بدون آموزش و پرورش هیچ مساله‌ای به شکل پایدار حل نخواهد شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. فرهنگ

بدون آموزش و پرورش هیچ مساله‌ای به شکل پایدار حل نخواهد شد

ایلناخبرگزاری ایلنا |
وزیرآموزش‌وپرورش در نشست صمیمی با اعضای شورای معاونان و مدیران آموزش‌ و پرورش مناطق شهر تهران اظهار کرد: یادگیری نقطه عزیمت برای تغییرات و تحولات بنیادین است.

بدون آموزش و پرورش هیچ مساله‌ای به شکل پایدار حل نخواهد شد - 1

به گزارش ایلنا، محسن حاجی میرزایی در نشست با اعضای شورای معاونان و مدیران آموزش‌وپرورش مناطق شهر تهران، اظهار کرد: در نشست قبلی که با مدیران آموزش‌وپرورش مناطق شهر تهران داشتم به نکاتی همچون تراکم دانش‌آموزی، کمبود فضای آموزشی، کمبود نیروی انسانی و حجم بالای نقل و انتقالات، تأخیر در پرداخت مطالبات فرهنگیان، سرانه مدارس، حضور زنان در سطوح مدیریتی، کارکردهای انجمن اولیا و مربیان و …اشاره شد.

وی افزود: هرچقدر بتوانیم نسبت ستاد با مدیران مناطق را دقیق‌تر و سنجیده‌تر تعریف کنیم بهتر و هم‌افزاتر می‌توانیم کارها را انجام دهیم.

حاجی میرزایی بابیان اینکه وجوه شکل‌گیری تمدن، تخصصی شدن امور و تفکیک تمایز در نقش‌ها است، گفت: یک گزاره در این نسبت و ارتباط می‌گوید مدیران، مسئول بیان مشکلات هستند و ما مسئول حل مشکلات هستیم و بنده معتقدم این گزاره دقیق و صحیح نیست.

باید توانایی بیان مشکلات را داشته باشیم

وزیر آموزش‌وپرورش اضافه کرد: این گزاره دقیق نیست چون بین مشکلی که شما معرفی می‌کنید و مسئله‌ای که باید حل شود تفاوت وجود دارد ما باید توانایی این را داشته باشیم که مشکلات را به صورت مسئله بیان کنیم.

وی تصریح کرد: برخی رسالت خود را در این می‌بینند که به‌محض برخورد با مشکلی آن را منتقل کنند و به‌کرات مشاهده کردم که مدیران در سطوح ارشد از چنین مواجهه‌هایی دوری می‌کنند درنتیجه مشکل همچنان باقی می‌ماند و حل هم نمی‌شود چراکه خستگی و احساس یاس به وجود می‌آورد.

وزیر آموزش‌وپرورش گفت: عده‌ای نیز زمانی که مشکلی را حس کردند تجویزی از تجویزهای گذشته را که قبلا تجربه کرده بودند ارایه می‌دهند.

حاجی میرزایی بابیان اینکه اگر در وضعیت مطلوبی نیستیم یعنی در شرایط مسئله قرار داریم، گفت: باید مشخص کنیم درحال حاضر کجا هستیم و به کجا باید برسیم و البته این فاصله را باید چگونه پرکنیم.

وی اذعان کرد: اگر وضع موجود را تفسیر کنیم و وضع مطلوب را هم ترسیم کنیم اما ندانیم که چگونه مسیر را طی کنیم به مسئله نرسیده‌ایم. باید مجهولات را گردآوری کنیم و هرچقدر توانایی بیشتر برای تعریف مسئله داشته باشیم توانایی بیشتر حل مسئله را خواهیم داشت.

معیار حکمرانی خوب توانایی حل پایدار مسائل است

حاجی میرزایی بابیان اینکه معیار حکمرانی خوب توانایی حل پایدار مسائل است، گفت: به‌عنوان‌مثال درآموزش‌وپرورش چند دهه است که با مسئله نیروی انسانی روبرو هستیم اما هنوز این مسئله حل ‌نشده است. اگر اولویت مسئله را درست تشخیص ندهیم اما مسئله حل شود معیار خوبی است و اگر اولویت‌ها مطرح نشوند مشکلات همچنان باقی می‌مانند.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

وی با بیان اینکه در سلسله ‌مراتب، تصمیم گیر و تصمیم‌ساز وجود دارد، خاطرنشان کرد: مدیران مناطق در میدان عملیاتی و اجرایی هستند و از شما مدیران انتظار دارم که برای حل مشکلاتی که وجود دارد، مشارکت کنید.

وزیرآموزش‌وپرورش بابیان اینکه باید داشته‌ها را در خدمت حل نداشته‌ها بگذاریم، گفت: باید برای مشکلات راه‌حل داشته باشیم و آموزش‌وپرورش اگر نتواند برای مشکلات جامعه راه‌حل‌هایی داشته باشد به حاشیه می‌رود.

ما موظف به اجرای سند تحول بنیادین هستیم اما شاخصی برای این هدف نداریم

حاجی میرزایی با اشاره اینکه بدون آموزش‌وپرورش هیچ مسئله‌ای در کشور به شکل پایدار حل نخواهد شد، گفت: ما موظف به اجرای سند تحول بنیادین هستیم اما شاخصی برای مقصد نداریم.

وی بابیان اینکه مأمور تربیت دانش آموزان هستیم، گفت: آیا نظام آموزشی مسئولیت تربیت را به‌درستی انجام می‌دهد؟ چقدر ظرفیت نظام ١٢ساله تربیت ایجاد می‌کند؟ در نظام جهانی گفته می‌شود که فرد باید پس از پایان تحصیلات مهارت‌های لازم را داشته باشد و مجموعه‌ای از ظرفیت‌ها را یاد گرفته باشد.

وزیر آموزش‌وپرورش اظهار کرد: در پایان ١٢سال تحصیل دانش آموزان و فارغ‌التحصیلی آن‌ها، کنکور داریم که وجه تست‌زنی را می‌سنجد و باعث می‌شود تا تمام تلاش‌های ١٢سال را تحت تأثیر قرار دهد.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه آموزش‌وپرورش مسئول آموزش دانش آموزان است، گفت: آزمون‌های تیمز و پرلز می‌گوید که کیفیت آموزش کاهش پیداکرده است و باید این مسئله را حل کنیم و همچنین باید کیفیت و عدالت آموزشی را درست توزیع کنیم چراکه در حال حاضر چنین نیست و باید راه‌حل‌های مناسب آن را پیدا کنیم.

وی با اشاره به اینکه تحولی مهم است که نسبت به آن تعهد داشته باشیم، افزود: باید نمونه‌های تحول روشن و موفق را بسازیم و همچنین برای افزایش تعامل اولیا و مدرسه، مصرف بهینه منابع و افزایش کیفیت معلمان راه‌حل‌های مناسب ایجاد کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازگشت دکتر سلیمانی به وطن

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
خانم مصلحی ۶۷ ساله پس از شکسته شدن مهره گردنش بر اثر یک عطسه شدید فهمید که پوکی استخوان دارد پوکی استخوان نامریی است. درمان پوکی استخوان بسیار موثر بوده و می‌تواند به شما کمک کند به زندگی فعال و مستقل خود ادامه دهید. پوکی استخوان درمان پذیر است بیمارانی که در معرض خطر بالای شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان هستند، می‌توانند با درمان دارویی مناسب، این خطر را کاهش دهند. وقتی پوکی استخوان روی ستون فقرات تاثیر بگذارد، اغلب منجر به درد، کاهش وزن و ایجاد قوز در پشت می‌شود. کارشناسان شبکه تحقیقات استئو پروز (پوکی استخوان) می‌گویند: ناتوانی حاصل از پوکی استخوان همانند یا بیشتر ازناتوانی ناشی از بسیاری از بیماری هاست.
رکنارکنا16 ساعت قبل
به گزارش رکنا، یک آگهی دست نویس با محتوایی عجیب، چند روزی که روی دیوار‌های محدوده یوسف آباد، خودنمایی می‌کند. در محتوای این آگهی آمده است «آینده‌ای درخشان با حقوق ۳ میلیون تومانی در هفته، بدون شرایط سنی، راحت، آسان و پر سود». خانمی که به نظر می‌رسد منشی باشد درباره جزئیات این آگهی گفت: این آگهی برای ماساژ ورزشی است. او درباره میزان آموزش‌ها افزود: روزی یک ساعت، تنها در هفت روز شما را به ماساژور تبدیل می‌کنیم. این منشی ادامه داد: آموزش‌های ما رایگان است، اما برای دریافت مجوز باید حدود یک میلیون تومان از جیب خود هزینه کنید.

تاسیس صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
وزیر نفت: صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت، گاز و پتروشیمی با هدف حمایت از کسب و کار‌های نوپا و طرح‌های این حوزه با اعتبار اولیه ۱۰۰ میلیارد تومان تأسیس خواهد شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در حاشیه رویداد توسعه فناوری کالا‌های پر مصرف حوزه گاز در صندوق نوآوری و شکوفایی در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر افزود: حمایت از کسب و کار‌های نوپا و محصولات بومیتاسیس صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانوی ادامه داد: با اجرای طرح خرید تضمینی تمام محصولات ساخته شده در داخل توسط شرکت‌های دانش بنیان در صورت داشتن استاندارد‌های داخلی به قیمت توافق شده خریداری خواهند شد. آقای علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی نیز گفت: صندوق پژوهش فناوری وزارت نفت درخواستش در حال بررسی و به زودی مجوز خواهد گرفت.
ایلناایلنا16 ساعت قبل
علیرضا ثانی‌فر برای ایفای یکی از نقش‌های اصلی مقابل دوربین صناعی‌ها رفت. به گزارش ایلنا، فیلمبرداری فیلم «قصیده گاو سفید» دومین فیلم سینمایی بهتاش صناعی‌ها به تهیه کنندگی غلامرضا موسوی همچنان در تهران ادامه دارد و به تازگی علیرضا ثانی‌فر برای ایفای یکی از نقش‌های اصلی به این فیلم پیوسته است. مریم مقدم ایفاگر نقش اصلی زن فیلم «قصیده گاو سفید» است. این دومین فیلم سینمایی صناعی‌ها بعد از فیلم موفق «احتمال باران اسیدی» است. به زودی یک بازیگر دیگر به جمع بازیگران اصلی این فیلم اضافه خواهد شد. بازیگران: مریم مقدم-علیرضا ثانی فر-لیلی فرهادپور-فرید قبادی-فرید ازقندی-امیر شریعت-ماهور احمدی-محمد حیدری-زهرا پرهون-ابراهیم گله دارزاده-سمیه برجی-مهدی پیله‌وری-ماندانا معزی پور-سمکو روشنی-ساچلی تاجبخش و با معرفی بازیگر خردسال آوین پوررئوفیلیست کامل عوامل تولید فیلم عبارتند از: کارگردان: بهتاش صناعی‌ها- تهیه کننده: غلامرضا موسوی- مدیر فیلمبرداری: امین جعفری- طراح صحنه و لباس: آتوسا قلمفرسایی- صدابردار: عبدالرضا حیدری- طراح گریم: کامران خلج- دستیار اول و برنامه ریز: آرش مشورت - مدیر تولید: میثم معراجی - منشی صحنه: مریم شقاقی- عکاس: حمیدجانی پور- جانشین تولید: مسعود ساکت اف -مدیر تدارکات: سعید میرزایی- دستیاران کارگردان: کیارش صناعی‌ها، احمد مکاری - دستیار اول فیلبرداری: سجاد براتی- مجری نور: شهاب الدین میر کریمی - دستیاران فیلمبردار: محمد جواد رستگار، محمد مهدی رضایی، نصیرالدین ملکی، علی افضلی-دستیاران صحنه و لباس: حدیث حسن وند، مسعود راشدی، مرضیه بامداد، امیر هیوند - مجری گریم: مهران حمزه لویی-دستیار صدابردار: ایمان بازیار- دستیار عکاس: بهنوش منصوری- دستیاران تدارکات: بابک الفت، وحید عالی، علی طرقی – امور مالی: سمیرا مهربان – امور اداری: مریم سیرتی- روابط عمومی: نگین موسوی- محصول: فیلمسازان

کمبود فراورده‌های خونی در فصل سرما

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر