پهنه‌های اکتشاف شده، طبق قانون به بخش خصوصی واگذار می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
پهنه‌های اکتشاف شده، طبق قانون به بخش خصوصی واگذار می‌شود

پهنه‌های اکتشاف شده، طبق قانون به بخش خصوصی واگذار می‌شود

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: پهنه های اکتشاف شده، طبق ماده ۳۵ قانون رفع موانع تولید، به بخش خصوصی واگذار می شود.

به گزارش اقتصادآنلاین، دکتر خداداد غریب پور در جلسه شورای معاونان ایمیدرو ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: این سازمان با جدیت موضوع اکتشافات را انجام می‌دهد و تلاش مجموعه این است که نباید پهنه اکتشاف نشده‌ای در کشور وجود داشته باشد.

وی افزود: برای اجرای اکتشافات ۴۰۰ هزار کیلومتری، کمیته‌های اجرایی فعال شده و برنامه ریزی منظمی بین ایمیدرو، شرکت ملی صنایع مس و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی صورت گرفته است. غریب پور تاکید کرد: خوشبختانه روند فعلی عملیات اکتشافی، رضایت بخش است.

تحقق تعهد افتتاح ۳٫۵ میلیارد دلار طرح

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه تعهدات ایمیدرو مبنی بر افتتاح ۳٫۵ میلیارد دلار طرح معدن و صنایع معدنی تا پایان امسال، محقق می‌شود، اظهار داشت: تاکنون یک میلیارد و ۱۶۰ میلیون دلار طرح از جمله آلومینیوم جاجرم، احیای مستقیم بافت، اسید سولفوریک و غیره افتتاح شده است.

وی ادامه داد: از جمله طرح‌های قابل افتتاح، طرح تولید آلومینیوم جنوب (سالکو)، گندله گهر زمین، ذوب خاتون آباد، انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق و کنسانتره سنگ آهن فولاد مبارکه است. رییس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: کمیته پایش طرح‌ها در این سازمان، به طور منظم برگزار و ماهانه ۸۰ مورد پایش طرح‌ها را انجام می‌دهد.

افزایش ۳ برابری سرمایه صندوق بیمه

دکتر غریب پور با بیان اینکه طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس مسیر خود را پیدا کرده است، اذعان داشت: صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی، شورای هماهنگی و خانه معدن (به عنوان بازوی اجرایی) در این طرح همکاری می‌کنند.

وی افزود: سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی از ۱۱۰ میلیارد تومان به ۳۵۰ میلیارد تومان افزایش یافته و در حال طی مراحل قانونی است. غریب پور اضافه کرد: مقدمات افزایش مجدد سرمایه این صندوق به ۵۰۰ میلیارد تومان به زودی آغاز می‌شود که با این روند، حجم کار صندوق چند برابر می‌یشود.

تشکیل کمیته ایمنی معادن؛ به زودی

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه یکی از اولویت‌های ما در کنار مسئولیت‌های اجتماعی، توجه به ایمنی، بهداشت و محیط زیست معادن است، گفت: حوزه یاد شده در شرکت‌های تابعه ایمیدرو، حیاتی بوده و ضروری است تا مسئولان این بخش، با برنامه ریزی، مدیریت مستمر، آموزش و انتخاب افراد متخصص، آسیب‌ها را به حداقل ممکن کاهش دهند.

وی افزود: به زودی کمیته ایمنی معادن را تشکیل می‌دهیم تا برای کاهش حوادث معادن واگذار شده، برنامه‌های لازم تدوین شود.

غریب پور گفت: طرح اسیدسولفوریک مس سرچشمه با ۱۱۰ میلیون دلار سرمایه گذاری، یک طرح کاملا زیست محیطی بوده که اخیرا توسط رئیس جمهور در کرمان افتتاح شد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره واگذاری امور بهداشت، ایمنی و محیط زیست معادن به شرکت‌های متخصص، اظهار داشت: با توجه به تجربه هایی که در معادن سیرجان به دست آمده، امور فوق در معادن قابل واگذاری، به شرکت‌های متخصص سپرده خواهد شد.

غریب پور یادآور شد: این اقدام مانع توسعه تشکیلات می‌شود و در عین حال پیمانکاران متخصص جذب این بخش خواهند شد. وی افزود: مدیریت‌های ایمیدرو برای افزایش امتیاز عملکرد متوسط واحدهای تابعه در این حوزه از ۱۵ درصد فعلی به ۳۰ درصد، حمایت‌های لازم را به عمل می‌آورند.

بخش معدن و صنایع معدنی، پیشران تولید و صادرات

غریب پور خاطرنشان کرد: بخش معدن و صنایع معدنی، به رغم تحریم‌های بین المللی، پیشران تولید و صادرات بوده است.

رشد عملکرد HSEE، از ضعیف به سمت متوسط

امیر ولدخانی، مدیر ایمنی بهداشت، محیط زیست و انرژی ایمیدرو در این جلسه با بیان اینکه سامانه آماری اچ اس ایی ایی (HSEE) ایمیدرو در سال ۸۲ راه اندازی شد، گفت: این سامانه، تنها سامانه فعال در این حوزه است که تاکنون در آن، کارهای بزرگی انجام شده است.

وی افزود: در سامانه ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی، کارهای اولیه آمارگیری را انجام می‌دهیم و براساس این اطلاعات و سیاستگذاری، برنامه‌ها را پیش می‌بریم.

ولدخانی تصریح کرد: طبق برنامه ممیزی عملکرد اچ اس ایی ایی ایمیدرو طی سال ۹۷، حدود ۷٫۲۲ درصد واحد‌ها خوب، ۴۶٫۳۴ درصد واحدها متوسط، ۳۹ درصد واحدهای ضعیف و ۷٫۳۲ درصد واحد‌ها خیلی ضعیف بوده‌اند.

وی ادامه داد: بررسی واحدها از نظر اچ اس ایی ایی طی ۳ سال گذشته، نشان می‌دهد که در سطح متوسط، رشد بسیار مطلوبی داشتیم. این حاکی از بهبود عملکرد اچ اس ایی ایی در ساختار سازمانی و مدیریت این مجموعه بوده است.

مدیر ایمنی بهداشت، محیط زیست و انرژی ایمیدرو خاطرنشان کرد: در بخش ضعیف و خیلی ضعیف نیز بهبود داشته‌ایم؛ به این معنا که از ضعیف به سمت متوسط رشد کرده‌ایم.

وی ادامه داد: هدفگذاری افزایش سالانه ۱۵ درصد رشد امتیاز عملکرد متوسط داشته‌ایم که در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، ۲۰۵ امتیاز داشتیم که رشد بالاتر از ۱۵ درصد اتفاق افتاده است. ولدخانی گفت: مدارک تحصیلی کارکنان اچ اس ایی ایی در شرکت‌های تابعه، حدود ۵۴ درصد کارشناسی و بالاتر و بقیه زیر کارشناسی بوده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

امکان صادرات روزانه ۲۵ تا ۳۰ میلیون لیتر بنزین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی اتحادیه صادر کنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان این که هم اکنون بازار بسیار خوبی در کشور‌های همسایه برای فرآورده‌های نفتی کشور بوجود آمده است، افزود: هم اکنون ما روزانه ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم که پیش بینی می‌شود ۶۰ تا ۶۵ میلیون لیتر آن به صورت سهمیه‌ای و ۲۰ میلیون لیتر آن به صورت آزاد در داخل عرضه شود بنابراین حدود ۳۰ میلیون لیتر بنزین مازاد خواهیم داشت که می‌توان آن را برای صادرات عرضه کرد. آقای حسینی با بیان این که صادرات فرآورده‌های نفتی مشکلات صادرات نفت خام را ندارد گفت: صادرات فرآورده‌ها به دلیل این که از طریق مرز‌های زمینی به کشور‌های همسایه انجام می‌شود راحت‌تر است و معمولا خریداران ما عمدتا بخش خصوصی هستند که تحریم‌های آمریکا بر آن‌ها اثرگذار نیست. وی تصریح کرد: با صادرات فرآورده‌های نفتی می‌توان بخشی از کمبود منابع ارزی کشور که به دلیل ایجاد مشکلات در صادرات نفت خام بوجود آمده، جبران کرد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی رضا پدیدار، درگفتگو اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما افزود: در صنایع بالادستی نفت، ۵۰ شرکت فعال داریم که بیش از ۳۰ تای آن‌ها در اختیار بخش خصولتی است. رئیس شورای سیاستگذاری نخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفتنمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت برگزار می‌شودنخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت ایران به همت بخش خصوصی در تهران برگزار خواهد شد.

فیلم | جنجال و درگیری فیزیکی در سخنرانی قالیباف در دانشگاه علامه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز22 ساعت قبل
اقتصادنیوز: محمد باقر قالیباف ساعتی قبل از حضور در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات مجلس و صدور بیانیه انتقادی درباره سیاست‌های دولت در دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی داشت. جایی که جنبش پر سر و صدای عدالتخواه میزبان بود بود و از پمپ بنزین روی سن استفاده کرده بودند اما عدم اجازه به دانشجویان برای طرح پرسش‌های‌شان این سخنرانی را به جنجال و کمی درگیری فیزیکی و هول دادن همدیگر کشاند.

تماشا کنید: وزیری که مردم را زمین زد / چرا روحانی باید رحمانی وزیر صمت را عزل کند؟

انتخابانتخاب19 ساعت قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ ۲۴ آبان ۹۸، درست در همان روز افزایش قیمت بنزین، وزیر صنعت تاکید کرد دلیلی برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد. او پس از آن نیز چند بار دیگر همین موضوع را تکرار کرد، اما واقعیت بازار در همین مدت کوتاه نشان می‌دهد قیمت‌ها متاثر از گرانی بنزین افزایش یافته‌اند. در چنین شرایط خاصی از نظر اقتصادی، چه اصراری بر ادامه کار این وزرا وجود دارد و چرا روحانی دست به تغییر در کابینه نمی‌زند؟

لامبورگینی و مدلی که فقط یک دستگاه از آن موجود است! (+تصاویر)

9+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، در اولین اقدام سیاسی میان ایران و آمریکا از زمان روی کار آمدن ترامپ، امروز ژیو وانگ تبعه آمریکایی متهم به جاسوسی که اخیرا مورد عفو قرار گرفته بود با دکتر مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی ربوده شده توسط دولت آمریکا معاوضه شد. بر اساس این گزارش، برایان هوک در سوئیس او را از دولت این کشور تحویل گرفته است.

کمیاب‌ترین «مار سمی» معرفی شد/ خودرویی که فقط ۲۵۰ دستگاه خواهد بود! (+تصاویر)

18+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر