بیاید یک لبخند روی صورتمان بکشیم!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. فرهنگ

بیاید یک لبخند روی صورتمان بکشیم!

فراروخبرگزاری فرارو |
فیلم سینمایی جوکر به تاریخچه ی شکل گیری شخصیت جوکر می پردازد و اتفاقات این فیلم در دهه ی هشتاد میلادی و در شهر گاتهام جریان دارد. این فیلم داستان آرتور فلک را روایت می کند که یک کمدین شکست خورده است و اتفاقاتی باعت می شود که باعث می شود او ... فیلم جوکر در سال 2019 ساخته شده است. این فیلم محصول آمریکا و کانادا و در ژانر اکشن و هیجان انگیز می‌باشد در فیلم واکین فینیکس، رابرت دنیرو و زازی بیتز به هنرمندی پرداخته‌اند.

فرارو-ملیکا زندیچی؛ فیلم جوکر ساخته تاد فیلیپس به یکی از مهم‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۱۹ تبدیل شد. واکین فینکس برای بازی در این فیلم جایزه نقش اول جشنواره کن را دریافت کرد و بسیار مورد توجه همگان قرار گرفت. اما چه چیزی باعث شد که جشنواره‌ای همچون کن که بیشتر فیلم‌هایی با تم هنری را مورد توجه قرار می‌دهد جوکر، یکی از شرورترین چهره‌های دنیا را برای بهترین فیلمش انتخاب کند؟

تاد فیلیپس کارگردان فیلم‌هایی همچون سری هنگ اوور (Hangover) و بورات است. هنگامی که خبر ساختن فیلم مستقل جوکر که پیش از این به عنوان شخصیت‌های مکمل در فیلم‌های ابرقهرمانی حضور داشت از طرف او منتشر شد اول تعجب همه را به همراه داشت، اما بعد از بررسی کارنامه او و فیلم‌هایش که همه پر از دیوانگی و جنون است؛ معلوم شد که شاید کسی بهتر از او نتواند داستان دیوانه‌ترین شخصیت دنیای کمیک را روایت کند.

جوکر یکی از مشهورترین نقش منفی‌های تاریخ سینما و ادبیات کمیک است. یک شخصیت منفی و با ابهت. دلقکی با لباس‌های عجیب و غریب رنگی که در کمال آرامش می‌تواند سر یک نفر را زیر پا له کند. او کسی است که می‌تواند دو کشتی پر از آدم را بمب‌گذاری کند که یک طرف مردم عادی و طرفی دیگر جنایتکاران هستند و آنان را به جان هم بیاندازد تا تنها یک کدامشان زنده بمانند و در عین حال خودش لذت ببرد. همان طور که در کتاب کمیک «بتمن: کشتن جوکر» آمده است؛ جوکر هیچ خاطره‌ای از گذشته خود ندارد و گاهی به صورت ناگهانی چیز‌های کوتاهی به یادش می‌آید. این اتفاق را در روایت‌های مختلف درباره زخم‌های صورتش هم میبینیم.

تاد فیلیپس هم از همین کتاب که داستان جوکر به عنوان یک استندآپ کمدی شکست خورده را روایت می‌کند استفاده کرده است. او می‌گوید که «فیلم اصلا روایت کتاب‌های کمیک را دنبال نمی‌کند و همین برای من جذاب است. ما حتی فیلمی درباره جوکر نداریم بلکه فیلمی درباره چطور جوکر شدن داریم.»

آرتور فلک که نقش او را واکین فینکس بازی می‌کند یک دلقک ساده در شهر سیاه گاتهام است. او از بیماری‌ روانی رنج می‌برد که گاهی او را در موقعیت‌های مختلف به خنده‌های بلند و طولانی می‌اندازد. مرد جوانی که در این سیاهی شهر قصد مهرورزی و مهربانی دارد، اما همین مشکل روانی‌اش او را عجیب و غریب کرده و باعث شده است همیشه عقب بماند.

او کارتی دارد که وقتی خنده‌های عصبی‌ش شروع می‌شود آن را به مردم می‌دهد تا شرایطش را بدانند و از او ناراحت نشوند. بر روی این کارت نوشته که خنده‌های او نوعی بیماری روانی است که او نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد و از این اتفاق متاسف است. همین کارت نشان می‌دهد که او به هیچ عنوان نمی‌خواهد به کسی آسیبی بزند و حتی کسی را اذیت کند. آرتور هیچ وقت شخصیت شروری نداشته است. او می‌خواهد کمدین مشهوری شود و همه را با جوک‌ها و کارهایش به خنده بیاندازد.

مادرش به او می‌گفته است که باید همیشه لبخند به لب داشته باشد و خوشحال باشد. اما سیاهی و بی‌توجهی‌ای که بر شهر نقش بسته همیشه به او بی رحمی و خشم داده است. آرتور هیچ حسی به جز این خنده‌های بلند و از کنترل خارج شده ندارد. او تمام احساس‌های خودش در زمان خشم، ترس و غم را با این ابزار نشان می‌دهد. با اینحال سعی دارد حال خودش را خوب نگه دارد، از خدمات اجتماعی استفاده کند و دارو مصرف کند، اما همین راه و توجه را هم از دست می‌دهد.

فرقی که جوکر فیلیپس با سایر ساخته‌های مرتبط با این شخصیت دارد این است که دنیای سیاه جوکر شدن و رسیدن مرحله مرحله آرتور به جوکر آنقدر واقعی بود که بعد از اتمام فیلم هر لحظه حس می‌کنید که هر کسی توانایی تبدیل شدن به جوکر را دارد. صدای اعتراضی که از ظلم به لب رسیده حالا خودش را به خشن‌ترین شکل ممکن نشان می‌دهد. دیگر خبری از استخر رنگی و اسیدی که فردی داخل آن بیوفتد و آدمی دیگر با تمام مشخصات جوکری بیرون بیاید نیست. قصه بی‌رحمی مردم، قضیه آزار اذیت کودکی، تنهایی، مردن کودک درون و خراب شدن رویای کودکی حالا جوکر را می‌سازند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

تمام ساخته‌های پیش از این که برگرفته از دنیای کمیک بود فضا‌هایی غیر واقعی با جلوه‌های ویژه فراوان داشتند. دنیایی که در آن یک ابر ضد قهرمان در مقابل ابرقهرمان قرار می‌گیرد. اما در این فیلم جوکر معروف اسم دارد، خانه دارد، کاری دارد که دوست دارد و مهم‎تر از همه رویایی دارد که در جلوی چشمانش می‌میرد. با این حجم سیاهی زمانی که حتی مادرش هم او را قبول ندارد و فقط برای حس نیاز در کنار او باقی مانده، وقتی هیچ دوستی ندارد، کاری ندارد و مدام مورد بی‌رحمی و بی‌توجهی است آرتور طبعا همان جوکری می‌شود که همه می‌شناسیم.

جوکر در ساخته تاد فیلیپس یک آدم زمینی است تا اهریمنی که نمی‌دانیم از کجا آمده و چرا اینگونه رفتار می‌کند. دیدن این فیلم و سیر تکامل این شخصیت هم بسیار روشنگر است هم بسیار دردناک و خطرناک. همین حس دوگانه تمام حس‌های پیشینی که نسبت به این شخصیت داشتیم را تحت شعاع قرار می‌دهد. آنجایی که از خنده‌های چندش‌آور جوکر بدمان می‌آمد و گاهی که نقشه‌هایش نقش بر آب می‌شد دلمان خنک می‌شد؛ حال دلمان به حال او می‌سوزد؟

حالا حتی به مرحله‌ای رسیده‌ایم که او را درک کنیم و بگوییم شاید اگر من هم جای او بودم همین کار را می‌کردم و این ترسناک‌ترین حقیقیتی است که باید با آن رو به رو شویم. زمانی که پله‌هایی که جوکر رقص معروف رهاییش را بر روی آن انجام می‌دهد به یکی از مکان‌های توریستی نیویورک تبدیل می‌شود و مردم همچون جوکر بر روی آن می‌رقصند و پایین می‌آیند و یا زمانی که در شورش‌ها مردم ماسک جوکر را بر صورت می‌گذارند باید بپرسیم چند جوکر در میان خودمان داریم؟

شاید همین قابل لمس بودن باعث شد که پیش از اکران عمومی فیلم، نهاد‌های امنیتی هشدار لازم را بدهند. نیرو‌های پلیس اعلام کردند که برای هرگونه آشوب پس از تماشای فیلم آماده هستند. البته آنان قبلا هم تجربه‌ای همچون تیراندازی عظیم بعد از اکران «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» را هم داشتند. اما نکته جالب توجه این بود که علاوه بر پلیس، ارتش هم هشدار‌های امنیتی پیش از اکران را اعلام کرد و سینما‌ها همراه داشتن نقاب و یا وسایل مربوط به جوکر را به داخل سالن‌ها ممنوع کردند.

جوکر این بار خواسته است اتفاقات و بی‌رحمی‌های جامعه، حکومت و مردم را در شکل‌گیری‌ش نشان دهد. حتی این اتفاق را به جامعه کنونی مرتبط کند و به تماشاگران و حکومت نشان دهد تا چه اندازه در شکل گیری بحران‌های جامعه، شورش‌ها و رشد و تبدیل آرتور‌ها به جوکر‌ها تاثیر مستقیم داشته و دارند.

بازی واکین فینکس در فیلم به گونه‌ای است که تمام نقش‌های پیش از خود را باز تعریف کرده است. البته که مقایسه جوکر‌ها با هم کار بیهوده‌ای است، اما اتفاقی که با بازی فینکس افتاده این است که دلمان می‌خواهد تمام بازی‌های جوکر‌ها را دوباره مرور کنیم.

هیت لجر در شوالیه تاریکی برمیگردد، جرالد لتو در جوخه خودکشی و یا جک نیکلسون در بتمن. حالا هر خنده هر رقص و هر بازی‌ای در مقام جوکر معنایی تازه گرفته است. واکین فلسفه وجودی این شخصیت و لایه‌های روانشناختی شکل‌گیری مرحله به مرحله آن را به بهترین شکل نشان می‌دهد. این بار دیگر شاید سخت باشد که بازی واکین فینکس را نادیده گرفت. او که همچون جوکر بیش از این از جانب آکادمی اسکار مورد بی‌مهری قرار گرفته بود این بار با جوکر و جمله خود او که می‌گوید: «در تمام زندگی ام اصلا نمی‌دانستم که واقعا وجود دارم؛ اما دارم و مردم تازه دارند متوجه می‌شوند.» حتما دیده خواهد شد.

می‌گویند فیلیپس برای ساخت جوکر از فیلم‌هایی همچون راننده تاکسی و یا پادشاه کمدی وام گرفته‌ست. در این میان دیدن ستاره این فیلم‌ها رابرت دنیرو در مقام قهرمان آرتور که معروف‌ترین استندآپ کمدی شهر است خالی از لطف نیست.

جوکر با بودجه‌ای بسیار اندک نسبت به باقی فیلم‌های هم دوران خودش ساخته شده است، اما تاکنون توانسته بیش از ۱ بیلیون دلار فروش داشته باشد و به اولین فیلمی با محدودیت سنی تبدیل شود که چنین فروش موفقی داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

سومین همایش کاردیوانکولوژی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از پارس‌آباد، دهمین نمایشگاه مردمی فرهنگی مذهبی یاس کبود ویژه ایام فاطمیه در شهرستان پارس‌آباد مغان با مشارکت و همکاری جمعی جوانان جهادی و دستگاه‌های اجرایی برپا می‌شود. نمایشگاه مردمی فرهنگی مذهبی یاس کبود ویژه ایام فاطمیه پارس‌آباد در جلوه‌های بازخوانی واقعه غدیرخم، ماجرای فدک، قبرستان بقیع، درب سوخته خانه حضرت زهرا (س)، رحلت پیامبر اکرم (ص)، کوچه بنی هاشم، تشییع و تدفین بانوی دو عالم اسلام برگزار خواهد شد. امسال نمایشگاه مردمی فرهنگی مذهبی یاس کبود ویژه ایام فاطمیه پارس‌آباد رنگ و بویی دیگر با عنوان سردار شهید حاج قاسم سلیمانی دارد و تمامی غرفه‌های فرهنگی و معرفتی این نمایشگاه با موضوعات جهاد، شهادت، حجاب و عفاف، مهدویت و انتظار با محوریت سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی برپا می‌شود. برپایی نمایشگاه کتاب، غرفه پاسخگویی به سوالات شرعی و شبهات دینی، برگزاری مسابقات فرهنگی و کتابخوانی از کتاب تا قاف کرامت نوشته آیت الله سید حسن عاملی و رونمایی از سایت یاس کبود از دیگر برنامه‌های نمایشگاه مردمی فرهنگی مذهبی یاس کبود ویژه ایام فاطمیه شهرستان پارس‌آباد به شمار می‌رود. آیین افتتاحیه نمایشگاه مردمی فرهنگی مذهبی یاس کبود ویژه ایام فاطمیه شهرستان پارس‌آباد ۲۸ دی ماه و در حسینیه یاس کبود برگزار می‌شود و بعد از آن به مدت ۱۲ روز مراسمات عزاداری با حضور سخنرانان و مداحان کشوری همچون نماینده ولی فقیه در کشور جمهوری آذربایجان، نماینده ولی فقیه در استان اردبیل و امام جمعه اردبیل، ائمه جمعه و اساتید حوزه و دانشگاه برپا می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق به نقل از خانه ملت، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در خصوص تهدید به حمله نظامی ایالات متحده امریکا به مکان‌های فرهنگی کشور بیانیه‌ای صادر کرد. همچنین قطعنامه ۲۴۳۷ سازمان ملل صراحتا اعلام نموده است هر گونه اقدامی که باعث تخریب میراث فرهنگی شود نباید صورت بپذیرد و از نظر این سازمان این‌گونه اقدامات محکوم است. مردم شریف ایران به خوبی آگاه بوده و جهانیان نیز نیک می‌دانند که کشور ایران دارای تاریخ، تمدن و فرهنگ چندین هزار ساله است که این تمدن و فرهنگ توانسته تاثیرات عمیقی در شکل‌دهی دیروز، امروز و فردای جهان بگذارد. ریاست جمهوریآمریکا که هنوز قرن‌های تاسیس کشورش به تعداد انگشتان یک دست نمی‌رسد با کینه اعلام می‌نموده که قصد تخریب مراکز فرهنگی ایران را دارد، این در صورتی است که آقای ترامپ در سخنرانی‌های همیشه خود را دوستدار مردم ایران معرفی می‌نماید. نمایندگان عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بر این اعتقادند که تهدید نظامی ایالت متحده آمریکا مبنی برحمله به اماکن فرهنگی تهدید مستقیم مردم ایران است و این کمیسیون ضمن مطالبه از سازمان‌های بین‌المللی مربوطه جهت محکومیت این اقدام، حق خود می‌داند که از طریق نهادهای بین‌المللی حقوقی از جمله سازمان جهانی یونسکو و سازمان‌های مردم نهاد متولی فرهنگ در سطح جهان پیگیر تمامی حقوق مادی و معنوی مردم فرهیخته و متمدن ایران باشد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، محسن حاجی میرزایی عصر پنجشنبه در گردهمایی سالانه شوراهای آموزش و پرورش استان خراسان رضوی گفت: یکی از عوامل راهبردی تعلیم و تربیت برای ما، مشارکت آموزش و پرورش و جامعه است. وزیر آموزش و پرورش گفت: خانواده نقش مهمی در دوران زندگی دانش‌آموز دارد و بخش اندکی از آن در اختیار آموزش و پرورش است، بنابراین برای آموزش زیست شرافتمندانه باید با خانواده و جامعه هم راستا بود، ازاین‌رو باید با خانواده به یک چشم‌انداز مشترک برسیم و به یک تقاضای روشن از آنچه می‌خواهیم دست یابیم تا تلاش خانواده و ما هم افزا و در جهت اهداف باشد، امری که تا کنون انجام نشده است. حاجی میرزایی گفت: خلاصه‌ترین تعریف مأموریت آموزش و پرورش این است که آدم‌هایی را تربیت کند که بتوانند در زندگی روی پای خود بایستند، از انفعال نجات یابند و از حقوق خود دفاع کنند که این امر بدون مشارکت امکان‌پذیر نیست. وی ادامه داد: آموزش‌های دانش‌آموز باید مبتنی و بر اساس نیازهای جامعه و مبتنی بر بوم و منطقه باشد تا بتواند پس از فارغ التحصیلی با استفاده از آن‌ها در جامعه مفید باشد. وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: برای رسیدن به رشد و توسعه پایدار در جامعه، باید تحولی در عرصه یادگیری آن جامعه اتفاق بیفتد و یادگیری جامعه را سازماندهی کرد.

در آستانه پرواز سیمرغ سی و هشتم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​امسال سینمای رسانه‌ها در ۴ نوبت، فیلم‌های جشنواره را به نمایش می‌گذارند. نخستین نوبت به «سه کام حبس» رسید و «شنای پروانه» آخرین فیلم داستانی است که در جشنواره به نمایش درمی آید. مستند‌ها و فیلم‌های کوتاه هم آخرین نوبت‌ها را به خود اختصاص دادند. اعضای هیئت انتخاب، تنوع را ویژگی این دوره جشنواره می‌دانند. امسال جشنواره آیین گشایش ندارد و قرار است هزینه آن برای کمک به هموطنان سیل زده در سیستان و بلوچستان صرف شود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
وی افزود: ما برای ارج‌گذاری همرزمان شهیدمان در این محفل مقدس جمع شدیم و نخستین مطلبی که باید به آن توجه کنیم این است که در این مسیری که اسلام به ما هدیه کرده است چه رسالتی داریم و چه باید بکنیم. سرلشکر ایزدی با بیان اینکه در جبهه‌های دفاع مقدس همواره در خدمت سرداران دفاع مقدس بودیم بیان کرد: جبهه‌های دفاع مقدس مانند دانشگاه انسان‌سازی بود و بسیاری از شهدا حتی پیش از شهادت نیز می‌دانستند که از راه شهادت به نزد خداوند خواهند رفت و در این حرکت وقتی به گفته‌های شهدا و سردارانمان فکر می‌کنیم می‌بینیم که در عالم دیگری زندگی می‌کردند و در نهایت به مقام فنا فی الله رسیدند. فرمانده قرارگاه سایبری ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی علی‌رغم فشارهای دشمن تداوم‌ یافته است اظهار داشت: مسیر انقلاب اسلامی اتفاق بزرگی در منطقه بود که نقش حاج قاسم سلیمانی نیز در آن قابل‌توجه است. سرلشکر ایزدی همچنین تصریح کرد: سرمایه اجتماعی انقلاب اسلامی توانستند پاسخ‌های مناسبی را در آیین تشیع شهدای مقاومت رقم بزند، ما باید مطلع باشیم و از انقلابمان دفاع کرده و با درک شرایط موجود با بصیرت آماده باشیم. انتهای پیام/۲۲۰/ ع

نظرها

اخبار بیشتر