تولید ۱۵ هزار تن گردو/کردستان رتبه ششم تولید گردو را دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کرد آنلاین
  4. اقتصادی

تولید ۱۵ هزار تن گردو/کردستان رتبه ششم تولید گردو را دارد

کرد آنلاینخبرگزاری کرد آنلاین |
تولید ۱۵ هزار تن گردو/کردستان رتبه ششم تولید گردو را دارد - 0

بزرگنمایی:

عصر کرد - سنندج - رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: باغداران کردستانی امسال از هفت هزار و ۳۳۴ هکتار باغات گردو ۱۵ هزار تن محصول برداشت کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، خالد جعفری شامگاه سه شنبه در اولین جشنواره استانی گردو که در شهرستان کامیاران برگزار شد، اظهار داشت: کردستان با دارا بودن هفت هزار و ۳۳۴ هکتار باغات گردو و تولید سالیانه ۱۵ هزار تن محصول با حدود ۱۱ هزار بهره بردار، مقام ششم تولید گردوی کشور را به خود اختصاص داده است که شهرستان کامیاران با سهم ۱۰ درصدی تولید این محصول رتبه چهارم استان را در تولید گردو به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه به گردوی ایرانی به عنوان چهارمین محصول عمده باغی ایران و پس از پسته دومین محصول خشکباری مهم ایران است، افزود: گردو از نظر اقتصادی به خصوص صادرات غیرنفتی اهمیت بسیار زیادی دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: از مجموع کل باغات ایران ۲٫۵ درصد باغات به درختان گردو اختصاص دارد و سطح زیر کشت درختان گردو در ایران حدود ۱۶۰ هزار هکتار با تولید ۲۲۲ هزار تن است.

جعفری یادآور شد: تولید گردو در کردستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و علاوه بر میزان مصرف داخلی استان میزان صادرات این محصول در شش ماهه نخست امسال هزار و ۱۷۲ کیلوگرم به ارزش حدود ۳۶۰ میلیون ریال و در سال گذشته هزار و ۳۸۷ کیلوگرم به ارزش ۵۸۰ میلیون ریال بوده است.

وی بیان کرد: متوسط عملکرد باغات گردوی استان ۲٫۵ تن در هکتار است که با اجرای طرح سرشاخه کاری باغات گردو علاوه بر افزایش کیفی محصول عملکرد محصول دو برابر شده و به پنج تن افزایش می‌یابد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان از اهمیت تغییر تاج درختان گردو در باغات قدیمی با استفاده از تکنیک سرشاخه کاری در استان خبر داد و گفت: هر ساله در استان به دلیل حادث شدن سرماهای دیر رس بهاره و نوسانات دمایی در اوایل فصل رشدی باغات، شاهد خسارت ناشی از سرمازدگی به انواع گونه‌های باغی به ویژه گردو هستیم به طوری که نوسانات تولید طی سنوات مختلف معرف شدت و اهمیت این موضوع است و برای کاهش این خطرات سرشاخه کاری یکی از راهکارهای مناسب در این مورد است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

جعفری اظهار داشت: در برخی از سال‌ها از جمله سال ۹۷ افت عملکرد و تولید محرز و مشخصی را به همین دلیل شاهد بودیم و تولید استان حدود ۱۲ هزار تن بود و این در حالی است که با توجه به میانگین تولید استانی عملکرد مطلوبی نیست، لذا با ترویج و توسعه ارقام دیر برگده (چندلر، فرنت، روند و فرانکت) که آغاز فصل برگ‌دهی و رشد این ارقام دیرتر از ژنوتیپ‌های مختلف استانی است (حدود۲۰ روز الی یک ماه) می‌توان موضوع خسارت سرمای دیررس بهاره را در سطح استان حل کرد.

وی افزود: ارقام عنوان شده از ویژگی‌های شاخص دیگری همچون مغز سفید، پوست نازک، درشتی و یک‌دستی برخوردار هستند که تمامی این مسایل در بهبود و افزایش قیمت و در نهایت درآمد گردوکاران مؤثر خواهد بود و در حال حاضر نیز سالانه حدود ۸۰ الی ۱۰۰ هکتار از باغات گردو سرشاخه کاری می‌شود که دو شهرستان بانه و سروآباد در این مهم پیشرو هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به برآورد ریالی هزینه سرشاخه کاری باغات گردو براساس هکتار و اصله، ادامه داد: هزینه یک هکتار باغ گردو حدود ۱۱۲ میلیون ریال است که با احتساب ۱۶۰ اصله درخت هزینه سرشاخه کاری هر اصله حدود ۷۰۰ هزار ریال بوده و درختان سرشاخه کاری شده بعد از سه سال به بهره‌برداری اقتصادی خواهند رسید.

جعفری یادآور شد: مقایسه ارزش صادراتی گردو در بازارهای جهانی در مقایسه با هر بشکه نفت، با در نظر گرفتن این که قیمت هر بشکه نفت خام حدود ۵۶ دلار و قیمت هر دلار ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان است، قیمت تمام شده هر بشکه نفت در بازار جهانی حدود ۶۹۰ هزار تومان برآورد می‌ شود و این در حالی است که قیمت هر کیلو گردو درجه یک را اگر ۶۰ هزار تومان در نظر بگیریم هر ۱۱٫۵ کیلوگرم گردو معادل یک بشکه نفت خواهد بود و به عبارتی هر یک کیلوگرم گردو ۴٫۹ دلار ارزش اقتصادی خواهد داشت.

تولید ۱۵ هزار تن گردو/کردستان رتبه ششم تولید گردو را دارد - 17

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

راهکار‌های فعالان اقتصادی برای رونق تولید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
او گفت: بدخواهان کشور می‌خواهند ما را منزوی کنند، اما کشور ما در عین حالی که قدرت خود را در تولید بالا می‌برد تعامل خود را با دنیا گسترش می‌دهد و تولیدات خود را به بازار‌هایی صادرات می‌کند. زکایی ادامه داد: در بسیاری مواقع تصمیم گیری‌های عجولانه و قوانین اداری سخت و بروکراسی‌ها، شرایط را برای ما پیچیده‌تر کرده و ناخواسته ما را همسو با محدودیت‌ها و تحریم‌ها قرار می‌دهد. سیروس تالاری تولیدکننده تجهیزات صنعت نفت دیگر میهمان برنامه با بیان اینکه در کشورما منابع خدادادی عظیمی از نفت و گاز وجود دارد گفت: دولت با بهره برداری از ان‌ها و تبدیل به فراورده‌های اقتصاد ملی باید بتواند برای مردم رفاه ایجاد کند. او گفت: تبدیل این موارد به منافع اقتصادی نیاز به ابزار‌هایی دارد که نیاز ملی است و این یکی از مهمترین زیست بوم‌ها به شمار می‌آید. او افزود: در همین زمینه ظرفیت عظیمی از منابع انسانی هم به وجود امده که این نیرو نیز در همین کشور متخصص شده‌اند و ظرفیت ملی در صنایع نفت و گاز کشور را تولید می‌کنند. تالاری ادامه داد: ما صاحب هر دو زیست بوم مورد نیاز برای اعتلای کشور هستیم که باید از این مواهب به طور مناسبی بهره گیری کنیم.

اولین قطار تمام خورشیدی جهان ساخته شد + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، قطار متفاوت و جذابی طراحی و تولید شده است که برای حرکت، از انرژی خورشید استفاده می‌کند. این وسیله مسافربری، اولین قطار تمام خورشیدی جهان و ساخته‌ی یک شرکت استرالیایی است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آمار و ارقام لایحه بودجه سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رقم کل بودجه سال آینده حدود ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که این عدد شامل ۴۸۴ هزار میلیارد تومان منابع عمومی بودجه و حدود ۱۴۸۳ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی است. برای تامین منابع عمومی بودجه، قرار است از فروش نفت برای سال آینده حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان، و از واگذاری دارایی‌های دولت حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان تامین شود. همچنین برای درآمد‌های گمرکی و مالیاتی هم حدود ۲۶۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است و انتشار اوراق هم ۱۲۴ هزار میلیارد تومان را تامین خواهد کرد. افزایش حقوق کارمندان برای سال آینده ۱۵ درصد خواهد بود و سقف معافیت مالیاتی برای حقوق بگیران با افزایش به عدد ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. سقف وام ازدواج ۳۰ میلیون تومان و عوارض خروج از کشور ۲۶۴ هزار تومان برای سفر اول، از اعداد بودجه سال ۹۹ است. نرخ ارز برای کالا‌های اساسی و دارو هم همان ۴۲۰۰ تومان خواهد بود. از منابع هدفمندی یارانه‌ها ۷۴ هزار میلیارد تومان به صورت نقدی به خانواده‌ها پرداخت می‌شود. بودجه سال آینده در منابع با رشد ۲۴ درصدی بسته شده است و به گفته رئیس جمهور باید منتظر رشد اقتصادی مثبت در سال ۹۹ باشیم.

الزامی شدن رمز دوم پویا از ابتدای دی ماه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بانک مرکزی: الزامی شدن رمز دوم پویا از ابتدای دی ماهاز اول دی ماه برای کارت به کارت کردن از طریق نرم افزارهای موبایلی، پرداخت آنلاین قبوض، خرید شارژ و پرداخت با تلفن بانک‌ها و خریدهای اینترنتی باید رمز دوم پویا دریافت شود.

فیلم | چگونه رمز دوم کارت بانکی را فعال کنیم؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

ساخت صخره مصنوعی با کشتی باری +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین15 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر