ختم رسیدگی به پرونده شرکت طرح و نقشه پناهی اعلام شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. اقتصادی
ختم رسیدگی به پرونده شرکت طرح و نقشه پناهی اعلام شد

ختم رسیدگی به پرونده شرکت طرح و نقشه پناهی اعلام شد

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
دومین جلسه محاکمه متهمان پرونده شرکت طرح و نقشه پناهی به ریاست قاضی صلواتی در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد.

به گزارش مشرق، دومین جلسه محاکمه متهمان پرونده شرکت طرح و نقشه پناهی به ریاست قاضی صلواتی در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد.

قاضی صلواتی در ابتدای جلسه دادگاه ضمن اعلام رسمیت جلسه بیان کرد: این جلسه با حضور مستشاران، نماینده دادستان، متهمان، وکلای مدافع و نمایندگان بانک مرکزی به صورت علنی برگزار می‌شود.

وی در ادامه از متهم اخوت فرد خواست جهت ارائه ادامه دفاعیات خود در جایگاه حضور پیدا کند.

متهم اخوت فرد ضمن قرارگیری در جایگاه بیان کرد: دیروز از من پرسیدید که سمت من در شرکت چیست و گفتم هیچ سمتی ندارم. سرمایه گذاری به این معنا نیست که من سرمایه گذار شرکت هستم بنده سرمایه گذار نیستم بلکه ۵۳۷ میلیون تومان پول دارم.

قاضی صلواتی در واکنش به دفاعیات متهم اخوت فرد گفت: در بازپرسی گفته‌اید که ۴ میلیارد سرمایه گذاری کرده‌ام و اعلام داشته‌اید که با آقای اشرفی شریک هستید، چه توضیحی دارید؟

متهم اخوت فرد در پاسخ گفت: مقداری که من پرداخت کردم ۵۳۷ میلیون تومان بوده و ۵۵۰ میلیون برای هود و سینک بوده است. من در آگاهی نیز نوشتم حدود ۴ میلیارد تومان مجموع مبالغ بوده که ۵۵۰ میلیون آن را طرح و نقشه پناهی برگردانده است.

این متهم ادامه داد: آقای اشرفی گفت معادل هر چه که از این پول دست تو باقی مانده همان قدر بده تا من با آن کار کنم و همه نیز آن را امضا و اثر انگشت کردند.

قاضی صلواتی از متهم اخوت فرد پرسید: چرا سعی می‌کنید که خود را از شرکت جدا کنید؟ بر اساس گزارش وزارت اطلاعات شرکت مذکور دارای ۴ حواله ارزی ایفا نشده به مبلغ ۲ میلیون یورو است.

متهم اخوت فرد گفت: بنده اصلا ثبت سفارش انجام ندادم و بلد نیستم که پیش فاکتور بنویسم. اگر این کار را کرده باشم باید یک حساب خارجی به نام بنده باشد من تنها کاری که کردم این بود که به آقای محمودی رئیس بانک سامان زنگ زدم و گفتم که شرکتی است اگر موجه است کار آن را انجام دهید.

وی ادامه داد: سوال اینجاست که آیا من هم می‌توانم کارمند باشم و هم سرمایه گذار، اگر تخصیص یک ساعته ثبت سفارش و ریختن پول توسط خودم انجام می‌شد پس چرا این همه آدم دور من جمع شده بود؟ اگر من سرمایه گذار هستم چه دلیلی برای استفاده از سایر سرمایه گذاران بوده است. من حدود ۷۰۰ یا ۸۰۰ میلیون تومان پول داشتم و با خرید و فروش، سود حاصل از آن را می‌خوردم.

این متهم ادامه داد: در جایی که دو سه میلیارد خرید و فروش می‌شد به امثال آقای اشرفی می‌گفتم که فلان بار هست و سود دارد او از من طلب ضمانت می‌کرد و من نیز می‌گفتم کلام من ضمانت است.

متهم اخوت فرد در ادامه دفاعیات خود گفت: در خصوص موضوع فراری بودن باید بگویم لطفا از پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران استعلام کنید چرا که یک ماه قبل از اینکه من دستگیر شوم خانه من سرقت شد و در پایگاه دوم نیز ثبت شده که خانه من مورد سرقت قرار گرفته و در دادگاه پرونده تشکیل دادم.

وی افزود: مسئله بعدی این است که آقای جنت مکان ده روز قبل از دستگیری به بنده از زندان اوین زنگ زد که حکم جلب تو صادر شده روزی که مرا گرفتند خدمت آقای تبار رسیدم و گفتم این شرکت مال علی زرنانی بوده است. من اگر از خانه مردم دزدی کنم و به طور مثال فقط آقای X این را بداند باید دیوانه باشم که به بقیه نیز موضوع را بگویم.

این متهم ادامه داد: من به علی زرنانی زنگ زدم و او بدون اینکه بداند به خانه من آمد و دستگیر شد. علی زرنانی تمام چیزها را علیه من نوشته و گفت، چون تو مرا لو دادی پدرت را در می‌آورم.

در این قسمت از جلسه دادگاه اعلایی نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص متهم اخوت فرد گفت: آقای اخوت فرد در زمان دستگیری نقل قول‌های متفاوتی را در مورد مبلغ سرمایه گذاری بیان کرده است. در اظهارات شما در مورخ ششم دی ماه ۹۷ می‌گوید که با شرکت طرح و نقشه پناهی آقای جنت مکان و زرنانی داد و ستد مالی داشته‌اند و حدود ۴ میلیارد تومان بابت خرید ارز دولتی پرداخت کرده‌ام.

متهم اخوت فرد بیان کرد: پیش فاکتور آن موجود است و من همه جا نوشته‌ام. بنده گفتم که حدود فلان مبلغ بوده و روزی که ما پول را برای دانه سویا دادیم به اتفاق آقای زرنانی برای ناهار به دفتر آقای کوروش مر رفتیم که در آنجا آقای مر به من گفت که زرنانی در حال انجام معامله‌ای است یکی دو ماه صبر کنی پول شما را بر می‌گرداند. در مورد ۵۵۰ میلیون نیز که آقای جنت مکان به حساب آقای اشرفی می‌ریزد هیچ اطلاعی نداشتم.

نماینده دادستان اذعان کرد: در هتل اوین دو نقل قول داریم در یکجا گفته‌اید که آقای دستغیب به آقای جنت مکان بدهکار بوده و در یک جا نیز می‌گویید بعد از آن جلسه آقای دستغیب چک را به حساب شرکت آقای زرنانی واریز کرد. بعد از آن آقای جنت مکان مبلغی را واریز کرد.

متهم اخوت فرد گفت: در مورد مبلغی که گرفته شده باید بگویم ۷ یا ۸ روز قبل از رفتن به آگاهی من به صورت تلفنی با آقای جنت مکان که در زندان بود صحبت کردم من اطلاع نداشتم که پول به کجا واریز شده و نمی‌دانستم که آقای جنت مکان پول را کجا ریخته است.

نماینده دادستان گفت: در اظهارات شما آمده است که با آقای اشرفی و من تماس گرفته شد و گفته شد که این مبلغ را خودم به شما می‌دهم. آقای زرنانی می‌گوید که آقای جنت مکان آن پول را که به آقای اشرفی داده یک دستگاه رنو از او گرفته است. شما باید حقیقت را بگویید که نتیجه جلسه هتل اوین چه شد.

متهم اخوت فرد گفت: شرکت طرح و نقشه پناهی تک امضا بوده و من ارز دولتی نگرفته‌ام.

نماینده دادستان نیز در واکنش به سخنان متهم اخوت فرد اظهار کرد: نام شما به عنوان مدیر بازرگانی ثبت شده و آقای جنت مکان می‌گوید در مشهد با آقای اخوت فرد آشنا شدم و می‌گوید که آقای اخوت فرد گفته است در بانک شما اصلا صحبت نکن و غروب آن روز رئیس بانک را که دوست اخوت فرد بود به خانه آورد و پس از تخصیص ارز ظرف یک ساعت وصول شد.

متهم اخوت فرد ادامه داد: من سرمایه گذار گردن کلفتی هستم و نه آدمی که رئیس بانک را به خانه خود بیاورم به والله دروغ می‌گوید من با رئیس بانک ارتباط دارم، اما آن رئیس بانک را به یک خانه ۴۰ متری نمی‌آورم.

اعلایی تصریح کرد: شما می‌گویید بانکی که معرفی کرده هیچ تأثیری نداشت، اما گزارش وزارت اطلاعات چیز دیگری می‌گوید.

متهم اخوت فرد گفت: روزی که آقای تبار ۹ میلیون دلار را نوشت آنجا گفتم که از کجا گرفته شده و بعد فهمیدم ۴ بانک بوده است. من به هر تصمیم و دستوری که در این دادگاه برای من گرفته شود ایمان دارم، اما در مورد ارز حداقل باید یک حساب خارجی داشته باشم یا نه. من اطلاعات ثبت سفارش ندارم.

قاضی صلواتی نیز در این بخش از جلسه دادگاه خطاب به متهم اخوت فرد گفت: آیا شما نسبت به شرکت پیش رو فناوران تعهدی دارید؟

متهم اخوت فرد نیز در پاسخ گفت: همه این‌ها سناریو است.

قاضی صلواتی اذعان کرد: آیا گزارش وزارت اطلاعات سناریو است؟

این متهم نیز گفت: من ثبت سفارش بلد نیستم.

نماینده دادستان نیز اظهار داشت: در مورد اظهارات خانم اکبریان که گفته‌اند کار خرید شرکت را آقای زرنانی با همکاری آقای اخوت فرد انجام می‌داده و شرکت فعالیتی نداشته و آقای اشرفی و آقای اخوت فرد در شرکت طرح و نقشه پناهی سرمایه گذار بودند چه می‌گویید؟

متهم اخوت فرد بیان کرد: همه این اتفاقات از زمانی افتاد که آقای زرنانی در خانه من دستگیر شد.

نماینده دادستان گفت: شما در شرکت پیشرو فناوران نقش دارید و کار اصلی آن مرتبط با شرکت پناهی است حسب استعلام از بانک پاسارگاد ۸۹ فقره ارز دولتی از نوع یووآن چین دریافت شده که رفع تعهد نشده است. چه توضیحی دارید؟

متهم اخوت فرد گفت: به خدا اینطوری نبوده است.

نماینده دادستان نیز اذعان کرد: در مورد مهرهایی که از منزل شما کشف شد چه می‌گویید؟

این متهم گفت: زمانی که می‌خواستیم برای دانه سویا یا شمش پیش پرداخت واریز کنیم یک رسید از شرکت می‌گرفتیم و مهر آن را نیز تحویل می‌گرفتیم.

نماینده دادستان اظهار کرد: آقای دستغیب گفته است که آقای اخوت فرد تماس گرفته و گفته شرکت مال من است و پیرو همان تماس جلسه‌ای را در هتل اوین گذاشتیم.

قاضی صلواتی در این بخش از جلسه دادگاه از مهدی دستغیب خواست به عنوان مطلع در جایگاه قرار گیرد.

دستغیب ضمن قرار گیری در جایگاه گفت: متهم اخوت فرد درست می‌فرماید دسته چک را به من داد، اما دلیل آن را نگفتند دسته چک را خودم از وی در دفتر خودشان گرفتم.

وی ادامه داد: ۱۸۰ هزار یورو بابت پرداخت قبلی به ما بدهکار هستند و پول ما را نداده بودند. چک ۹۰۰ میلیونی را درهتل اوین تحویل خودشان دادم.

دستغیب تصریح کرد: ۸۰ هزار یورو را به من ندادند و زمانی که از آقای مر پیگیری کردم گفتند که بابت طلب اخوت پرداخت شد است، اما من با آقای اخوت صحبت نکردم.

قاضی صلواتی اذعان کرد: شما ۵۰ میلیون تومان به حساب آقای مر واریز کردید.

دستغیب در پاسخ گفت: در روز اول که آقای مر مرا دید گفت که بدهکار هستم و اگر ممکن است ۵۰ میلیون تومان به من بده به همین دلیل این مبلغ را به وی دادم، اما هنوز برنگردانده است.

وی افزود: عموی وی (متهم کوروش مر) عادل مر مربی بنده بودند و به من گفتند که پول تو را نمی‌خورد. آقای اخوت فرد در مراحل خرید ما نبودند.

قاضی صلواتی در این بخش از جلسه دادگاه از متهم علی زرنانی خواست تا در جایگاه قرار گیرد و ضمن تفهیم اتهام به وی از او خواست تا دفاعیات خود را شرح دهد.

متهم زرنانی نیز ضمن معرفی خود گفت: دارای سابقه کیفری یک مورد اختلاف حساب با شریکم و یکی از سال ۹۳ یا ۹۴ در قضیه تهاتر با مشتری به مشکل خوردم. من در شرکت طرح و نقشه پناهی مسئولیتی ندارم.

قاضی صلواتی در واکنش به دفاعیات متهم زرنانی گفت: این شرکت بی در و پیکر بوده است؟

متهم زرنانی ادامه داد: نه هیئت مدیره و مدیر عامل دارد.

متهم زرنانی ادامه داد: من اتهامات وارده را قبول ندارم. در سال ۹۲ با دو شرکت با فردی شراکت نمودم که متاسفانه خیر و برکتی برای من نداشت.

این متهم خاطر نشان کرد: در مرداد سال ۹۷ شریک من عذاب وجدان گرفت و رضایت داد و چندین دست نوشته برای من و خانواده‌ام نوشت در ادامه برای توسعه فعالیت با ثبت دو برند شروع به کار کردم و با همکاری آقای مازیار فتحی به چند شهر مراجعه کردیم. به واسطه آشنایی آقای فتحی با آقای جنت مکان با وی آشنا شدم و آقای فتحی در نوروز سال ۹۶ پس از تسویه حساب با بنده به کشور دیگری رفت و آقای جنت مکان در این مدت چند بار به دفتر من مراجعه می‌کرد.

متهم زرنانی بیان کرد: در تاریخ ۱۵ مرداد ماه سال ۹۶ آقای جنت مکان تقاضای ۱۵ میلیون پول نقد از من کرد که در مقابل یک رسید خطی به وی پرداخت نمودم. پس از مدتی به من گفت که با آقای اخوت و اشرفی شراکت کرده است و از من تقاضای خرید کردند. از آنجایی که عضو نیروهای فعال بسیج بودند به وی اعتماد کردم.

وی با بیان اینکه تمامی مدارک طبق مستندات بوده که توسط وکیل مدافع به دادگاه ارائه خواهد شد گفت: متهمان دیگر در این پرونده که منشا آن اختلاف حساب مالی بوده با دسیسه و تبانی ادعا کردند که من نقش داشتم.

متهم زرنانی بیان کرد: من نه تنها با نامبردگان مشارکت نداشتم بلکه از نیت و سوء نیت آن‌ها خبر نداشتم و اکنون نیز مالباخته شده‌ام.

وی با تاکید بر اینکه تمامی مطالب ارائه شده توسط وی مستند بوده گفت: پس از درخواست مطالباتم هزار جور تهدید شدم به گونه‌ای که این تهدیدات به خانواده‌ام نیز رسید من نه عضو هیئت مدیره، نه مجری، نه متولی، نه کارمند و نه معرف بودم و فقط از آقای جنت مکان و شرکت طرح و نقشه پناهی طلبکار بودم.

این متهم ادامه داد: در خصوص کشف کپی مدارک ۱۵ شرکت در دفتر کارم باید بگویم که در مهرماه سال ۹۷ تصمیم داشتم یک انجمن کارگران و کارفرمایان راه اندازی کنم تا جایی که می‌دانم هیچ از شرکت‌های ذکر شده کارت بازرگانی ندارند چه برسد به فعالیت‌های ارزی فضای شغلی و فکری من چیزی جدا از اتهامات وارده است.

وی ضمن تکذیب تمام موارد مطرح شده از سوی دیگر متهمان پرونده در خصوص وی گفت: تمامی اظهارات بیان شده توسط متهمان در خصوص من کذب محض است و این سناریو را جهت رفع اتهام از خود علیه من عنوان کرده‌اند لذا از دادگاه درخواست صدور حکم برائت دارم.

قاضی صلواتی خطاب به متهم زرنانی گفت: خانم اکبریان می‌گوید آقای زرنانی کار خرید ارز را با آقای اشرفی و اخوت فرد انجام می‌داده است چه توضیحی دارید؟

متهم زرنانی مدعی شد: این سوء برداشتی از بازجویی بوده است.

قاضی در واکنش به این گزاره متهم زرنانی گفت: شما مگر قاضی هستید که تحلیل می‌کنید.

این متهم نیز بیان کرد: نه، اما من کار خرید و فروش ارز را بلد نبودم.

قاضی صلواتی اظهار کرد: بر اساس استعلام پلیس آگاهی شما سوابق بسیاری در زمینه کلاهبرداری دارید که ۳۱ فقره است. باید بدانید که کلاهبرداری به پایان خط رسیده است.

متهم زرنانی نیز عنوان کرد: من کلاه کسی را برنداشتم.

قاضی صلواتی گفت: آقای رحمت الله عادلیان می‌گوید آقای زرنانی نماینده و پیگیر کارهای شرکت بوده است. در این خصوص چه توضیحی دارید؟

این متهم گفت: این تفسیر دارد آقای عادلیان چندین فقره برگ سبز گمرکی به من دادند و گفتند که بابت این‌ها واردات می‌کنیم.

قاضی صلواتی بیان کرد: آقای جنت مکان و مر به دستور شما کار می‌کردند.

متهم زرنانی تصریح کرد: این صحت ندارد آقای مر می‌فرماید که شرکت ارز آماده داشته، اما اولین بانک، سرمایه بوده است و ارتباطی به من نداشته است.

قاضی صلواتی اذعان کرد: شما به یک معتاد هم رحم نکردید و با یک وعده غذا و ۵۰ هزار تومان به وی پست مدیریت دادید چه توضیح دارید؟

این متهم گفت: سه ماه قبل از این ادعا فرد مذکور در شرکت عضو بودند و آقای اخوت و اشرف وی را در کمپ اعتیاد گذاشتند.

قاضی در این بخش از جلسه دادگاه از نادر که همان فرد معتاد بود که اکنون ترک کرده است، خواست تا به عنوان مطلع در جایگاه قرار گیرد و توضیحات خود را شرح دهد.

نادر ضمن قرار گیری در جایگاه گفت: این آقا توهین می‌کند تاریخ دقیق را نمی‌داند، اما آقای زرنانی مرا به شرکت آورد من هروئین و شیشه می‌کشیدم به من گفت کارت ملی داری برای من هروئین و شیشه می‌گرفت و می‌داد تا بکشم و می‌گفت آنقدر به تو مواد می‌دهم تا بمیری. من آقای اشرفی را در کمپ شناختم.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی ادامه داد: مرا یکسال در دفترش نگه داشت و مدارک مرا گرفت آقای زرنانی هر کاری که دوست دارد می‌کند من مدیر عامل هستم، اما ۲ هزار در جیب من نیست و هفته‌ای ۵۰ تومان به من می‌داد من ۵۰۰ سفته امضا کردم. این آقا اگر مشق و انشای خود را می‌نوشت به درجه‌های بالاتری می‌رسید.

قاضی صلواتی خطاب به نادر گفت: آقای زرنانی می‌دانست که خانم شما مبتلا به سرطان است؟

نادر در پاسخ گفت: خیر همسرم هنوز هم خوب نشده است.

در این بخش از جلسه دادگاه متهم زرنانی بیان کرد: این آقا (نادر) کارمند شرکت آقایان اشرفی و اخوت بوده واگر اتفاقی پشت صحنه با وی افتاده که مطمئنم افتاده است به من ارتباطی ندارد. روز آخر که این آقا (نادر) را دیدم گفت آقای اشرفی من، همسرم و پسرم را در شرکت‌های دیگر آقای کاظم نژاد عضو کرده است اگر ترک کرده چه لزومی دارد که توسط آقای اشرفی وارد شرکت‌های دیگر شود.

وی افزود: وی به کمپ رفته و سالم شده و اکنون عضو شرکتی شده که آقای اشرفی می‌خواسته است خودش گفت آنقدر خوب شدم که آقای اشرفی برای من کارت بازرگانی گرفته است.

قاضی صلواتی اظهار کرد: گفته شده که آقایان اخوت و اشرفی در شرکت فناوران پارسه نیز ارز دریافت کرده‌اند.

متهم زرنانی گفت: من د راین خصوص کمال همکاری را کردم.

قاضی صلواتی بیان کرد: آقای مر آقای دستغیب را برای خرید ارز معرفی کرده در این خصوص چه توضیحی دارید آیا شرکت طرح و نقشه تولیدی بوده که ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار ارز دریافت کرده است جای تأسف دارد که بیت المال مسلمین را به افرادی می‌دهند که هیچ نظارتی بر آن نیست و نه در دارد و نه پیکر.

متهم زرنانی در خصوص موارد مطرح شده از سوی قاضی صلواتی اظهار بی اطلاعی کرد.

قاضی صلواتی نیز گفت: اختلاف خود با آقایان اشرفی و اخوت را وارد پرونده نکنید. از این میزان سود چقدر دست شما آمده و آن ارز کجا رفته است؟

متهم زرنانی عنوان کرد: من خودم نیز مالباخته شدم.

در این بخش از جلسه دادگاه نماینده دادستان ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص متهم زرنانی گفت: آقای زرنانی زمانی که دستگیر شدند در خصوص نقش خود در شرکت نزدیک به ۴ داستان را مطرح کرد. اولین بار در پلیس آگاهی می‌گوید به واسطه آقای فتحی با آقای جنت مکان آشنا شدم و می‌گوید که آقای اشرفی گفت شما اگر می‌خواهید مانند ما درآمد داشته باشید باید مدیرعامل شوید و با خط خود نوشته است که آقای عظیم اشرفی تمام هزینه‌های شرکت را پرداخت کرد.

نماینده دادستان ادامه داد: در نقل قول بعدی در مورخ ۱۰ اردیبهشت ماه سال ۹۸ ابتدا همان مطلب را مطرح می‌کنند، اما اینجا گفته‌اند که آقای جنت مکان با آقای اشرفی و اخوت وارد بحث معامله شدند. در انتها می‌گویند که آقای اشرفی بیش از یک میلیارد تومان در شرکت سرمایه گذاری می‌کنند.

اعلایی خاطر نشان کرد: در مواجهه حضوری نیز مطلب دیگری را عنوان می‌کند. نقش شما در این شرکت چه بوده؟

بر اساس گزارش وزارت اطلاعات حداقل در دو بانک به عنوان کارمند معرفی شدی در مورد بانک مشهد نیز باید توضیح دهی.

متهم زرنانی بیان کرد: تمام صحبت‌هایی که شده تأییدیه‌ای بود که از آقایان اشرفی و اخوت گرفته بودند، آقای جنت مکان صرف اطمینانی که داشت موضوعات را با من در جریان می‌گذاشت.

وی ادامه داد: بارها در مورد آقای دانش از من پرسیدند و من نیز تأیید می‌کردم من آقای جنت مکان را به آقای دانش معرفی نکردم یک بار پیش آقای دانش رفتیم، اما من معرف نبودم.

نماینده دادستان گفت: در خصوص شرکت پرتیکان قبول دارید که در آن شرکت بودید و در خصوص قرارداد با آقای افروغ و اجاره ملک جنت آباد به صورت ساعتی که حکایت از آن داشته شرکت صوری بوده چه توضیحی دارید؟

متهم زرنانی گفت: اجاره ساعتی بنابر این دلیل بود که انجمنی که می‌خواستم راه اندازی کنم به من گفته بودند که صرفا محل باید برای انجمن باشد؛ لذا ما نمی‌توانستیم در دفتر انجمن جلسه بگذاریم، اما آدرس رسمی هرگز نبوده است.

نماینده دادستان در واکنش به دفاعیات متهم زرنانی گفت: اجاره دفتر به صورت ساعتی برای ظاهر فریبی استفاده می‌شود شما در آنجا با دکتر حسینی جلسه نگذاشتید؟

این متهم نیز گفت: اینگونه نیست ما از ایشان (دکتر حسینی) بابت همان انجمن کارفرما و کارگران ۲۰۰ میلیون دریافت کردیم و در آبان ماه سال ۹۷ در راستای تأسیس انجمن قرار بود شرکت خود را بیاورند و ۲۰۰ میلیون تومان نیز پول بپردازند.

قاضی در واکنش به توضیحات متهم زرنانی گفت: این‌ها ساخته ذهن شماست.

نماینده دادستان نیز اذعان کرد: یک گواه گفته که سه مرتبه در برج مشکی و یک مرتبه در ملاصدرا و یکبار نیز در کافی شاپ با آقای حسینی قرار داشتید که موضوع قرار در مورد ارز بوده است و مبنای پول در یافت رشوه توسط آقای زرنانی بوده و آقای حسینی می‌خواسته بدون سپرده و ضمانتا ارز دریافت کند.

متهم زرنانی گفت: آقای حسینی را به واسطه اینکه با آقای اخوت کار می‌کردم می‌شناختم و از داخل زندان به وی زنگ زدند و گفتند که شخصی آمده و گواه کرده که جلسات ما بابت ارز بوده. به هیچ عنوان بحث ارز مطرح نبوده است.

قاضی صلواتی در این بخش از جلسه دادگاه از متهم عظیم علی اشرفی پیام خواست تا در جایگاه قرار گیرد و ضمن تفهیم اتهام به وی از او خواست تا دفاعیات خود را شرح دهد.

متهم اشرفی با بیان اینکه من هیچ سمتی در شرکت ندارم گفت: اتهامات وارده را اصلا قبول ندارم در سال ۹۵ مقداری پول و سینک داشتم و از آقای اخوت نیز طلب داشتم آقای زرنانی گفت که می‌دانم آقای اخوت کجاست و ما را به محلی در فرحزاد دعوت کرد و در آنجا با آقای اخوت به صورت تلفنی صحبت کردم و گفتم که بیا و طلبت را بده.

این متهم ادامه داد: دفتر آقای اخوت در اقدسیه بود و ما هود و سینک را در آنجا گذاشتیم و به من گفت که یک پمپ بنزین در سقز است و بیا با هم شریک شویم، اما من قبول نکردم.

متهم اشرفی عنوان کرد: از زمانی که با آقای زرنانی رفیق شدم به یک چیزی آلوده شدم و برای من وافورهای آنچنانی می‌آورد در آنجا می‌گفت می‌خواهد از پهپاک بار کنجاله بگیرد. در دو سه مرحله یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان در حساب آقای زرنانی ریختم که چک شرکت را به من داد و چک برای مهرماه بود. تاریخ آن را خودم زدم.

این متهم افزود: گفت بار را می‌آورم و طلبت را بردار که این کار انجام نشد شهریور ماه بود که خود را به زور دعوت کرد و در آن مجالس با خانواده خود نیز درگیری داشت. چک را برگشت زدم و به آقای جنت مکان گفتم که این ما را بدبخت می‌کند و دروغ می‌گوید. آقای کوروش مر نیز در جنت آباد با آقای زرنانی درگیر شد که در آنجا جلویشان را گرفتم.

متهم اشرفی تصریح کرد: آقای زرنانی مرا تهدید می‌کرد تا شمال دنبال او رفتم و در آنجا با آقای مهرداد آشنا شدم پس از آن فهمیدم در تهران و در برج مشکی بوده است. در آنجا یک تیمسار به نام روزبهانی نیز بود که حکم جلب وی (متهم زرنانی) را نیز داشت.

قاضی صلواتی از متهم اشرفی پرسید: ارزهای دریافتی چه شده آقای زرنانی گفته است که شما همراه با آقای اخوت ۶۰ میلیون دلار ارز گرفته‌اید و با آقای مهدوی پور دو بار سرمایه گذاری کردیم و در آنجا نیز ارز دریافت کردیم در این خصوص چه توضیحی دارید؟

متهم اشرفی بیان کرد: من چک ۴ میلیاردی دارم.

قاضی صلواتی گفت: خانم اکبریان می‌گوید آقای زرنانی کار خرید ارز را با آقایان اشرفی و اخوت فرد انجام می‌داده است در این خصوص چه توضیحی دارید؟

متهم اشرفی گفت: من خانم اکبریان را یک بار در عمرم و آن هم در اداره آگاهی دیدم.

در این بخش از جلسه دادگاه نماینده دادستان گفت: آقای زرنانی گفته است آقای اشرفی خانم اکبریان را خریده است و اکنون نیز آقای اشرفی می‌گوید خانم اکبریان را آقای زرنانی خریده است.

اعلایی خاطر نشان کرد: آقای زرنانی در مورد آقای عادلیان می‌گوید که آقای اشرفی به عنوان شریک آقای جنت مکان معرفی شده است.

متهم اشرفی نیز بیان کرد: من زمانی که دنبال آقای زرنانی بودم به هر دری می‌زدم تا او را پیدا کنم. شماره عادلیان را از آقای جنت مکان گرفتم و خواستم تا او را سر قرار بیاورد که این کار را نکرد و موبایل خود را نیز خاموش کرد.

نماینده دادستان بیان کرد: نقش شما در شرکت طرح و نقشه پناهی چه بوده است؟

متهم اشرفی گفت: اواخر شهریورماه بود که به آقای جنت مکان گفتم این پول را به من بده تا از طلب من کم شود و موضوع دیگری مطرح نبوده است.

نماینده دادستان گفت: این پول از کجا آمده بود و نقش آقای دستغیب و کوروش مر چه بود؟

متهم اشرفی گفت: یکی دو بار درگیری آقای کوروش مر را با آقای زرنانی بابت برگ سبز دیده بودم و نمی‌دانم این پول از کجا بوده است؟

نماینده دادستان گفت: در مورد نقش خود در پرتیکان توضیح دهید؟

متهم عنوان کرد: من اصلا در پرتیکان نقشی نداشتم.

نماینده دادستان اظهار کرد: از مجتبی فرخ نژاد چه اطلاعاتی دارید؟

متهم اشرفی تصریح کرد: من تعدادی درب ضد سرقت به او فروخته بودم.

اعلایی گفت: آقای آقای فلاحی را می‌شناسید چه ارتباطی با او دارید که گزارش شده با او چندین بار تماس گرفتید و در تماس بودید؟

متهم اشرفی گفت: بله کارمند من بود و در شهرک کامیون داران فعالیت می‌کرد.

نماینده دادستان پرسید: آیا وی معتاد بوده است؟

متهم اشرفی در پاسخ گفت: بله دوقطعه باغ از شهرام فخاری خریدم که به نام آقای فلاحی بوده به همین دلیل با وی در تماس بودم.

قاضی صلواتی خطاب به متهم اشرفی گفت: چرا اموال خود را به نام یک معتاد زدید آیا برای فرار از قانون بوده است؟

این متهم گفت: او معتمد خوبی بود.

نماینده دادستان با اشاره به تماس‌های مکرر متهم اشرفی با باجناق خود از داخل زندان گفت: آیا اموالی به نام باجناقتان دارید؟

این متهم در پاسخ گفت: خیر من یک شرکت ثبت کردم که کارت بازرگانی آن آذرماه صادر شد و شرکت به نام باجناقم بوده است.

در این بخش از جلسه دادگاه نماینده دادستان ازمتهم اشرفی خواست تا در خصوص وجوه پرداختی به متهم جنت مکان توضیح دهد.

متهم اشرفی در پاسخ گفت: دو تا ۵ میلیون تومان از اداره آگاهی پرداخت کردم.

قاضی صلواتی در واکنش به این گزاره متهم اشرفی گفت: خودش می‌گوید که از زندان ماهی ۴ میلیون تومان پرداخت می‌کردید که این همان حق السکوت است.

در ادامه جلسه دادگاه قاضی صلواتی از وکلای مدافع متهمان جنت مکان، مر، اخوت فرد، زرنانی و اشرفی خواست تا دفاعیات خود را شرح دهند.

پس از پایان تشریح دفاعیات وکلای مدافع متهمان قاضی صلواتی ضمن تفهیم اتهام به متهم جنت مکان از او خواست تا آخرین دفاعیات خود را شرح دهد.

متهم جنت مکان بیان کرد: من نه پولی خوردم نه ریالی درآوردم، اما باید یک چیز را به آقای زرنانی بگویم و آن اینکه زمانی که جلوی آن بنده خدا هروئین می‌گذاشتی و می‌کشید به این فکر کن که یک روز ممکن است کسی جلوی پسرت هروئین بگذارد من اشتباه کردم که به ایشان اعتماد کردم.

نماینده دادستان اظهارکرد: دیروز گفتید که دریکی از جلسات شرکت داشتید، اما حسب محتویات پرونده در جلسات بیشتری حضور داشتید و در جلسه هتل اوین نیز بودید.

قاضی صلواتی در ادامه ضمن تفهیم اتهام به متهم مر از او خواست تا آخرین دفاعیات خود را شرح دهد.

متهم مر بیان کرد: از همان ابتدا شرکتی بود که به آن نمی‌آمد کاغذی باشد بنده آقای دستغیب را معرفی کردم و هیچ پولی نگرفتم و طبق مقررات و قانون بوده است.

وی ادامه داد: آن ۹۶ میلیارد نیز وجود ندارد و من نمی‌دانم که از کجا آمده است.

قاضی صلواتی در ادامه ضمن تفهیم اتهام به متهم اخوت فرد از او خواست تا آخرین دفاعیات خود را شرح دهد.

متهم اخوت فرد گفت: در مورد اتهامی که به بنده نسبت داده شده نمی‌توانم بپذیرم چرا که بنده نسبت به ارز کاری نداشتم و اعتماد و اعتقاد من این است که شما و نماینده دادستان حتی اگر بدترین حکم را برای من بدهید قابل احترام است و هرچه سرنوشت من باشد برای من نقش می‌زند شما و نماینده دادستان در این مسئله کارکشته هستید.

در ادامه قاضی صلواتی از متهم زرنانی خواست تا آخرین دفاعیات خود را شرح دهد.

متهم زرنانی گفت: از خرداد سال ۹۶ آقای اخوت و شرکا واقف و ذی نفع بودند و تک تک مراحلی که نماینده بانک مرکزی فرمودند به اذعان متهمان انجام شده و در هیچ کدام از مراحلی که نماینده بانک مرکزی فرمودند نه نقش داشتم و نه اطلاع.

این متهم ادامه داد: اگر من یک ریال ذی نفع بودم به چه دلیلی باید خودم را از چنین منافع میلیاردی محروم کنم در صورتی که علم به این داشته باشم که آقایان تهدیدم کرده‌اند.

قاضی صلواتی در ادامه ضمن تفهیم اتهام به متهم اشرفی خواست تا آخرین دفاعیات خود را شرح دهد.

متهم اشرفی بیان کرد: بابت چک پناهی که وکیل آقای زرنانی می‌گوید برگشت زده نوشته شده است که ۴ میلیارد بابت بدهی آقای اشرفی چکی که من برگشت زدم تاریخ ۲۵ شهریورماه سال ۹۷ بوده در صورتی که آقای زرنانی ۱۶ شهریورماه ۹۷ مصوبه بانک انصار را داشته است.

وی افزود: من تمام اموال خود را ارائه دادم و آقای فلاحی کارتن خواب نبوده و بابت شرکت باجناق خود پارسال یک وام گرفتیم که به خاطر آقای زرنانی کارمان را تعطیل کردند.

قاضی صلواتی در این بخش از جلسه دادگاه از نماینده بانک مرکزی خواست تا در مورد نسبت و تبدیل یورو به دلار توضیح دهد.

نماینده بانک مرکزی بیان کرد: بانک مرکزی و بانک‌های عامل مشخصاتی که از سوی وزارت صمت معرفی می‌شوند را ندارند و این وظیفه وزارت صمت است که باید انجام دهد.

وی گفت: در مورد ۹۶ میلیارد تومان بر اساس ماده ۱۰ قانون تعزیرات عدم واردات کالا وظیفه‌ای به دوش شرکت بار می‌کنند اینکه یا عین ارز را تحویل دهد یا به قیمت روز ارز به صورت ریالی پرداخت کند.

نماینده بانک مرکزی گفت: علت این که عین ارز وجود ندارد و از طرفی خرید و فروش غیر قانونی است و باید از طریق صرافی‌های قانونی انجام شود.

وی گفت: اگر بخواهند ایفای تعهدات ارزی کنند باید عین ارز را به قیمت روز و معادل ریالی آن پرداخت کنند.

قاضی صلواتی در این بخش از جلسه دادگاه ضمن اعلام ختم رسیدگی بیان کرد: متهمان اگر تا پیش از صدور حکم دادگاه اصل ارز یا معادل ریالی آن را به صندوق امانات دادگاه پرداخت کنند مشمول تخفیف خواهند شد.

وی در پایان گفت: دادگاه در مهلت قانونی نسبت به صدور رأی اقدام خواهد کرد.منبع: میزان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پاسخی به حاشیه سازی‌های اخیر اردکانیان: برنامه رییس مجلس، بازدید از مناطق سیل زده بود/ ما از فرصت حضور ایشان در استان برای افتتاح طرح آبرسانی استفاده کردیم

الفالف19 ساعت قبل
گروه اقتصادی الف، ۲۹ دی ۱۳۹۸، ۱۱:۴۵ ۳۹۸۱۰۲۹۰۸۷به گزارش الف، وزیر نیرو به حاشیه سازی در فضای مجازی درباره افتتاح طرح آبرسانی توسط رییس مجلس در سیستان و بلوچستان پاسخ داد. فیلم را ببینیدگفتنی است د کتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی (۲۳ دی ماه) در پی بارندگی شدید در استان سیستان و بلوچستان و برخی نقاط دیگر در جنوب شرقی کشور که به آب‌گرفتگی مشکل‌ساز برای مردم و در مواردی ویرانگر و خسارت‌بار انجامید، عازم سیستان و بلوچستان شد. رییس قوه مقننه در بدو ورود مورد استقبال رسمى استاندار و مقامات استان قرار گرفت و جمع خبرنگاران هدف از سفر خود به این استان را وقوع سیل اخیر در این استان عنوان کرد. دکتر لاریجانی ادامه داد: با توجه به گزارش‌های واصله از استان درباره سیل اخیر، مجموع نیازهای فوری استان و سایر نیازهای استان در زمینه زیرساخت‌ها از جمله ساخت راه آهن، بزرگراه‌ها و همچنین ایجاد اشتغال از دیگر اولویت‌های این سفر است. وی بازسازی منازل، تعمیر و نوسازی زیرساخت‌ها را اولویت اصلی در این شرایط برشمرد و تاکید کرد: خسارات وارده ناشی از سیل اخیر در حوزه کشاورزی نیز نیازمند برآورد و رسیدگی است.

رشد شاخص بورس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ شاخص کل بورس امروز از شاخص ۴۱۰ هزار واحد عبور کرد و تقریبا تمام گروه‌ها با رشد قیمت مواجه هستندبا ورود پول‌های جدید، ارزش بازار سرمایه به عددی معادل حدود ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده است، ظرفیت خوبی که باید مدیریت شود به‌ویژه با ارزش سهام شرکت‌هایی که قرار بود در قالب خصوصی‌سازی به بورس بیایند تا از نقدینگی موجود به بهترین شکل استفاده شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تیمور رحمانی کارشناس مسائل پولی و بانکی دربرنامه تیتر امشب گفت: عملیات بازار باز به طور پیوسته می‌تواند اوضاع اقتصاد و بین المللی را رصد و با این کار نرخ سود موجود را بر اساس سیاست بانک مرکزی تعیین کند. رحمانی گفت: موفقیت این سیاست گذاری نوین و هدف گذاری تورمی با فرض درست انجام شدن عملیات بانک مرکزی لازم است کسری بودجه دولت پایداری داشته باشد. در ایران در شرایطی این عملیات آغاز شده است که دولت نیز در تنگنای مالی قرار دارد، اما بانک مرکزی با هدف کمک به دولت این کار را اجرایی نکرد، اما می‌تواند به دولت نیز کمک کند. ناترازی در نظام بانکی ما که در یک دهه شکل گرفته وتشدید شده است و با توجه به تورم سال ۹۷ و ۹۸ ناترازی همچنان وجود دارد، بنابراین اگر چاره اندیشی جدی نشود اجرای موفقیت آمیز عملیات بازار باز را با مشکل مواجه خواهد کرد. تیمور رحمانی کارشناس مسائل پولی و بانکی در ادامه درباره آمادگی بانک‌ها برای اجرای سیاستگذاری جدید گفت: ناترازی در بانک‌ها وجود دارد، اما برای رسیدن به نتیجه مطلوب شرایط مداراگونه است بنابراین اگر بانک ناترازی داشته باشد نشان میدهد واسطه‌گری را نیز به درستی انجام نمی‌دهد و سیاست‌های بانک مرکزی را نیز با مشکل مواجه خواهد کرد. کامران ندری کارشناس مسائل پولی و بانکی گفت: آنچه باعنوان بازار باز مطرح شده است تنها خرید و فروش اوراق بهادار به وسیله بانک مرکزی نیست بلکه به صورت یک بسته است. ساماندهی رابطه بانک‌ها با بانک مرکزی، سالم سازی ترازنامه بانک‌ها و توجه به نرخ بازار بین بانکی عواملی است که در این بسته مورد توجه قرار گرفته است. او افزود: اگر تاکنون بانک‌ها برای جبران کسری از منابع بانک مرکزی استفاده می‌کرده‌اند، در بسته عملیاتی بازار باز که به تصویب شورای پول و اعتبار رسید و از ۲۸ دی عملیاتی شد بانک‌ها از این پس برای استفاده از منابع بانک مرکزی باید حتما اوراق بهادار دولتی را تودیع کنند یعنی در آینده بانک‌ها دیگر بدون وثیقه نمی‌توانند از منابع بانک مرکزی استفاده کنند. او افزود: انتظار می‌رود با عملیاتی شدن بخشنامه عملیات بازار باز در آینده شاهد باشیم بانک‌ها بخش قابل ملاحظه‌ای از دارایی‌هایی که در ترازنامه نگهداری می‌کنند اوراقی کم ریسک با نقدشوندگی بالا باشد البته اهداف دیگری نیز در این راستا دنبال می‌شود که قابل توجه است و می‌تواند در صورت درست اجرا شدن به اقتصاد کشور کمک کند. کامران ندری کارشناس مسائل پولی بانکی در ادامه درباره تاثیر عملیات بازار باز بر اقتصاد کشور گفت: چارچوب نوین سیاست گذاری با هدف کنترل نرخ تورم پایه گذاری شده است بنابراین برای اجرای آن نیاز به از بین رفتن ناترازی و کسری بودجه است که استقلال بانک مرکزی در این راستا بسیار مهم است بنابراین نیاز به اوراق دولتی به اندازه کافی داریم و برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز به برنامه ریزی است.

تولید گاز بی‎ وقفه ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
مشکین فام از سکوی ۱۴ D به عنوان آخرین سکوی فاز ۱۴ برای نصب و بهره برداری یاد کرد و گفت: این سکو هم اکنون به محل استقرارحمل شده است و منتظر بهبود شرایط جوی هستیم تا این سکو نیز در موقعیت نصب شود تا بر این اساس کل ۴ سکوی فاز ۱۴ وارد مدار تولید و بخش دریایی این فاز تکمیل شود. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود، افزود: همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز تلاش می‌کنند که در این فرایند وقفه‌ای ایجاد نشود. وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می‌کند؛ به طور مثال گاز مصرفی استان مازندران برابر با ۳۵ میلیون متر مکعب در روز است و سکویی که ۲۸ میلیون متر مکعب در روز تولید دارد، بخش عمده‌ای از مصرف استان را پوشش می‌دهد و از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکو‌ها از مدار تولید خارج نشوند و در صورت توقف تولید به دلیل شرایط عملیاتی، این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت مجددا سکو را وارد مدار تولید کنیم. مشکین فام از شکسته شدن رکورد مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید مکانیسمی به منظور کنترل این رویه داشته باشیم. وی افزود: هم اکنون تولید روزانه ما از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با نصف مصرف روزانه گاز در اروپاست، اگر بنا باشد به این ترتیب پیش برویم و هرچه تولید می‌کنیم، مصرف شود، قطعا در سال‌های آینده با چالش مواجه خواهیم شد؛ بنابراین ضمن دعوت از عموم مردم و هموطنان عزیز برای مصرف بهینه گاز، امیدواریم تدبیری اتخاذ شود تا این مصرف با یک مکانیسم ویژه کنترل شود تا در آینده این رویه مشکلی ایجاد نکند.
شاناشانا13 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی نفت ایران، محمد مشکین‌فام با بیان اینکه همه سکوهای پارس جنوبی عملیاتی هستند و وقفه‌ای در تولید وجود ندارد، گفت: هم‌اکنون در پارس جنوبی روزانه ۶۳۰ میلیون متر مکعب گاز تولید می‌شود. وی به نصب سکوهای جدید در میدان مشترک پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: به دنبال آن هستیم که سکوهای جدیدی که نصب شده است به زودی عملیاتی شوند. تولید ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور از پارس جنوبیمدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود، اظهار کرد: همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه‌روز تلاش می‌کنند که در این فرایند وقفه‌ای ایجاد نشود. وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می‌کند، از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکوها از مدار تولید خارج نشوند. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از ثبت رکورد جدید مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید سازوکاری به‌منظور مهار این رویه داشته باشیم.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

دولت در توافق گازی با تل آویو تجدید نظر کند

مهر15 دقیقه قبل

شهادت یکی دیگر از مجروحان تظاهرات بازگشت در غزه

مهر18 دقیقه قبل

۳ مورد اثبات نشده سقوط هواپیما؛ جنگ الکترونیک منتفی شد | سامانه‌های پدافندی آتش محدود بودند یا آتش به اختیار

همشهری19 دقیقه قبل

آغاز دور جدید «جشنواره زمستانی ارس» از اول بهمن ماه سال جاری

ایسنا20 دقیقه قبل

نقدی بر نگاه رییس جمهور به اثر روابط خارجی بر اقتصاد/ در سرگیجه استراتژیک مذاکره خطرناک است

فارس21 دقیقه قبل

حمله پهپادی ناموفق به پایگاه «حمیمیم» سوریه

تسنیم25 دقیقه قبل

عون امروز در راس نشست امنیتی/ بررسی پرونده تشکیل دولت لبنان در کاخ بعبدا

ایسنا25 دقیقه قبل