جدایی ری از تهران، آغازگر جدایی شمیرانات
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خوزستان آنلاین
  4. اجتماعی

جدایی ری از تهران، آغازگر جدایی شمیرانات

خوزستان آنلاینخبرگزاری خوزستان آنلاین |
جدایی ری از تهران، آغازگر جدایی شمیرانات - 0

بزرگنمایی:

پیام خوزستان - رئیس پیشین شورای شهر تهران اعلام کرد: در موضوع جدایی ری از تهران باید از نگاه ناسیونالیستی محلی دست برداشت

مطرح شدن مجدد موضوع جدایی ری از تهران

مهدی چمران در مورد مطرح شدن مجدد موضوع جدایی ری از تهران با بیان این‌که پیش از این نیز در دوره‌های گذشته موضوع جدایی ری از تهران مطرح شده بود، گفت: رییس جمهور پیشین هنگامی که در قالب‌ سفرهای استانی به شهر ری سفر کرد گروهی از مردم از وی درخواست کردند که شهر ری به یک شهر مجزا تبدیل شود و آن موقع نیز ما به دلیل مشکلاتی که ممکن است این جدایی ایجاد کند با این موضوع مخالفت کردیم.

وی با بیان این‌که معتقدم که جدا شدن ری از تهران موجب آسیب دیدن ری می‌شود، اظهار کرد: درآمدی که شهر ری کسب می‌کند کمتر از آن است که بتوان یک منطقه تهران را اداره کرد چه برسد به این‌که بخواهند یک شهر را اداره کنند.

رییس پیشین شورای شهر تهران با بیان این‌که شهرهای کوچک و بزرگ که دقیقا در کنار یکدیگر قرار دارند، اگر حکمرانی آنها یکسان نباشد قطعا آسیب می‌بیند و بیشترین آسیب نیز متوجه شهرهای کوچک است، ادامه داد: چه‌طور می‌شود یک منطقه‌ شهر تهران را که امکانات در تهران ادغام شده و وابسته به تهران است را به یکباره جدا کرد؟ به عنوان مثال شما نمی‌توانید شبکه مترو و اتوبوس را جدا کنید.

چمران با بیان این‌که جدا شدن ری با تهران سرآغاز جدایی تجریش از تهران است، اظهار کرد: اگر شهر ری از تهران جدا شود مطمئن باشید بعد از مدتی شمیرانات نیز خواهان جدایی از تهران است و بعد از آن مناطق دیگر نیز می‌توانند با شهرهای در حریم ادغام شده و از تهران جدا شوند و آیا افرادی که خواهان این جدایی هستند تا به حال فکر کرده‌اند چه بلایی ممکن است بر سر تهران بیاید؟.

رییس پیشین شورای شهر تهران با بیان این‌که مگر می‌شود میان شمیران و قلهک و یا در اتوبان آزادگان دیوار کشید و شهر را از هم جدا کرد؟ گفت: مدیریت اینگونه بسیار آسیب‌زا است و عمدتا بیشترین آسیب را نیز شهرهای کوچک می‌بینند.

وی با بیان این‌که در تهران رشد جمعیت کمتر از ۲ درصد است اما در شهرهای اقماری این رشد حتی تا ۱۲ درصد نیز می‌رسد، ادامه داد: رشد بالای جمعیت می‌تواند به تهران آسیب بزند و این درحالی است که به دلیل امکانات کم و نامناسب است. شهرهای اقماری عمدتا ساکنین این شهرها برای رفع نیازشان به تهران می‌آیند و این مساله برای تهران مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد، چرا که باید به شهروندان شهرهای مجاورش نیز خدمات ارائه کند.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

چمران با بیان این‌که جدایی ری از تهران را باید منطقی و به دور از فضای سیاست‌زده و قومی قبیله‌ای بررسی کرد، گفت: ما نمی‌دانیم براساس چه مبنایی الان موضوع جدایی ری از تهران علم شده است؟ چرا که شهر ری آمادگی لازم برای جدایی از تهران را ندارد.

رییس پیشین شورای شهر تهران با بیان این‌که متاسفانه برخی از اعضای شورای شهر تهران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی که خواهان جدایی شهر ری از تهران هستند، مباحث فنی را در نظر نمی‌گیرند و به نظر نمی‌رسد تنها دلیل‌شان برای این جدایی کاهش هزینه‌های شهرداری است، چرا که در صورت تبدیل شهر ری به یک شهر دیگر بودجه تهران قطع می‌شود، گفت: اگر واقعا می‌خواهند به شهر ری کمک کنند می‌بایست بودجه بیشتری را در اختیار این منطقه قرار دهند تا بتواند پروژه‌های عمرانی و زیرساختی خود را پیش ببرد نه این‌که فریاد جدایی سردهند.

وی ادامه داد: مگر ممکن است شهری را که در هم تنیده است و عملا یک شهر است را بخاطر خود نمائی چند نفر، قطعه قطعه و بر خلاف طبیعت، آن از هم جدا کرد؟. ممکن است که با یک مصوبه شهری را تکه پاره کرد ولی چون بر خلاف طبیعت شهر و عملکرد شهر شده است نمی‌تواند موفق شود. آیا می‌توان آب شهر، برق شهر، گاز شهر، اتوبوسهای شهر، مترو شهر را از هم جدا کرد؟ از همه مهمتر مدیریت چندگانه است که نیازی به بحث ندارد. بهتر است از ناسیونالیستی محلی دست بر داریم و زندگی مردم را خراب نکنیم.

چمران با بیان این‌که تفکر جدا کردن شهرها بدون توجه به مباحث فنی، تفکر ضد انسجام ملی است، اظهار کرد: جدایی ری از تهران، قطعا زمینه‌ساز جدایی شمیرانات نیز است و این به نظر می‌رسد اعضای شورای شهر به جای سخنرانی، تذکر و نطق شورا و یا حتی توییت بهتر است با نمایندگان مجلس شورای اسلامی رایزنی کنند و ابعاد مختلف این جدایی را برای آنها توضیح دهند.

منبع: isna. ir

جدایی ری از تهران، آغازگر جدایی شمیرانات - 19

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) ماجرای نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرضا

فراروفرارو1 روز قبل
مدیرکل روابط عمومی اداره بهزیستی اصفهان گفت: نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرستان شهرضا هم‌اکنون در شیرخوارگاه این شهر تحت مراقبت قرار دارد. به گزارش برنا؛ محمدرضا عسکریان‌زاده، افزود: این نوزاد در وضعیت سالم و مطلوب قرار دارد و تمامی اقدامات موردنیاز درباره او در حال انجام است. وی از دادن هر گونه اطلاعات بیشتر در این زمینه خودداری کرد و آن را بسته به اعلام مسوولان عنوان کرد. روز گذشته کلیپی مبنی بر رهاشدن یک نوزاد در یکی خیابان‌های شهرضا در جنوب اصفهان منتشر شد. براساس روال قانونی نوزادانی که در سطح معابر و خیابان‌ها رها می‌شوند پس از دریافت حکم قضایی و طی شدن یک دوره زمانی و مطمئن شدن از عدم بازگشت والدین، به خانواده‌هایی که تائید صلاحیت شوند و نوزاد امنیت جانی و روانی داشته باشد، سپرده می‌شوند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو: تکذیب پیداشدن قرص‌های مشکوک در کیک دانش آموزان

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

ناهماهنگی در نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس شورای شهر گفت: ناهماهنگی بین وزارتخانه‌های صمت، کشور، نفت و برنامه و بودجه باعث عدم اجرای مصوبات و تخصیص اعتبارات برای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شده است. آلودگی هوا و ترافیک و مصرف بالای سوخت، واژگانی است که مدیران دولتی و شهری برکاهش آن‌ها تاکید دارند و راهکار آن را نوسازی حمل و نقل عمومی می‌دانند که با وجود مصوبات و تخصیص اعتبارات همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. همه نگاه‌ها به سوی دولت است تا به تعهداتش در حوزه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی عمل کند که در این صورت می‌توان از مردم انتظار داشت از خودرو شخصی کمتر استفاده کنند.

مروری بر پرونده‌های مفاسد اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
از پرونده ابربدهکار بانکی، سلطان سکه، متهمان بانک سرمایه، تخلفات پتروشیمی‌ها و موسسات مالی غیرمجاز تا اخلال در بازار دارو که در یکسال اخیر اتفاق افتاده را، بررسی می‌کنیم. آنطور که سخنگوی دستگاه قضا اعلام کرده تا مرداد سال ۹۸ برای بیش از ۹۰۰ پرونده در تهران و شهرستان‌ها، حکم صادر شده است. پرونده تخلفات پتروشیمی‌ها هم از دیگر پرونده‌های مهمی است که با تشکیل جلسات دادرسی متعدد، رسیدگی‌ها همچنان ادامه دارد. رسیدگی به تخلفات موسسات مالی غیرمجاز، پرونده پرسرو صدای شاندیز و پیگیری اخلال ارزی از دیگر پرونده‌های یکسال اخیر است. در ماه‌های گذشته هم اخلال در بازار گوشت و دارو رسیدگی شد که هنوز در پرونده شبنم نعمت زاده با تخلفات دارویی، حکمی صادر نشده است.

فیلم | دانشجوی دکترای اقتصاد است، پول نداشت کولبری می‌کند

همشهریهمشهری17 ساعت قبل
وی بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد، موفق به قبولی در رشته دکترای این رشته شد اما اکنون کولبر استدریافت ۳ MB کد خبر ۴۶۹۶۵۸
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
دادستان سقز خبر داد: عصر کرد - ایسنا/کردستان دادستان عمومی و انقلاب سقز از دستگیری مالک تالار عروسی مانگه شه و سقز خبر داد. علیرضا رضاپور در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: مالک تالار عروسی مانگه شه‌و سقز که بدنبال حادثه آتش سوزی در عروسی متواری شده‌ بود، صبح امروز ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه صبح در سقز بازداشت و تحویل مقامات قضایی شد. وی افزود: فرد نام برده به طور فعلی و به قید وثیقه در بازداشت موقت به سر می‌برد. دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سقز، با اشاره به اینکه در راستای صدور و اجرای حکم برای مالک تالار عروسی در سقز تا کنون حکمی در نظر گرفته نشده است بیان کرد: برای این مهم باید بعد از نظریه کارشناسی و اظهارات مالک، میزان تقصیر وی برآورد و سپس حکم نهایی صادر شود. حادثه تالار عروسی سقز پنجشنبه ۱۴ آذر ماه ساعت ۹:۳۰ شب اتفاق افتاد.

نظرها

اخبار بیشتر