ارزش اموال بانک‌ها ۷۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است/ شاهین شایان‌آرانی: بانک‌های ایرانی قواعد بنگاه‌داری را نمی‌دانند/ آیا اموال مازاد بانک‌ها صفر می‌شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
ارزش اموال بانک‌ها ۷۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است/ شاهین شایان‌آرانی: بانک‌های ایرانی قواعد بنگاه‌داری را نمی‌دانند/ آیا اموال مازاد بانک‌ها صفر می‌شود؟

ارزش اموال بانک‌ها ۷۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است/ شاهین شایان‌آرانی: بانک‌های ایرانی قواعد بنگاه‌داری را نمی‌دانند/ آیا اموال مازاد بانک‌ها صفر می‌شود؟

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
آن‌طور که به تازگی بانک مرکزی اعلام کرده، بانک‌ها برای واگذاری اموال مازاد با بانک مرکزی همکاری نمی‌کنند. از سوی دیگر به نظر می‌رسد بانک‌های دولتی تمایلی به ارائه اطلاعاتی شفاف از لیست سرمایه‌گذاری‌های خود ندارند.

اعتمادآنلاین|بنگاه‌داری از بانک‌ها تاجرانی ورشکسته ساخته، بحران نقدینگی‌شان به حدی رسیده که نه راه پس دارند و نه راه پیش. حالا هم که بانک مرکزی تصمیم گرفته با هدف حمایت از تولید، اموال مازاد بانک‌ها را به فروش برساند موانع یکی پس از دیگری بر سر راه این سیاست راهبردی ظاهر شده است.

آن‌طور که به تازگی بانک مرکزی اعلام کرده، بانک‌ها برای واگذاری اموال مازاد با بانک مرکزی همکاری نمی‌کنند. از سوی دیگر به نظر می‌رسد بانک‌های دولتی تمایلی به ارائه اطلاعاتی شفاف از لیست سرمایه‌گذاری‌های خود ندارند. همین اتفاق موجب شده امسال هم مانند سال‌های گذشته برخورد با بنگاه‌داری بانک‌ها به نتیجه مطلوب نرسد.

بر اساس آخرین برآوردها، ارزش اموال و املاک غیرمنقول بانک‌ها به ۷۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال ۱۳۹۴ حدود ۲٫۸ برابر افزایش یافته است.

با اینکه آمار دقیقی از ارزش اموال مازاد بانک‌ها وجود ندارد، طبق گزارش بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در سال ۱۳۹۵ میزان دارایی بانک‌ها از محل املاک و اموال به ۲۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسید و عملکرد فروش اموال مازاد بانک‌ها در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ نشان داد ۱۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از این اموال فروخته شده است؛ هرچند به دلایلی هنوز میزان دقیق این دارایی مشخص نیست.

ولع بانک‌ها برای بنگاه‌داری از دهه ۸۰ آغاز شد، زمانی که سرمایه‌گذاری در بازار مستغلات سودی بالای ۳۰۰ درصد را نصیب سرمایه‌گذار می‌کرد. سال ۹۱، وقتی بازار مسکن از نفس افتاد، بحران نقدینگی بانک‌ها هم آغاز شد، اما روند بنگاه‌داری‌شان همچنان ادامه پیدا کرد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

این روند تا جایی ادامه یافته که بانک‌های دولتی همچنان در برابر واگذاری اموال مازاد خود مقاومت می‌کنند. کارشناسان بارها درباره عواقب بنگاه‌داری بانک‌ها هشدار داده‌اند.

کارشناسان چه می‌گویند؟

شاهین شایان‌آرانی، تحلیلگر ارشد بازار سرمایه، در این باره به اعتمادآنلاین گفت: «من به شدت با بنگاه‌داری بانک‌ها مخالف هستم و هیچ‌گونه دلیلی را برای ادامه این روند نمی‌پذیرم.»

آرانی معتقد است: «بانک این اختیار را ندارد که منابع مالی‌ای را که باید برای رونق تولید و بهبود معیشت مردم هزینه شود به نفع خود بلوکه کند.»

او با مقایسه بنگاه‌داری بانک‌ها در ایران و دیگر کشورهای توسعه‌یافته توضیح داد: در دیگر کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها به این صورت است که چند بانک با یکدیگر سندیکا تشکیل می‌دهند و به برخی حوزه‌های سرمایه‌گذاری وارد می‌شوند، اما در ایران همه تک‌رو هستند، این صحیح نیست.

به گفته این تحلیلگر اقتصادی بانکداری تعریف مشخص دارد، حتی بانکداری اسلامی هم تعریف و قواعد مشخص خود را دارد که باید به شیوه درست خودش اجرا شود. اینکه می‌گویند دولت برای رد دیون به جای پول سهام داده است قبول، اما بانک‌ها باید هرچه سریع‌تر منابع مالی‌ای را که بلوکه کرده‌اند آزاد کنند.

با همه این اوصاف بانک مرکزی وعده داده تا پایان سال ۹۸ اموال مازاد بانک‌ها صفر شود، اما چگونه و با کدام اهرم سیاستی، هنوز مشخص نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا3 روز قبل
دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.

رمز پویا

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
استفاده از رمز پویا از تاریخ اول دی به منظور افزایش امنیت کاربران برای انجام تمام تراکنش‌ها اجباری است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با وجود اینکه پرداخت‌های اینترنتی اخیرا مورد استقبال قرار گرفته، اما مشکلات امنیتی را نیز برای کاربران ایجاد کرده است. در همین راستا بانک مرکزی برای جلوگیری از سودجویی‌ها و افزایش ضریب امنیت پرداخت‌های اینترنتی مدتی است اعلام کرده، بانک‌ها باتوجه به در نظر گرفتن شرایط بهره‌برداری مناسب از سامانه‌های پیامکی و موبایلی در تراکنش‌های خرید غیرحضوری و انتقال وجه شتابی، باید از رمز پویا استفاده کنند و کلیه رمز‌های دوم ثابت نیز از تاریخ ۱۵ دی ماه غیرقابل استفاده خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر