انیمیشن ایرانی «آخرین داستان» چگونه به اسکار ۲۰۲۰ راه یافت؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کرد آنلاین
  4. فرهنگ

انیمیشن ایرانی «آخرین داستان» چگونه به اسکار ۲۰۲۰ راه یافت؟

کرد آنلاینخبرگزاری کرد آنلاین |
انیمیشن ایرانی «آخرین داستان» چگونه به اسکار ۲۰۲۰ راه یافت؟ - 0

بزرگنمایی:

عصر کرد - اشکان رهگذر کارگردان انیمیشن «آخرین داستان» از سوء مدیریت برای هزینه کرد بودجه در صنعت انیمیشن انتقاد کرد

«آخرین داستان» زبانی جهانی دارد/ سوء مدیریت به انیمیشن آسیب زده است

به تازگی آکادمی اسکار اعلام کرده انیمیشن «آخرین داستان» ساخته اشکان رهگذر شرایط حضور در اسکار امسال را دارد. ما به بهانه این اتفاق با رهگذر کارگردان این انیمیشن گفت و گویی کردیم که می‌خوانید.

بیشتر بدانید: انیمیشن ایرانی با صدای لیلا حاتمی و حامد بهداد در اسکار ۲۰۲۰ + عکس

ما افراد زیادی علاقه‌مند و عاشق صنعت انیمیشن داریم که تلاش می‌کنند تا خود را نشان دهند و اعتماد و توجه لازم را کسب کنند. ما هم بسیار تلاش کردیم که این اتفاق بیفتد، چون واقعا پروژه عظیمی بود. حدود ۹ سال بدون پشتوانه روی آن کار کردیم پس جلب نظر آکادمی اسکار آن هم به صورت مستقل برای ما کار بسیار مشکلی بود.

«آخرین داستان» به چه موضوعی می‌پردازد؟

این فیلم برداشتی آزاد از داستان ضحاک شاهنامه است، اما نکته‌ای که باعث می‌شود هر آدم از هر زبان و ملیتی با آن ارتباط برقرار کند همان موضوع همیشگی مبارزه خیر و شر است و اینکه شخصیت‌ها چگونه به شخصیت‌های خیر و شر تبدیل می‌شوند و چگونه در مقابل هم قرار می‌گیرند. به نوعی رویارویی تاریکی و نور است که در تمام ادیان و فرهنگ‌ها یکسان است و درک آن برای همه آسان است.

با قصه‌ای کاملا ایرانی؟

بله. قصه کاملا ایرانی است.

اگر کسی انیمیشن را ببیند متوجه می‌شود ایرانی است اما زبانی جهانی دارد؟

به طور قطع این طور است به خصوص که شهرام ناظری موسیقی تیتراژ را خوانده و از موسیقی نواحی ایران و ساز‌های کاملا ایرانی مثل تنبور و دف نیز استفاده شده است.

ما مکتب انیمیشن در ایران نداریم و اگر بخواهیم انیمیشن تولید کنیم یا باید به سمت دیزنی و یا به طرف انیمه‌ها برویم و از یکی از این مکاتب موجود استفاده کنیم تا انیمیشن را یاد بگیریم و از دل این آثار تولید شده، مکتب و مولفه‌های مکتب ایرانی رشد کند. شاید شما تصویر را ببینید و بگویید شبیه انیمیشن‌های ژاپنی است، ولی شکل داستان گویی، قصه و موسیقی فاکتور ایرانی بودن را دارد و کاملا متوجه آن خواهید شد.

این اتفاق در اسکار می‌تواند تلنگری باشد تا سینمای ما بیشتر به انیمیشن بپردازد؟

من خیلی اعتراضی به سرمایه گذاری نکردن مسئولان روی انیمیشن ندارم، چون چندین نهاد سالانه بودجه‌های هنگفتی برای ساخت انیمیشن صرف می‌کنند، ولی سوء مدیریت باعث شده که در جای لازم سرمایه‌گذاری صورت نگیرد؛ سالانه میلیارد‌ها تومان خرج می‌شود و اتفاقی نمی‌افتد. امیدوارم این موضوع تلنگری باشد تا یک اتفاق مدیریتی در نهاد‌ها بیفتد و کسانی روی کار بیایند که حرفه ای‌تر هستند. البته اتفاق خوبی که افتاده معاون انیمیشن مرکز گسترش سینمای مستند تجربی خودش انیمیشن ساز، کارگردان و نویسنده انیمیشن است و کاملا روی موضوع اشراف دارد. مطمئن هستم نتیجه کار‌های او در سال‌های بعد مشخص خواهد شد. ‌ ای کاش بقیه نهاد‌ها هم چنین رویکردی داشتند و کسانی را به کار می‌گرفتند که از خود جامعه انیمیشن بیرون آمده باشند.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

تاییدیه گرفتن از اسکار، کار شما را برای ساخت کار بعدی سخت نمی‌کند؟

من هیچ وقت فکر نمی‌کنم کاری که انجام دادم کار کامل و خوبی است. قطعا ایراد‌های آن را می‌دانم و با روی باز انتقاد‌ها را می‌پذیرم و سعی می‌کنم آن را برطرف کنم. قطعا کار من سخت‌تر می‌شود، ولی از آن جا که همیشه فکر می‌کنم باید کار سخت‌تری انجام دهم، سعی می‌کنم کار بهتری را در آینده انجام دهم.

کار دیگری در دست دارید؟

ساخت کار جدیدی در حال انجام است اما فعلا درباره آن صحبت نکردیم، چون قصد داریم جزئیات را در کنفرانس خبری اعلام کنیم.

صحبت پایانی دارید؟

راه پیدا کردن انیمیشن ایرانی به اسکار اتفاق ویژه‌ای است، چون برای اولین بار به صورت مستقل صورت گرفته است. همه می‌دانیم اسکار از دولت‌ها فیلم می‌گیرد، اما ما این فیلم را به صورت مستقل فرستادیم که با دوبله انگلیسی در آمریکا پخش شده است. این نشان می‌دهد انیمیشن ما پتانسیل لازم را دارد. اگر در آینده چه من و چه همکارانم انیمیشنی با استاندارد‌های لازم ساختیم خانه سینما باید به این موضوع فکر کند که علاوه بر مستند، یک انیمیشن هم ارسال کند و قطعا باید جدی‌‌تر به این موضوع نگاه کرد.

انیمیشن «آخرین داستان» به کارگردانی اشکان رهگذر و تهیه کنندگی احسان رسول اف در بخش پویانمایی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت.

«آخرین داستان» با برداشتی آزاد از شاهنامه به روایت قصه ضحاک ماردوش، کاوه آهنگر و آفریدون می‌پردازد و تاکنون موفق به دریافت جوایز بین المللی فراوانی شده است.

بیشتر بدانید: لیلا حاتمی در چالشی جذاب, شهرزاد شد + عکس

بیشتر بدانید: انیمیشنی که قاعده بازی را در ایران تغییر داد/ با صدای لیلا حاتمی و پرویز پرستویی

بیشتر بدانید: از شهرزاد شدن لیلا حاتمی تا اهریمن شدن بیتا فرهی!!! + عکس

بیشتر بدانید: انیمیشن‌های بلند اسکار ۲۰۲۰ معرفی شدند

منبع: yjc. ir

انیمیشن ایرانی «آخرین داستان» چگونه به اسکار ۲۰۲۰ راه یافت؟ - 33

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل

پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این برنامه سید محمد جواد شوشتری رییس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور به موضوع «پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی» می پردازد.

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر