تنگنای توئیتری آشنا و آذری جهرمی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. سیاسی

تنگنای توئیتری آشنا و آذری جهرمی

فراروخبرگزاری فرارو |
توئیت‌های آشنا مخاطبان را آزار می‌دهد وهمین باعث شده با واکنش‌های تندی روبه رو شود. یکی از اظهار نظر‌های او که بسیار مورد حمله واقع شد این بود " منم سوگواری ز. ایران‌زمین". روشن است که این توئیت واکنشی به حوادث تلخ هفته‌های گذشته در کشور است.

تنگنای توئیتری آشنا و آذری جهرمی - 1

آذری جهرمی و حسام الدین آشنا تنها مقامات دولتی هستند که درباره وقایع اخیر کشور در شبکه‌های اجتماعی حرف زده‌اند

فرارو- ناآرامی‌های اخیر در کشور پس از اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین، مقامات دولتی را در شرایط بسیاری دشوار پاسخگویی قرار داده است. هر چند که مقامات دولتی از پاسخگویی درباره اتفاقات دو هفته اخیر خودداری می‌کنند، اما فشار رسانه‌ای به آن‌ها همچنان ادامه دارد.

به گزارش فرارو،در دو هفته اخیر وزیر کشور و برخی دیگر از وزرا گاهی به صورت غیر شفاف به سوالاتی درباره حواشی اجرای طرح افزایش قیمت بنزین و اتفاقات تلخ سه هفته اخیر پاسخ داده‌اند. دیگر اعضای دولت سعی کرده‌اند در این باره سکوت کنند. دو سه اظهار نظر کوتاه حسن روحانی رییس جمهور نیز برای او هزینه بسیار زیادی داشته و انتقادات فراوانی را برانگیخته است.

در این بین بازو‌های رسانه‌ای دولت در شبکه‌های اجتماعی که بیشتر به دفاع از عملکرد دولت می‌پردازند، شرایط سخت‌تری هم داشته‌اند. حسام الدین آشنا، مشاور رییس جمهور، علیرضا معزی معاون اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور و … به نوعی نمایندگان دولت در شبکه‌های اجتماعی هستند.

اما آنها نیز پس از ناآرامی‌های اخیر در کشور یا سکوت کرده‌اند و یا اینکه به شدت در قانع سازی افکار عمومی ناتوان هستند.

تنگنای توئیتری آشنا و آذری جهرمی - 8

توئیت بحث برانگیز آشنا

آشنا در تنگنا!

مهمترین مقام دولتی که همیشه در شبکه‌های اجتماعی نقش مهمی ایفا می‌کند و به نوعی سخنگوی دولت در این فضا به حساب می‌آید، حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور است.

آشنا در سال‌های اخیر در کانون جدال‌های رسانه‌های منتقدان و مخالفان با دولت قرار داشته است. طبیعتا انتظار می‌رفت که پس از گران شدن قیمت بنزین نیز در کانون جدال با منتقدان این تصمیم قرار گیرد. نگاهی به توئیت‌های آشنا نشان می‌دهد او در روز‌های اول سعی کرد از تصمیم افزایش قیمت بنزین دفاع کند، اما به نظر می‌رسد او هم مانند دیگر اعضای دولت از اعتراضات گسترده در کشور غافلگیر و آچمز شده است.

اما آشنا سعی کرد سریع از تنگنا خارج شود روشی که به نظر نمی‌رسد خیلی موثر بوده باشد. او توئیت‌های در روز‌های اخیر منترش کرده است که گویی این دولت هیچ نقشی در بحران پیش آمده در کشور ندارد.

آشنا همچون حسن روحانی که در اظهار نظری اعلام کرد که از زمان گران شدن قیمت بنزین بی خبر بوده و مسئولیت اجرای مصوبه سران قوا را به شورای امنیت کشور واگذار کرده است، تلاش کرد به جای رودرویی با مخالفان و دفاع از اقدام دولت این موضع را تقویت کند که کل دولت در اجرا نقشی نداشته است. در واقع به نوعی او نیز وزارت کشور را سپر کرد.

او در این رابطه نوشته است: «مسئولیت هماهنگی اقدامات حساس و دارای ابعاداجرایی و امنیتی در سطح ملی برعهده شورای امنیت کشور به ریاست وزیر کشور است. سخنان رئیس جمهور در این باره، نشانه نهایت اعتماد و اعتقاد راسخ ایشان به توانمندی‌های دکتر رحمانی‌فضلی، معاونان و استانداران محترم برای انجام وظایف فرابخشی است.»

آشنا در توئیت هایش پس از سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت آن از ضرورت «اجماع میان نخبگان»، «لزوم گفتگو با مردم»، «افزایش سرمایه‌های اجتماعی»، «شفافیت»، «عقلانیت» و … سخن گفته است. مسائلی که اتفاقا به نظر منتقدان هیچ کدام از آن‌ها در تصمیم افزایش قیمت بنزین و رفتار‌های پس از آن لحاظ نشده است.

آشنا در یکی از همین توئیت‌ها نوشته است: «لازم است قبل از اجرای هر طرحی پیرامون اصلاح یارانه­ حامل‌های انرژی، طرح مسئله­‌ای از طرف دولت برای مردم دراین‌باره صورت گیرد و دولت به تبیین طرح مد نظر خود بپردازد.» او در واقع بیشتر به جای پاسخگویی در حال نوشتن یک «پند نامه» است. پندنامه‌ای که می‌توانست به جای انتشار توئیتری در جلسات دولت و پیش از اجرای طرح افزایش قیمت بنزین مطرح شود.او در این بین از عملکرد صداو سیما هم انتقاد کرد و نوشت: «بیش از «عصر جدید» به «عصر جمهور»، بیش از «دورهمی» به «همفکری»، بیش از «خندوانه» به «همدلانه» و بیش از «کودک‌شو» به «عاقل‌شو» نیازمندیم.»توئیت‌های آشنا مخاطبان را آزار می‌دهد وهمین باعث شده با واکنش‌های تندی روبه رو شود. یکی از اظهار نظر‌های او که بسیار مورد حمله واقع شد این بود «منم سوگواری ز. ایران‌زمین». روشن است که این توئیت واکنشی به حوادث تلخ هفته‌های گذشته در کشور است.توئیت جنجالی دیگر آشنا این بود: «چراغ بنزینش روشن شده بود. گفت: تمام شد؛ ۱۰ لیتر زدم ۳۰ تومن ولی باهاش فقط ۲۶ تومن کار کردم. جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند یا به کمک آن به عنوان کار دوم زندگی شان را اداره می‌کنند.» او به خاطر این توئیت فحش‌های زیادی شنید.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

آشنا در توئیت دیگری خواستار تشکیل نهادی مستقل برای «حقوق بشر» شد. این توئیت نیز واکنش‌های فراوانی در پی داشت.بیشتر بخوانید: محاکمه مجازی آذری جهرمی 

تنگنای توئیتری آشنا و آذری جهرمی - 20

آذری جهرمی می‌گوید ۱۰ روز به اندازه ۱۰ سال بر او گذشته است

ناراحتی آذری جهرمی و سکوت معزی

دومین چهره دولت که حضور فعالی در شبکه‌های اجتماعی دارد، اما حالا در تنگنای بی سابقه‌ای قرار گرفته است، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات است. او که مسئول مستقیم حفظ ارتباطات دیجیتالی در کشور است، پس از قطع اینترنت به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و بسیاری او را وزیری ناتوان و بدون اراده دانستند و برخی هم او را شریک جرم تلقی کردند.

فشار‌ها به آذری جهرمی آنقدر زیاد بود که او توان پاسخگویی نداشت. چند روزی سکوت کرد که این برخلاف رویه همیشگی وزیر فعال و جنجال ارتباطات بود.

آذری جهرمی روز اول تلاش کرد، خود را از ضربه‌های این ماجرا حفظ کند. او گفت که به دستور شورای امنیت اینترنت قطع شده است. این اظهار نظر از سوی افکار عمومی عصبانی قابل پذیرش نبود.

در این بین پس از قطعی اینترنت وزارت خزانه داری آمریکا آذری جهرمی را به خاطر محدود کردن اینترنت در ایران تحریم کرد. هنگامی که اینترنت وصل شد آذری جهرمی در پیامی توئیتری به زبان انگلیسی به این تحریم واکنش نشان داد که خشم برخی کاربران را در پی داشت. کاربرانی که یک هفته بدون اینترنت زندگی سختی داشتند.

آذری جهرمی پس از گذشت چند روز بالاخره توئیتی منتشر کرد و واکنشی احتمالا صادقانه به تمام حملات و انتقادات نشان داد. او در این توئیت نوشت: «ده روز اندازه‌ی ده سال برایم گذشت. خیلی تلاش کردم برای رضایت شما، درسته امنیت مهم است، ولی در کنار آزادی.»

او ضمن انتشار یک شماره تلفن افزود: «می‌دونید که برای من نظرمردم از همه مهم‌تر است. برای جلوگیری از این اتفاقات، لطفا نظرات و پیشنهاداتتون رو کامنت یا پیامک بفرمایید. یک دست صدا ندارد باید همه‌با‌هم باشیم.»

جدای از آذری جهرمی و آشنا دیگر مقامات دولتی در شبکه‌های اجتماعی سکوت کرده‌اند. فقط رییس کل بانک مرکزی گاهی پست‌هایی درباره وضعیت بازار ارز منتشر می‌کند.

علی ربیعی سخنگوی و سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور که کاملا در این رابطه سکوت کرده‌اند، علیرضا معزی معاون اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری نیز ترجیح داده که در این باره حرفی نزند، فقط گاهی مطالب دیگران را باز نشر می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.
ایلناایلنا20 ساعت قبل
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس گفت: متاسفانه شرکت‌های دولتی از همه در گران کردن کالاها و خدمات سبقت گرفته‌اند و ما می‌بینیم که ملت در این رابطه خون دل می‌خورد؛ بنابراین باید این موارد پیگیری شود. نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی افزود: آقای روحانی در نشست امروز مطالبی را یکطرفه بیان کرد که ما اصلا باورمان نمی‌شود که چنین سخنانی علمیاتی شود. ما در گذشته هم سخنان عمل نشده‌ ایشان را دیده‌ایم لذا عموما حرف‌هایی که از رئیس جمهور می‌شنویم را باور نمی‌کنیم مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. وی با اشاره به اجرای طرح افزایش قیمت بنزین بیان کرد: ما که در جریان نبودیم قرار است کالاها گران شود و یا بنزین افزایش قیمت داشته باشد، اما متاسفانه در شرایط کنونی کالاها در حال گران شدن است و هیچ کس کاری برای جلوگیری از این روند انجام نمی‌دهد. این نماینده مردم در مجلس افزود: متاسفانه شرکت‌های دولتی از همه در گران کردن کالاها و خدمات سبقت گرفته‌اند و ما می‌بینیم که ملت در این رابطه خون دل می‌خورد؛ بنابراین باید این موارد پیگیری شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
به گزارش مشرق، هر ساله با تقدیم لایحه بودجه سال آینده کشور به مجلس، حقوق کارمندان و کارگران متناسب با شرایط اقتصادی کشور افزایش می‌یابد؛ بودجه ۹۹ هم از این قاعده مستثنی نیست. محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور روز گذشته (شنبه) از افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان در سال آینده خبر داد و گفت: «برای جبران قدرت خرید مردم، افزایش ۱۵ درصدی حقوق را در بودجه سال ۹۹ پیش بینی کرده‌ایم». همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی، رئیس جمهوری که امروز برای تقدیم لایحه بودجه ۹۹ در مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، با تایید افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان و کارگران گفت: حقوق ثابت کارمندان و کارگران در سال جاری ۲۰ درصد افزایش یافت و در سال ۹۹ هم ان‌شاءالله ۱۵ درصد افزایش حقوق داریم که در این دو سال حدود ۳۵ درصد به حقوق افزودیم. جزئیات افزایش حقوق کارمندان از زبان رئیس جمهوروی افزود: تلاش ما این است که سختی معیشت مردم را کاهش دهیم، بنابراین در سال جاری برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ هزار تومانی را اختصاص دادیم و برای سال ۹۹ باز هم برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ در نظر داریم؛ برای کالاهای غیراساسی نیز ارز نیمایی که ۸۵۰۰ تومان است، در نظر گرفته‌ایم.

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل
در جریان اعترضات بنزینی، دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی قطع شده بودرییس جمهور گفت: در زمینه این که بتوانیم شبکه ملی اطلاعات داخلی را آنچنان تقویت کنیم که مردم بتوانند برای نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند و اخیرا هم رهبر معظم انقلاب در این زمینه دستوری دادند که در شورای عالی فضای مجاری آن را دنبال می‌کنیم مردم شرایط بهتری را لمس خواهند کرد. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ در جریان اعترض مردم به گرانی بنزین، دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی قطع و بعد از یک هفته به مرور اینترنت وصل شد؛ به گونه‌ای که اینترنت استان سیستان و بلوچستان در هفته اخیر وصل شده است.

بررسی بودجه سال آینده از ۴ اسفند

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: نهایتا چهارم اسفند ۹۸ بررسی لایحه بودجه در نشست علنی مجلس آغاز می‌شود؛ امیدواریم این لایحه بودجه مدنظر رهبر معظم انقلاب باشد، چرا که در سال گذشته و در جلسه با نمایندگان صحبت از حذف تدریجی نفت شده است. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: حذف یکصد ردیف هزینه‌ای تغییری در بودجه سنواتی محسوب می‌شود و همچنین مسائلی، چون طرح تحول سلامت نیز از جمله ویژگی‌های بودجه سال ۹۹ است. وی در خصوص بودجه شرکت‌های دولتی نیز گفت: ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی برای بخش سرمایه گذاری است و همچنین ۷۰ هزار میلیارد تومان نیز برای بخش عمرانی دیده شده است که در مجموع به ۲۷۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس افزود: در بخش کشاورزی، عمران، ارتباطات و اطلاعات، طرح ملی اطلاع رسانی و … بودجه یاد شده اختصاص یابد. بررسی مشکلات اقتصادی شرکت‌های دانش بنیانسخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: دستاورد‌ها و مشکلات اقتصادی شرکت‌های دانش بنیان در جلسه علنی سه شنبه با حضور دولتی‌ها بررسی می‌شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین16 ساعت قبل
دولت در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۱۳۹۹ به مجلس شورای اسلامی، رقم بودجه وزارت امور خارجه را در مقایسه با سال ۱۳۹۸، ۱۰ هزار میلیارد ریال افزایش داده است. اعتمادآنلاین| حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور صبح امروز (یک‌شنبه) با حضور در مجلس شورای اسلامی، لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ را به مجلس و نمایندگان برای بررسی تقدیم کرد. بررسی‌ لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۹، تقدیمی از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی، از افزایش ۱۰ هزار میلیارد ریالی (۱۰، ۰۵۴، ۸۵۳، ۰۰۰، ۰۰۰) بودجه وزارت امور خارجه حکایت دارد. بودجه وزارت امور خارجه مصوب سال ۱۳۹۸ رقمی بالغ بر ۱۵، ۵۰۱، ۸۸۳، ۰۰۰، ۰۰۰ ریال بود که در لایحه پیشنهادی امسال این رقم به ۲۵، ۵۵۶، ۷۳۰، ۰۰۰، ۰۰۰ ریال افزایش یافته است. بر این اساس ارقام ردیف‌های بودجه بخش‌های مختلف وزارت امور خارجه به شرح زیر است: منبع: مهر

نظرها

اخبار بیشتر