مقایسه بازیگران «چرنوبیل» با شخصیت‌های واقعی فاجعه (قسمت۲)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کرد آنلاین
  4. فرهنگ

مقایسه بازیگران «چرنوبیل» با شخصیت‌های واقعی فاجعه (قسمت۲)

کرد آنلاینخبرگزاری کرد آنلاین |
مقایسه بازیگران «چرنوبیل» با شخصیت‌های واقعی فاجعه (قسمت۲) - 0

بزرگنمایی:

عصر کرد - این سریال کوتاه بر روی فاجعه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل که در آوریل ۱۹۸۶ در اوکراین (شوروی) رخ داد متمرکز است و آشکار می‌سازد که چرا و چگونه این حادثه رخ داد و به پنهانکاری شوروی اشاره می‌کند

شخصیت‌های واقعی فاجعه چرنوبیل که بودند؟

چرنوبیل، ماجرای واقعی یکی از فجایع انسانی در تاریخ و شجاعت زنان و مردانی که خود را قربانی کردند تا اروپا را از فاجعه نجات دهند را روایت می‌کند. این سریال کوتاه بر روی فاجعه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل که در آوریل ۱۹۸۶ در اوکراین (شوروی) رخ داد متمرکز است و آشکار می‌سازد که چرا و چگونه این حادثه رخ داد و به پنهانکاری شوروی اشاره می‌کند.

سوتلانا الکسیویچ، نویسندهٔ بلاروسی برندهٔ جایزه نوبل برای کتاب صداهایی از چرنوبیل گفت: این سریال کوتاه براساس خاطرات مردم محلی پریپیات ساخته شده‌است.

این سریال به بررسی برخی از روایات ناشناخته یا کمتر مورد توجه قرار گرفتهٔ این فاجعه می‌پردازد. از جمله تلاش‌های الکسی آناننکو، والری بیسپالوف و بوریس بارانوف که در قسمت‌های ۲ و ۳ به آنان می‌پردازد. سه مرد که داوطلب می‌شوند به منظور قطع آب، که آن آب می‌توانست وارد هسته شود و انفجار دیگری را رقم زند، وارد زیرزمین نیروگاه شوند. این کار برای جلوگیری از انفجار حرارتی باید انجام می‌گرفت. گزارش‌های رسمی بعدها به این نتیجه رسیدند که اگر این کار انجام نمی‌شد، انفجار حرارتی قطعا اتفاق می‌افتاد و می‌توانست صدها کیلومتر مربع از فضای غیر مسکونی و مسکونی را در بربگیرد و آلوده کند. در پایان قسمت ۵ ذکر شد که برخلاف تصور عموم و برخی رسانه‌ها، هر سه داوطلب از هرگونه تأثیر منفی مواد رادیو اکتیویته جان سالم به در برده و زنده ماندند.

بیشتر بدانید: مقایسه بازیگران «چرنوبیل» با شخصیت‌های واقعی فاجعه

بیشتر بدانید: داستان تکان دهنده یک فاجعه بشری در مینی سریال چرنوبیل! + عکس

پاک کنندگان

تمام کسانی که با حادثه چرنوبیل مقابله کردند پرسنل ارتش و شهروندانی بودند که تمام تلاششان را کردند تا از گسترش بیماری در منطقه جلوگیری کنند. این افراد خودشان به بیماری‌های محدود کننده و دراز مدت مبتلا شدند.

به مبارزانی که نجات پیدا کردند مطایای اجتماعی تعلق گرفت تا بتوانند با مشکلات ناشی از این حادثه کنار بیایند. دولت به تعداد زیادی از این افراد لقب قهرمان اعطا کرد، درحالیکه برخی از آنها سالها تلاش کردند تا خدمات اجتماعی شان مورد توجه قرار بگیرد.

این تصویر یکی از تاثیرگذارترین و احساسی‌ترین عکس‌های مجموعه بود. البته همه می‌دانند چه اتفاقی افتاده است ولی وقتی در سینما و تصاویر دیده می‌شود تاثیرگذاری اش بیشتر می‌شود.

مقایسه بازیگران «چرنوبیل» با شخصیت‌های واقعی فاجعه (قسمت۲) - 15

پاک کنندگان

پاول ریتر در نقش «آناتولی دیاتلوف»، سرپرست

آناتولی دیاتلوف نماینده مهندس سرپرستی بود که بر آزمایشی که منجر به انفجار شد نظارت داشت. در آن لحظه قدرت راکتور به ۳۰ مگاوایت رسید، ولی او اصرار داشت که اپراتورها به آزمایش ادامه دهند. او به اعتراضات آکیموف و تاپتونوف اعتنایی نکرد، و انها را تهدید می‌کرد که جایشان را با تریگاب (اپراتور شیفت قبلی که در سایت مانده بود) عوض می‌کند. او آنها را ترسانده و مجبور می‌کرد که برای بالا بردن قدرت راکتور تلاش کنند.

بعد از انفجار او علی رغم اینکه می‌دید سوخت و گرافیت در اطراف پخش شده‌اند، اما هنوز باور داشت راکتور سالم است. و بالاخره در ساعت ۵ صبح احساس ناخوشی کرد و با گربانچنکو به واحد درمانی رفت.

دیاتلوف بعد از این بیماری اش به خاطر نقشش در این انفجار به ده سال زندان محکوم شد. که البته بعد از ۵ سال آزاد شد. او در سال ۱۹۹۵ در اثر مشکلات قلبی درگذشت.

این ده سال زندگی که برای دیاتلوف در نظر گرفته شد حتی اگر در کمپ کار و در بدترین حالت بود در مقایسه با زندگی افراد زیادی که در اثر این فاجعه از دست رفت مثل قطره‌ای در اقیانوس است.

مقایسه بازیگران «چرنوبیل» با شخصیت‌های واقعی فاجعه (قسمت۲) - 22

پاول ریتر در نقش آناتولی دیاتلوف

دیوید دنسیک در نقش میخائیل گورباچف

میخائیل گورباچف کسی که نقشش را دیوید دنسیک در این سریال بازی کرد، هشتمین و اخرین رهبر اتحاد جماهیر شورویبود.

گورباچف به خاطر شکست خوردن به خاطر عمل نکردن به موقع در رابطه با پیشرفت بیماری محکومیت سراسری روبرو شد،

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

گورباچف یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های نیمه دوم قرن بیستم شناخته می‌شد و همچنان جزو سوژه‌های جنجالی باقی ماند. دریافت جایزه‌های زیاد از جماه جایزه صلح نوبل- نقش مهم او در پایان دادن به جنگ سرد، مختصر کردن قوانین بشری در شوروی که بد فهمیده می‌شد و مدارا کردن با حکومت مارکسیست-لنینیست در اروپای شرقی و مرکزی و وحدت وباره با آلمان بسیار مورد احترام بود.

ولی درعوض در روسیه به خاطر متوقف نکردن فروپاشی شوروی و حادثه‌ای که منجر به پایین امدن تاثیر جهانی روسیه و مشکلات اقتصادی شد، مورد اشتهزا قرار می‌گرفت.

امروزه گورباچف ۸۸ ساله هنوز در حلقه سیاست روسیه فعالیت دارد.

مقایسه بازیگران «چرنوبیل» با شخصیت‌های واقعی فاجعه (قسمت۲) - 31

دیوید دنسیک در نقش میخائیل گورباچف

کان اونیل در نقش «ویکتور بریخانوف»: مدیر نیروگاه هسته‌ای

بریخانوف مدیر نیروگاه ساعت ۲ و ۳۰ دقیقه صبح به نیروگاه رسید. آکیموف گزارش یک حادثه جدی رادیواکتیویته را گزارش کرد، آتش طی یک پروسه مهار شد، و یک پمپ اب اورژانسی آماده بود که راکتور سالم را خنک کند. اما در نتیجه محدودیت‌های تجهیزات در دسترس آنها به میزان جدی مقدار رادیو اکتیویته را ناچیز پنداشتند.

بریخانوف ساعت ۳ صبح مارین منشی جایگزین را احضار کرد تا موقعیت اکیموف را گزارش دهد.

مارین پیام را به زنجیره بعدی فرستاد، فرولیشف، او به ولادیمیر دولگیخ و او هم به گورباچف و دیگر اعضای Politburo خبر داد. مسکو در ساعت ۴ دستور فرستادن اب به رااکتور را داد.

ویکتور بریخانوف مدیر نیروگاه به ده سال زندان محکوم شد، اما به خاطر بیماری تنها ۵ سال در زندان ماند.

مقایسه بازیگران «چرنوبیل» با شخصیت‌های واقعی فاجعه (قسمت۲) - 38

کان اونیل در نقش ویکتور بریخانوف

رالف اینسون در نقش سرلشکر «نیکولای تاراکانف»: فرمانده «پاک ‌کنندگان» فاجعه

فرمانده پاک کنندگان چرنوبیل با سخنرانی الهام بخش و انگیزشی خود بیش از ۳۰۰۰ پاک کننده را ترقیب کرد تا ریسک پاک کردن منطقه را به جان بخرند.

مقایسه بازیگران «چرنوبیل» با شخصیت‌های واقعی فاجعه (قسمت۲) - 42

رالف اینسون در نقش نیکولای تاراکانف

آدریان رالینز در نقش «نیکولای فومین»، مهندس ارشد نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل

فومین مهندس ارشد ساعت ۴ و نیم به اتاق کنترل بلوک ۴ رسید. اکیموف گزارش سالم بودن یک راکتور و انفجاز تانک آب اورژانسی را داد. او کارکنان را مجبور به ادامه آبرسانی به راکتور کرد و بیشتر افراد واجد ۴ را با کسانی که در اثر رادیواکتیویته از کار افتاده شده بودند جاگزین کرد.

فومین بعد از رفتن اکیموف به سیتنیکوف جایگزین او دستور دارد که از سقف واحد C بالا رفته و راکتور را بررسی کند؛ سیتنیکوف اطاعت کرده و دوز کشنده رادیواکتیویته دریافت کرد، در ساعت ۱۰ صبح او بازگشت و به فومین و بریخانوف گزارش خرابی راکتور را داد.

مدیران حرف او را باور نکرده و همچنان به اب فرستادن به راکتور ادامه دادند؛ آب به واسطه لوله‌ها به سطوح زیرین مجموعه جریان پیدا می‌کرد و مواد رادیواکتیو را با خود حامل کرده و جریانات کوچک را در مسیر کابل‌های چهار بلوک دیگر ایجاد کرد.

او بعدها قبل از تشکیل دادگاه مشکلات روانی پیدا کرد و سعی در کشتن خودش داشت. او لیوان هایش را شکسته بود و با تکه‌های شیشه آن مچ دستش را بریده بود. داداگاه به خاطر مشکلات روحی فومین عقب افتاد. اما او هم با ویکتور بریخانوف و آناتولی دیاتلوف به ده سال زندان در کمپ کار محکوم شد. او هم مانند بقیه به خاطر مشکلات سلامتی تمام دوران را در زندان نگذراند و مشخص نیست که بعد از آزادی از زندان چه اتفاقی برایش افتاد.

مقایسه بازیگران «چرنوبیل» با شخصیت‌های واقعی فاجعه (قسمت۲) - 49

آدریان رالینز در نقش نیکولای فومین

مقایسه بازیگران «چرنوبیل» با شخصیت‌های واقعی فاجعه (قسمت۲) - 51

دادگاه چرنوبیل

مقایسه بازیگران «چرنوبیل» با شخصیت‌های واقعی فاجعه (قسمت۲) - 53

مایکل کولگان در نقش «میخائیل شاذف»: وزیر صنعت زغال‌سنگ

بیشتر بدانید: فاجعه اتمی «چرنوبیل» بهترین سریال تاریخ

بیشتر بدانید: به جای بازی و تاج و تخت چه سریال هایی ببینیم! + عکس

بیشتر بدانید: عنوان طولانی‌ترین سریال زنده تلویزیون به کدام سریال می‌رسد؟!

بیشتر بدانید: بازیگران تئوری بیگ بنگ قبل از معروف شدن چه شکلی بودند؟!

منبع: سیمرغ

مقایسه بازیگران «چرنوبیل» با شخصیت‌های واقعی فاجعه (قسمت۲) - 61

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.
ایسناایسنا21 ساعت قبل
از اعلام نتیجه شمارش آرای مردمی در چهارمین روز از سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت تا بغض سخنگوی وزارت امور خارجه پس از تماشای یک مستند. تنها فیلم‌های بخش مسابقه ملی جشنواره سینماحقیقت در این نظرسنجی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. سه فیلم پر مخاطب روز چهارم جشنواره را بشناسیدسه فیلم پر مخاطب روز چهارم جشنواره برای سانس ویژه روز شنبه ۲۳ آذر مشخص شد. زاهدان و اهواز میزبان سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت شدندنمایش فیلم‌های سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت در دو استان زاهدان و اهواز از فردا جمعه ۲۲ آذر ماه آغاز می‌شود. همزمان با پنجمین روز از برگزاری جشنواره سینماحقیقت در پردیس سینمایی چارسو، برخی از فیلم‌های این دوره از جشنواره روز جمعه ۲۲ آذر در استان‌های زاهدان و اهواز روی پرده می‌روند.

نظرها

اخبار بیشتر