توصیه سازمان حج و زیارت به زائران عتبات: دسته‌جمعی به زیارت بروید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
توصیه سازمان حج و زیارت به زائران عتبات: دسته‌جمعی به زیارت بروید

توصیه سازمان حج و زیارت به زائران عتبات: دسته‌جمعی به زیارت بروید

فارسخبرگزاری فارس |
اداره کل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور عتبات سازمان حج و زیارت در اطلاعیه‌ای به نکات ضروری برای سفر به عتبات به ویژه اهمیت رعایت قوانین عراق و همچنین پرهیز از تردد غیرضرور و تشرف دسته‌جمعی به اعتاب مقدسه اشاره کرده است.
توصیه سازمان حج و زیارت به زائران عتبات: دسته‌جمعی به زیارت بروید - 0

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، سفر به عتبات از اوایل ماه جاری از سر گرفته شد و هم‌اکنون با توجه به وجود امنیت در حرم‌های شریف کربلا و نجف، بسیاری از زائران کشورمان در قالب کاروان‌‌ها به این سفر معنوی مشرف شدند؛ اما با توجه به اینکه شرایط کنونی در عراق به گونه‌ای است که تمام زائران باید به منظور پیشگیری از هرگونه آسیب به برخی نکات توجه داشته باشند، سازمان حج و زیارت در اطلاعیه‌ای به دفاتر زیارتی به ارائه نکات مهم و ضروری قبل از اعزام زائران عتبات پرداخته است.

در اطلاعیه اداره کل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور عتبات که ۱۴ بند دارد، به اهمیت رعایت قوانین عراق و همچنین تشرف دسته‌جمعی به اعتاب مقدسه عراق اشاره شده است.

بر همین اساس در این اطلاعیه علاوه بر اجرای دقیق دستورالعمل‌های ستاد و بعثه مقام معظم رهبری و ارائه موارد امنیتی به زائرین قبل از سفر در جلسات توجیهی، به لزوم تردد بین‌شهری با حضور نیروهای امنیتی تأکید شده است.

همچنین احترام به قوانین و مقررات حاکم بر کشور میزبان و ضرورت رعایت آن توسط زائران، عدم عکسبرداری و فیلمبرداری و حتی حضور در مکان‌های تجمعات و اعتراض‌های افراد عراقی، خودداری از هرگونه اظهارنظر در مورد مسئولان و افراد عراقی و معترضان با عوامل هتل، رانندگان، زائران سایر کشورها و فروشندگان، پرهیز از هرگونه عمل و رفتار تنش‌زا یا حتی بحث و مشاجره با مأموران، مردم عادی و فروشندگان عراقی، خادمان و کارکنان عتبات مقدسه از دیگر موارد مهمی است که زائران عتبات باید به آن توجه داشته باشند.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

علاوه بر این، مسؤولان کاروان‌ها نیز باید درخواست‌های زائران مبنی بر تردد انفرادی، اقامت بیشتر، الحاق به کاروان دیگر را حتما به اطلاع ستاد مناطق و حراست رسانده و قبل از کسب مجوزهای لازم اقدامی صورت ندهند و در صورت وقوع هرگونه رخدادی که در اجرای برنامه تغییراتی را ضروری می‌سازد، هماهنگی‌های لازم را با مسئولان مربوطه در ستاد و شرکت شمسا انجام دهند. همچنین القای آرامش به زائران در هر شرایطی و توجیه آنها به مراقبت‌های لازم بدون ایجاد ترس و وحشت و حفظ هوشیاری لازم و داشتن نگاه امنیتی از سوی کارگزاران به حوادث و رخدادها (بدون توهم و سیاه‌نمایی) امری ضروری است.

در کنار این موارد، زائران نیز باید از تردد غیرضروری پرهیز کرده و تشرف به اماکن زیارتی حتی‌الامکان به طور جمعی و همراه با سایر کاروان‌ها صورت گیرد. همچنین در صورت بروز هرگونه اتفاق مشکوک در سفر برون مرزی اعم از بازداشت، تصادف، گم شدن مدارک هویتی، ربایش، ارتباط‌گیری نامتعارف، ارائه پیشنهاد مالی اخلاقی و … یا پیشنهاد همکاری در هر زمینه‌ای از سوی سرویس بیگانه، بدون فوت وقت و به طور کامل موضوع را به اطلاع حراست رسانده تا اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد.

به گزارش فارس، هم‌اکنون سفرهای زیارتی به عتبات تنها به صورت هوایی انجام می‌شود و زائران کشورمان نیز در قالب کاروان‌های حج و زیارت به این سفر معنوی مشرف می‌شوند.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل

پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این برنامه سید محمد جواد شوشتری رییس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور به موضوع «پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی» می پردازد.

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر