آمریکا در حال بهره‌برداری از اعتراضات است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. بین‌المللی
آمریکا در حال بهره‌برداری از اعتراضات است؟

آمریکا در حال بهره‌برداری از اعتراضات است؟

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
شبکه الجزیره قطر به نقل از کارشناسان امنیتی عراق درباره نقشه آمریکا برای سوء استفاده از اوضاع داخلی عراق به منظور مداخله نظامی در این کشور هشدار داد.

به گزارش افکارنیوز،

«هاشم الکندی» کارشناس امنیتی عراق و رئیس گروه مطالعات «الهدف» برنامه‌های آمریکا برای برگزاری جلسه‌ای ویژه بررسی تحولات مربوط به بحران داخلی در عراق در شورای امنیت را بعید نداست و از مقاصد آمریکا برای اشغال مجدد این کشور سخن گفت.

اخبار بین‌الملل- الکندی در سخنان خود در برنامه «ما وراء الخبر» شبکه الجزیره موضع فعلی واشنگتن در قبال اعتراضات عراق را با موضع آن در برابر اعتراضات سال ۲۰۱۴ برخی استان‌های عراق مقایسه کرد؛ زمانی که آمریکا شروع کرد از بازگشت داعش به عراق سخن گفت. همان سخنانی که اخیرا از زمان آغاز اعتراضات جاری در عراق بارها تکرار کرده تا برای بازگشت نیروهایش به این کشور مقدمه چینی کند.

از سوی دیگر اما «هشام الهاشمی» پژوهشگر مسائل سیاسی حاضر در برنامه الجزیره هر گونه مقاصد اشغالگرانه آمریکا برای عراق را کم اهمیت خواند و گفت: امروز جامعه عراقی هوشیارتر شده است و هفته هاست که در خیابان‌ها محکم ایستاده و می‌خواهد درها به روی تلاش بیگانگان برای مداخله در امور عراق بسته شود.

وی افزود: ملت عراق حرف‌های اخیر «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا را قبول ندارد که او گفت، برخی اهداف اعتراضات مردمی در عراق با هدف مقابله با نفوذ ایران در این کشور است.

الهاشمی تاکید کرد: هیچ تأثیر بیرونی در این تظاهرات‌ها وجود ندارد. این اعتراضات کاملا عراقی است، همان گونه که فرستاده سازمان ملل در عراق هم به این قضیه اعتراف کرد. امروز ملت عراق مهم‌ترین طرف برای مدیریت مسائل عراق است.

رئیس گروه مطالعات الهدف در ادامه به موضوع اقدام پارلمان عراق در به تعویق انداختن جلسه مهم بررسی قانون کمیته انتخابات پرداخت. قانونی که امید است از طریق آن تصمیم‌ها مربوط به قوانین انتخابات به منظور تتحق خواسته‌های ملت گرفته شود.

الکندی با ادعای اینکه پارلمان بر اساس درک خود از امیدها و خو استه‌های ملت عراق عمل نمی‌کند، ادامه داد: پارلمان عراق توسط رهبرانی از فراکسیون‌های سیاسی اداره می‌شود که شمار آنها از انگشتان دست فراتر نمی‌رود. به ادعای الکندی آنها می‌خواستند ملت عراق را فریب دهند. آنها این توهم را درست کردند که عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی مسئول وخامت اوضاع اقتصادی و سیاسی است، در حالی که فقط یک سال از حضور عبدالمهدی در قدرت می‌گذشت و مشکلات نتیجه فسادی است که سال‌های طولانی گیربانگیر عراق بوده است.

الکندی افزود: عراقی ‌ها این واقعیت را متوجه شده‌اند که عبدالمهدی فقط بخش کوچکی از مسئولیت را برعهده دارد. بنابراین آنها پس از استعفای وی خیابان‌ها را ترک نکردند و به خانه‌هایشان بازنگشتند، بلکه با ادامه تظاهرات خواستار رفتن همه رهبران سیاسی شدند.

الکندی گفت: رهبران فراکسیون‌های سیاسی در حالی نخست وزیر مستعفی را متهم می‌کنند که خودشان هم با هرگونه تلاش برای ایجاد اصلاحاتی که به زیان منافع تنگ نظرانه فراکسیون‌هایشان بود مخالف بودند و همین کار را امروز با پارلمان می‌کنند.

الهاشمی هم به نوبه خود همه سیاستمداران عراقی در قوای مجریه و قانونگذاری مقصر وضعیت کنونی عراق دانست و گفت: ملت عراق دیگر از مرحله بررسی وضعیت دولت و پارلمان گذشته و به مرحله بی اعتمادی و سپس تحریم کامل آن رسیده است. از همین رو فقط خواهان رفتن آنهاست تا رهبران جدید روی کار آیند که از سال ۲۰۰۳ هیچ پستی در دولت یا پارلمان نداشته باشند.

عادل عبدالمهدی روز جمعه پس از خطبه مرجعیت عراق و پس از گذشت نزدیک به دو ماه اعتراضات روزانه، اعلام کرد که استعفا می‌دهد و شنبه شب گذشته نیز استعفای رسمی خود را به پارلمان ارائه کرد و پارلمان هم پذیرفت.

اعتراضات در عراق از دو ماه پیش آغاز شده و هر چند «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر اخیرا استعفای خود را تقدیم پارلمان کرده اما اعتراضات خیابانی که تاکنون سبب جان باختن دهها نفر و وارد آمدن خسارت هنگفت به دولت شده است، ادامه دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
سردار مرتضی قربانی گفته بود «به فرمان رهبری، دستمان روی ماشه است» وزیر اطلاع رسانی لبنان به اظهارات مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران واکنش نشان داد. مشاور فرمانده سپاه اخیرا گفته بود: رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود. براساس عرب نیوز، جمال الجراح، وزیر اطلاع رسانی لبنان در واکنش به اظهارات مرتضی قربانی، مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت: این سخنان غیرقابل قبول است. ایران می‌تواند به هر شیوه‌ای که مایل است از خود دفاع کند اما لبنان نه میدانی باز برای استفاده دیگر کشورها است و نه صندوق پستی سپاه پاسداران ایران است. رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود، از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی اگرچه حزب جانسون همچنان پیروز انتخابات خواهد بود اما آرای کمتری بدست می‌آورد. این نظرسنجی که توسط موسسه «یوگاو» انجام شده است، نشان می‌دهد برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، حزب حاکم محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» باوجود پیروزی در انتخابات موفق به کسب اکثریت قدرتمند نخواهد شد. بر همین اساس حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز با وجود آنکه پیروزانتخابات نخواهد بود اما اقلیت قوی‌تری را تشکیل خواهد داد. دوهفته پیش یوگاو پیش‌بینی کرده بود حزب محافظه کار موفق به تصاحب ۳۵۹ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس می‌شود که اکثریت قابل قبولی بود ولی طبق پیش‌بینی جدید حزب محافظه‌کار۳۳۹ کرسی نماینگی کسب خواهد کرد که اکثریتی شکننده خواهد بود. پس از اعلام این خبر «لیره استرلینگ» واحد پول انگلیس که در ۷ ماه‌ اخیر روند رو به رشدی در برابر دلار آمریکا داشته با کاهش روبرو شده است.
افکارنیوزافکارنیوز23 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشملی‌پوشان ساحلی ایران متشکل از دو تیم رحمان رئوفی- حامد میرزاعلی و بهمن سالمی- آرش وکیلی از تاریخ ۲۵ تا ۲۷ آذرماه در مرحله مقدماتی مسابقات انتخابی المپیک در منطقه مرکزی آسیا که در شهر ویزاگ هندوستان برگزار خواهد شد، حضور خواهند داشت. اخبار ورزشی - رضا نایینی سرمربی تیم ملی ساحلی ایران در این رقابت‌های مقدماتی است که میان تیم‌های منطقه مرکزی آسیا برگزار می‌شود و ساحلی‌بازان ملی‌پوش، برای راه‌یابی به مرحله بعدی مسابقات انتخابی، برابر نمایندگان قزاقستان و ترکمنستان به میدان خواهند رفت. تیم دوم مسابقات منطقه مرکزی نیز از تاریخ ۱ تا ۳ تیر ماه سال ۹۹ با دیگر تیم‌های بازنده از سایر مناطق آسیا به رقابت می‌پردازد و فرصت دوباره برای صعود به مرحله نهایی مسابقات انتخابی المپیک را خواهد داشت. گفتنی است پیش از این تیم‌های عمان، چین و اندونزی، با شرکت در دور مقدماتی انتخابی المپیک در مناطق مختلف آسیا، صعود خود را به مرحله نهایی این مسابقات قطعی کرده‌اند. اردوی آماده‌سازی تیم‌‌های ملی والیبال ساحلی ایران برای شرکت در مرحله مقدماتی رقابت‌های انتخابی المپیک، از اول آذر ماه و با حضور شش بازیکن در جزیره کیش آغاز شده بود و امروز (چهرشنبه ۲۰ آذر) پایان یافت.
الفالف19 ساعت قبل
به گزارش الف فریدمن می‌نویسد: "استیضاح یک رئیس جمهور – بعد از اعلام جنگ – مهم‌ترین کاری است که کنگره ما می‌تواند انجام دهد. به نوشته فریدمن، به منظور حفظ قانون اساسی و حکومت قانون، گاهی اوقات برکناری رئیس جمهور ضروری است. ما رئیس جمهوری را دوست داریم که به رقبایش توهین و ظاهر آنها را مسخره نمی‌کند. ما رئیس جمهوری می‌خواهیم که سخنان رئیس جمهور روسیه را به سرویس اطلاعاتی خود ترجیح نمی‌دهد. رئیس جمهوری که اسیر تئوری‌های توطئه نباشد، تا هر کسی را در اطراف خود تعقیب کند؛ رئیس جمهوری که به خدمت گزاران عمومی و غیرحزبی بها میدهد؛ ما رئیس جمهوری را دوست داریم که بخواهد رئیس جمهور تمام کشور باشد، نه فقط رئیس حامیان خود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌المللل خبرگزاری تسنیم، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در پیامی توئیتری دخالت مقامات فرانسوی در امور داخلی ایران را غیرقابل تحمل خواند. موسوی در توئیتر نوشت: «فرانسوی‌ها فراموش نکنند که ایران یک حاکمیت مستقل است؛ نه دولت و نه قوه قضائیه ما از هیچ کسی حتی توصیه هم نمی‌پذیرند. دخالت در امور داخلی ایران هم برای ما غیر قابل تحمل است.» انتهای پیام/.

نظرها

اخبار بیشتر