تست مزاج‌شناسی: سرد یا گرم؟ خشک یا‌تر؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سلامت

تست مزاج‌شناسی: سرد یا گرم؟ خشک یا‌تر؟

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
مزاج اصلی، همان مزاجی است که فرد با آن به دنیا می‌آید. این مزاج یا طبع همیشه همراه او بوده و مزاج یا طبیعت ذاتی اوست؛ درست مثل رنگ پوستی که با آن متولد می‌شود.

برترین‌ها: وقتی کفش می‌پوشید، پاهایتان معمولا در آن راحتند یا همیشه مشکل دارید؟ این مساله به طبع شما ارتباط دارد. تعجب نکنید! شناخت طبع گاهی به همان سادگی که فکر می‌کنید نیست. این آزمون به شما در شناخت دقیق طبعتان کمک می‌کند.

مزاج اصلی، همان مزاجی است که فرد با آن به دنیا می‌آید. این مزاج یا طبع همیشه همراه او بوده و مزاج یا طبیعت ذاتی اوست؛ درست مثل رنگ پوستی که با آن متولد می‌شود. اگرچه در طول عمر هر فرد به دلایل مختلف شامل اقلیم، تغییرات آب و هوایی، عادت‌های غذایی، حالت‌های روحی- روانی و عوامل بیماری زا این طبع کمی تغییر می‌کند، اما اصل آن تغییر نخواهد کرد.

هرقدر علت‌های تغییر مزاج اصلی به مزاج ثانویه نزدیک‌تر باشد، طبیعت بیماری به طبیعت اصلی خودش شبیه‌تر و امکان درمان و بازگشت به شرایط عادی امکان پذیرتر است.

تست مزاج‌شناسی: سرد یا گرم؟ خشک یا‌تر؟ - 4

۱. با حلقه کردن انگشت شست و انگشت وسط یک دست به دور مچ دست دیگرتان، وضعیت قرار گرفتن دو انگشت چگونه است؟

الف: دو سر انگشت روی هم قرار می‌گیرد.

ب: دو سر انگشت مماس یکدیگر قرار می‌گیرند.

ج: دو سر انگشت به هم نمی‌رسند.

۲. اگر بدن تان را حرکت دهید، ساختار عضلات بیشتر است یا چربی؟

الف: لایه‌های چربی زیاد دیده شده و حالتی از لرزش و بی ثباتی در آن دیده می‌شود.

ب: حجم عضلات بیشتر بوده و بدن لرزش ندارد و گوشت بدن شل نیست.

۳. وضعیت مو‌های بدن اعم از سر و بدن به چه شکلی است؟

الف: پرپشت، کلفت و تیره و صاف

ب: پرپشت، کلفت و تیره و مجعد

ج: پرپشت، کلفت، اما لخت و روشن

د: کم پشت، نرم و نازک و شکننده و چرب

۴. پوست تان چه رنگی است؟ این آزمون برای افراد سفیدپوست است.

الف: رنگ سیاه با گرایش به کبودی

ب: رنگ سفید مایل به آبی

ج: رنگ سفید متمایل به سبز

د: رنگ سفید مهتابی که فشار انگشت رنگ سرخ آن کم رنگ می‌شود.

تست مزاج‌شناسی: سرد یا گرم؟ خشک یا‌تر؟ - 22

۵. مفاصل شما به چه شکلی است؟

الف: برجستگی مفصل‌ها به خوبی نمایان است.

ب: برجستگی خاصی در مفصل‌ها دیده نمی‌شود.

۶. رگ‌های بدن، به ویژه دست تان دیده می‌شود؟

الف: بله

ب: خیر

۷. کف دست تان از نظر هندسی چه شکلی است؟

الف: مربع

ب: مستطیلی و کشیده که انگشتان در درازای آن قرار دارند.

ج: مستطیلی شکل که عمود بر انگشتان دست است.

۸. اگر کفش شما معمولی باشد؛ منظور اینکه طبی نبوده یا از نظر بلندی پاشنه در خانم‌ها و یا از نظر ساختاری برای کفش آقایان وضعیت خاصی ندارد، پای تان در کفش چه وضعیتی خواهد داشت؟

الف: پایم را می‌زند.

ب: کاملا راحت هستم.

۹. در جمع معمولا آغازگر بوده و در راس حرکت می‌کنید و تاثیر می‌گذارید یا بیشتر آرام هستید و تاثیر می‌گیرید؟

الف: تاثیرگذار

ب: تاثیرپذیر

۱۰. اطرافیان شما را کم حرف می‌دانند یا پرحرف یا گزیده گو؟

الف: پرحرف

ب: کم حرف

ج: گزیده گو

تست مزاج‌شناسی: سرد یا گرم؟ خشک یا‌تر؟ - 43

۱۱. روی حرفی که می‌زنید، می‌ایستید و به درست و نادرست بودنش کاری ندارید یا اینکه می‌ایستید و در صورت اشتباه بودن آن را تصحیح می‌کنید یا دائما تغییر موضع می‌دهید؟

الف: می‌ایستم و تغییر نمی‌دهم حتی اگر نادرست باشد.

ب: می‌ایستم، اما اگر با ارائه دلایل محکم متوجه شوم اشتباه است، از حرفم بر می‌گردم.

ج: دائما تغییر رای می‌دهم.

۱۲. از گفتن بسیاری از حرف‌ها شرم می‌کنید یا اینکه به راحتی هر حرفی را به زبان می‌آورید؟

الف: هر حرفی باشد، می‌گویم.

ب: حجب و حیا مانع از بیان بسیاری از حرف‌ها می‌شود.

۱۳. هر روز یا بیشتر روز‌ها عصبانی می‌شوید؟

الف: بله

ب: خیر

۱۴. اگر عصبانی می‌شوید، عصبانیت شما زیاد طول می‌کشد یا بعد از مدتی فروکش می‌کند و پشیمان می‌شوید؟

الف: فروکش نکرده و طولانی است.

ب: فروکش کرده و پشیمان می‌شوم.

۱۵. به خوردن گرمی‌ها بیشتر گرایش دارید یا خوردن سردی‌ها؟ برای مثال خوردن چند عدد خیار را ترجیح می‌دهید یا چند عدد شیرینی؟

الف: به خورد گرمی‌ها مثل شیرینی

ب: به خوردن سردی‌ها مثل خیار

۱۶. اگر تذکرات دیگران نباشد، اشتهای شما چطور است؟

الف: زیاد

ب: کم

ج: معمولی

خودتان را بسنجید

فردی را تصور کنید که هدفش رفتن به مرکز خرید خاصی است، اما بدون فکر مسیر دیگری را انتخاب می‌کند. او به مقصد رسیده است، اما انتخاب مسیر اشتباه او را به دردسر‌های بسیاری دچار می‌کند.

درست مانند کسی که گرسنه است، اما برای رفع گرسنگی، غذای نامناسب انتخاب می‌کند. راه انتخاب درست برنامه غذایی آگاهی از طبع است. حالا که به سوال‌ها پاسخ دادید، پاسخ آن‌ها را هم با دقت بخوانید و طبع تان را بشناسید.

پاسخ ۱: اگر گزینه «الف» باشد، شما دارای مزاج سرد و خشک بوده و استخوان بندی تان ریز است. اگر گزینه «ب» باشد، مزاج شما معتدل بوده و استخوان بندی شما متوسط است و اگر پاسخ گزینه «ج» است، مزاج تان گرم و‌تر بوده و استخوان بندیان درشت است.

پاسخ ۲: اگر پاسخ گزینه «الف» است، مزاج شما گرم و‌تر بوده و اگر پاسخ گزینه «ب» است، مزاج شما گرم و خشک است.

پاسخ ۳: اگر پاسخ شما گزینه «الف» باشد، مزاج شما گرم و خشک است. اگر پاسخ شما گزینه «ب» باشد، مزاج شما گرم و‌تر است. اما اگر گزینه «ج» پاسخ شما باشد، مزاج تان گرم وتر استوا‌گر جواب گزینه «د» است، مزاج تان سرد و‌تر است. هرچه مو نازک، شکننده و اصطلاحا شبیه به موی گربه باشد مزاج به سمت سرد و تری گرایش دارد و هرچ مود حالت دار با پایه قوی باشد، مزاج به سمت گرمی گرایش دارد.

پاسخ ۴: اگر پاسخ تان «الف» است، یعنی مزاج شما سرد و خشک است. اگر پاسخ تان «ب» است، مزاج تان سرد و‌تر است. اگر پاسخ شما «ج» است، یعنی مزاج تان مخلوط است و اگر پاسخ تان «د» است، یعنی مزاج شما گرم و‌تر است.

پاسخ ۵: اگر پاسخ شما گزینه «الف» است، مزاج تان گرم و خشک و اگر گزینه شما «ب» است، مزاج تان سرد و‌تر است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سلامت

پاسخ ۶: اگر پاسخ «الف» است، مزاج تان گرم و خشک و اگر پاسخ «ب» است، مزاج تان سرد و‌تر است.

پاسخ ۷: اگر پاسخ تان «الف» است مزاج تان معتدل بوده و حد واسط بین گرم و سرد قرار دارد. اگر گزینه «ب» را انتخاب کرده‌اید مزاج تان گرم و خشک و اگر گزینه «ج» پاسخ شماست، مزاج تان سرد و خشک است.

پاسخ ۸: اگر پاسخ تان «الف» است، پای سینه دار و پهنی دارید و مزاج تان گرم و خشک است. اگر انتخاب شما گزینه «ب» است، پای تان باریک و استخوانی است و مزاج تان سرد و خشک است.

پاسخ ۹: اگر پاسخ «الف» است، گرم و خشک مزاج بوده و اگر پاسخ «ب» است، مزاج تان گرم و‌تر است.

پاسخ ۱۰: اگر پاسخ «الف» است، مزاج شما گرم و خشک است. اگر پاسخ «ب» است، مزاج تان سرد و‌تر است و اگر گزینه «ج»، مزاج شما گرم و‌تر است، اما خشک نیست.

پاسخ ۱۱: پاسخ «الف» یعنی اینکه مزاج شما گرم و خشک است. پاسخ «ب» یعنی مزاج شما گرم و‌تر است و اگر گزینه «ج» را انتخاب می‌کنید مزاج تان سرد و‌تر است.

پاسخ ۱۲: اگر پاسخ شما «الف» است مزاج تان گرم و خشک است و اگر پاسخ «ب» است، مزاج تان سرد و‌تر است. البته شرایط رشد و تربیت هر فرد نیز روی رفتار او تاثیر دارد.

پاسخ ۱۳: گزینه «الف» نشانه گرم و خشک مزاج و گزینه «ب» نشانه سرد و‌تر مزاج است.

پاسخ ۱۴: گزینه «الف» نشانه گرم و خشک مزاج و گزینه «ب» نشانه گرم و‌تر مزاج است.

پاسخ ۱۵: اگر انتخاب تان گزینه «الف» است، مزاج تان سرد و‌تر و اگر انتخاب شما گزینه «ب» است، مزاج تان گرم و خشک است.

پاسخ ۱۶: اگر انتخاب تان گزینه «الف» است، مزاج تان سرد و تر، اگر انتخاب تان گزینه «ب» است، مزاج تان گرم و خشک و اگر گزینه «ج» را انتخاب کرده‌اید، مزاج تان معتدل است؛ یعنی بین مزاج گرم و‌تر است.

تست مزاج‌شناسی: سرد یا گرم؟ خشک یا‌تر؟ - 84

چطور نتیجه بگیریم؟

اگر تعداد پاسخ‌های مثبت شما نسبت به یک مزاج بالاتر از نصف به علاوه یک باشد، مزاج شما همان است؛ برای مثال است اگر از ۱۶ سوال پرسیده شده، پاسخ ۱۰ سوال شما مرتبط به مزاج گرم باشد، مزاج شما گرم است.

گرم و خشک: این افراد گرمایی بوده و معمولا فعالیت بدنی شان زیاد است. به مدیریت علاقه‌مند بوده و اغلب آن‌ها را در پست‌های کلیدی می‌بینید. مدیران خوب و کارآمدی هستند، اما زود عصبانیمی شوند و البته از عصبانیت شان زود پشیمان می‌شوند. معمولا طعم دهانشان در ساعت‌های ابتدایی صبح، تلخ است. در خرداد باید تدابیری بیندیشند تا دچار مشکل مزاجی نشوند. باید از خوراکی‌های سرد استفاده کنند.

گرم و تر: صورت این افراد معمولا برافروخته بوده و فشار خونشان بالاست. خوش اخلاق هستند. اگر کاری به آن‌ها سپرده شود به خوبی آن را انجام می‌دهند، اما نیاز به یادآوری مکرر دارند در غیر این صورت آن را به اتمام نمی‌رسانند؛ بنابراین به دلیل همین کار‌های نیمه تمامشان اصولا درگیری فکری زیادی دارند. اشتهای آن‌ها خوب است و زیاد می‌خوابند.

مستعد بروز جوش‌های پوستی هستند. پس باید مواظب خوراک شان باشند.

سرد و خشک: این افراد انرژی پایینی داشته و انعطاف پذیری کمی دارند. فعال نبوده و توان انجام کارشان پایین است و به همین دلیل بارشان را روی دوش دیگران می‌اندازند.

به دلیل نامناسب بودن جریان خون در بدن دچار کم خونی یا تیرگی پوست می‌شوند. برای رفع این مشکل می‌توانند از ماساژ کمک بگیرند.

این افراد مستعد ابتلا به افسردگی و وسواس بوده و از نظر ظاهری نیز استخوانی و لاغر هستند.

سرد و تر: این افراد خوش اخلاق بوده، اضافه وزن داشته و چربی بدن آن‌ها زیاد است. انرژی انجام کاری ندارند. رطوبت زیاد بدن آن‌ها را به دو صورت آب دور لب‌ها، ریختن آب روی بالش و تعرق زیاد می‌بینید.

اشتهای آن‌ها خوب است، اما با وجودی که زیاد غذا نمی‌خورند، چاق می‌شوند. سوخت و ساز بدنشان پایین است. اشتهای زیاد و پایین بودن میزان متابولیسم بدن از دلایل اضافه وزن آنهاست.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل
زمستان با گاری‌هایی برای ما تداعی می‌شود که بوی لبو از آن سر به فلک می‌کشد. در مرحله بعد قابلمه را روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم. اجازه می‌دهیم چغندرها به مدت۳۰ دقیقه به آرامی بپزند. آب لبوها را نیز کنار می‌گذاریم. ۱ لیوان از آب لبو را با سرکه سفید و کمی نمک در قابلمه‌ای می‌ریزیم و روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم تا به جوش بیاید.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 روز قبل
ساعت ۲۴ - یک محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: افرادی که دیابت یا سنگ کلیه دارند، می‌توانند با مصرف روزانه ۳ فنجان آب پیاز به بهبود بیماری خود کمک کنند. داود حاج محمد خانی، محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره گیاه پیاز گفت: این گیاه دارای طبیعت گرم و خشک است. در منابع طب سنتی توصیه شده افراد در مسافرت، برای تعدیل شرایط بدن و سازگاری آن با محیط جدید ابتدا پیاز آن منطقه را میل کنند. همچنین توصیه شده مصرف پیاز پخته بهتر از پیاز خام است

بهترین اختراعات سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله «تایم»

7+
همشهریهمشهری2 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، سیگار کشیدن، علت عمده‌ بروز بیماری‌های لثه است و لثه و استخوان‌هایی که از دندان حفاظت می‌کنند را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سیستم ایمنی بدن نقش مهمی در کاهش میکروب‌های مضری که می‌توانند باعث بروز این بیماری‌ها شوند، دارد. همچنین سیگار کشیدن با تاثیری که بر سیستم ایمنی بدن می‌گذارد، بدن را برای مقابله با میکروب‌ها کم توان کرده و لثه‌ها با احتمال بیشتری در معرض عفونت‌ها قرار می‌گیرند. بنابر اعلام بنیاد بیماری‌های خاص، با ترک سیگار طی ۳ تا ۵ سال احتمال ابتلا به سرطان دهان به نصف کاهش یافته و با گذشت زمان و به مرور این احتمال کاهش خواهد یافت. با متوقف کردن مصرف سیگار، بدن افراد قادر خواهد بود که با میکروب‌هایی که منجر به بیماری‌های لثه می‌شوند مقابله کند و حرکت جریان خون به سمت لثه‌ها افزایش خواهد یافت که به سالم ماندن لثه‌ها کمک می‌کند.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین2 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز - آرزوی یکی دیگر از کودکان مبتلا به بیماری سرطان به همت موسسه فرهنگی و هنری پنجمین فصل قشنگ با پوشیدن لباس عروس صورتی در اهواز محقق شد. وی افزود: آرزوی پرند هشت ساله پوشیدن لباس عروس صورتی بود که برای رسیدن به این آرزو ماه‌ها انتظار می‌کشید. مسئول موسسه فرهنگی و هنری پنجمین فصل قشنگ ادامه داد: شاید از میان تمامی کودکانی که آرزوی آنها برآورده شده است تاکنون این میزان ذوق و اشتیاق را مشاهده نکرده بودیم. مسئول موسسه فرهنگی و هنری پنجمین فصل قشنگ گفت: اعتقاد داریم تمامی افرادی که به میدان آرزو قدم می‌گذارند منتخبان خداوند هستند. وی افزود: آرایشگاه، سفره عقد، آتش بازی، گروه موسیقی، لباس عروس، تالار عروسی، بادبادک آرایی، جرثقیل برای بالا بردن جایگاه عروس و تمامی خدمات و پذیرایی به صورت رایگان انجام شده که جا دارد از تک‌تک این افراد خیر صمیمانه قدردانی کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر