استاندار قم: شناسنامه‌دار کردن فرش دستباف استان هر چه زودتر عملیاتی شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
استاندار قم: شناسنامه‌دار کردن فرش دستباف استان هر چه زودتر عملیاتی شود

استاندار قم: شناسنامه‌دار کردن فرش دستباف استان هر چه زودتر عملیاتی شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
استاندار قم با اشاره به اهمیت توجه به صنعت فرش بافی گفت: برای جلوگیری از شبیه‌سازی و مشابه بافی فرش ماشینی به نام فرش دستباف قم، شناسنامه‌دار کردن فرش دستباف استان باید هر چه زودتر عملیاتی شود.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، بهرام سرمست در جلسه کارگروه فرش استان که در نمایشگاه دائمی برگزار شد، اظهار داشت: برای جلوگیری از شبیه‌سازی و مشابه بافی فرش ماشینی به نام فرش دستباف قم، شناسنامه‌دار کردن فرش دستباف استان باید هر چه زودتر عملیاتی شود.

وی حمایت از هنرمندان و تولیدکنندگان فرش دست‌باف را از مهم‌ترین اولویت‌های استان برشمرد و بیان کرد: برای گسترش و تقویت این هنر اصیل که نقش بسزایی در ارزآوری و اشتغال دارد باید مقوله برند سازی و حل مشکل بیمه قالیبافان با جدیت پیگیری شود.

استاندار قم همچنین عنوان کرد: با پیگیری‌های مستمر مسئولان استانی، نمایشگاه بین‌المللی قم به‌زودی تکمیل و آماده بهره‌برداری می‌شود که نقش به‌سزایی در شناساندن توانمندی‌های تولیدی این استان به‌خصوص فرش به بازارهای هدف داخلی یا خارجی است.

سرمست بابیان اینکه مسئله بیمه قالی‌بافان قم باید تا رسیدن به نقطه مطلوب پیگیری شود، گفت: استان قم نگرانی و مطالبه جدی از شبیه‌سازی فرش دستباف قم توسط برخی واحدهای تولیدکننده فرش ماشینی دارد و در صورت بی‌توجهی به این مهم قطعا صنعت فرش ایران دستخوش تغییرات معناداری خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه کارگروه فرش قم باید به یکی از فعال‌ترین کارگروه‌های استان تبدیل شود، ادامه داد: برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی در معرفی هنر صنعت فرش دستباف قم مؤثر است.

استاندار قم تصریح کرد: جلوگیری و برخورد با واحدهای شبیه‌ساز فرش دستباف قم باید به‌صورت جدی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و مرکز ملی فرش ایران دنبال شود.

فرش دستباف قم هویت‌بخش و شناسنامه ملی صادرات ایران است

احمد امیرآبادی نیز در این جلسه اظهار داشت: قطع بیمه بسیاری از قالی‌بافان قمی در سال‌های گذشته خارج از انصاف و عدالت صورت گرفته است.

وی بابیان اینکه در کنار حمایت از بیمه قالی‌بافان استان باید از سوءاستفاده برخی از فعالان و اقشار دیگر جامعه در قالب بیمه قالی‌بافی جلوگیری شود، بیان کرد: فرش دستباف قم هویت‌بخش و شناسنامه ملی صادرات ایران است و باید از بالندگی این هنر صنعت در استان حمایت شود.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ارزش و جایگاه فرش دستباف قم بیان کرد: شبیه‌سازی فرش دستباف قم توسط برخی واحدهای فرش دستباف کشور تخلف قطعی بوده و باید وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به نحوه فعالیت آن‌ها ورود جدی پیدا کند.

عضو هیئت‌ رئیسه مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه شبیه‌سازی فرش دستباف قم، هویت و برند فرش دستباف ایران را در بازارهای جهانی از بین برده است، عنوان کرد: شبیه‌سازی و مشابه بافی فرش دستباف قم توسط برخی واحدهای فرش ماشینی اصالت این هنر ایرانی را مخدوش کرده است.

امیرآبادی با اشاره به مشکلات قالی‌بافان قمی گفت: در چند سال گذشته بیش از ۵ هزار تن از بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی صنف قالی‌بافان قمی از این سازمان خارج‌شده و افراد جدیدی نیز جایگزین آن‌ها نشده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: برای تحت پوشش قرارگرفته ۲۵۰ تن از قالی‌بافان قمی در مرحله نخست مجوزهای لازم دریافت شده است.

استقبال از نمایشگاه فرش

محمود سیجانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم نیز در این جلسه بیان کرد: استقبال تجار و فعالان صنعت فرش داخلی و خارجی برای حضور و برپایی غرفه در نمایشگاه فرش دستباف قم قابل‌توجه و امیدبخش است.

وی بیان کرد: نمایشگاه فرش استان قم به دلیل ظرفیت‌های بزرگی که در آن شکل‌گرفته قابل‌رقابت با نمایشگاه فرش دستباف استان تهران است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم با تأکید بر اینکه نمایشگاه فرش قم یکی از مهم‌ترین نمایشگاه این صنعت در سطح کشور است، خاطرنشان کرد: باوجود تمام مشکلات ایجادشده در سال‌های بعد از تحریم، صنعت فرش استان پویایی و بالندگی خود را حفظ و تقویت کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نگاهی به ساختار صنعت بیمه کشور

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
آقای محمدرضا فرهی کارشناس صنعت بیمه کشور نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: حدود ۴۰٪ صنعت بیمه کشور معطوف به بیمه شخص ثالث و ۸٪ مختص بیمه بدنه خودرو و ۵۰ ٪ باقیمانده صنعت بیمه معطوف به ۲۳ بخش گوناگون تحت پوشش بیمه است. این کارشناس تخصیص ۵۰٪ صنعت بیمه به بخش خودرویی را یک ضعف و اشکال عنوان کرد و گفت: با این اتفاق، دیگر نمی‌توان بدنبال افزایش تولید ناخالص داخلی در صنعت بیمه بود، زیرا به این واسطه، در کشور همه چیز مشروط به خرید خودرو می‌شود و تا زمانی که مردم خودرو بخرند ۵۰٪ صنعت بیمه کشور در گردش و جریان خواهد بود. آقای غدیر مهدوی کارشناس صنعت بیمه کشور در ارتباط تلفنی با این برنامه سرعت انتقال دانش بیمه‌ای به کشور در سال‌های اخیر را بسیار کند بیان کرد. آقای سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص قرارداد بیمه دی با جانبازان و ایثارگران گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران هر ساله خدمات بیمه تکمیلی را میان شرکت‌های بیمه به مناقصه می‌گذارد و بیمه دی دو سال متوالی در این مناقصه برنده می‌شود. وی تصریح کرد: طبق بررسی‌ها میزان خدمت دهی بیمه دی مناسب‌تر شده و این بیانگر رضایتمندی بیمه شدگان است اگر بنیاد شهید و امور ایثارگران هزینه‌های بیمه دی را پرداخت نمایند مشکل ریزش پزشکان طرف قرارداد با بیمه دی رفع خواهد شد.

ایجاد خط هوایی ایران و قرقیزستان؛ به​زودی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستانبررسی طرح ایجاد خط راه آهن چین - قرقیزستان و ازبکستانبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، امروز تفاهمنامه دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان با حضور محمد اسلامی و جانان بیش اوف وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستان امضا شد. در مراسم اختتامیه این کمیسیون، محمد اسلامی گفت: این تفاهم نامه در حوزه‌های انرژی، حمل و نقل و ارتباطات، گمرک، بازرگانی و سرمایه گذاری، صنعتی، معدن، کشاورزی، علوم جوی، نقشه برداری و خدمات فنی و‌ مهندسی، گردشگری و مسائل مربوط به بیمه و بانک امضا شد. وی افزود: در بخش حمل و‌ نقل مهمترین اقدام، ایجاد خط هوایی بین دو کشور است و در صورت افزایش متقاضی پرواز‌ها افزایش می‌یابد. آقای اسلامی بیان کرد: در زمینه گردشگری، گردشگری سلامت، فرهنگ، هنر و آموزش همکاری‌های دانشگاهی تفاهم صورت گرفت. وی با اشاره به اینکه در حوزه نفت‏، گاز و پتروشیمی نیز تفاهم همکاری صورت گرفت، گفت: تامین قیر قرقیزستان و اعلام آمادگی قرقیزستان برای تامین گوشت قرمز از جمله توافقاتی بود که صورت گرفت. در ادامه جانان بیش اوف وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستان گفت: استفاده از ظرفیت ترانزیت ایران برای کشور قرقیزستان بسیار حائز اهمیت است در این رابطه جلساتی خصوصی با آقای اسلامی داشتیم در حال حاضر در حال بررسی طرح ایجاد خط راه آهن چین -قرقیزستان و ازبکستان هستیم که برای ایران هم فرصت خوبی است تا کالا‌های خود را به آسیای مرکزی صادر کند. وی افزود: ایجاد خطوط هوایی زمینه خوبی برای توسعه گردشگری خواهد داشت. وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستان گفت: برای کشور ما افزایش همکاری و توسعه روابط با ایران بسیار اهمیت دارد. وی افزود: در زمینه آموزش، بیمه‏، مناطق آزاد تجاری، استاندارد، علوم و فرهنگ تفاهم کردیم. آقای جانان بیش اوف تصریح کرد: در حوزه روابط اقتصادی بین دو کشور همکاری در حوزه کشاورزی از اولویت‌های ما است.

رونمایی از مدیر عامل کارتن خواب

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده اخلال ارزی متهمان شرکت طرح و نقشه پناهی در دادگاه ویژه جرایم اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در این جلسه از مدیر عامل اجاره‌ای که قبلا کارتن خواب بوده است رونمایی شد. این فرد مدیر عامل شرکتی سوری بوده است که تاسیس کنندگان آن ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار ارز دولتی را برای واردات گرفتند و در بازار آزاد فروختند. وی امروز به عنوان مطلع به دادگاه آمد تا از پشت پرده تاسیس شرکت‌های سوری بگوید. متهم علی زرنانی با سوء استفاده از یک معتاد و کارت ملی وی، ارز دولتی گرفته است. در این جلسه دادگاه، متهم عظیم علی اشرفی به جایگاه دفاع آمد، ​متهمی که برای فرار از قانون اموالش را به نام دیگران ثبت کرده است. این پرونده ۵ متهم داردکه با اخذ آخرین دفاعیات متهمان و وکلای آنها، ​حکم قاضی در مهلت قانونی صادر می‌شود.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران1 روز قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، امروز با دست به دست شدن ۳ میلیارد و ۴۹۴ میلیون سهم و اوراق بهادار طی ۴۰۵ هزار نوبت داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از ۱۶۲۵میلیارد تومان رسید. در معاملات امروز نمادهای «رمپنا»، «حکشتی» و «وامید» به ترتیب با ۳۰۱، ۱۱۸ و ۹۰ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل نمادهای «همراه»، «پارس» و «شبریز» به ترتیب با ۱۵۵، ۸۵ و ۸۲ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را ثبت کردند. همچنین امروز «وبملت»، «وتجارت» و «نوین» پربیننده ‌ترین نمادهای بورسی بودند. از سوی دیگر در پایان داد و ستد امروز بورس تهران، خودرو برترین گروه صنعت بود و فلزات اساسی و بانک به ترتیب جایگاه دوم و سوم را به خود اختصاص دادند. به گزارش سنا، شاخص بورس تهران در حالی هفته سراسر سبز را به پایان رساند که به گفته کارشناسان بازار سرمایه مسیر صعود آن ادامه دارد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین15 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی توقیف یک محموله از قطعات موشکی ایران در دریای عرب شد. آسوشیتدپرس ادعا کرد: یک کشتی جنگی متعلق به ناوگان دریایی ایالات متحده محموله‌ای از قطعات موشکی با دقت بالا را که از ایران توسط یک کشتی کوچک به سمت یمن ارسال شده بود، توقیف کرد.
ایبناایبنا1 روز قبل
موضوعی که نگرانی‌ها در بازارهای اقتصادی جهان را در دو روز اخیر تشدید کرده‌است. پیشنهاد دفتر نمایندگی تجاری آمریکا برای وضع تعرفه‌های گمرکی جدید بر روی کالاهای فرانسوی برای اجرا باید به تائید دونالد ترامپ برسد. برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه یک روز پیش و در روز سه شنبه تهدیدهای آمریکا برای افزایش تعرفه‌های گمرکی کالاهای فرانسوی را «غیرقابل قبول» خواند. وی روز دوشنبه پیش از تهدید جدید آمریکا گفته بود که پاریس «هرگز» از اخذ مالیات از شرکت‌های بزرگ فناوری صرفنظر نخواهد کرد. وزیر اقتصاد فرانسه واشنگتن را متهم کرد که دیگر به دنبال دستیابی به توافقی بین‌المللی برای اخذ مالیات از شرکت‌های فعال در عرصه بین المللی نیست.

نظرها

اخبار بیشتر