سرنوشت لایحه دولت برای محدودسازی حق طلاق مردان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. اجتماعی
سرنوشت لایحه دولت برای محدودسازی حق طلاق مردان

سرنوشت لایحه دولت برای محدودسازی حق طلاق مردان

همشهریخبرگزاری همشهری |
دستیار ویژه معاون رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی با اشاره به اینکه در لایحه پیشنهادی این معاونت حق طلاق شوهر محدود می‌شود، گفت: این لایحه همچنان در راهروهای کمیسیون لوایح دولت مانده، در حالی که یک راه‌ کاهش آمار طلاق اصلاح قانون برای آسان نبودن طلاق است.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، معاونت امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری با هدف حمایت از بنیان خانواده و مقید و محدودسازی حق طلاق از سوی شوهر، لایحه پیشنهادی اصلاح ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی را با عنوان مقید و محدودسازی حق طلاق شوهر، تدوین و آن را به کمیسیون لوایح هیات دولت ارجاع داد تا پس از بررسی‌های لازم به قوه قضائیه ارسال شود. در این لایحه پیشنهادی، شرایط دوازده گانه‌ای برای طلاق از سوی زوج پیش‌بینی شده است که زوج برای تقاضای طلاق باید بر حسب مورد، آن را برای دادگاه اثبات کند.

در آخرین جلسه بررسی این لایحه در کمیسیون لوایح هیات دولت که ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۸ برگزار شد، با تصمیم اعضا مقرر شد لایحه مجددا از سوی معاونت پیشنهاددهنده با حضور نمایندگان وزارت دادگستری، مطالعه و متن جدید، تنظیم و از طریق این کمیسیون برای ارجاع به قوه قضائیه، به وزارت دادگستری ارسال شود.

با گذشت دو ماه و اصلاح این لایحه، موضوع در روزهای اخیر دوباره در دستور کار قرار گرفت و در کمیته اصلی کمیسیون، ضمن بررسی ابعاد مثبت و منفی لایحه پیشنهادی، تصمیم‌گیری به جلسه بعد موکول شد. در عین حال، ‌قوه قضائیه مکلف شد اطلاعات مربوط به پرونده‌های طلاق در یک دوره زمانی مشخص در مورد تعداد درخواست‌های طلاق توافقی و نیز تعداد دادخواست‌های طلاق بر مبنای درخواست مرد و طلاق بر مبنای درخواست زن را به کمیسیون ارائه کند.

موضوعی که شهناز سجادی، ‌دستیار ویژه معاون رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی درباره علت تعلل پیش‌آمده در بررسی این لایحه، توضیح داد: یکی از راه‌هایی که باعث کاهش آمار طلاق خواهد شد این است که قانون را به گونه‌ای اصلاح کنیم که طلاق، سهل و آسان نباشد و حقوق خانواده از جمله زن، مرد و به خصوص فرزندان رعایت شود؛ چراکه وقتی در قانون به صراحت بر استحکام خانواده تاکید شده است، نمی‌توانیم با سهل و آسان کردن طلاق، موجبات فروپاشی را فراهم کنیم. چنانچه احتساب حقوق مالی زن در اصلاحیه قانون مدنی در سال ۱۳۹۱ اندکی از آمار طلاق کاسته است.

وی ادامه داد: بر همین اساس تلاش کردیم در این لایحه پیشنهادی در کنار حفظ حق طلاق مرد، تصمیم به طلاق از روی هوس، خشم و احساسات را از بین ببریم. در نتیجه بنا بر واقعیت‌های جامعه، فقط ۱۲ شرط را برای طلاق زن از سوی مرد لحاظ کردیم؛ بحث عدم تمکین، ناسازگاری، خشونت، بددهنی، عدم فرزندآوری، محکومیت بیش از پنج سال در زندان به شرطی که مرد در ارتکاب جرم مشارکت نداشته باشد، ارتکاب جرائم منافی عفت، اعتیاد به مواد مخدر و روان‌گردان‌ها و غیره. به طوری که شوهر در صورت وجود این موارد از سوی زن، می‌تواند تقاضای طلاق کند.

سجادی تصریح کرد: در جلسات متعدد در کمیسیون لایحه دولت بر سر این موضوع بحث شد اما متاسفانه کمیسیون لوایح در مورد حقوق زنان مقداری سخت برخورد می‌کند؛ در واقع از همان زمان که معاونت امور زنان پیشنهاد این لایحه را ارایه کرد، در کمیسیون فرعی و سپس در کمیسیون اصلی و بنا به پیشنهاد ریاست کمیسیون اصلی لوایح دولت، به معاونت حقوقی ارجاع شد و در معاونت حقوقی ریاست جمهوری هم مورد بحث قرار گرفت و کارگروهی از حقوقدانان در همان معاونت تشکیل شد که روی این پیشنهاد کار بیشتری انجام شود.

در سایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

‌دستیار ویژه معاون رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی با اشاره به اینکه با تمام این موارد انجام شده، کمیسیون لوایح بررسی آن را به بهانه‌های مختلف به تعویق می‌اندازد، خاطرنشان کرد: این لایحه هیچ اشکال حقوقی یا قانونی ندارد و از لحاظ شرعی، سند پشتیبان فقهی هم به آن اضافه شده است اما هنوز رفتنش به مجلس هفت‌خوانی در پیش دارد. در حالی که لازمه و یکی از عوامل مهم در کاهش طلاق و آسیب‌های آن، رفع ستم از زنانی است که راحت طلاق داده می‌شوند.مشکل طلاق در جامعه، اختیارداری آن نیست

لایحه پیشنهادی محدودسازی حق طلاق مردان که از سوی معاونت امور زنان به کمیسیون لوایح دولت ارسال شده است همچون سایر لوایحی که در آن زنان اندکی سود می‌برند، همواره با انتقادهایی روبه‌رو بوده است. به عنوان نمونه الهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی درباره آن، گفت: طلاق بر اساس قوانین و شرع به دست زوج است و حق طلاق دارد. اما این فقط یک شکل طلاق است و اشکال مختلف دیگری بر آن متصور است.

وی توضیح داد: وجه دیگر طلاق، توافقی است و هر دو با هم وقتی ادامه زندگی را ناخوشایند می‌بینند، برای طلاق گرفتن توافق می‌کنند؛ در این حالت، طلاق وجهه‌ای دوطرفه دارد و حق طلاق در اختیار هر دو است.

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: نوع سوم طلاق که به آن طلاق قضایی می‌گویند، زمانی اتفاق می‌افتد که زوج (شوهر) دارای مشکلات اخلاقی، اعتیاد و مواردی این‌چنینی است که دادگاه تشخیص می‌دهد ادامه زندگی برای زوجه امکانپذیر نیست. در این صورت زوجه می‌تواند درخواست طلاق کند.

ملکشاهی با اشاره به این که نوع چهارم هم این است که در حین عقد، زوج به صورت وکالتی حق طلاق را به زوجه بدهد، متذکر شد: پس طلاق به این صورت نیست که تمامیت آن در دست زوج باشد بلکه فقط در یک نوع، حق طلاق بر مرد متصور است.

وی درباره لایحه پیشنهادی معاونت امور زنان و خانواده مربوط به محدود شدن حق طلاق مردان، خاطرنشان کرد: الان هم که عنوان می‌کنیم زوج حق طلاق دارد اینطور نیست که خودش طلاق بدهد بلکه در دادگاه حدود تعیین، تکلیف فرزندان روشن و یکسری حقوق مشخص می‌شود.

ملکشاهی با تاکید بر این که بر اساس شرع مقدس، طلاق مباهی است که بسیار مکروه است، گفت: مشکل طلاق در جامعه، اختیارداری آن نیست بلکه مشکل اصلی بحث فرهنگی و قبح‌شکنی از آن است.

وی ادامه داد: از قدیم تا حال، طلاق وجود داشته اما امروزه که تعداد آن بیشتر شده به دلیل از بین رفتن قبح آن است. یعنی در جامعه ما اگر پیش از این کسی طلاق می‌گرفت یا طلاق می‌داد، از لحاظ ارزشی امتیاز منفی برایش محسوب می‌شد اما در فرهنگ کنونی متاسفانه این کمرنگ شده و نیاز است برای کاهش آسیب‌ها و خطرات متصور بر فرزندان طلاق، در بحث فرهنگی بیشتر کار شود. کد خبر ۴۶۷۶۸۴

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

یادواره شهدای بسیج

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، امروز مراسم یادواره شهدای بسیجی در سالن ۱۲ هزار نفری برگزار شد که در آن بسیجیانی از همه قشر‌ها حضور داشتند. این مراسم اختتامیه کنگره ملی تقدیر از مقام شامخ ۹۲ هزار بسیجی شهید دفاع مقدس بود. یکی از نکات جالب این همایش حضور همه اقوام ایرانی بود. در این مراسم از کتاب یادبود ۹۲ هزار شهید بسیجی و تمبر گنگره رونمایی شد.

فیلم | لحظه شهادت مامور پلیس وسط شهر شادگان {این فیلم حاوی تصاویر خشن است}

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از ماموران واحد گشت کلانتری ۱۱ شهرستان شادگان در پی تیراندازی فردی مسلح به شهادت رسید. به گزارش مهر، یکی از مأموران نیروی انتظامی صبح امروز ۱۲ آذر ماه در پی تیراندازی فردی مسلح در شهرستان شادگان پس از مجروح شدن و انتقال به بیمارستان به علت شدت جراحات وارده به شهادت رسید. مأموران یگان امداد شهرستان شادگان بلافاصله فرد ضارب را تعقیب کرده و با درگیری مسلحانه از ناحیه دو پا ضارب را مجروح کرده و در نهایت او را دستگیر کردند و سلاح به کار رفته کشف شد.

حاشیه‌سازی فرماندار شهرقدس در رسانه‌های معاند +فیلم

فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
خبرگزاری فارس: روز یکشنبه دهم آذرماه لیلا واثقی فرماندار قدس در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها اظهار کرده بود: معترضان در را شکستند و وارد (فرمانداری قدس) شدند سینه سپر می‌کردند و می‌گفتند اگر می‌توانید ما را بزنید، چون می‌دانستند نیروی انتظامی دستور شلیک ندارد ولی ما داده بودیم، من گفته بودم هر کسی از درب فرمانداری وارد شد، بزنید. در سخنان وی نیز عدم هماهنگی‌ بین نیروهای انتظامی و فرمانداری دیده می‌شودهمین سخنان کافی بود تا رسانه‌های معاند این موضوع را دست بگیرند و جمهوری اسلامی را به عنوان مهاجم و سرکوبگر معترضان معرفی کنند. بستن اینستاگرامبا انتشار فیلم ویدئویی لیلا واثقی در فضای مجازی حجم انبوهی از کاربران نسبت به اقدام او واکنش نشان دادند و این رویه او را ناچار به بستن (خصوصی کردن) صفحه اینستاگرامی‌اش کرد. فرماندار شهر قدس بازداشت نیستغلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در حاشیه و پایان جلسه پانزدهمین نشست خبری گفت: بازداشت او (فرماندار قدس) صحت ندارد، اینکه چنین حرفی زده را نمی‌دانم، از مقامات مربوطه بپرسید. وی افزود: در فرمانداری هیچگونه اسلحه‌ای وجود ندارد که بخواهند از آن استفاده کنند، ایشان به زودی توضیحاتی در این خصوص ارائه خواهند داد.

روایت «روحانی» از صحبت تلفنی با رئیس جمهور آمریکا

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه چند رسانه‌ای خبرگزاری میزان، رئیس جمهور، در بیست‌و‌ششمین همایش بیمه و توسعه گفت: مشاورین و همراهان من را قانع کردند و در آخرین لحظات ترک نیویورک پاسخ تلفن رئیس جمهور آمریکا را دادم. انتهای پیام/

آیا رهبری دغدغه معیشت مردم را ندارند؟ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، مدت‌هاست که مردم ایران با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند و معیشت آن‌ها دچار مشکل شده است. سوالی که شاید به ذهن برخی برسد این است که آیا رهبر انقلاب اسلامی دغدغه معیشت مردم را ندارند؟ برای پاسخ به این سوال بیانات رهبر انقلاب درباره این موضوع کنار هم قرار گرفته و در قالب یک ویدئو منتشر شده است. بیشتر بخوانید: روایت دیده نشده رهبر انقلاب درباره نشان خارجی یک لباس ساخت داخل + فیلمانتهای پیام/

فیلم | مردان مسلح با m۱۶ در درگیری‌های ماهشهر چه کسانی بودند؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر