اهمیت حفظ سلامت بازداشتی‌های اخیر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. سیاسی

اهمیت حفظ سلامت بازداشتی‌های اخیر

فراروخبرگزاری فرارو |
انتظار می‌رود مسئولان قوه قضائیه در رسیدگی‌ها و بازدید‌ها از محل نگهداری بازداشت‌شدگان و اظهارات آنان در هر زمان و مکانی، ابتدا به همان گفته خودشان که اعتراض و انتقاد حق ذاتی همه مردم است، پایبند باشند و در عین حال، اصل اساسی قانون اساسی را که برای بیان اعتراض، تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌های بدون حمل سلاح آزاد است، مدنظر قرار دهند.

صالح نیکبخت، حقوق‌دان در شرق نوشت: موضوع «بنزین» که در چند روز، خسارت‌هایی جانی برای هم‌میهنانمان داشت و تعدادی را زخمی و چندین برابر آن‌ها را روانه زندان‌ها کرد، از زوایای مختلف قابل بررسی است. حیات خانواده‌ها و زندگی اقتصادی و اجتماعی مردم، برای آنان بسیار اهمیت دارد و مسئولان باید در قبال شرایط موجود پاسخ‌گو باشند. اگر رسانه‌ها و فعالان حقوقی درباره اعلام ابعاد مختلف خسارات، دچار محدودیت‌هایی هستند، در برابر دو مسئله نیازمند توجه جدی هستند؛ اول رسیدگی سریع به وضعیت دستگیرشدگان حوادث اخیر است که بسیاری از آن‌ها کف خیابان دستگیر شده و همچنان‌که در گزارش بازدید دادستان کل کشور از زندان فشافویه آمده است ۱ بی‌گناه بودند و حساب آن‌ها از افرادی که براساس عکس‌ها و فیلم‌های دوربین‌های عمومی در خشونت و تخریب اماکن عمومی و خصوصی مشارکت کرده‌اند، جداست.بدیهی است این‌گونه فیلم‌ها و عکس‌ها هم باید به‌طور‌کامل و در مورد همه افراد درگیر حوادث بررسی شود. با توجه به اعلام وجود دوربین‌های عمومی در میدان‌ها و شوارع که همه صحنه‌ها و حوادث را ضبط و منعکس کرده و به آن استناد می‌شود و نیز توجه به حضور و مشاهدات مردم در صحنه‌ها، در جریان رسیدگی قضائی باید این مستندات لحاظ شود و اتهام دستگیرشدگان مستند به این فیلم‌ها و عکس‌ها باشد.همواره پس از چنین حوادثی، این خواست از مراجع قضائی که علی‌القاعده باید بین زیان‌دیدگان جانی و مالی و اعمال انتسابی به آنان و رفتار مسئولان و مأموران داوری کنند، مطرح می‌شود. دوم بی‌تدبیری دولت در اتخاذ تصمیمات آنی که منجر به ورود چنین خسارات جانی و مالی شده، نه آن است که دولتمردان می‌گویند و نه مردم و کشور ما سزاوار چنین برخوردی هستند و، چون دولت بدون اطلاع مردم و مجلس این اقدام را انجام داده است، باید در مجلس مؤاخذه شود.

اعمال خشونت و تخریب اموال عمومی و خصوصی محکوم است، البته از‌دست‌رفتن جان انسان‌ها هم دردناک است و جبران‌ناپذیر. بی‌تدبیری در اتخاذ تصمیمات و بدون اطلاع مردم به نارضایتی‌ها دامن زده و خانواده‌هایی را داغدار کرده است. رئیس قوه مجریه که با شعار حقوق‌دان است نه سرهنگ، در انتخابات پیروز شد و به دیگران طعنه حمله گازانبری می‌زد، درباره همه حوادث اخیر می‌گوید فیلم و عکس معترضان موجود است.انتظار می‌رود مسئولان قوه قضائیه در رسیدگی‌ها و بازدید‌ها از محل نگهداری بازداشت‌شدگان و اظهارات آنان در هر زمان و مکانی، ابتدا به همان گفته خودشان که اعتراض و انتقاد حق ذاتی همه مردم است، پایبند باشند و در عین حال، اصل اساسی قانون اساسی را که برای بیان اعتراض، تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌های بدون حمل سلاح آزاد است، مدنظر قرار دهند. پس از پذیرش این امر به عنوان اصل مقدم، این موضوع به‌منزله اصل «تأخر حادث» مطرح می‌شود که چه کسانی به عنوان اشرار و آشوبگر در جمع مردم حضور یافته و مبادرت به تخریب و حمله به اموال عمومی کرده‌اند یا آن‌طور که مسئولان امنیتی اعلام کرده‌اند، مردم را از نزدیک می‌کشتند؟

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

از نظر مبارزه با جرائم همواره این موضوع مطرح می‌شود؛ کسانی که مرتکب بزهی می‌شوند اگر جرم مشهود نباشد، بعد از اقدام در محل جرم باقی نمی‌مانند و درصدد فرار و اختفا خواهند بود؛ چنان‌که همین فیلم‌ها و عکس‌ها در مراجع قضائی به عنوان مستندات و نشان‌دهنده زمان و مکان دستگیری افراد ارائه شود، در کمترین زمان ممکن، جز کسانی که مستقیما مرتکب اعمال خشونت‌آمیز شده‌اند، تقریبا اکثر قریب‌به‌اتفاق بازداشت‌شدگان که از اقشار فرودست جامعه هستند، آزاد می‌شوند؛ مردمی که به‌گفته نمایندگان به نقل از مراجع امنیتی و اطلاعاتی؛ افراد بی‌کار، کم‌درآمد و کم‌سواد و از اقشار مستضعف جامعه هستند.نگهداری آنان بدون اطلاع خانواده‌ها و دسترسی‌نداشتن آنان به وکیل، آسیب‌زاست. انتظار از دستگاه قضا این است که حقوق افراد بازداشتی را که هنوز بعضا حتی خانواده‌های آنان از سرنوشتشان بی‌اطلاع‌اند، رعایت کنند و تدابیری اندیشیده شود که در محل‌های تحت نظارت جدی، نگهداری شوند که برخی وقایع گذشته تکرار نشود. اینکه قوه قضائیه اعلام کرده است کلیه دستگیرشدگان حوادث اخیر در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های قوه قضائیه هستند، امیدوارکننده است. با این حال، همچنان خانواده‌های بازداشت‌شدگان در بیم فراوان و امید هستند.بازدید دادستان کل کشور از زندان مرکزی تهران (فشافویه) مسائلی را نشان داد که طبق نوشته خبرگزاری فارس، رفتار خارج از قانون، دستگیری در کف خیابان و سیاه‌بگیری، از آن جمله بود. در ماجرای کهریزک نیز در صبح روز ۲۰ تیرماه ۱۳۸۸ در حیاط زندان پلیس امنیت در سه ساعت ۱۵۵ نفر تفهیم اتهام شدند و برای آنان قرار بازداشت موقت صادر شد (مسئول قضائی مربوطه چندی قبل از شغل قضائی منفصل و به اتهامات دیگری زندانی شده است). باید اطمینان حاصل کرد که زندان‌های شهر‌های مختلف کشور از لحاظ فیزیکی، تغذیه، بهداشت و …، ظرفیت پذیرش تعداد زیاد بازداشت‌شدگان اخیر را دارد؟ اگر همه زندان‌های کشور حتی در شرایط زندان فشافویه باشند، رئیس شورای شهر شهرستان ری تکلیف همه را روشن کرده است و باید مراقب بود اگر وضعیت زندان فشافویه در شهر‌های دیگر هم وجود دارد، برای حفظ امنیت و سلامت بازداشت‌شدگان، شرایط این زندان‌ها را به استاندارد لازم رساند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تشدید فشارهای رژیم صهیونیستی علیه اسرای فلسطینی

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین؛ بنیاد امور اسرا و آزادگان فلسطین اعلام کرد اداره زندان‌های رژیم اشغالگر صهیونیستی سیاست اعمال فشار و سخت گیری علیه اسرای فلسطینی را تشدید کرده است. این هیئت ضمن بیان این موضوع تأکید کرد مسئولان زندان «عوفر» در چارچوب مجازات‌های دسته جمعی، اسرای فلسطینی را از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی آن‌ها محروم می‌کنند. این در حالی است که زندانیان فلسطینی دربند رژیم صهیونیستی سیاست‌های غیر قابل توجیه این رژیم را مردود دانسته و بر مقابله با این سیاست‌ها و جلوگیری از اجرای آن تأکید کرده‌اند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین16 ساعت قبل
دولت در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۱۳۹۹ به مجلس شورای اسلامی، رقم بودجه وزارت امور خارجه را در مقایسه با سال ۱۳۹۸، ۱۰ هزار میلیارد ریال افزایش داده است. اعتمادآنلاین| حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور صبح امروز (یک‌شنبه) با حضور در مجلس شورای اسلامی، لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ را به مجلس و نمایندگان برای بررسی تقدیم کرد. بررسی‌ لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۹، تقدیمی از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی، از افزایش ۱۰ هزار میلیارد ریالی (۱۰، ۰۵۴، ۸۵۳، ۰۰۰، ۰۰۰) بودجه وزارت امور خارجه حکایت دارد. بودجه وزارت امور خارجه مصوب سال ۱۳۹۸ رقمی بالغ بر ۱۵، ۵۰۱، ۸۸۳، ۰۰۰، ۰۰۰ ریال بود که در لایحه پیشنهادی امسال این رقم به ۲۵، ۵۵۶، ۷۳۰، ۰۰۰، ۰۰۰ ریال افزایش یافته است. بر این اساس ارقام ردیف‌های بودجه بخش‌های مختلف وزارت امور خارجه به شرح زیر است: منبع: مهر

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین17 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| وزارت کشور ترکیه امروز اعلام کرد روند اخراج تروریست‌های خارجی داعش از ترکیه و بازگرداندن آنها به کشورشان ادامه دارد. بنا بر اعلام وزارت کشور ترکیه، در آخرین عملیات اخراج تروریست‌های خارجی، یک تروریست خارجی دارای تابعیت استرالیایی به این کشور بازگردانده شده است. ترکیه ۱۱ نوامبر ماه جاری میلادی اعلام کرده بود روند اخراج تروریست‌های داعش از کشورش را آغاز کرده است. «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرده بود کشورش هتلی برای عناصر خارجی داعش نیست.
تابناکتابناک21 ساعت قبل
تهدید علنی و مستقیم وزیر امور خارجه اسرائیل به حمله به خاک ایران و موشک باران ایران، در حالی است که اخیرا اسرائیل اقدام به یک آزمایش موشکی بالستیک کرده که گفته می‌شود، یک آزمایش هسته‌ای بوده است. تهدید علنی اسرائیل برای حمله به ایران، پس از آزمایش هسته‌ای؛ وزیر امور خارجه یسرائیل کاتز (از حزب لیکود) در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی Corriere della Sera گفته: حمله اسرائیل به ایران، امری محتمل است که در حال بحث و بررسی است. وزیر امور خارجه اسرائیل، به شکلی جالب توجه و با تهدید علنی به موشک باران ایران، و آوردن نام عربستان و امارات متحده عربی گفته، ایران باید از عواقب کلیه فعالیت‌های خود آگاه باشد. کاتز فاش کرده که اسرائیل و عربستان سعودی همکاری نزدیکی دارند، اما ترجیح داده که در این باره توضیح ندهند. وزیر امور خارجه اسرائیل گفته: تهدید ایران تنها علیه اسرائیل یا عربستان سعودی نیست.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

علیرضا بیرانوند: برانکو انتخاب خیلی خوبی برای تیم ملی است/ کالدرون بهترین تصمیم را در بازی با ذوب‌آهن گرفت

نود1 روز قبل

خلاصه بازی منچسترسیتی - منچستریونایتد (ویدئو)

خبر فوری23 ساعت قبل

تشکر رئیس‌جمهوری آمریکا از ایران/ آزمایش موشکی جدید کره‌شمالی/ وقوع آتش‌سوزی در کارخانه‌ای در هند

ایلنا22 ساعت قبل

میزبانی استان فارس از چهارمین جشنواره ملی فانوس

ایسنا1 روز قبل

گل‌محمدی: سپاهان مدعی اصلی قهرمانی است/جای مسئولان بودم به هواداران بابت حضور در ورزشگاه پول می‌دادم

فارس16 ساعت قبل

فیلم/ حضور دوربین برنامه تلویزیونی در جلسه شورای نگهبان

مشرق‌نیوز21 ساعت قبل

پیروزی بحرین مقابل عربستان در فینال جام خلیج فارس

آفتاب‌نیوز8 ساعت قبل

جلسه مجمع مشورتی جوانان لرستان با حجت‌الاسلام شاهرخی برگزار شد

مهر20 ساعت قبل

پرسپولیس کالدرون همان پرسپولیس برانکو است

وانانیوز5 ساعت قبل

سکوت اتحادیه اروپا نسبت به خشونت‌های پلیس فرانسه

ایسنا1 روز قبل