پوتین: تفکرات منسوخ در ناتو مانع از همکاری با روسیه می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

پوتین: تفکرات منسوخ در ناتو مانع از همکاری با روسیه می‌شود

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
رئیس جمهوری روسیه گفت: ناتو برای مقابله با اتحاد جماهیر شوروی بوجود آمد، ولی به‌رغم فروپاشی شوروی، به موجودیت خود ادامه داده و حتی گسترش یافته و تفکرات منسوخ در ناتو مانع از همکاری برای مقابله با تهدیدات واقعی شده است.

قدس آنلاین؛ به نقل از خبرگزاری «تاس»، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در دومین روز نشست خود با مقامات نظامی به منظور بررسی نیازهای ناوگان دریایی این کشور در بندر سوچی، اعلام کرد که الگوهای کلیشه‌ای و تفکرات منسوخ مورد استفاده قرار گرفته در ناتو نمی‌تواند ابزاری برای همکاری در جهان کنونی باشد که به سرعت در حال تغییر است.

پوتین گفت: «تفکرات منسوخ مربوط به سال‌های بسیار گذشته دیگر نمی‌تواند ابزاری برای یافتن راه حل و تصمیم گیری موثر درباره مشکلات جهان حاضر باشد که به سرعت در حال تغییر و تحول است. این در حالی است که ما بارها آمادگی خود را برای همکاری با ناتو اعلام و تاکید کرده‌ایم که برای مقابله مشترک با تهدیدات واقعی درجهان، از جمله، همانطور که همه می‌دانید: تروریسم المللی، مناقشات مسلحانه منطقهای و خطر گسترش غیرقابل کنترل سلاحهای کشتار جمعی آمادگی داریم.»

رئیس جمهور افزود: «روسیه بارها برای همکاری با پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را گام‌هایی را برداشته و تلاش کرده تا پیشنهادات سازنده‌ای برای همکاری و حتی برگزاری رویدادهای مشترک بدهد. ولی پس از سال ۲۰۰۸ عملا همکاریهای ما از بین رفته، برای اینکه ناتو، اگر نگوییم بی‌ادبانه، برخورد نامناسبی با روسیه داشته، بدون تردید منافع فدراسیون روسیه را مورد در نظر نمیگیرد و تمامی پیشنهادات ما درباره همکاریرا رد کرده است.»

ولادیمیر پوتین با اشاره به مشکلات مربوط به ناتو، یادآور شد: «دقیقا سوم و چهارم دسامبر (۱۲-۱۳ آذر ماه) در لندن نشست سران ناتو به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس پیمان آتلانتیک شمالی در حال برگزاری است. ناتو در تاریخ ۴ آوریل سال ۱۹۴۹ به عنوان مولفه اصلی جنگ سرد و مقابله با اتحاد جماهیر شوروی ایجاد شد. همانطور که همه می‌دانند اتحاد جماهیر شوروی دیگر وجود ندارد. پیمان ورشو که بلوک نظامی بود که در پاسخ به تاسیس ناتو به وجود آمده بود، دیگر وجود ندارد. با این وجود، ناتو نه تنها همچنان به موجودیت خود ادامه می‌دهد، حتی در حال توسعه است. کشورهای عضو ناتو در زمان تأسیس آن شامل ۱۲ کشور میشد ولی این پیمان اکنون ۲۹ عضو دارد.»

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

علاوه بر این، طبق اطلاعات پوتین، هزینه‌های نظامی کشورهای عضو ناتو بیش از ۷۰ درصد هزینه‌های نظامی در کل جهان است.

وی افزود: «ضمن اینکه امروزه شاهد گسترش ساختارهای نظامی این سازمان در نزدیکی مرزهای روسیه هستیم و این مسئله یکی از تهدیدات بالقوه برای امنیت کشور ماست. البته ما همچنان امیدوار هستیم که تامین امنیت مشترک و صلح و ثبات در جهان حاکم شود.»

رئیس جمهوری روسیه در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد که در سال ۲۰۱۹ ناوگان نظامی-دریایی این کشور ۴۸۰ دستگاه تجهیزات و فناوری‌های نظامی جدید دریافت کرده که شامل: انواع زیردریایی‌ها، کشتیهای جنگی و سامانههای موشکی مدرن می‌شود.

پوتین با اعلام اینکه سهم کلی تسلیحات نظامی جدید در ناوگان دریایی روسیه ۶۸ درصد است، تاکید کرد که روند توسعه امکانات نظامی ناوگان باید همچنان ادامه یابد. وی ناوگان دریایی را عامل بسیار مهمی در تامین امنیت روسیه نامید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا8 ساعت قبل
ایسنا/آذربایجان شرقی فرماندار هشترود از ثبت نام ۴۰ داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه هشترود و چاراویماق تا پایان مهلت نام نویسی خبر داد. امین امینیان در گفت‌وگو با ایسنا، خاطر نشان کرد: از ۴۰ نفرثبت نام کننده برای انتخابات مجلس در هشترود ۳۸ نفر مرد و دو نفر زن هستند و بازه سنی آنها از ۳۰ تا۶۵ سال است. وی اظهار کرد: از نفرات شرکت کننده در انتخابات هشترود، سه از نمایندگان ادوار مجلس بوده و هفت نفر نیز سابقه ثبت نام برای کاندیداتوری را در کارنامه خود دارد و ۳۰ نفر برای اولین بار ثبت نام کرده‌اند. امینیان اضافه کرد: ثبت نام ۳۶ نفر از کاندیداهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه هشترود و چاراویماق در فرمانداری هشترود و ثبت نام چهار نفر هم در ستاد انتخابات وزارت کشور انجام گرفته است. وی اظهار کرد: از ۴۰ نفر کاندیدا برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی از حوزه هشترود و چاراویماق تعداد ۳۶ نفر به صورت مستقل، دو نفر اصلاح طلب و دو نفر اصولگرا اقدام به ثبت نام کرده‌اند.

نحوه تعیین نرخ عوارض نوسازی مشخص شد

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
همچنین در تبصره این ماده آمده است: مؤدیانی که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ظرف مدت یکسال نسبت به تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نوسازی معوق خود اقدام نمایند، مشمول بخشودگی جرایم عوارض می‌شوند. تصویب اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولتنمایندگان مجلس با یک فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولت موافقت کردند. نماینده مردم اصفهان افزود: از آنجا که هزینه سفر‌های خارجی از محل بیت المال تهیه می‌شود، لازم است در شرایطی که بسیاری از مردم در تامین نیاز‌های اساسی خود دچار مشکل هستند تامین هزینه سفر‌های خارجی نظام‌مند و علت سفر نیز مشخص شود. رئیس جمهور یک ساعت فرصت خواهد داشت در خصوص بودجه و مسائل مختلف کشور سخنرانی کند و سپس لایحه بودجه را تقدیم رئیس مجلس خواهد کرد. به گفته آقای نوبخت بودجه امسال نسبت به بودجه سال گذشته بیش از ۵ درصد رشد داشته است.

اروپا در آخر خط …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دیروز در وین و پشت میز مذاکرات یک سوال مهم مطرح شد، سوالی که از ۱۹ ماه پیش همچنان بی پاسخ مانده است، اکنون نیز ۵ ماهی بیشتر به دو ساله شدن خروج آمریکا از برجام باقی نمانده است؛ خروجی که اروپای به ظاهر نگران در واکنش به آن از یک سو با صدور بیانیه از ۱۱ تعهدی گفتند که براساس آن هم باید پول نفت، گاز و محصولات پتروشیمی تامین می‌شد و هم سرمایه گذاری، حمل و نقل، هوانوردی و دریا نوردی تسهیل می‌شد …

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
به گزارش وانانیوز، سیده فاطمه ذوالقدر با تاکید بر ضرورت تصویب نهائی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان گفت: از آنجا که کودک قدرت تشخیص نفع و ضرر خودش را ندارد، موضوع تامین و حمایت از حقوق آنها از دل‌مشغولی‌های اساسی است. بر این اساس، قانون فعلی حمایت از کودکان و نوجوانان (مصوب ۱۳۸۱) دارای نقص‌های جدی بوده و لذا یک لایحه جدید برای الحاق به قانون فعلی حمایت از کودکان و نوجوانان نیاز و ضروری به نظر می‌رسید. وی با بیان اینکه «ابلاغ این لایحه به عنوان ابزاری برای تامین حقوق کودکان و نوجوانان است که صدایی برای مطالبه‌گری ندارند»، یادآور شد: به همین دلیل لایحه‌ای با عنوان «حمایت از کودکان و نوجوانان» از سوی دستگاه قضا به مجلس ارائه شد که در آن پیش‌بینی‌هایی برای حمایت از کودکان و نوجوانان کار، ‌ کودکان و نوجوانان بزه‌دیده و کودکان و نوجوانان در معرض بزه آورده شده که در مجلس مورد بررسی و تصویب قرار گرفت و برای بررسی به شورای محترم نگهبان تقدیم شد. ذوالقدر اضافه کرد: شورای نگهبان ایراداتی در ماده ٩ این لایحه وارد دانسته که نظر آنها درخصوص این ماده مورد توجه قرار گرفت و برهمین اساس این لایحه این هفته در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد و امیدواریم به تصویب نهائی برسد. انتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر