌جمهوری قزاقستان را می‌توان متاخرترین و مهم‌ترین اقدام قطری‌ها در آسیای مرکزی در نظر گرفت. در این دیدار یک هیات قطری به رهبری عبدالله آل ثانی، رئیس بانک مرکزی قطر به قزاقستان سفر کرده و با توکایف دیدار کردند. علاوه بر وی، چهره‌های مطرح قطری دیگر نظیر رئیس بورس قطر، رئیس گروه مالی و بانکی «مصرف الریان»، رئیس بانک بین‌المللی اسلامی قطر و سفیر قطر در قزاقستان نیز حضور داشتند. مرکز مالی آستانه، به عنوان یک هاب منطقه‌ای پولی و مالی محور اصلی دیدارهای دو طرف بود. در این دیدارها دو طرف پیرامون تاسیس یک شعبه از بزرگ‌ترین بانک قطر در این مرکز مالی توافق شد. علاوه بر این مذاکراتی در خصوص توسعه فعالیت‌های سرمایه‌گذاری در قزاقستان و افزایش مبادلات تجاری نیز مورد توجه طرفین قرار گرفت.

گزارش| نگاهی به دیپلماسی فعال قطر در آسیای مرکزی - 4

دیدار هیات اقتصادی قطری با رئیس‌جمهور قزاقستان

پیش از آن نیز عسکر مامین، نخست‌وزیر قزاقستان با هیات قطری مذکور دیداری را برگزار کرد که در آن علیخان اسماعیل‌اف، وزیر امور مالی، و روسلان دالنوف، وزیر اقتصاد ملی قزاقستان و غیرت کلیمبیت‌اف، رئیس مرکز مالی بین‌المللی آستانه نیز حضور داشتند. برقراری رژیم لغو روادید میان دو کشور اصلی‌ترین محور این دیدار بود. ایجاد پرواز مستقیم میان دوحه و نورسلطان نیز زیرساخت دیگر توسعه مناسبات دو کشور در این زمینه عنوان گردید. علاوه بر این، طرفین درباره برقراری خطوط پروازی از شهرهایی غیر از پایتخت قزاقستان، همچون آلماتی نیز برای تکمیل پروازهای دو کشور در ۷ روز هفته نیز توافق کردند. همچنین موافقت اولیه دو کشور برای برگزاری مجمع مشترک اقتصادی قطر- قزاقستان در سال ۲۰۲۰ نیز انجام گرفت.

پیش‌تر نیز دو هفته پیش در مورخ ۱۵ نوامبر حمد بن عبدالعزیز القاری، معاون نخست‌وزیر قطر نیز در راس یک هیات سیاسی به قزاقستان سفر کرده و با عسکر مامین دیدار نمود. مسائل سیاسی همکاری‌های میان دو کشور در کنار مسائلی همچون لغو روادید و برقراری ۷ پرواز باری درجه ۵ در هفته در این دیدار مطرح شد.

در مورخ ۹ نوامبر نیز یک هیات قطری دیگر به رهبری عبدالله ناصر ترکی السوبای، رئیس اداره هواپیمایی غیرنظامی قطر به قزاقستان سفر کرد و با رئیس کمیته هوانوردی غیرنظامی این کشور دیدار کرد. مقامات «قطر ایر»، «ایر آستانه» و فرودگاه آلماتی نیز در این دیدار حضور داشتند. دست‌یابی به چارچوب‌ حقوقی تحت عنوان «آسمان باز» که جمعا ۲۱ پرواز در هفته (۷ پرواز از آلماتی، ۷ پرواز از نورسلطان، و ۷ پرواز باری) را هدف‌گذاری می‌کرد، در این دیدار مطرح شد.

پیش‌تر نیز در اکتبر ۲۰۱۹ بود که قزاقستان اعلام کرد رژیم لغو روادید را برای ۱۲ کشور دیگر برقرار کرده است. قطر در میان این کشورها بود. عربستان سعودی، عمان، کویت و بحرین دیگر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در این لیست بودند. توسعه مبادلات تجاری و جذب سرمایه‌گذاری خارجی بیشتر اصلی‌ترین هدف این اقدام از سوی مقامات قزاق عنوان شد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

گزارش| نگاهی به دیپلماسی فعال قطر در آسیای مرکزی - 11

دیدار توکایف و امیر قطر در حاشیه نشست سیکا

در ماه ژوئن و در حاشیه نشست سیکا به میزبانی دوشنبه، قاسم ژومارت توکایف، رئیس‌جمهور قزاقستان با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر دیدار و گفت‌و‌گو کرده بود.

در همین حال تاجیکستان نیز مناسبات خود با قطر را گسترش داده است. روز گذشته ابراهیم محمد عبدالرحمان العبدالله، سفیر قطر در تاجیکستان با رمضان رحیم‌زاده، وزیر امور داخلی این کشور دیدار و گفت‌و‌گو کرد. مبارزه مشترک با جرائم سازمان یافته و به ویژه مشارکت قطر در مبارزه علیه تروریسم در آسیای مرکزی اصلی‌ترین محور این دیدار عنوان شده است.

مسجد جامع شهر دوشنبه، به عنوان بزرگ‌ترین مسجد آسیای مرکزی پروژه دیگری است که در پایتخت تاجیکستان با مشارکت قطر انجام گرفته است. سنگ بنای اولیه این مسجد در اکتبر ۲۰۱۱ بنا نهاده شد. بودجه مورد نیاز برای تکمیل این مسجد بزرگ حدود ۱۰۰ میلیون دلار برآورد شده است که بنا بر توافقات، نیمی از آن را طرف قطری تامین کرده است. طی روزهای اخیر اخباری به نقل از منابع آگاه در رسانه‌های تاجیکستان مبنی بر درخواست امیر قطر برای حضور در مراسم افتتاحیه این مسجد و برگزاری نخستین نماز در آن منتشر شده است. در کنار شایعات کاستی بودجه و عدم تکمیل به موقع این مسجد، همچنان پاسخی رسمی به این موضوع از سوی مقامات تاجیک داده نشده است.

گزارش| نگاهی به دیپلماسی فعال قطر در آسیای مرکزی - 16

نمایی از مسجد مرکزی شهر دوشنبه

در مورد قرقیزستان نیز مناسبات دو کشور در سطوح مختلفی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. پیش‌تر معاون وزیر امور داخلی قطر در سفربه قرقیزستان و دیدار با نوران نیازعلی‌اف، معاون وزیر امور خارجه قرقیزستان، مساله لغو روادید میان دو کشور مطرح شده بود. علاوه بر این، در حاشیه هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، چنگیز آیداربیک‌اف، وزیر امور خارجه قرقیزستان با همتای قطری‌اش دیدار و گفت‌و‌گو کرد. مساله ترانزیت هوایی میان دو کشور نیز در دیدار سفیر قزقیزستان با رئیس قطر ایر مطرح شده و تفاهم‌نامه‌ای در این زمینه میان دو کشور به امضا رسیده بود. پیش از آن نیز سفیر قطر در بیشکک از آمادگی این کشور برای ساخت چند بیمارستان در قرقیزستان خبر داده بود.

در مورد ازبکستان اما مهم‌ترین حوزه تعاملات با قطر در زمینه میانجی‌گری این کشور در بحران افغانستان مطرح شده است. سفر ملا برادر آخوند، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر به ازبکستان و دیدار با مقامات این کشور در چارچوب گفت‌و‌گوهای بین افغانی اصلی‌ترین زمیآنه این همکاری سیاسی بود. پیش از آن نیز عبدالعزیز کامل‌اف، وزیر امور خارجه ازبکستان در دیدار با زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در افغانستان حمایت خود را از برگزاری کنفرانس گفت و گوهای بین افغانی به میزبانی دوحه اعلام کرده بود.

گزارش| نگاهی به دیپلماسی فعال قطر در آسیای مرکزی - 20

غرفه قرقیزستان در نمایشگاه جاده ابریشم در دوحه

در کنار این دیدارهای دوجانبه، قطر ابتکارات دیگری نظیر برگزاری نمایشگاه جاده ابریشم در دوحه را نیز به انجام رسانده است. این نمایشگاه توسط وزارت ارتباطات و ترانزیت قطر در ابتدای ماه نوامبر برگزار شد. مقاماتی از آسیای مرکزی در افتتاحیه این نمایشگاه حضور داشتند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین15 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی توقیف یک محموله از قطعات موشکی ایران در دریای عرب شد. آسوشیتدپرس ادعا کرد: یک کشتی جنگی متعلق به ناوگان دریایی ایالات متحده محموله‌ای از قطعات موشکی با دقت بالا را که از ایران توسط یک کشتی کوچک به سمت یمن ارسال شده بود، توقیف کرد.

داماد «روحانی» برای انتخابات ثبت نام کرد +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ساعت قبل
به گزارش مشرق، کامبیز مهدی‌زاده دقایقی پیش به همراه همسر خویش برای ثبت‌نام در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی وارد محوطه فرمانداری تبریز شد او در ابتدا در پاسخ به سوال خبرنگاران اظهار کرد: خود آقای رئیس جمهور به پشتوانه مردم عزیز در انتخابات شرکت کردند و من نیز به پشتیبانی مردم آذربایجان به حمایت از جوانان در این انتخابات شرکت خواهم کرد. داوطلب انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس خاطرنشان کرد: من به عنوان از فرزند شخصیت خاص و یا داماد شخصیت خاصی شرکت نمی‌کنم بلکه من فرزند آذربایجان هستم و افتخار می‌کنم که آذربایجانی هستم. داماد رئیس جمهور بیان کرد: بنده عنوان رابطه پدر و فرزندی با رئیس‌جمهور از پدر اجازه گرفته و در انتخابات شرکت می‌کنم. وی تصریح کرد: من به عنوان فرزند آذربایجان در انتخابات شرکت می‌کننم و نه به عنوان فردی که با رئیس جمهوری نسبتی دارد از این‌رو با قابلیت و پتانسیل‌های خودم در انتخابات شرکت می‌کنم تا در راستای توسعه بیشتر استان جلو روم. وی ادامه داد: الان شاهد کمرنگ بودن حضور زنان در استان هستیم.

رونمایی از مدیر عامل کارتن خواب

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده اخلال ارزی متهمان شرکت طرح و نقشه پناهی در دادگاه ویژه جرایم اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در این جلسه از مدیر عامل اجاره‌ای که قبلا کارتن خواب بوده است رونمایی شد. این فرد مدیر عامل شرکتی سوری بوده است که تاسیس کنندگان آن ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار ارز دولتی را برای واردات گرفتند و در بازار آزاد فروختند. وی امروز به عنوان مطلع به دادگاه آمد تا از پشت پرده تاسیس شرکت‌های سوری بگوید. متهم علی زرنانی با سوء استفاده از یک معتاد و کارت ملی وی، ارز دولتی گرفته است. در این جلسه دادگاه، متهم عظیم علی اشرفی به جایگاه دفاع آمد، ​متهمی که برای فرار از قانون اموالش را به نام دیگران ثبت کرده است. این پرونده ۵ متهم داردکه با اخذ آخرین دفاعیات متهمان و وکلای آنها، ​حکم قاضی در مهلت قانونی صادر می‌شود.

فیلم| این «صدای اعتراض مردم» است

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
گفت‌وگو و درد و دل مردم معترض با نیروهای امنیتی و نظامیویدئویی از گفت‌وگو و درد و دل مردم معترض بعد از گرانی بنزین با نیروهای امنیتی و نظامی منتشر شده است.
خانه ملتخانه ملت1 روز قبل
جانشین فرمانده سپاه، گفت: یکی از ادله‌های خداوند این است که انسان کارهای سخت انجام دهد. در همه کشور بسیج و سپاه پای کار رفت و یک نفر آنها در خیابان‌ها و میدان اسلحه نداشتند، ما بی اسلحه رفتیم در حالیکه مقابل ما با اسلحه‌های فراوان ایستاده بودند. اکنون بعد از ۴۰ سال اقداماتی صورت گرفته اما به نظر می‌رسد که ما به خیلی کارها نیاز داریم. اگر حتی تعداد کمی از بسیجیان حقوقدان پای کار آیند می‌توانند اقدام اساسی با پشتوانه شهدای‌شان انجام شود. ما در بسیج و سپاه خیلی با بقیه فرق نداریم بلکه دلیل به خاطر سیستم درست ماست.

نگاهی به ساختار صنعت بیمه کشور

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
آقای محمدرضا فرهی کارشناس صنعت بیمه کشور نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: حدود ۴۰٪ صنعت بیمه کشور معطوف به بیمه شخص ثالث و ۸٪ مختص بیمه بدنه خودرو و ۵۰ ٪ باقیمانده صنعت بیمه معطوف به ۲۳ بخش گوناگون تحت پوشش بیمه است. این کارشناس تخصیص ۵۰٪ صنعت بیمه به بخش خودرویی را یک ضعف و اشکال عنوان کرد و گفت: با این اتفاق، دیگر نمی‌توان بدنبال افزایش تولید ناخالص داخلی در صنعت بیمه بود، زیرا به این واسطه، در کشور همه چیز مشروط به خرید خودرو می‌شود و تا زمانی که مردم خودرو بخرند ۵۰٪ صنعت بیمه کشور در گردش و جریان خواهد بود. آقای غدیر مهدوی کارشناس صنعت بیمه کشور در ارتباط تلفنی با این برنامه سرعت انتقال دانش بیمه‌ای به کشور در سال‌های اخیر را بسیار کند بیان کرد. آقای سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص قرارداد بیمه دی با جانبازان و ایثارگران گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران هر ساله خدمات بیمه تکمیلی را میان شرکت‌های بیمه به مناقصه می‌گذارد و بیمه دی دو سال متوالی در این مناقصه برنده می‌شود. وی تصریح کرد: طبق بررسی‌ها میزان خدمت دهی بیمه دی مناسب‌تر شده و این بیانگر رضایتمندی بیمه شدگان است اگر بنیاد شهید و امور ایثارگران هزینه‌های بیمه دی را پرداخت نمایند مشکل ریزش پزشکان طرف قرارداد با بیمه دی رفع خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر