قطار تغییرات کابینه سر ایستادن ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. سیاسی

قطار تغییرات کابینه سر ایستادن ندارد

فراروخبرگزاری فرارو |
قطار تغییرات احتمالی کابینه گویا سر باز‌ایستادن ندارد. استیضاح بیژن زنگنه زمزمه استیضاح رحمانی‌فضلی و گفتگو درباره استیضاح وزرای دیگر، می‌رود برای اولین‌بار در تاریخ مجلس شورای اسلامی، اصل ۱۳۶ قانون اساسی را اجرا کند و اگر قطار استیضاح در ادامه حرکت خود حد نصاب موضوع اصل ۱۳۶ را در تغییر وزرا محقق کند، آن روی سکه را هم باید در نظر گرفت. وقتی نیمی از اعضای کابینه از قطار هیئت دولت با استعفا یا استیضاح پیاده شوند، کابینه نیاز به رأی اعتماد جدید دارد و نمایندگان در واقع رأی اعتماد اولیه به کلیت کابینه را پس گرفته‌اند و دو سال باقی‌مانده از عمر دولت دوازدهم باید با رأی اعتماد جدیدی همراه باشد.

نعمت احمدی؛ حقوق‌دان در شرق نوشت: برابر اصل ۱۳۶ قانون اساسی «در‌صورتی‌که پس از ابراز اعتماد مجلس به دولت نیمی از هیئت وزیران تغییر کنند، باید مجددا از مجلس شورای اسلامی برای هیئت وزیران تقاضای رأی اعتماد کرد». با استعفای وزیر جهاد کشاورزی و اعلام وصول چند طرح استیضاح از طرف نمایندگان علیه دیگر وزرای کابینه، دولت دوازدهم در مرز اعمال اصل ۱۳۶ قانون قرار می‌گیرد. اگر دولت محمود احمدی‌نژاد را دولت اخراج وزرا بدانیم، دولت حسن روحانی را باید دولت استعفای وزرا دانست.حسن روحانی هفتمین رئیس‌جمهور ایران است که دولت اول او از دوازدهم مرداد ۹۲ تا ۱۲ مرداد ۹۶ و دولت دوم ایشان از ۱۲ مرداد ۹۶ شروع شده. اولین وزیر استیضاح‌شده آقای ربیعی است که هم‌اکنون سخنگوی دولت است. مسعود کرباسیان هم دومین وزیری است که از دولت کناره‌گیری کرد. دو وزیر، آقایان محمد شریعتمداری و عباس آخوندی از سمت‌های خود استعفا دادند؛ هرچند محمد شریعتمداری از وزارت صمت به وزارت کار و رفاه اجتماعی کوچید و مسئله استیضاح را دور زد. معروف‌ترین وزیر دولت دوازدهم سید‌حسن قاضی‌زاده‌هاشمی ۱۰ ماهی قبل استعفا داد تا اینکه قطار جدا‌شده‌ها از دولت دوازدهم به مهندس محمود حجتی رسید.در دو دولت حسن روحانی با هفت استعفا و سه استیضاح روبه‌رو هستیم. محمود حجتی کم‌حاشیه‌ترین وزیری است که در ۴۰ سال گذشته در وزارتخانه‌های مختلف کار کرده است. کشاورزی ایران مدیون اوست؛ هرچند او بین کشاورزان به وزیر خوش‌شانس معروف است. وقتی که عیسی کلانتری وزیر کشاورزی بود، خشک‌سالی به اوج خود رسید و زمانی که نوبت به محمود حجتی رسید، ترسالی شروع شد. در آن سال‌ها جامعه کشاورزی حضور محمود حجتی را همراه با باران و رحمت الهی دانستند. وقتی او سکان وزارتخانه را بعد از سه وزیر در دولت محمود احمدی‌نژاد برعهده گرفت، حتی وزارتخانه‌اش هم فاقد جا و مکان بود. وزارتخانه‌ای که از تجمیع وزارتخانه‌های جهاد سازندگی و کشاورزی به وجود آمده بود، صاحب شیک‌ترین ساختمان وزارتی در بهترین بلوار پایتخت یعنی بلواری که به اعتبار وجود ساختمان وزارت کشاورزی به بلوار کشاورز تغییر نام یافته بود، این ساختمان را از دست داده بود.

حجتی که دارای مدرک مهندسی عمران از دانشگاه استان محل تولدش اصفهان است، توانست در خیابان آیت‌الله طالقانی وزارت از‌هم‌پراکنده کشاورزی را در ساختمان جدیدی که ساخت، دوباره جمع‌و‌جور کند. حرفه آبا و اجدادی نگارنده کشاورزی است و مسائل این وزارتخانه به زندگی و کار روزانه‌ام ربط دارد. هراز‌گاهی در قامت منتقد، چه حضورا و به وسیله زبان و چه با نوشته و قلم با وزیر کشاورزی برخورد داشتم. حال که او کنار رفته، توقع این است که بعد از ۴۰ سال حضور در عرصه‌های مختلف و ۱۰ سال حضور در وزارت کشاورزی در دولت اصلاحات و دولت یازدهم و دوازدهم، از دلایل وضع امروز بخش کشاورزی بگوید؛ از ذرت‌های مسموم وارداتی، از واگذاری جنگل‌ها و حضور افراد پرنفوذ در بخش جنگل‌خواری و زمین‌خواری و حتی کوه‌خواری، از واردات بی‌رویه شکر تا مرز تعطیلی کارخانه شکر هفت‌تپه، از پرداخت وام‌های مخصوص بخش کشاورزی به دیگر بخش‌ها و …. در ایام رونق دلار‌های نفتی دولت محمود احمدی‌نژاد انواع و اقسام میوه‌هایی را که در داخل تولید می‌شد، هم وارد کردند و در دولت فعلی ورود محصولات کشاورزی مصری و شیلیایی و دیگر مناطق کمتر شد؛ هرچند برنامه منظمی برای اصلاح محصولات باغی و زراعی ایران که می‌توانست و می‌تواند با توجه به تنوع و طعم و رنگ‌و‌بوی مخصوص خود بازار پر‌رونق منطقه را تسخیر کند، وجود ندارد.سؤال این است که آیا نمایندگان درخواست‌کننده استیضاح با شخص آقای حجتی مسئله داشتند که با رفتن ایشان مسئله سؤالات از وزیر منتفی است یا سؤالات مربوط به حوزه وزارت و نحوه عملکرد وزارتخانه است که نمایندگان مجلس به‌عنوان دلسوزان جامعه درصدد آن بوده و هستند که چرخ وزارتخانه کشاورزی را از مسیری که به نظر آنان در مدیریت آقای مهندس حجتی نادرست حرکت می‌کرد، به مسیر درست هدایت کنند.قطار تغییرات احتمالی کابینه گویا سر باز‌ایستادن ندارد. استیضاح بیژن زنگنه زمزمه استیضاح رحمانی‌فضلی و گفتگو درباره استیضاح وزرای دیگر، می‌رود برای اولین‌بار در تاریخ مجلس شورای اسلامی، اصل ۱۳۶ قانون اساسی را اجرا کند و اگر قطار استیضاح در ادامه حرکت خود حد نصاب موضوع اصل ۱۳۶ را در تغییر وزرا محقق کند، آن روی سکه را هم باید در نظر گرفت. وقتی نیمی از اعضای کابینه از قطار هیئت دولت با استعفا یا استیضاح پیاده شوند، کابینه نیاز به رأی اعتماد جدید دارد و نمایندگان در واقع رأی اعتماد اولیه به کلیت کابینه را پس گرفته‌اند و دو سال باقی‌مانده از عمر دولت دوازدهم باید با رأی اعتماد جدیدی همراه باشد.اگر استیضاح ادامه پیدا کند و نصاب تغییر وزرا به نهایت برسد و دولت دوازدهم اولین دولت در تاریخ قانون‌گذاری ایران باشد که رئیس‌جمهور تجربه اخذ رأی اعتماد مجدد از مجلس را در کارنامه خود ثبت کند، باید منتظر تحولات جدید ماند.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بررسی بودجه سال آینده از ۴ اسفند

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: نهایتا چهارم اسفند ۹۸ بررسی لایحه بودجه در نشست علنی مجلس آغاز می‌شود؛ امیدواریم این لایحه بودجه مدنظر رهبر معظم انقلاب باشد، چرا که در سال گذشته و در جلسه با نمایندگان صحبت از حذف تدریجی نفت شده است. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: حذف یکصد ردیف هزینه‌ای تغییری در بودجه سنواتی محسوب می‌شود و همچنین مسائلی، چون طرح تحول سلامت نیز از جمله ویژگی‌های بودجه سال ۹۹ است. وی در خصوص بودجه شرکت‌های دولتی نیز گفت: ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی برای بخش سرمایه گذاری است و همچنین ۷۰ هزار میلیارد تومان نیز برای بخش عمرانی دیده شده است که در مجموع به ۲۷۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس افزود: در بخش کشاورزی، عمران، ارتباطات و اطلاعات، طرح ملی اطلاع رسانی و … بودجه یاد شده اختصاص یابد. بررسی مشکلات اقتصادی شرکت‌های دانش بنیانسخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: دستاورد‌ها و مشکلات اقتصادی شرکت‌های دانش بنیان در جلسه علنی سه شنبه با حضور دولتی‌ها بررسی می‌شود.
نامه‌نیورنامه‌نیور19 ساعت قبل
تابناکتابناک22 ساعت قبل
تهدید علنی و مستقیم وزیر امور خارجه اسرائیل به حمله به خاک ایران و موشک باران ایران، در حالی است که اخیرا اسرائیل اقدام به یک آزمایش موشکی بالستیک کرده که گفته می‌شود، یک آزمایش هسته‌ای بوده است. تهدید علنی اسرائیل برای حمله به ایران، پس از آزمایش هسته‌ای؛ وزیر امور خارجه یسرائیل کاتز (از حزب لیکود) در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی Corriere della Sera گفته: حمله اسرائیل به ایران، امری محتمل است که در حال بحث و بررسی است. وزیر امور خارجه اسرائیل، به شکلی جالب توجه و با تهدید علنی به موشک باران ایران، و آوردن نام عربستان و امارات متحده عربی گفته، ایران باید از عواقب کلیه فعالیت‌های خود آگاه باشد. کاتز فاش کرده که اسرائیل و عربستان سعودی همکاری نزدیکی دارند، اما ترجیح داده که در این باره توضیح ندهند. وزیر امور خارجه اسرائیل گفته: تهدید ایران تنها علیه اسرائیل یا عربستان سعودی نیست.

نحوه تعیین نرخ عوارض نوسازی مشخص شد

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
همچنین در تبصره این ماده آمده است: مؤدیانی که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ظرف مدت یکسال نسبت به تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نوسازی معوق خود اقدام نمایند، مشمول بخشودگی جرایم عوارض می‌شوند. تصویب اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولتنمایندگان مجلس با یک فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولت موافقت کردند. نماینده مردم اصفهان افزود: از آنجا که هزینه سفر‌های خارجی از محل بیت المال تهیه می‌شود، لازم است در شرایطی که بسیاری از مردم در تامین نیاز‌های اساسی خود دچار مشکل هستند تامین هزینه سفر‌های خارجی نظام‌مند و علت سفر نیز مشخص شود. رئیس جمهور یک ساعت فرصت خواهد داشت در خصوص بودجه و مسائل مختلف کشور سخنرانی کند و سپس لایحه بودجه را تقدیم رئیس مجلس خواهد کرد. به گفته آقای نوبخت بودجه امسال نسبت به بودجه سال گذشته بیش از ۵ درصد رشد داشته است.

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل
در جریان اعترضات بنزینی، دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی قطع شده بودرییس جمهور گفت: در زمینه این که بتوانیم شبکه ملی اطلاعات داخلی را آنچنان تقویت کنیم که مردم بتوانند برای نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند و اخیرا هم رهبر معظم انقلاب در این زمینه دستوری دادند که در شورای عالی فضای مجاری آن را دنبال می‌کنیم مردم شرایط بهتری را لمس خواهند کرد. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ در جریان اعترض مردم به گرانی بنزین، دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی قطع و بعد از یک هفته به مرور اینترنت وصل شد؛ به گونه‌ای که اینترنت استان سیستان و بلوچستان در هفته اخیر وصل شده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین17 ساعت قبل
دولت در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۱۳۹۹ به مجلس شورای اسلامی، رقم بودجه وزارت امور خارجه را در مقایسه با سال ۱۳۹۸، ۱۰ هزار میلیارد ریال افزایش داده است. اعتمادآنلاین| حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور صبح امروز (یک‌شنبه) با حضور در مجلس شورای اسلامی، لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ را به مجلس و نمایندگان برای بررسی تقدیم کرد. بررسی‌ لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۹، تقدیمی از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی، از افزایش ۱۰ هزار میلیارد ریالی (۱۰، ۰۵۴، ۸۵۳، ۰۰۰، ۰۰۰) بودجه وزارت امور خارجه حکایت دارد. بودجه وزارت امور خارجه مصوب سال ۱۳۹۸ رقمی بالغ بر ۱۵، ۵۰۱، ۸۸۳، ۰۰۰، ۰۰۰ ریال بود که در لایحه پیشنهادی امسال این رقم به ۲۵، ۵۵۶، ۷۳۰، ۰۰۰، ۰۰۰ ریال افزایش یافته است. بر این اساس ارقام ردیف‌های بودجه بخش‌های مختلف وزارت امور خارجه به شرح زیر است: منبع: مهر

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - یکشنبه ۱۷ آذرماه

خبری16 ساعت قبل

روحانی: امیدوارم بتوانیم شبکه ملی اطلاعات را تقویت کنیم

خبری17 ساعت قبل

مشکلات بسیاری گریبان‌گیر مردم سیستان و بلوچستان است

خبری17 ساعت قبل

مردم در انتخابات شرکت نکنند، پیروزی جناح اصولگرا قطعی است/ رفتار شورای نگهبان به سردی انتخابات دامن می‌زند

خبر فوری27 دقیقه قبل

آیا سمیر خطیب نخست‌وزیر لبنان می‌شود؟ / راز تماس‌های مشکوک حریری با گزینه‌ها

خبرآنلاین28 دقیقه قبل

با فواید شگفت‌انگیز گیاه زوفا آشنا شوید/ از درمان آنفلوانزا تا تقویت دستگاه گوارش

خبر فوری29 دقیقه قبل

فروش سلاح در جهان، رشد داشته است

صدا و سیما31 دقیقه قبل

غریبه‌ای در واشنگتن

اقتصاد آنلاین32 دقیقه قبل

کاندیدای مجلس شدن آسان‌تر است یا خرید ۲ کیلو میوه؟ /دردسرهای شورای نگهبان با کاندیداهای فله‌ای

خبرآنلاین33 دقیقه قبل

استوری جنجالی صادقی علیه مدیرعامل استقلال + عکس

جام نیوز34 دقیقه قبل