افشاگری کیوان ساکت از یونانی بودن ماهیت سرود تیم ملی و …
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خوزستان آنلاین
  4. فرهنگ

افشاگری کیوان ساکت از یونانی بودن ماهیت سرود تیم ملی و …

خوزستان آنلاینخبرگزاری خوزستان آنلاین |
افشاگری کیوان ساکت از یونانی بودن ماهیت سرود تیم ملی و … - 0

بزرگنمایی:

پیام خوزستان - برنامه هزار صدا با هدف معرفی چهره‌های تازه موسیقی ایرانی در دوبخش پاپ و سنتی، پنجشنبه شب ۱۰خرداد در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

کیوان ساکت: سرود تیم ملی بیشتر یونانی است تا ایرانی!

این برنامه در هفتمین روز درگذشت زنده‌یاد ناصر ملک‌مطیعی و همچنین زادروز زنده‌یاد منوچهر همایون‌پور برگزار می‌شد و بنابر این به این دو هنرمند تقدیم و تیتراژ هم روی آهنگ زیبای شوشتری «نوای چوپان» با صدای استاد منوچهر همایون‌پور ساخته شد. کارشناسان این برنامه کیوان ساکت، وحید تاج و امید صباغ‌نو بودند. در ابتدای برنامه آرش نصیری مدیر و مجری این برنامه غزلی از کتاب «سیب هوس» صباغ نو خواند. کتابی که اخیرا منتشر و در طی مدت کمی‌ به چاپ چهارم رسیده است.

سپس نصیری اعلام کرد که در این روز پنج گروه از اقصی نقاط ایران اجرای برنامه دارند:

گروه‌هایی از یزد، زنجان و ملایر در بخش مسابقه و گروهی متشکل از هنرمندان خوب آملی در بخش جنبی و اجرای امیرمسعود خسروی از بیرجند که موسیقی زورخانه‌ای را اجرا خواهد کرد.

در این برنامه گروه‌های شرکت‌کننده در بخش مسابقه به این ترتیب اجرای برنامه کرد:

۱-گروه موسیقی دل‌انگیزان از زنجان (آهنگساز و نوازنده تار: پوریا سلیمانی/ تارباس: محمدرضاعزیزی/ کمانچه: صابر محمدی / کمانچه: سینا معتمد/ سه تار: میلاد جعفری/ تمبک: جلال نقی‌لو/ سنتور: پویا محمدی/ آواز: پوریا عابدینی)

۲-گروه موسیقی بیداد از ملایر (حامدقاسمی.. تار/ بابک کشتکار …تارباس/ مهدی گوهریان …سنتور/ مصطفی نجفی …تنبک/ سعید مومن‌آبادی …دف/ محسن شیخ‌الاسلامی …اواز/ محمدمشفق …. سرپرست گروه ونوازنده نی)

۳-گروه موسیقی خیال (سرپرست، آهنگساز، تنظیم: احسان توکل/ مدیر برنامه: نغمه اکبری/ نوازنده تار: احسان توکل/ محسن کریمی: کمانچه/ حمید خالویی: پیانو/ جواد ضیایی: مرشد /ضرب/ فرهاد شاکر: تنبک و دف/ امید حاجی‌زاده: کاخن/ حسین افروز: دف/ خوانندگان: سید احمد دشمه، مجتبی هراتی/ همخوان: نغمه اکبری)

همچنین در بخش جنبی، گروه «ماه حق» از شهرستان آمل قطعاتی مناجات‌گونه را اجرا کردند که برای پخش از تلویزیون شبکه مازندران ضبط شد. سرپرستی و خوانندگی این گروه با علیاکاظمیان بود که در ایام ماه مبارک، دعاهای یومیه این ماه را با آواز ایرانی اجرا و با کارگردانی و تهیه‌کنندگی سلیم کوهی ضبط کرده که از شبکه‌های مختلف پخش شده است. در این برنامه همچنین وحیدعبداللهی در کنار علیا کاظمیان آواز خواند، مرتضی سیفی پاشا نی و امیرخانپور کلارینت زدند. نوازنده پیانو و تنظیم کننده این گروه هم آهنگساز و تنطیم‌کننده روشندل، آرمین عمرانی بود. پایان بخش برنامه هم اجرای موسیقی زورخانه‌ای توسط امیرمسعود خسروی بود. خسروی که یک خواننده موسیقی ایرانی و موسیقی خراسانی و همچنین مرشد زورخانه است، اول درباره موسیقی زورخانه و بخش‌های مختلف آن سخن گفت و سپس آواز خواند، ضرب و زنگ زد و تماشاگران و کارشناسان را به وجد آورد. نکته مهم این که، نیم ساعت از نیمه شب گذشته و دیروقت بود اما حضار بعد از این اجرا به شدت این مرشد و خواننده جوان را تشویق کردند. در پایان هم، همه گروه‌ها روی صحنه دعوت شدند تا استاد کیوان ساکت به نمایندگی هیات داوران گروه برگزیده را معرفی کند.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

ساکت عنوان کرد:

همه گروه‌ها که در این شرایط موسیقی اصیل ایرانی کار می‌کنند و سپس این همه زحمت را به خودشان می‌دهند و از شهرستان‌های دور برای اجرای ده پانزده دقیقه‌ای در برنامه هزارصدا می‌آیند برنده هستند.

او همچنین گفت:

هر سه گروه اجراهای خوبی داشتند و خواست برخلاف دوره‌های گذشته دو گروه تقدیر شوند و گروه‌های خیال از شهرستان یزد و دل‌انگیزان از شهرستان زنجان را برگزیده اعلام کرد. وی همچنین از پوریا سلیمانی، نوازنده تار و آهنگساز روشندل گروه زنجانی به صورت ویژه‌ای تقدیر کرد.

حاشیه‌ها:

یکی از مهم‌ترین حاشیه‌های برنامه برنامه هزار صدا نقطه‌نظرات کیوان ساکت درباره سرود رسمی‌ تیم ملی در جام جهانی بود.

ساکت در انتهای برنامه و قبل از آنکه گروه برگزیده را معرفی کند به اجرای امیرمسعود خسروی اشاره کرد و گفت:

همگی دیده و شنیدیم که موسیقی زورخانه ما چه ملودی‌های پهلوانی زیبایی دارد و این تازه بخش مختصری از همه موجودیت موسیقی ایرانی‌ست.

وی سپس به تصمیم‌گیران فرهنگی اشاره کرد و عنوان کرد:

آیا موسیقی ما استاد احمد پژمان ندارد؟ استاد فرهاد فخرالدینی ندارد؟ استاد هوشنگ کامکار ندارد؟ آیا این همه استاد بزرگ ندارد؟ حتی شهداد روحانی هم برای جام جهانی آهنگ ساخته بود چرا از آن آهنگ استفاده نکردید؟ وی این آهنگ را حتی از بقیه کارهای خود آهنگساز به مراتب ضعیف‌تر دانست و تنها اعتبار آن را صدای سالار عقیلی عنوان کرد.

افشاگری کیوان ساکت از یونانی بودن ماهیت سرود تیم ملی و … - 25

کیوان ساکت در برنامه هزار صدا

ساکت همچنین گفت:

که این کار اصلا ویژگی‌های ایرانی نداشت و بیشتر یونانی بود تا ایرانی!

گروه خیال از شهرستان یزد هم آهنگی دلنشین درباره ایران خواندند که در لابلای آن مرشد جوان یزدی ضرب و زنگ زورخانه می‌زد و «چو ایران نباشد تن من مباد» را با آوازی خوش می‌خواند.

بعد از این اجرا نصیری عنوان کرد:

در تمام شش سال برگزاری برنامه هزارصدا امشب برای اولین بار ضرب زورخانه روی صحنه هزارصدا آمد و آن هم دوبار. محمدرئوف قنبری، محمدهاشم احمدوند، رحمت شاکری، بامداد فلاحتی و فرشته هوشمند از جمله مهمانان ویژه این برنامه بودند. بنابر آنچه نصیری پیش از این اعلام کرده بود، مقرر شده است که به زودی هزارصدا در شهرستان‌ها برگزار شود و به احتمال زیاد برنامه‌های بخش سنتی هزارصدا هم به زودی به شکل دیگری و در جای دیگری برگزار خواهد شد.

منبع: سیمرغ

افشاگری کیوان ساکت از یونانی بودن ماهیت سرود تیم ملی و … - 34

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
ایسناایسنا2 روز قبل
با حمایت ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بوت‌کمپ بلاکچین روز شنبه ۲۳ آذرماه با هدف آموزش و تیم‌سازی برای استارت‌آپ‌های بلاکچینی برگزار خواهد شد. به گزارش ایسنا، کمپ بلاک چین نخستین دوره آموزش و تیم‌سازی برای استارت‌آپ‌های بلاکچینی کشور است. کمپ، یک طرح طولانی مدت و مدون است که در آن شرکت‌کنندگان با کمک نخبگان و فعالان فعلی حوزه بلاک چین با همراهی پشتیبانان به حل مسائلی می‌پردازند که یافتن پاسخی برای آن‌ها بدون وجود فناوری بلاک چین ممکن نبود. در این رویداد فناورانه یک دوره ۶ روزه فشرده آموزشی، یک دوره ۲ ماهه پیش‌شتابدهی و یک دوره ۶ ماهه شتابدهی در نظر گرفته شده است. در تمامی این مراحل مشاورین و منتورهای مختلف در حوزه‌های بلاک چین، برنامه‌نویسی بلاک چین، طراحی و مدیریت کسب‌وکار و مدیریت ریسک‌های حقوقی در کنار شرکت کنندگان خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر