کتاب‌های درسی تا سال ۱۴۰۰ تغییر نخواهد کرد/ تغییرات جزئی در کتب به نفع دانش‌آموزان نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. فرهنگ

کتاب‌های درسی تا سال ۱۴۰۰ تغییر نخواهد کرد/ تغییرات جزئی در کتب به نفع دانش‌آموزان نیست

ایلناخبرگزاری ایلنا |
رئیس سازمان پژوهش در واکنش به این سوال که چرایی جایگزینی اشعار برخی شاعران معاصر که در چند سال اخیر به شهرت رسیده‌اند با اشعار و داستان‌های نویسنده‌های مطرح کشور چیست؟ گفت: ما باید یک تناسب در نقل مطالب، اشعار، داستان‌ها و میراث ادبی‌مان داشته باشیم. این ترکیب در شورای برنامه‌ریزی درسی مشخص شده است.

کتاب‌های درسی تا سال ۱۴۰۰ تغییر نخواهد کرد/ تغییرات جزئی در کتب به نفع دانش‌آموزان نیست - 1

«حجت‌الاسلام‌ و المسلمین علی ذوعلم» رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره حذف یکسری از اشعار و داستان‌های غنی در کتب درسی توضیح داد: طی یک سری مراحل تغییرات در کتب درسی به طور کل کتاب پیش‌دانشگاهی حذف و یک کتاب جدید دیگر برای پیش‌دانشگاهی تدوین شد و این مسئله مربوط به سه سال قبل است.

وی ادامه داد: کارشناسان ما در این زمینه توضیحات لازم را داد‌ه‌اند که انتخاب متون براساس یک سری شاخص‌ها انجام می‌شود و مطابق با برنامه‌های درسی است، بنابراین هیچگونه اعمال نظری در کتب درسی وجود نداشته است.

حجت‌الاسلام‌ ذوعلم در واکنش به حذف اشعار نیما یوشیج، داستان حلاج و … از کتب درسی گفت: اینها مربوط به کتاب مقطع پیش‌دانشگاهی است که آن کتاب به کل از چرخه خارج و کتاب جدیدی جایگزین شد.

ذوعلم در پاسخ به این سوال که اشعار نیما یوشیج مربوط به پیش‌دانشگاهی نبوده، اما چرا از کتب درسی حذف شده است؟ گفت: این مسئله نیز مربوط به همان سه سال گذشته است. کارشناسان ما در حوزه تربیت و یادگیری زبان و ادبیات فارسی در این زمینه مفصل بحث کردند که چرا باید این تغییرات ایجاد شود. در واقع یک شورای راهبری وجود دارد که در این زمینه بحث می‌کنند و برای کتب درسی تصمیم می‌گیرند، ‌ همچنین مجموعه گروه‌های آموزشی استان‌ها در تالیف کتب درسی نقش دارند و اینطور نیست که یک نفر در این خصوص تصمیم بگیرد.

وی در ادامه با اشاره به عدم تغییر کتب درسی تا سال ۱۴۰۰ گفت: ما برای سال ۹۸ تغییراتی در کتب درسی نداشته‌ایم مگر اعمال یکسری اصلاحات جزئی. همچنین کتب درسی تا سال ۱۴۰۰ تغییر نخواهد کرد مگر اینکه طبق گفته وزیر آموزش و پرورش برای تحول تربیتی، یک سری حوزه‌های تربیتی شکل بگیرد و بخواهیم در راستای آن برنامه‌های درسی مبتنی بر مبانی نظریه تحول ایجاد کنیم که البته تا آن زمان ما تغییری در کتب درسی نخواهیم داشت، زیرا احساس می‌کنیم تغییرات جزئی به نفع دانش‌آموزان نیست.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

رئیس سازمان پژوهش در واکنش به این سوال که مسئله اصلی جایگزینی اشعار برخی شاعران معاصر که در چند سال اخیر به شهرت رسیده‌اند با اشعار و داستان‌های نویسنده‌های مطرح کشور است، گفت: ما باید یک تناسب در نقل مطالب، اشعار، داستان‌ها و میراث ادبی‌مان داشته باشیم. این ترکیب در شورای برنامه‌ریزی درسی مشخص شده و بعد در انتخاب متون طی یک فرایند خاص حرکت می‌کنند.

وی در خصوص بازار سیاه کتاب درسی گفت: ما به جز یکی دو مورد در جاهای دیگر چنین چیزی نداشته‌ایم که با همین یکی دو مورد هم برخورد شد. از این رو دفتر رسیدگی به تخلفات نظارت آموزش و پرورش این مسئله را دنبال می‌کند تا با افرادی که در بازار سیاه کتب درسی فعال هستند برخورد کند، ولی این آمار آنقدر گسترده نبوده که بگوییم تعداد زیادی از دانش‌آموزان ما از بازار سیاه کتاب تهیه کرده‌اند.

رئیس سازمان پژوهش در پاسخ به این سوال که کتاب‌های آموزش و پرورش چطور به بازار سیاه راه پیدا کرده است؟ ‌ گفت: کاری که سازمان پژوهش انجام می‌دهد این است که کتب درسی را براساس ثبت‌نام در سامانه به استان‌ها می‌فرستد، ولی از استان به منطقه و از منطقه به مدرسه برعهده حوزه اداره کل استان‌هاست. اگر در این مرحله از کارمند یا شخصی تخلف سر بزند مسئولیتش با اداره کل استان است. به همین دلیل همان اوایل وزیر آموزش و پرورش بخشنامه‌ای را به استانها صادر کردند که نظارت قوی در این امر ایجاد شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
برخی مدارس کرمانشاه تعطیل شدمدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه از تعطیلی برخی مدارس استان کرمانشاه خبر داد. مدارس نوبت صبح شهرستان «نورآباد» تعطیل شدندرئیس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش‌وپرورش لرستان گفت: همه مدارس نوبت صبح نورآباد و کاکاوند و مدارس پیش دبستانی و دبستانی نوبت صبح سلسله فردا تعطیل هستند. همه مدارس استان قزوین فردا تعطیل استمدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین گفت: مدارس استان قزوین در همه مقاطع تحصیلی فردا یکشنبه در نوبت صبح و عصر تعطیل است. مدارس استان اردبیل یکشنبه تعطیل شدروابط عمومی آموزش و پرورش استان اردبیل اعلام کرد: روز‌ یکشنبه ۱۷ آذر به دلیل برودت هوا وپیشگیری از شیوع احتمالی برخی بیماری‌ها در مدارس، تمامی دوره‌های تحصیلی در نوبت صبح و بعداز ظهر در سطح استان اردبیل تعطیل است. مدارس استان قزوین یکشنبه تعطیل شدمدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین اعلام کرد: با توجه به اوج شیوع آنفلوانزای فصلی و برای حفظ سلامت دانش آموزان یکشنبه هفدهم آذر مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه اول در همه مناطق استان تعطیل است.

تاسیس صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وزیر نفت: صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت، گاز و پتروشیمی با هدف حمایت از کسب و کار‌های نوپا و طرح‌های این حوزه با اعتبار اولیه ۱۰۰ میلیارد تومان تأسیس خواهد شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در حاشیه رویداد توسعه فناوری کالا‌های پر مصرف حوزه گاز در صندوق نوآوری و شکوفایی در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر افزود: حمایت از کسب و کار‌های نوپا و محصولات بومیتاسیس صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانوی ادامه داد: با اجرای طرح خرید تضمینی تمام محصولات ساخته شده در داخل توسط شرکت‌های دانش بنیان در صورت داشتن استاندارد‌های داخلی به قیمت توافق شده خریداری خواهند شد. آقای علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی نیز گفت: صندوق پژوهش فناوری وزارت نفت درخواستش در حال بررسی و به زودی مجوز خواهد گرفت.

بازگشت دکتر سلیمانی به وطن

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
مهرمهر16 ساعت قبل
وی با بیان اینکه در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تنوع محیط‌های یادگیری را به ما گوش زد می‌کند افزود: بر اساس این سند نه‌تنها محیط مدرسه بلکه همه محیط‌ها، محیط یادگیری است. عمادی بیان کرد: در واقع سند تحول بنیادین ما را به یک حصار محکم دعوت می‌کند که در آن فرزندانمان از آسیب‌ها مراقبت کنیم. وی اضافه کرد: اگر سند تحول بنیادین را به درستی فهم و به مقتضای آن عمل کنیم می‌توان از آسیب‌های فردی جلوگیری کنیم تا به آسیب‌های اجتماعی تبدیل نشوند. مشاور وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه نقش پیشتازی و طلایه‌داری آموزش و پرورش در بحث پیشگیری آسیب‌های اجتماعی اثبات‌شده است افزود: تربیت به ذات بر عهده خانواده است و آموزش و پرورش معد خانواده است و اصلی‌ترین معد خانواده مدرسه است. عمادی با اشاره به اینکه باید محیط‌های متنوع بیرون را محیط یادگیری بکنیم بیان کرد: همه سازمان‌ها و نهادها باید وظیفه خود را برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به خوبی ایفا کندوی با بیان اینکه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تنوع در محیط‌های یادگیری را به رسمیت شناخته است گفت: تنوع در محیط‌های یادگیری تنها توسط آموزش و پرورش مقدور نیستمشاور وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه وظیفه اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بر عهده همه نهادهای اجتماعی است خاطرنشان کرد: برای اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش باید خیزش ملی اتفاق بیافتد و عزم همگانی وجود داشته باشد
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
خانم مصلحی ۶۷ ساله پس از شکسته شدن مهره گردنش بر اثر یک عطسه شدید فهمید که پوکی استخوان دارد پوکی استخوان نامریی است. درمان پوکی استخوان بسیار موثر بوده و می‌تواند به شما کمک کند به زندگی فعال و مستقل خود ادامه دهید. پوکی استخوان درمان پذیر است بیمارانی که در معرض خطر بالای شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان هستند، می‌توانند با درمان دارویی مناسب، این خطر را کاهش دهند. وقتی پوکی استخوان روی ستون فقرات تاثیر بگذارد، اغلب منجر به درد، کاهش وزن و ایجاد قوز در پشت می‌شود. کارشناسان شبکه تحقیقات استئو پروز (پوکی استخوان) می‌گویند: ناتوانی حاصل از پوکی استخوان همانند یا بیشتر ازناتوانی ناشی از بسیاری از بیماری هاست.

دستاورد دارویی

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - یکشنبه ۱۷ آذرماه

خبری16 ساعت قبل

روحانی: امیدوارم بتوانیم شبکه ملی اطلاعات را تقویت کنیم

خبری17 ساعت قبل

مشکلات بسیاری گریبان‌گیر مردم سیستان و بلوچستان است

خبری17 ساعت قبل

مردم در انتخابات شرکت نکنند، پیروزی جناح اصولگرا قطعی است/ رفتار شورای نگهبان به سردی انتخابات دامن می‌زند

خبر فوری21 دقیقه قبل

آیا سمیر خطیب نخست‌وزیر لبنان می‌شود؟ / راز تماس‌های مشکوک حریری با گزینه‌ها

خبرآنلاین21 دقیقه قبل

با فواید شگفت‌انگیز گیاه زوفا آشنا شوید/ از درمان آنفلوانزا تا تقویت دستگاه گوارش

خبر فوری22 دقیقه قبل

فروش سلاح در جهان، رشد داشته است

صدا و سیما24 دقیقه قبل

غریبه‌ای در واشنگتن

اقتصاد آنلاین26 دقیقه قبل

کاندیدای مجلس شدن آسان‌تر است یا خرید ۲ کیلو میوه؟ /دردسرهای شورای نگهبان با کاندیداهای فله‌ای

خبرآنلاین26 دقیقه قبل

استوری جنجالی صادقی علیه مدیرعامل استقلال + عکس

جام نیوز27 دقیقه قبل