سرود آفرینش از زبان کانونی‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کرد آنلاین
  4. فرهنگ

سرود آفرینش از زبان کانونی‌ها

کرد آنلاینخبرگزاری کرد آنلاین |
سرود آفرینش از زبان کانونی‌ها - 0

بزرگنمایی:

عصر کرد - سنندج - کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کردستان گام‌های کودکانه‌اش را این بار در مسیر ابریشمی ساز و آواز گذاشته تا شهر خلاق موسیقی ایران سرود آفرینش را این بار از زبان آنها زمزمه کند.

وارد سالن اجرای نخستین مهرواره استانی سرود آفرینش در کانون مرکز شماره چهار سنندج که می‌شوم، شوق مدیرکل کانون و کارشناسان فرهنگی و هنری در استقبال از مهمانان را که میبینم قند در دلم آب می‌شود، امروز از آن روزهای پر خاطره کانون است.

باز کانون است و مانند همیشه صدای کودکان و هیاهوی نوجوانانش سالن محل اجرا را قبل از آغاز برنامه پر کرده تا همه بدانند که کودکی و نوجوانی یعنی زندگی سوار بر موج شوق و انرژی برای رسیدن به ساحل آرامش است.

نواختن آهنگ (این خانه، خانه ماست کانون مهربانی) آغاز که می‌شود سالن مانند پادگانی که فرمانده برای بازدید آمده مرتب و بی صدا شد و این سربازان کوچک به احترام آهنگی که نماد کانون پرورش فکری است شور و شوقشان را در گلوهای خود پنهان کردند تا خانم مجری با شعری کردی ماشین مهرواره را روانه جاده رقابت کند.

سن اجرای در اولین گام میزبان گروهی ۹ نفره از پسرهای نوجوان کانون مرکز شهر صاحب در سقز بودند که با سرپرستی جلیل کریمیان سرود ماییم امید آینده را اجرا و برای همیشه به دفتر خاطرات شیرین کانون سنجاق کردند.

با فرمان مجری که لباس‌های زیبای محلی اش رنگ و بوی اهمیت حفظ آداب و رسوم را برای حاضران تداعی می‌کرد، گروه سرود دختران مرکز قروه با شال‌های یک دست زرد رنگشان به حاضران گفتند زندگی یعنی تلاش پس تلاش است راه نجات.

۲ گام رفتیم تا در سومین گام به زادگاه نواهای برخواسته از سینه شاهو یعنی کامیاران برسیم و از زبان دختران این دیار کوهستانی بشنویم که دانایی در علم است و جای دیگری نتوان آن را یافت.

سرود آفرینش از زبان کانونی‌ها - 11

میان برنامه از جنس موسیقی و مسابقه در وسط هر اجرا سالن ۲۰۰ نفره را که جای سوزن انداختن در آن نبود تبدیل به بمب انرژی و شادی کرده بود.

یک، دو، سه و اما چهارمین کار نوای متفاوت دختران سنندج شهر خلاق موسیقی جهان بود تا این بار آنها گفته باشند بازی‌های قدیمی را نباید فراموش کرد چرا که آنها اولین گام برای یادگیری کارهای گروهی هستند.

خانم مجری شعرهای کودکانه می‌خواند و بچه‌ها از شوق نواهای زیبای کوردی در وصف آنها جیغ و هورایشان را تا سینه آسمان پرواز می‌دهند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

مرکز شماره چهار سنندج کودکانه به این مهرواره آمده‌اند تا با زبان کودکانه و قلب‌های معصومانه بگویند همه جای ایران سرای من است و آهنگ دوستی و آشتی را از دل بلزهایشان (ساز موسیقی) به گوش این کهن دیار برسانند.

اما در گام آخر گوش جان می‌سپاریم به نوای ویلون مربی هنری مرکز صاحب تا ثابت کند موسیقی اگر تک نوازی هم باشد باز زبان‌ها را وادار به سکوت و گوش‌ها را مجاب به شنیدن می‌کند.

پایان بخش مسابقه‌ای مهرواره فرا رسیده و قلب گروه‌ها در تپش انتخاب سه گروه برتر گوش و جان به گفته‌های مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان کردستان می‌سپارند.

۱۲۰ نفر در نخستین مهرواره استانی سرود آفرینش کردستان شرکت کردند

سرود آفرینش از زبان کانونی‌ها - 20

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کردستان در این مراسم گفت: ۱۲۰ نفر از جمله مربیان، سرپرست‌های گروه‌ها، کودکان، نوجوانان، شاعران و آهنگ سازهای در نخستین مهرواره استانی سرود آفرینش کردستان شرکت کردند.

سهیلا شیخی روز سه‌شنبه در اولین مهرواره استانی سرود آفرینش کردستان، اظهار داشت: حاصل تلاش این ۱۲۰ نفره تشکیل ۶ گروه برای شرکت در مرحله پایانی و رقابت یک روز بود که امروز شاهد تلاش آنها بودیم.

وی با اشاره به اینکه این مسابقه سه داور سه گروه برتر را برای راه‌یابی به مرحله کشوری انتخاب می‌کنند، اضافه کرد: داوران این دوره امین رحیمی، سید یاسر هاشم زاده و رامین شیخ الاسلامی وطنی از کارشناسان و بزرگان موسیقی کردستان هستند.

شیخی یادآور شد: پنج گروه از این شرکت کنندگان دختر و یک گروه پسر بودند که امیدواریم در سال‌های آینده شرکت پسرها در این مهرواره بیشتر شود.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کردستان گفت: فعالیت‌های کانون برای تقویت کارهای گروهی است که خوشبختانه مراکز استان در این راستا بسیار موفق عمل کرده‌اند.

شیخی تاکید کرد: فرهنگ سازی را در کودکی باید آغاز کرد و کانون بهترین مکان برای پرورش فکر و خلاقیت کودکان و نوجوانان است.

کانون پر از مهربانی همیشه قدمگاه حرکت‌های بزرگی در عرصه‌های مختلف فرهنگی و هنری بوده که امید می‌رود گام‌هایش مستدام و نگاهش رو به جلو باشد.

برچسب‌ها

کردستان کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان فرهنگی آموزش و پرورش موسیقی

سرود آفرینش از زبان کانونی‌ها - 31

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این برنامه سید محمد جواد شوشتری رییس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور به موضوع «پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی» می پردازد.

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر