مقابله با آلزایمر از طریق مهار پالس‌های رگ‌های خونی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
مقابله با آلزایمر از طریق مهار پالس‌های رگ‌های خونی

مقابله با آلزایمر از طریق مهار پالس‌های رگ‌های خونی

فارسخبرگزاری فارس |
در شرایطی که هنوز ابهام‌های زیادی در مورد نحوه شکل‌گیری پلاک‌های بیماری آلزایمر در مغز انسان وجود دارد، محققان روش جدیدی را برای مقابله با شکل‌گیری این پلاک ها در مغز شناسایی کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، دانشمندان عامل اصلی شکل‌گیری بیماری آلزایمر را نوعی پلاک سمی به نام آمیلوئید بتا می‌دانند. آنها می‌گویند یکی از بهترین راه‌ها برای پاکسازی پلاک‌های یادشده مهار نوسانات طبیعی در رگ‌های خونی است.

ضربان قلب، تنفس و سیستم عصبی انسان همگی می‌توانند موجب حرکت و لرزش رگ‌های خونی شوند، اما یک عامل کمتر شناخته شده لرزش و حرکت رگ‌های خونی به وازوموشن مشهور است که به معنای نوسان خود به خودی دیواره رگ‌های خونی است. عامل اصلی وقوع این مشکل هنوز ناشناخته است، اما این پدیده موجب انقباض و گشادی رگ‌های خونی می‌شود.

مقابله با آلزایمر از طریق مهار پالس‌های رگ‌های خونی - 3

محققان آمریکایی به این نتیجه رسیده‌اند که این پدیده می‌تواند به شکل‌گیری موادی در رگ‌های خونی مغز منجر شود که در نهایت به پلاک‌هایی مبدل می‌شوند که بیماری آلزایمر را شکل می‌دهند. از همین رو آنها می‌گویند باید پدیده وازوموشن را مهار کرد و مانع از ارسال مکرر پالس در رگ‌های خونی شد.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

آنها برای موفقیت در این زمینه نوعی کربوهیدارت به نام دکستران را به درون مغز موش‌ها تزریق کرده‌اند که تا حدی مانع از شکل‌گیری پدیده وازوموشن شده است. محققان امیدوارند با شبیه سازی این روش درمانی در مغز انسان شکل‌گیری و پیشرفت بیماری آلزایمر را به تاخیر بیندازند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل

پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این برنامه سید محمد جواد شوشتری رییس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور به موضوع «پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی» می پردازد.

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر