تاثیر گرانی بنزین بر صنعت گردشگری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سرگرمی

تاثیر گرانی بنزین بر صنعت گردشگری

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
مسئله دو نرخی شدن بنزین در حالی به مرحله اجرا درآمده که هیچ سهمی برای صنعت گردشگری در نظر گرفته نشده و این در حالی است که در عین حال برخی از صنوف دیگر از مزایای سوبسید و یارانه بنزین بهره‌مند شده‌اند.
تاثیر گرانی بنزین بر صنعت گردشگری - 0

در حالی بنا به اعلام مسئولان هر گردشگر درامدی معادل ۳۰ بشکه نفت برای کشورمان دارد که حال و هوای این روزهای گردشگری به ویژه در شهر جهانی یزد بیانگر این است که در طرح اصلاح قیمت بنزین این صنعت مورد بی‌مهری قرار گرفته و تاکنون نیز تدبیری برای برون رفت از این وضعیت اندیشیده نشده است.

به گزارش ایسنا، پس از گذشت قریب دو هفته از افزایش نرخ بنزین به نظر می‌رسد که صنعت گردشگری متاثر از این اقدام بوده به طوری که وضعیت نامطلوبی را برای گردشگری شهر تاریخی یزد به عنوان یک میراث جهانی رقم زده و نفس‌های صنایع مختلف وابسته به حوزه گردشگری به ویژه صنعت هتل‌داری را به شماره انداخته است.

البته اداره کل میراث فرهنگی استان یزد برای تسکین این درد به برگزاری جشنواره‌ها و رویدادهای گردشگری روی آورده ولی این اقدامات در این مدت نتوانسته موجب التیام این درد و جبران خسارت‌های ناشی از تاثیر افزایش نرخ بنزین و در نهایت بهبود این وضعیت شود.

از طرفی نمی‌توان از تاثیر قطعی اینترنت و خسارت‌های مرتبط با این اقدام نیز بر صنعت گردشگری چشم‌پوشی کرد و این در حالی است که در شرایط تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی یکی را محورهای توسعه و برون رفت کشور از این وضعیت اتکا به درآمدهای غیرنفتی مانند گردشگری به عنوان یک صنعت درآمدزاست که البته عنایت بیشتر مسئولان در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌هایشان را می‌طلبد.

«سیدمحسن حاجی سعید» رییس کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور و عضو هیات مدیره انجمن راهنمایان استان یزد به آشفتگی و سردرگمی صنعت گردشگری پس از افزایش قیمت بنزین اشاره و اظهار می‌کند: متاسفانه تصمیم ناگهانی افزایش قیمت بنزین بدون در میان گذاشتن آن با وزارت‌های مختلف کشور به ویژه گردشگری منجر به آشفتگی فعلی شده است.

وی اضافه می‌کند: مسئله دو نرخی شدن بنزین در حالی به مرحله اجرا درآمده که هیچ سهمی برای صنعت گردشگری در نظر گرفته نشده و این در حالی است که در عین حال برخی از صنوف دیگر از مزایای سوبسید و یارانه بنزین بهره‌مند شده‌اند.

مشاور گردشگری شورای اسلامی شهر یزد در ادامه نادیده گرفتن صنعت گردشگری در طرح اصلاح قیمت بنزین را نوعی توهین و عامل تخریب زنجیره‌های صنعت گردشگری کشورمان عنوان می‌کند و می‌گوید: متاسفانه با وجود درخواست‌ها و نامه‌نگاری‌های مکرر با وزرات نفت و درخواست مطالبه سهیمه‌ای برای فعالان این صنعت، تاکنون هیچ توجهی به این مهم نشده است.

حاجی‌سعید در ادامه خواستار توجه حداقلی دولت به ویژه رییس‌جمهور به مکاتبات و ارائه پاسخ مشخص به این صنعت است و در این باره اعلام می‌کند: البته مقرر شده تا در این رابطه با حضور وزیر محترم میراث فرهنگی، نشستی فوری برگزار شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار بازی و سرگرمی ایران و جهان

«سیدامیر ناصر طباطبایی» رییس جامعه هتلداران استان یزد هم در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا به وضعیت بسیار نامطلوب گردشگری استان پس از اجرای این طرح اشاره و اظهار می‌کند: ضریب اشغال اقامتی هتل‌های یزد به ۱۰ درصد رسیده و میزان ورودی گردشگران نیز تا حد قابل توجهی کاهش یافته است.

وی از بی‌توجهی دولت به صنعت گردشگری در دوران مختلف گلایه و تصریح می‌کند: متاسفانه دولت بدون در نظر گفتن تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم افزایش قیمت بنزین در این زمینه اقدام کرده، در حالی که باید همه اقدامات دولت پیوست گردشگری به عنوان یکی از مهمترین صنایع کشور داشته باشد.

این مسئول در پاسخ به این سوال «آیا تاکنون مطالبه‌ای در این زمینه پس از افزایش نرخ بنزین داشته‌اید؟» خاطرنشان می‌کند: از دولت قبلی نیز مطالباتی صورت گرفت، اما تاکنون به هیچ یک از مطالبات این صنعت چه در دولت قبلی و چه در دولت فعلی پاسخ داده نشده و پس از افزایش اخیر قیمت بنزین نیز تاکنون به این صنعت توجهی نشده است.

وی حتی از اختصاص نیافتن سهمیه گازوئیل هتل‌های یزد پس از اجرای این طرح خبر می‌دهد و می‌گوید: بسیاری از مجموعه‌های گردشگری با مشکل دریافت سهمیه‌ گازوئیل مواجه شده‌اند و این مشکلات باعث شده تا صنعت گردشگری یزد رو به افول برود.

عضو کمیسیون عالی واحدهای اقامتی، پذیرایی و تفریحی کشور به ناخوش شدن احوال صنعت گردشگری ایران پس از تحریم‌ها نیز اشاره و تاکید می‌کند: صنعت گردشگری کشور پس از اعمال تحریم‌های ظالمانه روند کندی را در پیش گرفته بود ولی اکنون با افزایش قیمت بنزین، این صنعت تنها باید برای بقای خود تلاش کند.

وی ادامه می‌دهد: متاسفانه اگر در صنعت هتل‌داری ضریب اقامت سالانه یک مجموعه به کمتر از ۵۰ درصد برسد، این مجموعه ورشکسته تلقی می‌شود ولی با توجه به این که در این شرایط بسیاری از این مجموعه‌ها برای جلوگیری از تعطیلی تلاش خواهند کرد قطعا از کیفیت خدمات آن‌ها کاسته خواهد شد و چه بسا مجبور به تعدیل نیرو نیز شوند.

طباطبایی در پایان نیز خواستار توجه ویژه دولت به صنعت گردشگری به عنوان یک صنعت سبز و درامدزا برای کشورمان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید و اهتمام به مشکلات فعالان این بخش می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

طرز تهیه کتلت عدس

تابناکتابناک2 روز قبل
کلوچه گوشت یکی از غذاهای خوشمزه است که برخلاف عنوانش، شبیه کوفته است و …رولت مرغ و گوشت یکی از غذاهای خوش طعم و مقوی است که ترکیبی از رولت گوشت …کشک محصولی از دوغ است که از خشک کردن ماست چکیده و محلی بدست می‌آید. کشک …سوهان عسلی کی از شیرینی‌های سنتی ایران است که با ترکیبی از بادام، شکر و … «سنبوسه» یا «سمبوسه» خوراکی است که از خمیر پهن‌شده درست می‌شود به همین …قیمه اردبیلی یکی از خورش‌های خوش‌طعم اردبیل است که در آن به جای سیب …کته کبابی یکی از غذاهای خوش طعم است که به طور خاص در شمال کشور با …سوپ پاستای پاستینا بسیار ساده و سریع آماده می‌شود و به دلیل پنیر …

طرز تهیه خورش کدو مسما

تابناکتابناک2 روز قبل
«کدو مسما به انگلیسی / Straightneck squash» گونه‌ای از خانواده کدوها می‌باشد که مصرف خوراکی داشته و گاه ارتفاع آن تا یک متر نیز می‌رسد. کدو مسما یک کدو به رنگ زرد و گوشت داخلی آن سفیدرنگ میباشد. کدو از جمله صیفی جات خوش طعم است که در خورش‌های مختلفی استفاده می‌شود. کدوی زرد یکی از واریته‌های کدو خورشتی می‌باشد که طعمی شیرین‌تر و ظاهری بسیار زیباتر از کدو سبز دارد. اکنون طرز تهیه خورش کدو مسما که پایه‌ اصلی‌اش همین کدو است را فرامی‌گیرید.
رکنارکنا2 روز قبل
به گزارش رکنا، سردار محمد مسعود زاهدیان، درباره انتشار تصاویری در فضای مجازی مبنی بر وجود قرص در کیک خوراکی اظهار کرد: بررسی‌ها حاکی از این است که قاچاقچیان با بهره‌مندی از جاسازی‌های مختلف، مواد مخدر را قاچاق می‌کنند. وی درباره کیک‌های کشف شده، گفت: بر اساس گزارش واصله از پلیس مبارزه با مواد مخدر هرمزگان از یک دستگاه خودرو نیسان چند عدد کیک که حاوی تعداد معدودی قرص بود، کشف شد که برای تعیین ماهیت به آزمایشگاه پلیس مبارزه با موادمخدر ارسال شده است و تحقیقات در این رابطه از سوی پلیس ادامه دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
رکنارکنا1 روز قبل
در همان ساعات ابتدایی کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت ضمن تکذیب ماجرای ابلاغ بخشنامه بیان کرد: احتمالا اشخاصی در فضاى مجازى به دنبال ایجاد هرج‌ و مرج و پیگیری اهداف خاص هستند. این موضوع ربطی به تولید کیک، ویفر و کارخانجات و صنایع غذایی ندارد. جمشید مغازه‌ای رئیس انجمن بیسکوئیت، شیرینی و شکلات پیرامون عکس‌های منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر توزیع قرص در بیسکوئیت، تیتاپ و شکلات اظهار کرد: توزیع قرص در بین تیتاپ، پچ‌ پچ، بیسکوئیت واقعت دارد و مربوط به یک تا ۲ شرکت نیست و ده‌ها شرکت دچار این مشکل شده‌اند. در بخش تولید، وزارت صمت تا زمانی که مورد خاصی در میان نباشد وارد عمل نخواهد شد. سکوت اصناف در قبال وجود قرص در کیک‌های توزیع شده در سراسر کشور!
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر