به‌رغم تحریم‌ها، حال و روز ایران خوب است/ جمهوری اسلامی به دنبال تقویت جایگاه قدرتمندش در منطقه +عکس و فیلم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی

به‌رغم تحریم‌ها، حال و روز ایران خوب است/ جمهوری اسلامی به دنبال تقویت جایگاه قدرتمندش در منطقه +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
مجله آمریکایی فارن‌افرز می‌نویسد بعد از بازگشت تحریم‌های‌آمریکا تصور می‌شد ایران دو گزینه تسلیم یا سقوط را پیش رو دارد، اما جمهوری اسلامی اکنون در حال تقویت جای پای محکم خود در منطقه است.

سرویس جنگ نرم مشرق - کمپین «فشار حداکثری» دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد، اما آن‌چه طی ماه‌های گذشته بیش از پیش روشن شده، این واقعیت است که تداوم این کمپین به خاطر نتیجه‌بخش بودن آن نیست، بلکه به دلیل خالی بودن دست واشینگتن از گزینه‌های دیگر است. چنان‌که رهبر انقلاب بارها تأکید کرده‌اند و بسیاری از کارشناسان هم پیش‌بینی می‌کردند، تحریم‌های آمریکا اگرچه ممکن است در ابتدا سختی‌هایی را به کشور تحمیل کند، اما اولا تاریخ مصرف دارند و در صورت مقاومت اقتصادی ایران، کم‌اثر یا بی‌اثر خواهند شد، و دوما حتی همان تحریم‌های اثرگذار را هم می‌توان با اقتصاد مقاومتی خنثی کرد.

به‌رغم تحریم‌ها، حال و روز ایران خوب است/ جمهوری اسلامی به دنبال تقویت جایگاه قدرتمندش در منطقه +عکس و فیلم - 3

یکی از افرادی که تصور می‌کرد جمهوری اسلامی با تحریم از پای درمی‌آید، جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ، بود که رئیس‌جمهور آمریکا اخیراً او را اخراج کرد (+)

تأکید «جان بولتون» مشاور امنیت ملی وقت ترامپ بر جدیت آمریکا در تحریم ایران [دانلود]

همین واقعیت‌ها اخیرا در گزارش مجله «فارن‌افرز» نیز به بیانی دیگر منعکس شده‌اند. این مجله شناخته‌شده آمریکایی در گزارشی تحت عنوان «ایران حال و روزش خوب است[۱] » به قلم «هنری روم[۲] » تحلیلگر و کارشناس امور ایران در «گروه اوراسیا» (سازمان ارائه‌دهنده خدمات تحقیقاتی و مشاوره‌ای در حوزه ریسک سیاسی) خاطرنشان می‌کند که نه تنها اقتصاد ایران در مقابل تحریم‌های آمریکا مقاومت کرده است، بلکه برنامه هسته‌ای و فعالیت‌های منطقه‌ای این کشور نیز از این تحریم‌ها جان سالم به در خواهند برد.

لازم به ذکر است که مشرق صرفا جهت اطلاع نخبگان و تصمیم‌گیران عرصه سیاسی کشور از رویکردها و دیدگاه‌های اندیشکده‌های غربی این گزارش را منتشر می‌کند و دیدگاه‌ها، ادعاها و القائات این گزارش‌ لزوما مورد تأیید مشرق نیست.

ثبات اقتصادی ایران با تحریم، بدون حمایت اروپا

گزارش فارن‌افرز با توصیف خروج ترامپ از توافق هسته‌ای و نقطه آغاز کمپین فشار حداکثری این‌گونه آغاز می‌شود:

به‌رغم تحریم‌ها، حال و روز ایران خوب است/ جمهوری اسلامی به دنبال تقویت جایگاه قدرتمندش در منطقه +عکس و فیلم - 12

ابرهای تیره بر فراز کاخ «پله کوبورگ» در وین اتریش، محل مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ (+)

سخنرانی مایک پمپئو درباره سیاست ضدایرانی آمریکا پس از برجام و اِعمال «شدیدترین تحریم‌های تاریخ» علیه ایران [دانلود]

«هنری روم» نویسنده گزارش که کمپانی «گروه اوراسیا» او را کارشناس سیاست خارجی، داخلی و اقتصادی ایران معرفی می‌کند، سپس توضیح می‌دهد که اگرچه دوستانی که دولت روحانی تصور می‌کرد مقابل آمریکا از تهران پشتیبانی خواهند کرد، اکنون پشت ایران را خالی کرده‌اند، اما جمهوری اسلامی همچنان روی پای خود ایستاده است. وی می‌نویسد:

«فرمول مذاکراتی آمریکایی‌ها»؛ چرا مذاکره با آمریکا ممنوع است؟ [دانلود]

کشورهای اروپایی: دوستان بدتر از دشمن

«روم» که پیش از پیوستن به گروه اوراسیا به عنوان محقق و کارشناس برنامه هسته‌ای ایران در اندیشکده «مرکز علوم و امور بین‌الملل بلفر» وابسته به دانشگاه هاروارد کار می‌کرد، امیدهای دولت روحانی به کشورهای اروپایی پس از خروج آمریکا از برجام را زیر سؤال می‌برد و توضیح می‌دهد:

به‌رغم تحریم‌ها، حال و روز ایران خوب است/ جمهوری اسلامی به دنبال تقویت جایگاه قدرتمندش در منطقه +عکس و فیلم - 22

بر خلاف امیدهای دولت روحانی به اروپایی‌ها، طرف‌های اروپایی برجام تا کنون هیچ کاری برای نجات این توافق انجام نداده‌اند (+)

نگرانی کمپانی‌های بزرگ اروپا از تجارت با ایران پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا [دانلود]

نویسنده گزارش که زبان فارسی را می‌داند و پیش‌تر در سمت خبرنگار از داخل فلسطین اشغالی مسائل مربوط به ایران را برای روزنامه جروزالم‌پست پوشش می‌داد، با تلفیق گمانه‌زنی و اطلاعات موثق، کشورهایی مانند چین و روسیه را نیز به شانه خالی کردن از زیر بار نجات توافق هسته‌ای متهم می‌کند و می‌نویسد: «دولت‌های دیگر دوست با ایران (چین، روسیه و هند) هم این کمبود [و انفعال اروپایی‌ها] را جبران نکردند. همه این کشورها اولویت‌های بالاتری در روابط خود با آمریکا دارند که نمی‌خواهند آن‌ها را به خطر بیندازند. برای چین، مذاکرات تجاری و روابط گسترده‌تر استراتژیک با آمریکا از همه چیز مهم‌تر است. روسیه نمی‌خواهد دلیل دیگری برای وضع تحریم‌های بیش‌تر علیه کرملین به کنگره آمریکا بدهد. هند هم به دنبال استفاده از تیرگی روابط میان آمریکا با پاکستان و تعمیق روابط دفاعی خود با واشینگتن است.»

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

در حالی که رسانه‌ها و اندیشکده‌های غربی دائما چین را به خاطر ادامه خرید نفت از ایران سرزنش و حتی گاها روسیه را نیز به کمک به ایران برای فروش نفتش به‌رغم تحریم‌های آمریکا متهم می‌کنند (جزئیات بیش‌تر)، «روم» معتقد است که نه هند و نه هیچ‌کدام از این کشورها دردی از ایران دوا نکرده‌اند:

به‌رغم تحریم‌ها، حال و روز ایران خوب است/ جمهوری اسلامی به دنبال تقویت جایگاه قدرتمندش در منطقه +عکس و فیلم - 30

مدتی قبل، مجله «فوربس» مدعی شده بود نفتکش پانامایی «یوفوسان» به ایران در دور زدن تحریم‌های آمریکا کمک می‌کند (+)

حذف نفت ایران از بازار، اگر هم ممکن باشد، قیمت نفت را افزایش خواهد داد [دانلود]

تنوع اقتصادی: برگ برنده ایران مقابل تحریم‌ها

فارن‌افرز در ادامه به آن‌چه که تأثیرات تحریم‌ها بر اقتصاد ایران توصیف می‌شود، از جمله، کاهش صادرات نفت، افزایش تورم و کاهش ارزش ریال در برابر دلار اشاره می‌کند، اما یادآور می‌شود که همه واقعیت این نیست. این مجله آمریکایی توضیح می‌دهد:

توضیحات رهبری درباره شیوه مقابله با اتاق جنگ اقتصادی دولت آمریکا علیه ایران[دانلود]

به‌رغم تحریم‌ها، حال و روز ایران خوب است/ جمهوری اسلامی به دنبال تقویت جایگاه قدرتمندش در منطقه +عکس و فیلم - 39

سازمان‌های مالی بین‌المللی، ثبات را برای آینده اقتصاد ایران پیش‌بینی می‌کنند (+)

گزارش فارن‌افرز مهم‌ترین نقطه قوت اقتصاد ایران را که موجب مقاومتش در برابر تحریم‌های آمریکا شده، تنوع و حرکت به سوی اقتصاد غیرنفتی می‌داند. در این‌باره می‌خوانیم:

در ادامه گزارش آمده است:

اهمیت توسعه بندر چابهار به عنوان راهی برای افزایش درآمدهای غیرنفتی [دانلود]

تحریم‌ها تأثیری روی جمهوری اسلامی و فعالیت‌های منطقه‌ایش نداشته‌اند

«هنری روم» یکی دیگر از ابعاد شکست تحریم‌های ضدایرانی را ناتوانی آن‌ها از وادار کردن جمهوری اسلامی به کاهش نقش و نفوذ منطقه‌ایش می‌داند. وی البته ضمن تکرار اتهامات بی‌اساس علیه ایران می‌نویسد:

به‌رغم تحریم‌ها، حال و روز ایران خوب است/ جمهوری اسلامی به دنبال تقویت جایگاه قدرتمندش در منطقه +عکس و فیلم - 48

حمله شگفت‌آور و غافلگیرکننده انصارالله یمن به نیروگاه آرامکوی سعودی یکی از مصادیق قدرت نیروهای نیابتی ایران بود (+)

ادعای مضحک ترامپ درباره لغو حمله به ایران پس از سقوط پهپاد آمریکا:اگر حمله می‌کردیم ۱۵۰ ایرانی کشته می‌شدند، گفتم عملیات متوقف شود [دانلود]

فارن‌افرز در ادامه، ایران را به فرصت‌طلبی و سوءاستفاده از بی‌میلی ترامپ به جنگ متهم می‌کند و مدعی می‌شود:

نویسنده فارن‌افرز در انتها بار دیگر ایران را به تنش‌زایی متهم می‌کند و گزارش خود را این‌گونه به پایان می‌برد:

[۱] Iran Is Doing Just Fine Link

[۲] Henry Rome Link

[۳] Will China Undermine Trump's Iran Strategy? Link

[۴] Iran Might Not Be Able to Wait Trump Out Link

[۵] Can Europe Save the Iran Deal? Link

[۶] The EU Can’t Avoid U. S. Sanctions on Iran Link

[۷] The logic of Iran’s attack on Saudi Arabia Link

[۸] China Feasts on Record Saudi Crude Imports After Sanctions Hit Iran Link

[۹] World Economic Outlook, October ۲۰۱۹ Link

[۱۰] Iran's Economic Update — October ۲۰۱۹ Link

[۱۱] Islamic Republic of Iran: ۲۰۱۸ Article IV Consultation… Link

[۱۲] Yes, Iran’s Economy Is Suffering—But It’s Not All About the U. S. Link

[۱۳] Iranian president presents budget, says U. S. sanctions to hit growth Link

[۱۴] Memo to President Trump: Iran is not about to collapse Link

[۱۵] The Unwanted Wars Link

[۱۶] The U. S. and Iran Are Marching Toward War Link

[۱۷] Despite Vow to End ‘Endless Wars,’ Here’s Where About ۲۰۰,۰۰۰ Troops Remain Link

[۱۸] Iran, the Unitary State Link

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.

ابطال ۱۲۱ مصوبه دستگاه‌ها در نیمه نخست سال

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
رئیس دیوان عدالت اداری افزود: خوب است دستگاه‌ها در مرحله نخست و پس از آن مجلس، اشکال‌های قوانین را حل و فصل و برطرف کنند. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی افزود: همین شفاف نبودن قوانین، موجب افزایش پرونده‌های ورودی به دیوان و ایجاد سختی برای مردم شده است. وی گفت: برخی قوانین هم ممکن است شفاف باشد، اما ذاتا اشکال دارد که نمونه آن تبصره‌های ماده ۱۰۰ قانون شهرداری است. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی افزود: دولت باید هر چه سریعتر این موضوع را به مجلس ارسال کند تا در مجلس به تصویب برسد. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی گفت: معاونت نظارت و بازرسی دیوان هم عملکرد قضات و کارمندان را بررسی می‌کند.

رژیم صهیونیستی آزمایش موشکی انجام داد+فیلم

الفالف21 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۱۰:۵۸ ۳۹۸۰۹۱۵۰۲۲به گزارش فارس، ارتش رژیم صهیونیستی امروز (جمعه) یک سامانه پیشرانه جدید برای شلیک موشک و راکت را در مرکز فلسطین اشغالی آزمایش کرد. وزارت جنگ رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه‌ای درباره این آزمایش موشکی گفت: «دستگاه نظامی دقایقی پیش یک سامانه موتور راکت را از پایگاهی در مرکز این سرزمین آزمایش کرد». به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» طبق این بیانیه، آزمایش مذکور از پیش‌برنامه ریزی شده بوده اما ماهیت راکت آزمایش شده یا سیستم پیشران افشا نشده است. تصاویری از رد موشک آزمایش شده در آسمانسیستم پدافند هوایی رژیم صهیونیستی مشتمل بر سه لایه است. البته رژیم صهیونیستی چند سامانه پاتریوت ساخت آمریکا نیز دارد که برای نابود کردن اهداف میان تا دور برد و موشک‌های بالستیک ساخته شده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز21 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، عبدالکریم حسین زاده درباره تشکیل کمیته بررسی وضعیت آسیب‌دیدگان، کشته‌شدگان و میزان خسارات گفت: در اعتراض‌های اخیر در دولت برای حل ریشه‌ای بحران، اقدامات لازم صورت نگرفت. نماینده مردم اشنویه ادامه داد: این نگرانی به طور جدی وجود دارد که مسئولان هنوز متوجه ماهیت بحران پیش آمده و پیامدهای عمیق اجتماعی، سیاسی و امنیتی آن نشده باشند. شاخص اصلی رویکرد جامعه مدار برای حل این بحران بزرگ مبتنی بر مشارکت مردم و گروه‌های مردمی و در ادامه کنارگذاشتن تعارف برای رفع ریشه‌ها و موانع اصلی است. وی ادامه داد: مردم به درستی این پرسش را از ما مطرح می‌کنند که چرا مالیات سیگار برای تامین نیازهای دولت افزایش نیافته و تنها به موضوع افزایش قیمت بنزین و اصلاح مصرف سوخت در جامعه اقدام شده است. رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس با اشاره مجدد به تشکیل کمیته دولتی برای سنجش خسارت‌ها گفت: مهمتر از این کمیته، تشکیل کمیته ملی برای بررسی همه جانبه و فراگیر بحران است که باید نماینده همه بخش‌های جامعه و حکومت در آن حضور داشته باشند و از دل آن امکان یک فضای گفت‌وگو ایجاد شود.

قتل دختر ۱۹ ساله در شهرک صدر

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به گفته موید الفرطوسی خبرنگار شبکه تلویزیونی العراقیه‏‏، تروریست‌ها زهرا قره لوسی ۱۹ ساله را که از مقابل خانه‌اش در خیابان الامانه در شهرک صدر در شرق بغداد ربوده بودند‏‏، به قتل رساندند و پیکر وی که آثار شکنجه بر آن هویدا بود، مقابل خانه‌اش کشف شد. زهرا دانشجوی ترم دوم دانشکده ادبیات دانشگاه عراق بود که از آغاز موج دوم اعتراضات مردمی در ۲۵ ماه گذشته به همراه پدر‏، خویشاوندان و برخی دوستانش ‎غذا و نوشیدنی در اختیار تظاهرات کنندگان عراقی قرار می‌داد.

دریافت ۶ هزار گزارش تعرض جنسی در آمریکا

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
مدیر اجرایی این شرکت قول داد فرهنگ خدمت رسانی به مسافران در این شرکت بیش از پیش بهبود یابد. دارا خسروشاهی، مدیر اجرایی این شرکت، در صفحه خود در پایگاه اینترنتی توئیتر، نوشت: «حدس می‌زنم بسیاری از مردم از این که موارد این نوع حوادث (تعرضات جنسی در تاکسی‌های اوبر) تا چه اندازه نادر است، متعجب خواهند شد. البته این قابل درک است که برخی دیگر از مردم تصور خواهند کرد که باز هم تعداد این نوع حوادث بیش از حد انتظار است. به علاوه، برخی از مردم، قدردان تلاش‌های ما برای تأمین امنیت مسافران خواهند بود، اما برخی دیگر از مردم خواهند گفت: کار‌های به مراتب بیشتری (برای تأمین امنیت مسافران) هنوز هم باید انجام شود. البته از جنبه‌های مختلف می‌توان گفت که حق با همه آن هاست.» خبرگزاری فرانسه افزود: شرکت اوبر، قول داد در گزینش و آموزش دادن به رانندگان خود، بیش از پیش دقت و سختگیری کند. در این ۱۹ مورد حمله که به مرگ قربانیان منجر شده است، هشت قربانی از مسافران اوبر، هفت قربانی از رانندگان اوبر و چهار قربانی نیز از اشخاص ثالث، مانند رهگذران و عابران پیاده، بوده‌اند. در پی انتشار نخستین گزارش دو سالانه شرکت اوبر و اذعان صریح این شرکت به دریافت حدود شش هزار گزارش تعرض جنسی و حتی موارد دیگری از حملات فیزیکی مرگبار در رابطه با خدمات تاکسی‌های این شرکت در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، ارزش هر سهم شرکت اوبر در بازار بورس آمریکا، با ۱/۵۷ درصد کاهش، به ۲۸ دلار و ۲۰ سنت رسید.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری2 روز قبل

ورزش برای بیماران ام اس مضر است؟

آفتاب‌نیوز1 ساعت قبل

بارسلونا نیمار را به امباپه ترجیح می‌دهد

ایسنا1 ساعت قبل

قدرت نظامیان آمریکا در خاورمیانه برای ایجاد بازدارندگی کافی است!

مهر1 ساعت قبل

کمکی که استرا به تیم المپیک می‌کند/قائدی هر روز کاملتر از دیروز!

مشرق‌نیوز1 ساعت قبل

سانس آخر؛ سه‌گانه «قالیباف - عارف - جلیلی» کاندیدای مجلس می‌شوند؟

خبرآنلاین1 ساعت قبل

ویزای اسپانیا برای ایرانی‌هایی که شرایط لازم را ندارند، صادر نمی‌شود/ تنوع غذایی و صنایع دستی ایران برای اسپانیایی‌ها جذاب است/ صدور ۱۹ هزار ویزا برای ایرانی‌ها

ایلنا1 ساعت قبل

حذف سرانه درمان هفت دهک میانی و کم درآمد، میخی بر تابوت عدالت است/ چرا وزارت بهداشت به منافع ملی پشت کرد؟

ایلنا1 ساعت قبل