کنترل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در همدان/گزارشی ثبت نشده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
کنترل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در همدان/گزارشی ثبت نشده است

کنترل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در همدان/گزارشی ثبت نشده است

مهرخبرگزاری مهر |
همدان - طی یک سال و نیم گذشته موردی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در همدان مشاهده نشده که تداوم این وضعیت ضرورت تقویت اقدامات بهداشتی برای کنترل و پیشگیری را مورد تاکید قرار می دهد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: این روزها که خبر از شیوع ویروس آنفلوانزا در مناطق مختلف کشور مخابره می‌شود گاهی افراد این ویروس را با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان اشتباه می‌گیرند به طوری که شاید همین اشتباهات به شایعات در شهر دامن بزند کمااینکه اخیرا خبرهایی بین مردم رد و بدل می‌شد که مصرف مرغ را به حداقل برسانید.

این صحبت‌ها در حالی عنوان می‌شود که ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با ویروس آنفلوانزایی که این روزها برخی استان‌های کشور با آن درگیرند متفاوت است.

آنفلوانزای پرندگان به دو گروه ویروس‌های آنفلوانزا با بیماری‌های زایی بالا (فوق حاد) و ویروس‌های آنفلوانزا با بیماری زایی پایین (غیرفوق حاد) تقسیم می‌شود که منبع بروز و شیوع هر دو نوع این ویروس‌ها پرندگان آبزی مانند اردک، غاز و قو هستند و پرندگان مهاجر با عبور از مرزهای کشورهای مختلف این ویروس خطرناک را جا بجا می‌کنند.

تلفات مهم‌ترین نشانه بروز آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است

طبق نظر کارشناسان این بیماری به سرعت باعث تلفات پرندگان می‌شود و تلفات مهم‌ترین نشانه بروز بیماری است و بر همین اساس اقدامات پیشگیرانه نقش مهمی در کنترل و جلوگیری از شیوع این بیماری دارد.

کنترل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در همدان/گزارشی ثبت نشده است - 6

مدیرکل دامپزشکی استان همدان در همین خصوص پیرامون اقدامات انجام شده برای پیشگیری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: خوشبختانه با توجه به اقدامات انجام شده توسط دامپزشکی استان همدان طی یک سال و نیم گذشته تاکنون موردی از آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان در استان همدان گزارش نشده است.

محمودرضا رسولی با بیان اینکه در این راستا ۵۳ اقدام جدی صورت گرفته است از تشکیل ستاد آنفلوانزا در استان همدان خبر داد و با بیان اینکه دیروز دومین جلسه ستاد در استانداری همدان برگزار و با حضور مسئولان ذیربط تصمیمات لازم اتخاذ شد، گفت: اقدامات در راستای پیشگیری از بیماری به صورت جدی پیگیری می‌شود.

وی عنوان کرد: همدان یک صنعت طیور فعال و پویا دارد و حدود ۲۵ تا ۲۶ میلیون قطعه جوجه ریزی انجام می‌شود که تمام این اقدامات مستلزم حفظ امنیت بهداشتی است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان از بازدید و مراقبت‌های فعال از واحدهای صنعتی و سنتی خبر داد و با بیان اینکه نمونه‌برداری‌ها نیز به صورت مکرر انجام می‌شود، گفت: آذر ماه امسال حدود ۱۱ هزار و ۲۰۰ مورد نمونه برداری در خصوص بیماری آنفلوانزا صورت گرفته و ۱۸ هزار و ۴۱۲ مورد مراقبت فعال انجام شده است.

رسولی ادامه داد: امسال از ۱۰۶ واحد که مشکلاتی در آنها گزارش شده بود نیز نمونه برداری صورت گرفته است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه تالاب‌ها و آبگیرهای و واحدهای صنعتی و بومی به صورت مرتب بازدید می‌شوند از واکسیناسیون تمام طیور بومی استان همدان سخن گفت و با بیان اینکه در این طرح یک میلیون قطعه طیور بومی استان همدان علیه بیماری نیوکاسل واکسینه شدند و استان همدان مقام اول کشور را در این زمینه کسب کرده است، گفت: ضدعفونی مستمر بازارچه پرندگان در خیابان فدک انجام و اطلاع رسانی‌ها صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه برای این بازارچه مسئول فنی و بهداشتی در نظر گرفته شده و در حال حاضر فعال است، اظهار داشت: بازار پرنده فروش‌ها در این مکان مستقر شده که البته شاید وضعیت آن ۱۰۰ درصد مورد تایید نباشد اما از وضعیت قبلی خیلی بهتر است.

کنترل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در همدان/گزارشی ثبت نشده است - 16

رسولی با اشاره به وضعیت پرنده فروشان بازار مظفریه همدان نیز گفت: در ستاد آنفلوانزای استان همدان پیرامون این بازارچه بحث و گفتگو شد و از آنجا که شهرداری و اتاق اصناف در این زمینه مسئولیت دارند و برخی از واحدهای فعال در این بازارچه پروانه کسب دارند پیگیری مسئله به این دو مجموعه واگذار شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه این بازارچه قابل ضدعفونی و قرنطیته نیست و تاییدیه دامپزشکی استان همدان را ندارد، گفت: ارگان‌های مسئول باید این مساله را ساماندهی کنند کمااینکه این اقدام شدنی است چرا که پرنده فروش‌های انتهای خیابان اکباتان جمع‌آوری شدند و وضعیت به نسبت بهتری دارند بنابراین این مکان هم می‌توان ساماندهی کرد.

رسولی با بیان اینکه با اختصاص محل دیگری برای فعالیت آنها که قابلیت قرنطینه و ضدعفونی داشته باشد می‌توان این اقدام را انجام داد، گفت: این واحدها باید کمتر در معرض رفت و آمد مردم باشند.

طبق گفته کارشناسان مهم‌ترین راه ابتلای انسان به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تماس مستقیم با ترشحات پرندگان است بنابراین باید حتی المقدور در فصول پاییز و زمستان از تماس بی مورد و غیرضروری با طیور اهلی یا وحشی پرهیز شود.

بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان یک بیماری شغلی محسوب می‌شود و در کارکنان مرغداری‌ها، آشپزها، دامپزشکان و کارکنان کشتارگاه‌های طیور شایع‌تر است و بر همین اساس باید موارد و نکات بهداشتی خیلی بیشتر از قبل رعایت شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تعقیب و گریز قاچاقچیان در اتوبان قم

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ماموران عملیاتی مبارزه با مواد مخدر پس از تعقیب و گریز با پژو ۴۵۰ که حامل ۳۹۰ کیلو گرم مواد مخدر بود، در اتوبان قم شناسایی و دستگیر کردند. همچنین در چند روز گذشته ۱۷ نفر قاچاقچی و ۶۸۶خرده فروش دستگیر شدند. قاچاقچیان هر ترفند و شگردی را اجرا کنند باز هم از پلیس عقب ترند.

فیلم | نطق جنجالی پروانه سلحشوری که به درگیری ختم شد | جز اقلیتی برخوردار مابقی مردم را رها کرده‌ایم

همشهریهمشهری18 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین، در آغاز این جنجال نمایندگان اصولگرا، ابتدا حاجی دلیگانی و علیرضا سلیمی شروع به انتقاد کردند بعد سامری از مجمع نماینگان خوزستان هم شروع به فریاد زدن کرد و خواستار خاموش شدن میکروفون سلحشوری شد. گزارش این جنجال را هم از اینجا بخوانید. فیلم کامل نطق پروانه سلحشوری را ببینید:

تیرباران ۴ شیطان صفت که دختری را زنده زنده سوزاندند + فیلم و عکس / هند

رکنارکنا20 ساعت قبل
به گزارش گروه ترجمه رکنا، ۴ جوان هندوستانی که چندی پیش دختری جوان را ربودند، تسیم نیت شیطانی قرار دادند و او را زنده زنده در آتش سوزاندند توسط پلیس دستگیر و به قتل رسیدند. ویدیویی که از این پرونده منتشر شده است لحظه بردن ۴ متهم را به زیر پل نشان می‌دهد که ناگهان پا به فرار گذاشتند که ماموران پلیس به سمتشان آتش گشودند و آن‌ها را به رگبار بستند. گفتنی است که پس از قتل ۴ متهم خانواده آن‌ها ابراز ناراحتی کردند و مدعی شدند باید قبل از مرگ فرزندانشان آن‌ها را می‌دیدند و صحبت می‌کردند اما اکنون باید منتظر تحویل اجساد فرزندانشان باشند. همچنین جسد این چهار جوان پس از کالبدشکافی در تاریخ ۹ دسامبر به خانواده‌های آن‌ها تحویل داده شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی با هدف شناسایی درگاه‌های جعلی پرداخت اینترنتی و آگاه ساختن سرویس گیرنده وب ساخته شده است. پلیس فتا می‌گوید: در فضای سایبری، ۶۷ درصد جرائم مربوط به کلاهبرداری‌های مالی است و پیش بینی می‌شود با استفاده از افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی، این آمار کاهش چشمگیری داشته باشد.

همسر شهید پس از ۳۸ سال قبر شوهرش را پیدا کرد+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز16 ساعت قبل
همسر شهید محمد صفری پس از ۳۸ سال تازه فهمیده که شوهرش در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شده است و او سال‌ها فکر می‌کرده همسرش مفقودالاثر است. همسر شهید محمد صفری پس از ۳۸ سال تازه فهمیده که شوهرش در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شده است و او سال‌ها فکر می‌کرده همسرش مفقودالاثر است. او امروز از رشت به تهران آمد و برای اولین بار بر سر مزار همسرش حاضر شد.

چرا رنگ موز تغییر می‌کند؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر