استفاده از رنگ مو و صاف کننده‌های شیمیایی مو منجر به سرطان پستان می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. سلامت

استفاده از رنگ مو و صاف کننده‌های شیمیایی مو منجر به سرطان پستان می‌شود

انتخابخبرگزاری انتخاب |
یک مطالعه جدید موفق شده ارتباط معنی داری بین استفاده از رنگ مو و خطر ابتلا به سرطان پستان پیدا کند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که بین استفاده از رنگ مو و خطر سرطان پستان در زنان سفید پوست و سیاه پوست تفاوت هایی وجود دارد.
استفاده از رنگ مو و صاف کننده‌های شیمیایی مو منجر به سرطان پستان می‌شود - 0

یک مطالعه جدید موفق شده ارتباط معنی داری بین استفاده از رنگ مو و خطر ابتلا به سرطان پستان پیدا کند. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که بین استفاده از رنگ مو و خطر سرطان پستان در زنان سفیدپوست و سیاه پوست تفاوتهایی وجود دارد.

به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، انستیتوی ملی علوم بهداشت محیطی به عنوان یکی از ۲۷ موسسه و مرکز انستیتوی ملی بهداشت، تحقیقاتی در زمینه تأثیرات محیط بر بیماری‌های انسانی انجام می‌دهد. اکنون طبق گفته دانشمندان این موسسه که در ژورنال بین المللی سرطان منتشر شده است، زنانی که مرتب از رنگ موی دائمی استفاده می‌کنند، می‌توانند خطر ابتلای خود به سرطان سینه را تا ۶۰ درصد افزایش دهند.

مطالعه‌ای که بر اساس سوابق پزشکی بیش از ۴۵۰۰۰ زن انجام شده است نشان می‌دهد که بین رنگ دائمی مو و سرطان پستان خصوصا در بین سیاه پوستان، رابطه مثبت وجود دارد. این تحقیقات اضافه می‌کند که ممکن است وجود مواد سرطان زا در بسیاری از محصولات زیبایی در کمین افراد مختلف است.

استفاده از رنگ مو و صاف کننده‌های شیمیایی مو منجر به سرطان پستان می‌شود - 5

به نظر می‌رسد زنانی که هر چند وقت یکبار (نه دائم) موهایشان را رنگ می‌کردند، خطر ابتلا به سرطان سینه را ۹ درصد افزایش می‌دهند. با این حال، برای زنان سیاه پوست، خطر ابتلا به سرطان پستان به میزان قابل توجهی بالاتر بود و به ۴۵ درصد می‌رسد. این رقم در افرادی که مرتب از رنگ مو استفاده می‌کنند حتی بیشتر است و به ۶۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. اما شاید برایتان سوال باشد که منظور از رنگ مو به طور مرتب چیست. افرادی که حداقل ماهی یک تا ۲ بار موهای خود را رنگ می‌کنند در مرض خطر بیشتری قرار دارند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

جالب اینجاست که بسته به نوع رنگ مو استفاده شده نیز تفاوت هایی وجود دارد. رنگ موهای تیره با افزایش ۵۱ درصد خطر برای خانم‌های سیاه پوست و ۸ درصد خطر برای زنان سفید پوست همراه بود. وقتی صحبت از رنگ موی روشن شد، به نظر می‌رسد ۴۶٪ خطر برای زنان سیاه پوست و ۱۲٪ افزایش خطر برای سفید پوستان وجود دارد.

اینکه چرا تغییرات نژادی وجود دارد، مشخص نیست، اما محققان حدس می‌زنند که ممکن است با نحوه استفاده از آن یا تفاوت در نحوه تولید محصولات برای مخاطبان سیاه و سفید تفاوتهایی وجود داشته باشد. آنها همچنین ارتباط معنی داری بین خطر سرطان پستان و صاف کننده‌های موی شیمیایی مو مشاهده کردند.

این تحقیق براساس سوابق پزشکی بیش از ۴۶۰۰۰ زن در سنین ۳۵ تا ۷۴ سال انجام شده است و البته زنانی را شامل می‌شود کهد حداقل یک خویشاوند نزدیکشان به سرطان دچار شده‌اند. این نتایج شامل اطلاعات مربوط به دوره پیگیری تقریبا ۸ ساله است که ۲، ۷۹۴ سرطان سینه را شناسایی کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
طبق مطالعات انجام شده بر روی مبتلایان به ویروس کرونا، مشاهده می‌شود که با افزایش سن بیماران و مبتلایان به امراض دیگر، احتمال مرگ بر اثر این بیماری نیز افزایش پیدا می‌کند. مقامات بهداشت چین، اولین گزارش عمده خود را در خصوص ویروس کرونا که به طور رسمی COVID-۱۹ نام‌گذاری شده را منتشر کرده‌اند. در این مقاله آمده است که احتمال مرگ و میر با بالا رفتن سن افزایش پیدا می‌کند. از طرف دیگر نیز قابل ذکر است که میزان مرگ و میر در بین مردان با نرخ ۲٫۸ درصد، بیشتر از زنان با نرخ ۱٫۷ درصد بوده است. در نمودار ارائه شده، نرخ مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در بین گروه‌های سنی مختلف را مشاهده می‌کنید؛
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
توصیه‌های بهداشتی در مقابله با ویروس کرونا؛ کرونا ویروس با بروز تب آغاز شده و به دنبال آن سرفه‌های خشک شدت می‌گیرد، سپس بعد از یک هفته ممکن است به تنگی نفس منجر شود. وی اشاره کرد: علائم ویروس کرونا شامل آبریزش بینی، سرفه، گلودرد، احتمالا سردرد و تب است که می‌تواند تا دو روز ادامه یابد. چگونه به مقابله با کروناویروس برویم؟ تب، ‌ آبریزش بینی، مشکل تنفسی، گلودرد، سرفه، التهاب ریه، ‌ عطسه، سرفه و … از جمله علائم این ویروس است. گروه‌هایی که بیشتر در معرض ابتلا به کرونا ویروس قرار می‌گیرند، کودکان، سالمندان، زنان باردار و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند. برای مقابله با کرونا چگونه از ماسک استفاده کنیم
الفالف1 روز قبل
رئیس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: دو مورد مثبت مبتلا به کرونا ویروس شناسایی شده در استان قم، ایرانی هستند. ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه سلامت الف، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸، ۱۸:۲۱ ۳۹۸۱۱۳۰۱۳۸محمد مهدی گویا، رئیس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس با بیان اینکه هر دو مورد مثبت مبتلا به کرونا ویروس شناسایی شده در استان قم، ایرانی هستند گفت: این افراد درحال گذراندن آزمایشات هستند و نتیجه قطعی آزمایشات نهایی این موارد، پس از مشخص شدن به اطلاع عموم خواهد رسید. به گفته گویا، تمام مبادی ورودی کشور طبق روال گذشته کنترل می‌شود و پرسنل بهداشت در فرودگاه‌ها حضور دارند، همچنین از نظر دارو و تجهیزات تشخیص بیماری کمبودی وجود ندارد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 ساعت قبل
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران پنج نفر است که شامل دو فوتی, دو بیمار بستری در قم و یک پزشک که از اراک به قم رفته است. پیش بینی وزارت بهداشت این است که اکثر این بیماران به ویروس کرونا مبتلا نیستند. از عده‌ای از افرادی که با بیماران فوتی مراوده داشتند دعوت کردیم و از آنها هم آزمایش گرفته شده اما فعلا موارد قطعی پنج نفر است. پیام ما به مردم این است که نگران نباشند و همان طور که شیوع آنفلوانزا را در پاییز امسال مهار کردیم این بیماری نیز کنترل می‌شود. بزرگترین وظیفه رسانه‌ها نیز این است که اصول پیشگیری از این بیماری را به مردم آموزش دهند.
ایسناایسنا31 دقیقه قبل
مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران با بیان اینکه میزان قصور پزشکی در رشته‌های مختلف دارای نوسان است گفت: معمولا بیشترین قصور متعلق به رشته‌های دندانپزشکی و زنان و زایمان است. مهدی فروزش در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: ‌ میزان قصور پزشکی در تهران آمار متفاوتی دارد و نمی‌توان به طور مشخص گفت که یک رشته پزشکی همواره در صدر آمار قصور پزشکی است. وی ادامه داد: اما معمولا رشته‌های دندانپزشکی و زنان و زایمان در رده‌های اول و دوم قصور پزشکی هستند. از همین جهت نمی‌توان گفت در مدت زمان بازه زمانی یکساله یک رشته در صدر قصور پزشکی قرار داشته چرا که این آمار نوساناتی دارد. مدیر کل سازمان پزشکی قانونی استان تهران در پایان افزود: اما معمولا بیشترین این قصور متعلق به رشته‌های دندانپزشکی و زنان و زایمان است.
ایسناایسنا45 دقیقه قبل
وی افزود: البته به طور همزمان حراست وزارت بهداشت هم در این زمینه پیگیری‌های لازم را انجام داده است. همتی همچنین گفت: در حال حاضر ما در حال پیگیری خبر کذبی که به معاونت درمان وزارت بهداشت، منتسب شده بود، هستیم. وی تاکید کرد: دومین نامه جعلی هم منتسب به وزیر کشور خطاب به وزیر بهداشت بود که در این زمینه خود وزارت کشور باید اقدام کنند. به طور کلی اصل خبر کذب بود و پخش‌کننده آن هم مشخص است، اما منبع اصلی خبر تا کنون مشخص نشده است. همتی تاکید کرد: باید توجه کرد که در حوزه اخباری مانند کرونا از سوی وزارت بهداشت و شخص وزیر بهداشت روزانه کار اطلاع‌رسانی انجام می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر