کردستان ۶۱ طرح بازآفرینی شهری در حال اجرا دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کرد آنلاین
  4. اجتماعی

کردستان ۶۱ طرح بازآفرینی شهری در حال اجرا دارد

کرد آنلاینخبرگزاری کرد آنلاین |
کردستان ۶۱ طرح بازآفرینی شهری در حال اجرا دارد - 0

بزرگنمایی:

عصر کرد - سنندج - رئیس اداره رئیس اداره بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی کردستان گفت: این استان از محل اجرای طرح بازآفرینی شهری توانسته ۶۱ مورد از ۸۷ طرح خود را تا مرحله اجرا پیش ببرد.

مصطفی رضایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این تعداد طرح حدود یک هزار و ۱۳۸ میلیارد و ۱۴۸ میلیون ریال اعتبار از محل اجرای تملک دارایی‌ها، تبصره ۱۸ و ۳۳ تخصیص گرفته دارند که طی سال‌های ۹۵ تا ۹۷ برای این استان منظور شده است.

وی با اشاره به اینکه از محل اعتبارات سال ۹۸ نیز برای ۱۱ طرح با ۴۱۰ میلیارد ریال اعتبار برنامه ریزی شد که نسبت به سال گذشته ۱۹ درصد کاهش دارد، افزود: با این حساب تعداد طرح‌های بازآفرینی شهری این استان از ابتدای شروع طرح (سال ۹۵) تاکنون (سال ۹۸) به ۷۸ طرح رسیده و مناقصه ۱۱ طرح مصوب نیز تاکنون برگزار نشده است.

رئیس اداره بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی کردستان اضافه کرد: پروژه‌های اجرایی از محل تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به تعداد ۱۹ طرح با مجموع اعتبار ۲۵۱ میلیارد و ۱۵۰ میلیون ریال در دست اقدام است.

وی یادآور شد: تاکنون ۹ پروژه آن به بهره‌برداران تحویل و هفت طرح نیز با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد در آستانه اتمام قرار دارد که انتظار می‌رود با بهره برداری از آنها بخشی از مشکلات مردم در بافت‌های ناکارآمد شهری کم شده و کاهش یابد.

رضایی در خصوص پروژه‌های اجرایی از محل تبصره ۱۸ و ۳۳ نیز گفت: این اعتبارات در سال گذشته ابلاغ شده که تعداد ۳۳ پروژه با رقم قراردادی ۸۸۶ میلیارد و ۹۹۸ میلیون ریال تعیین تکلیف و عملیات اجرایی آنها آغاز شده است.

وی با بیان اینکه این اداره کل پروژه‌های طراحی شهری و ارتقای کیفیت شهری را نیز در دستور کار خود قرار داده است، تاکید کرد: این اقدام با توجه به غنای فرهنگی و تاریخی کردستان و در راستای ساماندهی بافت‌های تاریخی شهرها در حال طراحی و اجرا است.

رضایی افزود: طراحی محور تاریخی - فرهنگی آقازمان، طراحی پیاده راه خیابان فردوسی سنندج، طراحی شهری محور تاریخی سرتپوله سنندج، طراحی چهارراه مرکزی شهر کامیاران و طراحی محور چم ولی خان سقز از جمله این طرح‌ها است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

رئیس اداره بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی کردستان پروژه‌های ارتقای اقتصادی - اجتماعی ساکنان را از دیگر اولویت‌های این اداره کل اعلام کرد و اظهار داشت: این طرح‌ها نیز در راستای کاهش فقر شهری و افزایش قابلیت زیست پذیری شهرها انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: آموزش ساکنین و ارتقای اقتصادی و اجتماعی آنان با همکاری و اداره کل آموزش فنی حرفه‌ای به صورت مرتب در مناطق هدف مورد توجه است.

طرح‌های بازآفرینی در هشت شهر کردستان و ۲۳ محله ناکارآمد، تاریخی و منفصل شهری در حال انجام است.

سالانه ۲۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری در کشور هزینه می‌شود که ۱۰۰ هزار میلیارد ریال از این میزان اعتبار از سوی بخش خصوصی، ۷۰ هزار میلیارد ریال از سوی شهرداری‌ها و ۸۰ هزار میلیارد ریال نیز از سوی دولت هزینه می‌شود که اعتبار تمام طرح‌های اجرا شده در کردستان از محل منابع دولتی تأمین شده است.

هم‌اکنون ۳۰ درصد جمعیت شهری کشور شامل ۱۹ میلیون نفر از ۵۶ میلیون نفر جمعیت شهری در مناطق و محلاتی با بافت فرسوده، تاریخی و ناکارآمد زندگی می‌کنند و این میزان در استان کردستان حدود ۵۰ درصد از جمعیت یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار نفری است.

در سال ۹۰ و بر اساس مصوبه دولت دهم چند روستای بزرگ کردستان به شهر تبدیل شد که کارشناسان حوزه عمران شهری معتقدند این موضوع بدون مطالعه و کار کارشناسی صورت گرفت و تبعات بدی داشته و به گسترش پدیده حاشیه‌نشینی و روی‌آوری مردم به سمت حاشیه شهرها کمک شایانی کرده است.

نایسر، ننله و حسن‌آباد، تقتقان، فرجه در سنندج، شهرک امام خمینی (ره) و محله در قلعه، محله تازه‌آباد در سقز و محله تفینی در مریوان از جمله مناطق استان است که در قالب طرح بازآفرینی شهری ساماندهی می‌شوند.

در استان کردستان می‌توان از سنندج و مریوان به عنوان ۲ شهری که بیشترین میزان حاشیه‌نشینی را دارند، نام برد اگرچه در دیگر شهرهای استان هم این پدیده در حال افزایش است.

برچسب‌ها

کردستان حاشیه نشینی راه و شهرسازی بازآفرینی شهری اعتبارات

کردستان ۶۱ طرح بازآفرینی شهری در حال اجرا دارد - 24

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چگونه از سرایت آنفولاآنزا در خانه پیشگیری کنیم (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی با هدف شناسایی درگاه‌های جعلی پرداخت اینترنتی و آگاه ساختن سرویس گیرنده وب ساخته شده است. پلیس فتا می‌گوید: در فضای سایبری، ۶۷ درصد جرائم مربوط به کلاهبرداری‌های مالی است و پیش بینی می‌شود با استفاده از افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی، این آمار کاهش چشمگیری داشته باشد.

تعقیب و گریز قاچاقچیان در اتوبان قم

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ماموران عملیاتی مبارزه با مواد مخدر پس از تعقیب و گریز با پژو ۴۵۰ که حامل ۳۹۰ کیلو گرم مواد مخدر بود، در اتوبان قم شناسایی و دستگیر کردند. همچنین در چند روز گذشته ۱۷ نفر قاچاقچی و ۶۸۶خرده فروش دستگیر شدند. قاچاقچیان هر ترفند و شگردی را اجرا کنند باز هم از پلیس عقب ترند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
شکوری راد نگرانی از ریزش رای اصلاح طلبان در انتخابات به دلیل اعتراضات بنزینی را منتفی دانسته بود. تحلیل اشتباهبعید است تحلیل شکوری راد از عدم ریزش رای اصلاح طلبان مورد تایید تحلیلگر دیگری باشد. مجالی برای حضور قشر خاکستری نماندهاز طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح طلبان از عملکرد این جریان است. شهروند درجه دو؟ گویا شکوری راد حتی شعار‌های اصلاح طلبان که از خرداد ۷۶ به مرور گسترش یافته و در مانیفست نانوشته اصلاح طلبان جای گرفتند را نیز فرموش کرده. لگرایان می‌گویند به قدری با خواسته‌های بدنه اجتماعی اصلاح طلبان متفاوت است که نمی‌توان تصور کرد رای اصلاح طلبان به سبد اصولگرایان خواهد رفت.

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه این سازمان، امسال تا پایان آبان، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده را شناسایی و معرفی کرده است، گفت: سازمان امور مالیاتی هم برای این مالیات‌ها، برگ تشخیص صادر کرده که حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. وی اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی کشور‏، پیگیری و شناسایی بستر‌های فسادزا و اصلاح آن است که بخش قابل توجهی از این بستر‌ها باید توسط قوه مجریه‏، اصلاح شود. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: بخشی از این بستر‌ها هم ناشی از قوانین و مقررات است که باید اصلاح شود. وی تاکید کرد: فساد، خط قرمز سازمان بازرسی و دستگاه قضایی است و بدون هیچ اغماضی با آن برخورد می‌کنیم. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هم تخلفی انجام شود حتما برخورد می‌کنیم.
فارسفارس6 ساعت قبل
رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: تا پایان آبان ماه ۴۲۰۰ میلیارد تومان مالیاتی که شناسایی نشده بود، شناسایی و حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شد. وی افزود: ترک فعل به معنای سرپیچی از وظایف است و ترک فعلها را نیز در کنار فعلها مورد رسیدگی قرار می‌دهیم. رییس سازمان بازرسی گفت: فساد یک پدیده چند وجهی است و خط قرمز دستگاه قضا فساد است. ملاک کار ما قانون است و مماشاتی با دانه درشت‌ها و دانه ریزها نداریم. رئیس سازمان بازرسی تصریح کرد: این سازمان تا پایان آبان‌ماه ۴۲۰۰میلیارد تومان مالیاتی که شناسایی نشده بود، شناسایی کرد و حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است.

نظرها

اخبار بیشتر