آلمان: اروپا باید بازوی قدرتمندی در ناتو بسازد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. بین‌المللی
آلمان: اروپا باید بازوی قدرتمندی در ناتو بسازد

آلمان: اروپا باید بازوی قدرتمندی در ناتو بسازد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
وزیر خارجه آلمان در سخنانی به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس ناتو با تاکید بر اینکه ما نمی‌توانیم در حفاظت از خود همیشه بر آمریکا تکیه کنیم اعلام کرد که اروپا باید بازوی قدرتمندی در ناتو بسازد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از «ان تی وی» آلمان، «آنگرت کرامپ کارن بائر»، وزیر دفاع آلمان به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس ناتو تاکید کرد که ناتو سنگ بنای ساختار امنیتی ما است. این مسئله همان طور که در گذشته اعتبار داشت باقی می‌ماند و برای آینده هم معتبر است.

وزیر دفاع آلمان همچنین تاکید کرد که همزمان نیاز به بحث‌های داخلی از جمله درباره نقش ترکیه در سوریه و یا بررسی‌های متفاوت درباره تهدیدات از طرف روسیه وجود دارد.

«کارن بائر» همچنین درخواست کرد که اروپا در ناتو یک بازوی قدرتمند بسازد. بنابراین ما نمی‌توانیم به این مسئله تکیه کنیم که آمریکایی‌ها در هر مناقشه‌ای که در آن بیشتر پای منافع اروپا مطرح است پیشاپیش ما حرکت کنند. از این رو ما باید همچنین نیروی مستقلی را در این راستا البته در مشارکت با ناتو و هرگز نه به عنوان جایگزینی برای آن بسازیم.

وی با نگاهی به تصمیماتش برای عملیات‌های نظامی بیشتر ارتش آلمان گفت که در اینجا این مسئله مطرح است که واقعیات تغییر یافته در جهان را به رسمیت بشناسیم. ما باید در این باره تصمیم بگیریم آیا می‌خواهیم در مکان‌های مختلف نه فقط به صورت نظامی و البته همچنین از لحاظ نظامی فعال باشیم تا اساسی برای یک پایداری مدنی را ایجاد کنیم. در غیر این صورت ما مسائل دیگری در اروپا خواهیم داشت که باید آن‌ها را حل کنیم.

وزیر دفاع آلمان در بخش دیگری از این گفتگو با تاکید بر اینکه انتظاراتی از طرف کشورها درباره ایفای نقش بیشتر ما وجود دارد همچنین گفت: در جایی که مسائل سیاسی امنیتی آلمان و اروپا مطرح است ما دیگر نمی‌توانیم خود را کنار بکشیم.

وزیر دفاع آلمان در پاسخ به این پرسش که آیا ارتش آلمان با توجه به کمبودهای زیادی که دارد اصلا در شرایطی است که وظایف و مسئولیت‌های بیشتری را تقبل کند گفت: ما باید بیشتر در این زمینه کار کنیم که آمادگی عملیات ارتش را هم در زمینه داخلی و هم در زمینه عملیات‌های خارجی تضمین کنیم. وقتی که ما نیروهای خود را به عملیات‌های خارجی می‌فرستیم آن‌ها به صورت مناسب مجهز هستند.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در حالی به هفتادمین سالگرد تأسیس خود پا گذاشته، که تردید در مورد آینده آن به بحثی جدی در اروپا و آلمان بدل شده است. صدراعظم آلمان، آنگلا مرکل و همتایان او از ۲۸ عضو دیگر ناتو در مراسم سالگرد تأسیس ناتو در لندن که روزهای سهشنبه و چهارشنبه برگزار می‌شود درباره آینده این سازمان بحث و رایزنی خواهند کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
مردی که در این عکس‌ها دیده می‌شود زهیر مخلوف، یکی از نمایندگان جدید پارلمان تونس است. عکس‌های مردی که گفته می‌شود در اتومبیلی بیرون یک دبیرستان در تونس «خودارضایی» می‌کرده باعث موجی از افشاگری‌های زنان تونسی شده از تجربه‌شان از آزار و سوء استفاده جنسی. مردی که در این عکس‌ها دیده می‌شود زهیر مخلوف، یکی از نمایندگان جدید پارلمان تونس است. اوایل ماه جاری میلادی، زمانی که نمایندگان پارلمان تونس سوگند می‌خوردند، زنانی که بر لباسشان نوشته بود «من هم»، بیرون ساختمان پارلمان اعتراض کردند و خواستار تحقیق در این باره شده بودند. سازمان «ندای زنان» در تونس با ابراز خشم و اعتراض، در فیسبوک گروهی به نام «من هم» راه انداخته که در آن زنان زیادی از تجربه آزار جنسی در زندگیشان حکایت کرده‌اند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، المیادین از ارسال سه هواپیمای حامل سلاح امارات به اقلیم کردستان به دنبال سفر مقامات این اقلیم به ابوظبی خبر داد. منابع آگاه عراقی به المیادین اعلام کردند: سلاحی که با هواپیما به اقلیم کردستان عراق رسیده است بغداد از آن بی اطلاع است. مشخص نیست که چه طرفی از این سلاح بهره می‌برد و اینکه اقلیم کردستان عراق از آن استفاده خواهد کرد یا نیروهای قسد. این منابع بیان کردند: ارسال سلاح به مثابه دخالت امارات در پروندی کردی-عراقی است. اگر سلاح برای اقلیم کردستان است چرا بدون اطلاع بغداد رخ داده است؟ این همه سلاح برای چیست؟ آیا به منظور زمینه سازی مرحله‌ای از برخورد و جنگ است؟ شایان ذکر است که نچیروان بارزانی رئیس و مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق، روز یکشنبه در سفری یک روزه، بنا به دعوت شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی و برای شرکت در تماشای مسابقات اتومبیل رانی فرمول به ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی, سفر کرده بودند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
«کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی برای بار دوم طی کمتر از ۲ ماه گذشته به کوهستان زادگاه جد پدری خود (کیم ایل سونگ= بنیانگذار حکومت کمونیستی کره شمالی) رفت. به گزارش عصرایران، در تصاویر جدیدی که خبرگزاری رسمی کره شمالی از اسب‌سواری رهبر کره شمالی و همسرش (ری سول جو) در کوهستان «پکتو» منتشر کرده، رهبر کره شمالی و همسرش و جمعی دیگر از ملازمان سوار بر اسب سفید در حال اسب سواری دیده می‌شوند. در تبلیغات رسمی – حکومتی در کره شمالی کوهستان «پکتو» در شمال کره شمالی به دلیل اینکه زادگاه بنیانگذار حکومت کمونیستی کره شمالی است، مقدس توصیف می‌شود. رهبر کره شمالی در هفته آخر مهر ماه سال جاری نیز سوار بر اسب سفید در این کوهستان دیده شده بود. اسب سفید در خاندان حاکم بر کره شمالی یک نماد است و گفته می‌شود «کیم ایل سونگ» پدر بزرگ رهبر فعلی کره شمالی و بنیانگذار حکومت کمونیستی کره شمالی هم به هنگام رهبری جنبش مبارزه با استعمار ژاپن، سوار بر اسب سفید می‌شد.
مهرمهر5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، رای الیوم در مطلبی با اشاره به رزمایش نظامی میان ایران، چین و روسیه آورده است: این رزمایش نقطه تحول واقعی در تامین کشتیرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز و اقیانوس هند و سرآغازی برای پایان هیمنه آمریکا و به ویژه ناوگان پنجم آن در بحرین محسوب می‌شود. این رسانه می‌نویسد: ایران از رزمایشی از ۲۷ دسامبر جاری میان سه کشور در آبهای اقیانوس هند در نزدیکی ورودی خلیج فارس خبر داده است و این نقطه تحولی است زیرا اولین رزمایش نظامی میان سه کشور است. این رزمایش در قاموس نظامی در چارچوب سناریوهای روسی-ایرانی-چینی برای مقابله با هر قدرت خارجی که به دنبال سیطره در تنگه هرمز باشد، رخ می‌دهد. رای الیوم نوشت: این از آن جهت هم اهمیت دارد که واشنگتن از ماهها قبل به دنبال تشکیل ائتلاف دریایی برای تاکید حضور در خلیج فارس و اقیانوس هند است و در جذب کشورهای اروپایی بزرگ شکست خورده است و به کشورهای کوچکی مانند بحرین، عربستان و برخی کشورهای دارای بنیه نظامی قوی مانند استرالیا و نیز رژیم صهیونیستی بسنده کرده است. این رسانه آورده است: دعوت آمریکا برای تشکیل ائتلاف نظامی برای تضمین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس پس از حملات به نفتکش‌ها در تابستان گذشته، با شکستی که طی دهه‌های اخیر بی سابقه بوده، روبرو شده است.
مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، دبیرکل جنبش «عصائب اهل الحق» در عراق طی سخنانی گفت که عربستان سعودی و امارات برای نفوذ به عراق طرح و نقشه دارند. «قیس الخزعلی» در اشاره به حمله به زندان الحوت در استان ذی قار که ۱۱ هزار تروریست در آن زندانی هستند، افزود: تظاهرات و حمله به زندان الحوت که هزاران نفر از عناصر داعش در آن زندانی هستند چه ربطی با یکدیگر دارند. وی همچنین تاکید کرد که بقایای خاموش تروریست‌های داعش همچنان در عراق حضور دارند. الخزعلی همچنین اظهار داشت که داعش اغتشاشگران را به جمع تظاهرات مسالمت آمیز در عراق می‌فرستد.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
خبرگزاری فارس: به دنبال اعلام انجام رزمایش دریایی مشترک ایران با نیروی دریایی روسیه و چین در دی ماه، یک رسانه صهیونیستی آن‌را گامی ازسوی ایران در به چالش کشاندن نیروی دریایی برخی کشورهای غربی حاضر در منطقه برشمرد. بر اساس این گزارش، دریادار «حسین خانزادی» فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پس از دیدار با سپهبد «شائو یوئان مینگ» معاون روابط بین‌الملل ارتش چین با اشاره به رزمایش مشترک ایران، چین و روسیه، ‌ گفت: «رزمایش پیش رو با نام کمربند امنیت دریایی ششم دی ماه سال جاری (۲۷ دسامبر ۲۰۱۹) برگزار خواهد شد.» روزنامه «جروزالم پست» چهارشنبه در تحلیلی در این باره نوشت، بعد از ائتلاف دریایی آمریکا و فرانسه در خلیج فارس، ایران قصد قدرت‌نمایی دارد. این رسانه صهیونیستی یکی از نقاط برتری نیروی دریایی ایران را وجود قایق‌های تندرو خطاب کرد که باعث آزار و اذیت واقعی نیروهای دریایی حاضر در منطقه می‌شود. با این‌که بدنه نیروی دریایی ایران قدیمی است، اما این کشور پهپادها و فناوری‌های جدیدی را برای کشتی‌های خود فراهم آورده است. انجام این رزمایش مشترک پیروزی برای ایران در مقابله با فشارهای حداکثری از جانب آمریکاست. جروزالم پست در خاتمه با اشاره به ناوشکن نسبتا جدید «سهند» و چند کشتی بزرگ دیگر در نیروی دریایی ایران نوشت، موضع دریایی ایران صرفا بیانگر این است که می‌تواند با وجود فشارهای آمریکا رزمایش دریایی مشترک برگزار کند.

نظرها

اخبار بیشتر