چرا تام و جری و پوآرو خشن نیستند؛ اما بوی باران چرا؟!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کرد آنلاین
  4. فرهنگ

چرا تام و جری و پوآرو خشن نیستند؛ اما بوی باران چرا؟!

کرد آنلاینخبرگزاری کرد آنلاین |
چرا تام و جری و پوآرو خشن نیستند؛ اما بوی باران چرا؟! - 0

بزرگنمایی:

عصر کرد - عباس نعمتی که پیش‌تر سریال‌هایی چون «تکیه بر باد»، «تاصبح» و «اولین شب آرامش» را نوشته است، در گفت‌و گویی در پاسخ به این پرسش که آیا قصه «بوی باران» از همان ابتدا قرار بود در ۷۰ قسمت نگارش شود؟ توضیح داد

گفت‌وگو با نویسنده «بوی باران»

نویسنده «بوی باران» درباره‌ی ویژگی‌های این سریال گفت: خیلی تلاش کردیم در این سریال هفتاد قسمتی دو اصل را رعایت کنیم؛ اول اینکه داستان جنایی، معمایی بگوییم که تا حد ممکن میزان خشونتش کم باشد و لحظات جنایت یا دیده نشود یا اگر چاره‌ای نیست خیلی سریع از روی آن عبور کنیم و در حداقل نشان دهیم و به جای خشونت، تعلیق داستان را افزایش دهیم. دوم اینکه در پلات ملودارم داستان، قصه‌ای تعریف کنیم که بر روابط دختر و پسری و مثلثی استوار نباشد. در عوض بعد عاطفی را در خانواده و در رابطه خواهر برادر، پدر و مادر و فرزندان نشان دهیم.

عباس نعمتی که پیش‌تر سریال‌هایی چون «تکیه بر باد»، «تاصبح» و «اولین شب آرامش» را نوشته است، در گفت‌و گویی با ایسنا در پاسخ به این پرسش که آیا قصه «بوی باران» از همان ابتدا قرار بود در ۷۰ قسمت نگارش شود؟ توضیح داد: این سریال از همان ابتدا بین ۷۰ تا ۷۵ قسمت بود. تاکنون حدود ۴۰ قسمت از آن به روی آنتن رفته و تقریبا ۳۰ قسمت باقی مانده است. تعداد دقیق قسمت‌ها هم بستگی به بحث‌های تدوین دارد. نیما حسن‌دوست تدوینگر کار خیلی با دقت و وسواس مکث‌ها و فریم‌های اضافی را حذف می‌کند تا سریال ریتم و تمپوی خوبی داشته باشد. به همین دلیل حدودا بین هفتاد تا هفتاد و پنج قسمت می‌شود.

این نویسنده با اشاره به دشواری ساخت این سریال گفت: حدود دو سال فیلم‌برداری این سریال طول کشیده، حفظ یک تیم حدودا دویست نفره در دو سال و حفظ را کوردها چه در حس و حال بازی، چه در فصل و لباس و گریم و … در این مدت خیلی سخت است. یافتن بازیگرانی که بیش از شش، هفت ماه حاضر باشند درگیر پروژه‌ای باشند، سخت است، چه برسد در مدت زمان دو سال این همکاری ادامه یابد.

بالاخره بازیگر یا عواملی که دو سال درگیر یک سریال هستند نمی‌توانند پیشنهاد سینمایی یا سریال‌های شبکه نمایش خانگی یا سریال‌های تلویزیونی دیگر که قیمتی به‌روز دارند را بپذیرند. همین امر، خیلی از بازیگران و عوامل را از پیوستن به یک کار بلند منصرف می‌کند. حال تصور کنید در سریال «بوی باران» ۲۵ بازیگر چهره و شناخته‌شده دورهم جمع شده‌اند و کلی بازیگر جدید. خود مدیریت این کار، خیلی سخت است و واقعا آقای تخت‌کشیان و آقای معظمی بار سنگینی را بردوش کشیدند.

انتخاب دوباره نرگس محمدی و مهدی سلوکی

وی درباره‌ی علت انتخاب نرگس محمدی و مهدی سلوکی که پیشتر در سریال «ستایش» بازی داشتند، اظهار کرد: ما با منطق کلیشه‌ای، این دو بازیگر و به طور کلی بازیگران را انتخاب نکردیم. نگاه ما به بازیگری به گونه‌ای بود که تلاش کردیم چند طیف مختلف در بازیگری را داشته باشیم. یک طیف بازیگرانی هستند که در خاطره مردم از دهه ۷۰ تا کنون حضور داشته‌اند و چند نسل با آنها خاطره دارند. مثل خانم‌ها رویا نونهالی و حمیرا ریاضی و آقایان رضا کیانیان، صدیق شریف و باقریان و …؛ از طرفی تلاش کردیم از بازیگرانی که دهه هشتاد و نود خاطره‌ساز بودند هم استفاده کنیم. مثل نرگس محمدی، مهدی سلوکی، مریم کاویانی، سپیده خداوردی، مهرداد ضیائی و … و از جانب دیگر بازیگران خلاق و بااستعداد جدید که مخاطب طعم جدیدی از بازی‌ها و بازیگران را هم تجربه کند.

برای ما مهم بود، مخاطبان وقتی تابلوی بازیگران و ترکیبات را می‌بینند، احساس آشنا، جذاب و نو برایشان توأمان داشته باشند. گاهی وقت‌ها اشتباهی که در انتخاب بازیگری صورت می‌گیرد، این است که فکر می‌کنند فقط باید ستاره بیاورند؛ در حالی که مهم نیست که صرفا ستاره می‌آورید یا نه، بلکه ایجاد ترکیب نو و متناسب بودن نقش و بازیگر از ستاره آوردن مهم‌تر است.

نعمتی گفت: در این فضا ما به سراغ خانم نرگس محمدی رفتیم. ما یک دختر با چهره مثبت می‌خواستیم که مخاطب با او همدلی کند. نقش خواهر دلسوز را ایفا کند و بتواند بار یک سریال هفتاد قسمتی را بر دوش بکشد. ضمن اینکه خانم محمدی در اولین حضورهایش با من و آقای معظمی در «شاید برای شما هم اتفاق بیفتد» همکاری کرده بود و ما یک سابقه خیلی خوبی از آن دوره باهم داشتیم. دو سال کار کردن شوخی نیست. ما بازیگری می‌خواستیم که در کنار بحث فنی و توان بازیگری و جذب مخاطب، انقدر صبور و خوش اخلاق باشد که دو سال به گروه انرژی مثبت بدهد و باری از دوش گروه بردارد، نه اینکه باری بر دوش گروه بگذارد. آقای مهدی سلوکی هم همین‌طور، هم من با ایشان در «از یادها رفته» کار کرده بودم و هم آقای معظمی در چند کار با ایشان همکار بود و ایشان دعوت ما را برای این نقش پذیرفت. چهره و بازی مهدی سلوکی به گونه‌ای است، و ایشان این توان را دارند که هم منفی بازی کند و هم دلسوزی برانگیز باشد و به سرعت مظلوم شود. و بیننده همزمان دو حس را با او در یک نقش بپذیرد.

چرا تام و جری و پوآرو خشن نیستند؛ اما بوی باران چرا؟! - 14

نرگس محمدی در بوی باران

خشونت و بازتولید خشونت در سریال‌ها

این نویسنده درباره‌ی بازتولید خشونت در سریال‌های تلویزیونی توضیح داد: خشونت موضوع و بحث پیچیده‌ای است و متاسفانه خیلی وقت‌ها سطحی‌ترین و ظاهری‌ترین تعبیر از خشونت را به عنوان خشونت مطرح می‌کنیم. آن هم مشت و لگد و دعوا و تیر و تیراندازی و …

«یوهان گالتونگ» یکی از مهمترین نظریه‌پردازان صلح و بحث‌های خشونت می‌گوید، بدترین نوع خشونت این است یک جامعه یا طبقه نگذارد پتانسیل‌های یک فرد بالفعل شود. این در ذهن مخاطب احساس خشونت عمیق ایجاد می‌کند. به سریال‌های آمریکایی دقت کنید. فراوان تیر و تیراندازی و کشتن و دعوا و کتک‌کاری می‌بینید ولی قاعده و اصل این است. فرد مسوول رفتار خودش است و جامعه یا خانواده یا طبقه یا ایدئولوژی حاکم بر جامعه آمریکا باعث سرنوشت محتوم و بدبختی فرد نمی‌شود. از این جهت سریال‌ها و فیلم‌های اجتماعی که رنگ و بوی رئالیسم انتقادی دارند، همان اثر نامطلوبی را دارند که باخوتین به او می‌گفت «تجاوز به عصمت ذهنی خلق از طریق رسانه». هر چقدر در سریال‌سازی در آمریکا تاکید بر این است که هرکس حق تعیین سرنوشت خودش را دارد و نمی‌گذارند جامعه و طبقه و ایدئولوژی و خانواده به عنوان موانع رشد و خوشبختی فرد معرفی نشوند، چون بر ذهن و روان اثر عمیق خشونتی دارد و از آن طرف نسبت به خشونت فیزیکی به دلیل تاثیر لحظه‌ای کم‌تر اصرار می‌کنند، ما بالعکس تمرکزمان بر این است که خشونت آنی نداشته باشیم، در عوض نسبت به خشونت عمیق و ماندگار بی‌توجهیم.

قتل و درگیری از بدیهیات داستان معمایی است

عباس نعمتی با بیان اینکه سریال «بوی باران» موقعیت ملتهبی دارد اما تلاش کردیم از خشونت عمیق که جامعه یا طبقه یا ایدئولوژی مانع خوشبخت شدن فرد و بالفعل شدن پتانسیل‌هایش است، کاملا پرهیز کنیم، توضیح داد: درخصوص باقی نمودهای خشونت، مثل خشونت گفتاری تلاش کردیم التهاب سکانس و صحنه را با جیغ و داد ایجاد نکنیم؛ بلکه خود موقعیت و رابطه و قصه التهاب داشته باشد؛ به عنوان مثال شخصیت شهاب در این سریال شخصیت بی‌ادبی است و خیلی پتانسیل پرخاش و شدت کلامی دارد. ما تلاش کردیم بی‌ادبی‌اش که نیاز داستان است و نقد رفتار بی‌ادبانه است، باقی بماند اما داد و جیغ و خشونت کلامی را از او بگیریم. بی‌پروا باشد اما خشن نباشد. بدیهی است داستان معمایی و جنایی با قتل و درگیری همراه است اما تلاش کردیم خود جنایت را نبینیم. اگر هم به اجبار مجبور بودیم ببینیم، موقعیتی که می‌توانست پنج دقیقه باشد، بشود ۳۰ ثانیه، ۱۰ ثانیه. صرف اینکه در فیلم یا سریالی ما قتل نشان دهیم یا ندهیم معنی‌اش این نیست سریال خشن است یا خیر. پرداخت صحنه، زمانی که صرفش می‌شود، ژانر داستان و حتی زاویه دید داستان، موثر است؛ مثلا اگر قتلی در داستانی رخ دهد و ما داستان را از زاویه دید قاتل روایت کنیم، به دلیل همذات‌پنداری با کارکتر اصلی خشن است اما اگر در داستانی قتلی رخ دهد و ما با کارآگاه یا فرد مثبت داستان قصه را روایت کنیم و دنبال کشف قاتل باشیم این بالعکس آرامش‌بخش است. در یک قصه ملودرام و خانوادگی، ممکن است یک کشیده خشن باشد اما کسی به تام و جری که اتفاقا برای کودکان است و هر بلایی سر هم می‌آورند نمی‌گوید خشن. کسی به داستان‌های معمایی پوآرو که در آن قتل و جنایت رخ می‌دهد نمی‌گوید خشن، چون تمرکز بر قتل نیست بر کشف قتل است و ما با پوآرو همراه می‌شویم و نه قاتل.

در خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر | اخبار حوادث و جنایت

چرا نام «عروس تاریکی» حذف شد؟

نعمتی درباره‌ علت تغییر نام «عروس تاریکی» به «بوی باران» گفت: نام اولیه سریال، «بوی باران» بود، بعدها احساس کردم که نام «عروس تاریکی» بیشتر به قصه می‌آید و این نام را انتخاب کردیم. اما جمع‌بندی خودمان و سازمان صداوسیما این بود که نام عروس تاریکی را تغییر دهیم و به اسم «بوی باران» برگردیم. یک بخش آن به این دلیل بود که تاکید «بوی باران» بر روی فضای ملودرام اثر است. اما تاکید «عروس تاریکی» برروی فضای معمایی و وجه پلیسی اثر بود.

این نویسنده در پاسخ به اینکه در رنگ‌آمیزی کاراکترها، گاهی حجم بازی یک بازیگر جدید بیش از حجم بازی بازیگری مطرح است، توضیح داد: سریال یک سمفونی است، مهم نیست من و شما فلان ساز را خارج سمفونی، بیش از دیگری دوست داریم. این جهان سمفونی است که حجم حضور هر ساز را مشخص می‌کند. این داستان است که حجم کاراکترها را مشخص می‌کند و نه سلیقه من.

چرا تام و جری و پوآرو خشن نیستند؛ اما بوی باران چرا؟! - 25

رضا کیانیان و رویا نونهالی در سریال بوی باران

نمی‌خواستیم در دام روابط دختر و پسری بیفتیم

نویسنده «بوی باران» درباره پیچیدگی قصه و چگونگی پایان آن توضیح داد: از بازخوردها می‌توان حدس زد تعلیق‌های داستان جواب داده و مخاطب نمی‌تواند به این راحتی ادامه داستان را حدس بزند؛ مثلا بعد از ۴۰ قسمت هنوز مخاطب نمی‌تواند به راحتی حدس بزند چمدان دلارها دست کیست. امیدواریم بتوانیم تا انتهای سریال هم در هر قسمت یک معما و راز و سوال جدید ایجاد کنیم و مخاطب را با خود همراه کنیم.

نعمتی درباره‌ قصه سریال «بوی باران» یادآور شد: من و همکاران بنده در تیم نویسندگان در این سریال دنبال این بودیم که معما خلق کنیم و با معما مخاطب را پیش ببریم و در دام روابط دختر و پسری نیفتیم. در جایی که این قصه پتانسیل زیادی داشت اما تلاش کردیم از برخی رابطه‌های خط قرمزی فرار کنیم.

به جای کارگردانی در فیلمنامه دخالت می‌کنند

نویسنده «بوی باران» درباره‌ی بازی گرفتن و کارگردانی «بوی باران» اظهار کرد: یکی از کارهای خیلی خوبی که آقای معظمی در این سریال کرده، این بوده است که کارگردانی‌اش را به رخ نکشیده، بلکه داستان را روایت می‌کند. به نوعی که شما در داستان فقط قصه را می‌بینی و نه کارگردان. از جمله این کارگردانان موفق و مطرح می‌توان به حسن فتحی اشاره کرد که هم قصه‌گوی خوبی است و هم در بازی گرفتن احساس‌های گرمی دارد و مخاطب بیش از اینکه حسن فتحی را ببیند، قصه را می‌بیند. ویژگی محمود مظمی هم همین است که فقط قصه را روایت می‌کند. متاسفانه یکی از بزرگترین مشکلات ما در کارگردانی این است که کارگردانان ما به جای کارگردانی در فیلمنامه دخالت و دستکاری می‌کنند. این شکل کار کردن خطر بزرگی دارد و آن اینکه هارمونی کل اثر را از بین می‌برند. بسیاری از سریال‌های ما در تلویزیون که ناموفق از آب درمی‌آیند، به همین دلیل است که کارگردان درک و تحویلش از متن ضعیف است و خیلی راحت و بدون تحلیل متن را تغییر می‌دهد. این مساله باعث شده نویسنده‌ها انگیزه اینکه خود را به آب و آتش بزنند و متن خوب بنویسند از دست بدهند. ما کمتر کارگردانی در تلویزیون داریم که بتواند از بازیگران نامدار و بزرگ در زمان طولانی بازی بگیرد و جلوی دوربین بتواند آنها را کنترل کند. معظمی توانسته ۲۵ بازیگر چهره و ۷۰ ۸۰ بازیگر دیگر را هدایت کند. ضمن اینکه این سریال بیش از ۴۰۰ لوکیشن دارد.

تغییر هویت تهیه‌کننده به مدیر تدارکات و مدیر تولید

وی درباره محمدرضا تخت‌کشیان (تهیه‌کننده سریال‌های کلاه پهلوی و رقص پرواز) که پس از سال‌ها تهیه‌کنندگی یک سریال را بر عهده گرفته است، اظهار کرد: متاسفانه در سال‌های گذشته هویت اصلی تهیه‌کننده از مدار خودش خارج شده و تهیه‌کننده از طراح و مدیر پروژه به مدیر تدارکات و مدیر تولید تبدیل شده است. زمانی که نام تهیه‌کننده مطرح می‌شود، سریعا فقط مسئله مالی به ذهن می‌آید. سریال «بوی باران» یکی از شانس‌هایش این است که تهیه‌کننده به معنای واقعی داشته است. قبل از اینکه کارگردان وارد پروژه شود، دو سال آقای تخت‌کشیان با من بحث و گفتگو می‌کرد تا متن و محتوا و جهان داستان نضج بگیرد. این فضا محصول گفت‌وگوی طولانی من و آقای تخت‌کشیان بوده است. از خلال بحث‌هایی که در حوزه اجتماعی داشتیم به این سریال رسیدیم.

ژانر «بوی باران» برگرفته از سریال‌های روز دنیاست

این نویسنده درباره ژانر سریال «بوی باران»، اظهار کرد: سنت سریال‌سازی در ایران اینگونه است که با یک طرح و یک پلات شروع می‌شود. ولی الان سریال‌های جدید در دنیا با یک طرح جلو نمی‌رود. بلکه در پروپوزال ارائه شده، سه طرح و پلات طرح می‌شود؛ یعنی هر سریال سه خط داستانی دارد و هر خط داستانی به صورت مجزا نوشته می‌شود؛ هر پلات برای خودش یک ژانر دارد و یک مخاطب هدف. مثلا یکی ملودرام خانوادگی، یکی معمایی و دیگری برای مثال طنز. اینگونه تلاش می‌کنند ذائقه‌های مختلف را پاسخ دهند. ما در این سریال یک پلات خانوادگی و یک پلات معمایی داریم. پلات معمایی بخش مغفول تلویزیون است. در سریال‌های روز دنیا ۶۰ درصد از سریال‌ها پلیسی و معمایی هستند، اما در تلویزیون ما این ژانر کمرنگ و مغفول است.

چرا تام و جری و پوآرو خشن نیستند؛ اما بوی باران چرا؟! - 36

رضا کیانیان در سریال بوی باران

کم‌کم یکی بود، یکی نبود از یادمان می‌رود

عباس نعمتی در پایان این گفت‌وگو با اعتقاد بر اینکه بخش فراموش‌شده، فیلم و سریال‌های ما «قصه‌گویی» است، گفت: کم‌کم قصه گفتن و یکی بود، یکی نبود از یادمان می‌رود. به سختی و با لکنت قصه می‌گوییم. از گفتن قصه وحشت داریم، به همین دلیل به جای قصه گفتن به سراغ موقعیت‌های اگزوتیک و عجیب و غریب می‌رویم. روابط ناهنجار جای قصه را پر کرده و یک موقعیت بسط یافته است.

وی درباره اینکه سریال بوی باران چه‌ پایانی خواهد داشت؟ اظهار کرد: همه کتاب‌های فیلمنامه بخشی دارند که تکنیک‌های نزدیک شدن به یک کاراکتر و خلق شخصیت‌ها را به فیلمنامه‌نویس آموزش می‌دهند. اما هیچ کتابی توضیح نمی‌دهد، چگونه یک فیلمنامه‌نویس از شخصیت هایی که خلق کرده است، جدا شود. خداحافظی و جدا شدن یک نویسنده از شخصیت‌ها خیلی سخت‌تر از نزدیک شدن به شخصیت و خلق آن است. هیچ کس کتابی ننوشته و تکنیک هایی را توضیح نداده که چطور می‌شود این فراق آرام و بدون درد رخ دهد.

بیشتر بدانید: جمع کنید سریال «بوی باران» را!!

بیشتر بدانید: رضا کیانیان و رویا نونهالی با یک سریال جدید به تلویزیون می‌آیند + عکس

منبع: isna. ir

چرا تام و جری و پوآرو خشن نیستند؛ اما بوی باران چرا؟! - 45

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تبهکار ترسناک آمریکا را بشناسید / چارلز منسن کیست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
«چارلز منسن» رهبر یک گروه بی‌رحم بود که نیم قرن پیش شوک بزرگی به مردم آمریکا وارد کرد. او نام این فرد را هم برد؛ «چارلز منسن». دستگیری «چارلز منسن» و برخی اعضای گروه او، آمریکا را بهت‌زده کرد. در فیلم تارانتینو حرکت دسته سه نفری قاتلان به خانه هالیوودی‌ها بازسازی شده. «چارلز منسن» تا زمان مرگش در سال ۲۰۱۷ در زندان ماند و با وجود درخواست‌های مکرری که برای عفو داده بود، نتوانست حبس ابد خود را بشکند.

پرتاب شدن راننده کامیونت به بیرون از خودرو در پی تصادف + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران21 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک کامیونت در چین پس از تصادف با کامیون به بیرون از خودرو پرتاب شد. تحقیقات پلیس نشان می‌دهد این فرد فاقد گواهینامه بوده و در زمان تصادف کمربند ایمنی نبسته است. بیشتر بخوانید: تصادف زنجیره‌ای چندین خودرو روی جاده یخ زده + فیلمانتهای پیام/

تیرباران ۴ شیطان صفت که دختری را زنده زنده سوزاندند + فیلم و عکس / هند

رکنارکنا13 ساعت قبل
به گزارش گروه ترجمه رکنا، ۴ جوان هندوستانی که چندی پیش دختری جوان را ربودند، تسیم نیت شیطانی قرار دادند و او را زنده زنده در آتش سوزاندند توسط پلیس دستگیر و به قتل رسیدند. ویدیویی که از این پرونده منتشر شده است لحظه بردن ۴ متهم را به زیر پل نشان می‌دهد که ناگهان پا به فرار گذاشتند که ماموران پلیس به سمتشان آتش گشودند و آن‌ها را به رگبار بستند. گفتنی است که پس از قتل ۴ متهم خانواده آن‌ها ابراز ناراحتی کردند و مدعی شدند باید قبل از مرگ فرزندانشان آن‌ها را می‌دیدند و صحبت می‌کردند اما اکنون باید منتظر تحویل اجساد فرزندانشان باشند. همچنین جسد این چهار جوان پس از کالبدشکافی در تاریخ ۹ دسامبر به خانواده‌های آن‌ها تحویل داده شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

همسر شهید پس از ۳۸ سال قبر شوهرش را پیدا کرد+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز8 ساعت قبل
همسر شهید محمد صفری پس از ۳۸ سال تازه فهمیده که شوهرش در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شده است و او سال‌ها فکر می‌کرده همسرش مفقودالاثر است. همسر شهید محمد صفری پس از ۳۸ سال تازه فهمیده که شوهرش در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شده است و او سال‌ها فکر می‌کرده همسرش مفقودالاثر است. او امروز از رشت به تهران آمد و برای اولین بار بر سر مزار همسرش حاضر شد.
ایسناایسنا9 ساعت قبل
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم با اشاره به جوایز برگزیدگان فناوری در هفته پژوهش و فناوری اظهار کرد: علاوه بر تقدیر و لوح افتخار برای برگزیدگان هفته پژوهش و فناوری، ۱۰۰ میلیون تومان نیز در قالب گرنت فناوری به فناورانی که در ارزیابی‌ها به عنوان برتر انتخاب شوند اختصاص خواهد یافت. به گزارش ایسنا، دکتر مهدی کشمیری، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از تحقق جوان‌گرایی در انتصابات مدیران پارک‌های علم و فناوری کشور خبر داد و گفت: در سال گذشته توانستیم مدیران پارک‌های علم و فناوری را یک نسل جوان‌تر کنیم. وی با اشاره به جوانگرایی در مدیریت پارک‌های علم و فناوری خاطرنشان کرد: حدود ۱۶ مدیر در یک‌سال و نیم گذشته تغییر کرده‌اند. متوسط سن مدیرانی که تغییر کرده‌اند حدود ۱۶٫۵ سال جوان‌تر شده است. این آمار، بخشی از آمارهای طرح وزارت علوم درخصوص فرصت‌های مطالعاتی اعضای جوان هیئت علمی در صنایع محسوب می‌شود.
مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی جشنواره، دبیرخانه نهمین جشنواره تئاتر «ثمر» اسامی آثار راه یافته به بازبینی در بخش تئاتر صحنه و آثار راه یافته به بخش تئاتر محیطی را منتشر کرد. گروه ارزیابی و انتخاب متون و ایده‌های بخش‌های تئاتر صحنه و محیطی متشکل از پریسا مقتدی، یوسف باپیری، علیرضا اولیایی، ملودی آرام نیا و علی گلدسته آثار راه‌یافته به این بخش‌ها را معرفی کردند. از سوی ستاد برگزاری جشنواره از میان ۳۶۳ اثر صحیح دریافت شده در ۲ بخش تئاتر صحنه و محیطی ۱۰۵ اثر در بخش تئاتر صحنه و همچنین ۱۳ اثر در بخش تئاتر محیطی به مرحله بازبینی و دفاع از ایده این جشنواره راه پیدا کردند. طبق اطلاعیه منتشر شده از سوی دبیرخانه جشنواره تئاتر «ثمر» صاحبان آثار راه‌یافته در این ۲ بخش را به زودی در تماشاخانه عمارت نوفل لوشاتو دعوت خواهند کرد تا در مورد نحوه بازبینی و دفاع از ایده تئاتر محیطی و در مورد زمان آن تعامل داشته و چنانچه هنرمندان از دبیر و برگزار کنندگان جشنواره سوالاتی داشته باشند، جواب خواهند داد و نیز تاکید بر اینکه اگر گرو ه ها قبل از شروع فرآیند بازبینی، کسری مدارک لازم از جمله مجوز نویسنده یا مترجم حتی در صورت اقتباس را ارائه ندهند، بازبینی نخواهند شد. نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر «ثمر» به دبیری رضا دادویی نهم تا هجدهم اسفند ماه سال ۱۳۹۸ در بخش‌های مختلف تئاتر صحنه، تئاتر محیطی، نمایشنامه نویسی، عکس ثمرنگار، پوستر و تیزر و مهمان ویژه دانشجویان و هنرمندان در عمارت نوفل لوشاتو برگزار خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

آغاز فروش اقساطی ۳ محصول ایران‌ خودرو از امروز

کرد آنلاین1 روز قبل

فیلم | کدام چهره‌های سیاسی با غیبت در نام‌نویسی انتخابات مجلس خبرساز شدند؟

خبرآنلاین1 روز قبل

مشکل شرکت‌هایی که با کمبود گندله و سنگ آهن مواجه هستند، برطرف خواهد شد/۲ میلیارد دلار طرح جدید معدنی و صنایع معدنی به مدار تولید می‌پیوندند

ایلنا19 ساعت قبل

تکذیب خبر ورود ۵۰۰ خودروی نظامی آمریکا به عراق

فارس13 ساعت قبل

عارف از ادامه راه در بهارستان منصرف شد/ آیا معاون اول دولت اصلاحات به دنبال جبران مافات در ۱۴۰۰ است؟

خبر فوری1 روز قبل

تخلفات انتخاباتی در مازندران با سرعت و دقت رسیدگی می‌شود

مازن آنلاین13 ساعت قبل

سرقت؛ انگیزه قتل زن میان‌ سال در بهشت‌ زهرا

خوزستان آنلاین18 ساعت قبل

افزایش سرمایه ۳۰۵ درصدی «فپنتا»

فیلم | ربیعی: رئیس‌جمهور اعترافات تلویزیونی را تایید نمی‌کند/ برنامه‌ای برای قطع اینترنت ندارم

خبرآنلاین14 ساعت قبل

محققان به دنبال قرصی برای درمان تنهایی

خبرآنلاین1 روز قبل