الجزیره: عراق پس از استعفای عبدالمهدی؛ آیا ممکن است پارلمان هم منحل و انتخابات زودهنگام برگزار شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سیاسی

الجزیره: عراق پس از استعفای عبدالمهدی؛ آیا ممکن است پارلمان هم منحل و انتخابات زودهنگام برگزار شود؟

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
به گفته لیث شبر، پژوهشگر مسائل سیاسی، تصمیم استعفای نخست وزیر عراق در زمان حاضر، در پاسخ به درخواست مرجعیت دینی عراق اتخاذ شد، تا راه حل دیگری برای پایان دادن به تنگنای حکومت و اداره بحران، در نظر گرفته شود.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

الجزیره: عراق پس از استعفای عبدالمهدی؛ آیا ممکن است پارلمان هم منحل و انتخابات زودهنگام برگزار شود؟ - 1

به گزارش نامه نیوز، در ادامه این مطلب آمده است: شبر بر این عقیده است که تصمیم عبدالمهدی بسیار دیر اعلام شد و معترضان با خون خود، بهای این دیرکرد را پرداختند.

اما حسین علاوی، استاد علوم سیاسی در دانشگاه النهرین، معتقد است که بزرگترین مشکلی که حکومت از آن رنج می‌برد، فرار از مسئولیت ریخته شدن خون مردم است؛ همانطور که رئیس پارلمان و فرمانده کل نیروهای مسلح، مسئولیت کشته شدن مردم را براساس قانون، متوجه دولت می‌کند.

علاوی تصریح کرد که مرجعیت دینی در کنار ملت عراق ایستاد، اما دعوت‌های ان پس از ریخته شدن خون بسیاری از عراقی‌ها، بود.

وی بعید دانست که دلیل استعفای عبدالمهدی فرار از مساله کشته شدن معترضان باشد، به این دلیل که پس از برقراری استقرار، مسئولان این کشتار، مورد محاکمه قرار می‌گیرند.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

پس از استعفا

شبر تاکید کرد که مجلس نمایندگان عراق با این استعفا موافقت کرد و این بدان معناست که توپ در زمین قوای سیاسی در مجلس نمایندگان خواهد بود؛ اما با توجه به اینکه مردم از مجلس نمایندگان نیز رضایت ندارند، قطعا اعتراض کنندگان خواستار برگزاری انتخابات زود هنگام و انحلال مجلس نیز خواهند شد.

از سوی دیگر، علاوی تاکید کرد که قوای سیاسی حاکم، مایل است سه سال باقیمانده را نیز کامل کند و پیش بینی می‌شود که بر سر انتخاب نخست وزیر جدید، بین قوای سیاسی قدیمی و قوای سیاسی جدید، اختلاف ایجاد شود.

به عقیده علاوی، معترضان راهی طولانی برای گرفتن قدرت از دست حکومت فاسد و انتقال آن به دست ملت دارند و حداقل یک یا دو سال به طول می‌انجامد که عراق به مرحله استقرار و آرامش برسد.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

روزنوروزنو3 روز قبل
مسئولان باشگاه استقلال ظاهرا در تلاش هستند تا به هواداران بگویند در تلاش هستند استراماچونی را بازگردانند ولی به نظر نمی‌رسد، خواست واقعی این باشد. امروز استراماچونی فاش کرد اصلا قراری با مسئولان این باشگاه در ترکیه ندارد! شب گذشته استقلالی‌ها اعلام کردند خلیل زاده سرپرست استقلال عازم ترکیه شده تا با این مربی دیدار و توافق کند. حتی تصویری از خلیل زاده هم منتشر شد که اصلا حواسش به دوربین نبود. بدین ترتیب برای همه این سوال به وجود می‌آید که سرپرست استقلال در ترکیه به دیدار چه کسی رفته است؟!

نظرها

اخبار بیشتر